Zeeland Tabakstoerist vult tassen met sloffen Colijnsplaat lijkt monument te dulden Niet tevreden over uw multifocale bril ^0 jjkkamer PZC Dinsdag 6 februari 2007 3 1 Tabaksspeciaalzaak Ohms in Sluis rekent op een grote toeloop van Belgische rokers. foto Wim Kooyman Vlamingen steken de grens over op zoek naar goedkoper rokertje. door Raymond de Frel en Marcel Modde SLUIS - De mannelijke helft van de twee bevriende echtparen uit het Belgische Kortenberg steekt er nog maar één op. De dames zijn in de Sluisse winkelstraat een kleding zaak ingedoken, dus dat kan nog wel even duren. Dat sigaretten thuis flink duurder worden, daarvan hebben ze wel ge hoord. Een accijnsverhoging van vijftig cent per pakje, weten ze nog te vertellen. Maar wanneer dat ingaat? „Over enkele dagen of dat het nog een paar weken duurt, daar ga ik niks over zeggen." De doorsnee Belg is een sloffenko- per, zo blijkt ook uit het relaas van de Kortenbergers. De Belgische be lastingverhoging op rookwaren is namelijk alweer ruim een maand januari) een feit. Nu oude voor raden beginnen op te raken, zien de tabakswinkels in de Zeeuws-Vlaamse grensstreek hun klandizie uit die hoek flink toene men. Eigenaresse A. Ohms van de tabakspeciaalzaak in de Sluisse Ka- pellestraat wacht rustig af wat de nieuwe ontwikkeling op de markt haar brengt. Extra voorbereidin gen heeft ze nog niet getroffen. „Als het straks écht drukker wordt, sla ik gewoon wat meer in." Het is niet de eerste keer dat de Belg in Nederland goedkoper uit is voor een rokertje, weet Ohms uit 'Ik denk wel dat mensen speciaal naar hier komen en voor de hele buurt kopen' ervaring. Haar vader verkocht voor de Tweede Wereldoorlog al sigaret ten vanuit de bakkerij. „Toen ik de zaak-overnam, ben ik me helemaal gaan toeleggen op de rokerswaren. Nederland en België wisselen el kaar steeds een beetje af met de prijs. Het is maar net welke over heid weer wat verzint. Laten we er ook maar niet te veel ruchtbaar heid aan geven." Het prijsverschil op een slof loopt al snel op. Vooral de in België be kende merken als Bastos, Belga en L&M doen het goed, zien tanksta tionhouders uit de grensstreek. Maar ook een slof Marlboro, een merk dat vrijwel wereldwijd wordt verkocht, is in België 5 euro duurder, aldus tabaksverkoper B. Evertse uit Sas van Gent. Op een slof L&.M scheelt een aankoop over de grens zelfs 11,50 euro. Evertse: „Als het in dit tempo doorgaat, is mijn omzet over an derhalve maand verdubbeld." Ohms is voorzichtiger. „Maar ik verwacht dat we van de zomer wel een goede omzet zullen hebben. Tegen die tijd zijn de Belgen door de voorraad heen. Ik denk wel dat mensen speciaal naar hier komen en voor de hele buurt kopen. In de regel nemen ze toch al sloffen tegelijk mee." En passant hoopt Ohms ook een graantje mee te pik ken van Engelse kant. „Daar zijn de sigaretten helemaal duur. Die zouden straks ook best wel eens vaker langs kunnen komen." De vier Kortenbergers niet. „Ik rook een pakje Richmond per dag, dus wat dat aangaat. Maar het moet wel een beetje lonend blijven." Nog geen gesprekken met betrokkenen over gedenkteken Ramp. door Luc Oggel COLIJNSPLAAT - Hoewel gesprek ken met betrokken partijen nog moeten plaatsvinden, heeft gede puteerde H. Van Waveren op voor hand nog geen afwijzende reacties binnengekregen op de komst van het omstreden monument voor de 117 verdronken Zeeuwse dor pen bij Colijnsplaat. Het is nog niet duidelijk wat de de finitieve plek voor het monument wordt. Op dit moment zijn twee locaties bij Colijnsplaat in beeld; aan de zeedijk ten westen óf ten oosten van het dorp. Desalniettemin blijft Van Waveren ernaar streven de ko gel vóór de Statenverkiezingen van 7 maart door de kerk te hebben. „Het overleg met de gemeente Noord-Beveland en andere betrok kenen laat veel langer op zich wachten dan ik had gehoopt", al dus Van Waveren. De gedeputeerde: „Ik had gehoopt op januari, maar dat is het al ge weest." Volgens hem gaan de ge sprekken wel binnen nu en een week plaatsvinden. „We bekijken nog wie we daar verder nog bij wil len betrekken en op welke manier we de definitieve locatie straks naar buiten brengen. Gaan we bij voorbeeld eerst naar de dorpsraad of doen we het anders." Het monument, een door kunste nares Lydia Schouten ontworpen werk waaruit storm- en zeegelui den klinken, zou aanvankelijk in Kats komen te staan. Daar werd van afgezien nadat in woners hadden laten blijken niets voor een dergelijk gedenkteken te voelen. De gedeputeerde wil nu omzichti ger met de materie omgaan. Hij realiseert zich dat de datum van 7 maart met rasse schreden na dert. „Het kan nog." Wij werken met de Relaxed Vision technologie van Carl Zeiss. Hiermee ontwerpen wij multifocale J III brillenglazen die exact zijn aangepast aan uw ogen én uw kijkgedrag. Zo ontstaan de breedste p Q S S i 6 VOO f b f i I I 6 n kijkgebieden op de juiste plek en kunt u weer ontspannen zien. Dat noemen wij Relaxed Vision! zondag en maandag gesloten I Segeersstraat 35 Middelburg 01 18-674004

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31