Buitengebied Populier verdient meer waardering De populier komt overal in Zeeland voor. Anders dan bijvoorbeeld de grenslinde oogst de boom niet veel waardering. De betekenis voor natuur en landschap scoort laag. De omschrijving waaibomenhout zegt genoeg. Toch is die alom verguisde Canada-populier tegenwoordig de meest Zeeuwse boom, die onlosmakelijk bij de provincie hoort. PZC Dinsdag 6 februari 2007 21 Op veel plaatsen in Zeeland zijn populierenbosjes te vinden. foto Ludo Coossens door Rinus Antonisse De Canada-populier heeft veel tegen. Ecoloog Chiel Jacobus- se begint eerst met de min punten. „Het is geen wilde soort, maar een gekweekte kruising. Hij slaat nooit spontaan op. Uitheems en met een grote groeisneiheid, wat voor een boom in het algemeen ook geen pre is. Het is een stakerige boom, waarvan de stam tot ver in de kruin doorloopt. Geen mooie boom. Het deugt allemaal niet in de ogen van veel natuurbeschermers." Hij ziet zelf veel pluspunten. „Als de populier uit het landschap verdwijnt, zijn er veel organismen die er een tik van krijgen. Dat zou je van een in heemse cultuurboom niet verwach ten. En die lange veren horen erbij in het landschap. Dankzij de populier hoeft het hier niet te sneeuwen voor dat je de winter ervaart. Die kale sil houetten zijn iets moois. Ze geven een heel prachtig winters accent. Juist door hun ijlheid, door dat lange rech te." Ons landschap kent een hoge omloop snelheid, er verandert voordurend van alles. Daar past de snelgroeiende popu lier prima in, vindt Jacobusse. „Echt goede alternatieven zijn er niet zo gauw. Een dijk met eiken is prachtig, maar pas in het jaar 2400. Denk aan het spreekwoord: boompje groot, plan- tertje dood. Een populier is in dertig jaar klaar." Het snelle groeien is ook de reden waarom de Canada-populier zo mas saal is aangeplant. „Door de naoorlog se grondstoffenschaarste was er be hoefte aan hout. Iedereen wilde snel weer wat hebben. Ook de aankleding van het landschap speelde mee", ver telt de ecoloog van stichting Het Zeeuwse Landschap. Het redelijk snel kaprijp zijn, is voor de houtproductie fijn, maar voor het landschap minder plezierig, zeker als veel bomen in de zelfde tijd gerooid worden. Jacobusse zegt dat heel wat planten en dieren veel aan de populier hebben, ook al is het van origine een exoot. „Er zijn genoeg paddestoelen en insec ten die ermee samenleven. Bijvoor beeld de ridderzwam en melkzwam. Die leveren aan de populier groeisui- kers en de boom geeft voedingsstoffen aan de paddestoelen. Op stobben en versleten populieren komen veel ande re paddestoelen voor, zoals leemhoed en wollige popelzwam. Bij de insecten is het mooiste voorbeeld met stip de horzelvlinder. Die legt eitjes onder de stam. De rups leeft in de populier en eet hout. De orvlinder en de herme lijnvlinder leven ook alleen op de po pulier." De boom maakt geen mooi dicht tak- ken-netwerk en voor kleine vogels is de populier drie keer niks. Maar bij voorbeeld de buizerd en de sperwer broeden er graag in en voor de groene specht, die een holte nodig heeft, is het zachte hout wel zo aangenaam. Vanwege zijn vanzelfsprekende aanwe zigheid in het landschap en zijn func tie voor planten en dieren, mag er best wat vaker de lof over de populier gezongen worden, constateert Jacobus se. Zeker nu de iep, die door velen nog altijd als dé Zeeuwse boom wordt gezien, het door de iepziekte als dijk- boom niet gaat redden. „We moeten de iep wel blijven planten, maar het is een ontmoedigende bezigheid. Je ziet nauwelijks meer iepen volwassen wor den." Gauwgroot vrouwentong De naam populier is afgeleid van het Griekse paipolos, wat trillen betekent en slaat op de blaren die al bij een zuchtje wind bewegen In Zeeland wordt de boom ook gauwgroot genoemd of peppel en vrouwentong; andere namen voor soorten zijn esp, ratelpopu- lier, klaterabeel, klompenboom Bekende gezegdes die verwij zen naar de populier zijn pope len van ongeduld en trillen als een espenblad De naam van het gehucht Abee- le bij Middelburg verwijst ook naar de boom De populier is een van de vroeg ste lentebomen in Nederland; als de pluizige zaadjes vallen lijkt het wel te sneeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21