Op maandag werd eeste beleend De travaljes leven nog bij de mensen Jr door Rinus Antonisse Hij heeft er duidelijk veel ge noegen aan beleefd. Bijna twee jaar dook Jo de Ridder in het archief van de Banck van Leeninge of de Lombaert in Vlis- singen. „Dat archief lag honderd jaar te liggen, geen hond keek er naar om. Het is machtig mooi materiaal om wat mee te doen. Jammer dat je de mondelinge geschiedenis mist. Echte mensenverhalen kon ik er niet makke lijk uithalen. En het verhaal van de man in de straat - daar gaat het bij een bank van lening toch vooral om." De Ridder, die eerder een standaardwerk over de gil den in de Scheldestad schreef stelt zich wat te be scheiden op. In zijn boek Van Lombaert naar Micro krediet is de menselijke maat nadrukkelijk aanwe zig, dikwijls in kleine fei ten. Zo had de zeeheld Johan Evertsen voor (omgerekend) 100.000 euro aan obligaties van de bank. Veelzeggend is het lijstje van pan den, waarachter men selijk leed schuil gaat. Halverwege de 19e eeuw kreeg Mina Zwarts 4,50 gulden voor het belenen van een karpet. Dat was nog een vrij hoog be- 'rag, voor de meeste pan- werd rond twee gul den of nog minder gegeven. Voor een wollen deken ont ving N. Huisson 1,50 en een baaien rok bracht B. Sebus slechts 75 cent op. „Het wa ren echt microkredieten, al gebruikten ze die term toen foto Lex de Meester nog niet", merkt De Ridder op. De Vlissingse bank van lening be gon in 1582. Twaalf jaar was Matthieu del Corne bankhouder, zoals veel geld schieters afkomstig uit Lombardije, vandaar de bijnaam Lombaert, later lommerd. Toestemming voor het op richten van de bank kwam van de Prins van Oranje (die ook een jaarlijk se pachtsom kreeg). De bankier ver diende aardig en het stadsbestuur be sloot in 1645 de exploitatie zelf ter hand te nemen. „Door slecht beheer, onder meer forse leningen zonder onderpand aan de West-Indische Compagnie, ging de bank omstreeks 1700 ten onder en kwam het beheer weer in particuliere handen", vertelt De Ridder. „In 1835 namen de instellingen van liefdadig heid de bank over. Eind 19e eeuw werd zoveel verlies geleden, dat het werkkapitaal inteerde en in 1898 viel het besluit tot opheffing van de bank. Ik denk dat er daarna nog wel enkele illegale pandjeshuizen ontstonden." Hij heeft verschillende opmerkelijke feiten ontdekt. Op maandagen wer den de meeste panden ingeleverd en op zaterdagen bijna geen. „Op zater dag kregen de mensen hun werkloon. Dan werden veel panden weer opge haald, tegen betaling van de lening plus rente. Voor kleine bedragen vaak niet meer dan één of twee cent." De bank voorzag in een behoefte. In de 19e eeuw bedroeg het aantal bele ningen wel 40.000 per jaar en dat op een inwoneraantal van 8000 zielen. De Ridder: „Er was ontzettend veel ar moede. Na de komst van scheepswerf De Schelde en de Stoomvaartmaat schappij Zeeland nam het aantal inwo ners toe, maar daalde het aantal lenin gen. Het zou mooi zijn dat eens nader te onderzoeken." Van Lombaert naar Microkrediet. Drie eeuwen Bank van Lening te Vlissingen. Door Jo de Ridder. Uitgave Werkgroep Leenbank, Boulevard Evertsen 84, 4382 AG Vlissingen. Prijs 16,50 euro. 20 Dinsdag 6 februari 2007 PZC Wie vroeger in geld nood zat, klopte met een onderpand aan bij de bank van lening, of wel de lommerd. Ook veel Zeeuwse plaat sen hadden er een. De geschiedenis van de bank in Vlis singen is door his toricus Jo de Rid der te boek ge steld. Historicus Jo de Ridder NAMEN 't HofLegaf Soms moet je ver op reis om oude Zeeuw se namen beter te be grijpen. Legaf was voor mij altijd een onbegrijpe lijke term. Met enig peinzen begreep ik wel dat je dat oude woord als leg-af moest lezen, maar wat moet je dan met zo'n afleggertje als boerderij naam? In Brigdamme - tussen Mid delburg en Sint-Laurens - staat een hoeve met die naam. Volgens deskundigen zou de plaats al lang als 'Legaf worden betiteld. Pas toen we vorig jaar door Zuid-Afrika zwierven, viel het kwartje bij mij. Want daar tref je dit soort namen aan. Zoals 'Afsaal' (pleister plaats waar afgezadeld werd), Vatmaar (dorp waar kleurlin gen zich gratis mochten vesti gen), Zoekmakaar, Afdraai, enzovoorts. Allemaal oude termen die ble ven in een land waar zich om streeks 1650 Nederlandse emi granten vestigden. Zij leefden daarna geïsoleerd in den vreemde, zodat hun taal niet veranderde. In dat licht ge zien is dus Legaf een plaats waar je iets af of neer moest leggen. Dan is de rest gauw ge vonden in de geschiedenis van Walcheren. Rond 1573 werd het Spaansge zinde Middelburg belegerd door de Prins van Oranje en veroverd. Tijdens het beleg deed een afdeling Spaanse sol daten aan de noordkant van de stad een uitval. Tevergeefs. Het Oranjegarnizoen hakte hen in de pan. De overleven den werd bevolen de wapens neer te leggen. Die plek in Brigdamme heet nog steeds Legaf Daar vlakbij ligt de Spaanseput; dat was het massagraf waar de gesneu velde vijanden ingegooid en begraven werden. Gerard Smallegange Een werkgroep moet zich inzet ten voor instand houding van het oude beroep van hoefsmid en zijn 'werktuig' de tra- valje. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse Hij is er aangenaam door verrast. Zijn oproep, onlangs in Buitenge bied, om de travalje ofwel hoefstal te redden van de onder gang, slaat aan. Goesenaar Wim Noorder- meer kreeg heel wat reacties. „Niet alleen van ingewijden die zelf nog met travaljes gewerkt hebben, maar ook van mensen die het toejuichen dat er aan dacht geschonken wordt aan historisch erfgoed dat verloren dreigt te gaan." De belangstelling heeft hem gesterkt in zijn idee om een werkgroep op te rich ten. „Het moet ook een beetje een offici eel karakter krijgen", zegt oud-leraar Noordermeer. „Behalve goed in kaart brengen waar er nog travaljes staan en in welke toestand ze verkeren, moet ook ge zorgd worden voor informatiebordjes en opname in toeristische routes." Aan de hand van de reacties heeft hij een voorlopige lijst opgesteld van de nog be staande hoefstallen: Wemeldinge, Bieze- linge, 's Heer Abtskerke, Oudelande, Kwa- dendamme, 's Heer Hendrikskinderen, 's Heer Arendskerke (twee stuks), Hein- kenszand, Kats, Kortgene, Dreischor (twee stuks), Ellemeet, Haamstede (een dubbele), Biggekerke, Grijpskerke, Kle- verskerke, Westkapelle (in de smidse) Veere, Gapinge, Tholen (een dubbele), Sasput (de oudste) en Sint Anna ter Mui den (in het museum). M. Geschiere-van Sighem uit Grijpskerke stuurde hem foto's van enkele travaljes en de heer Poortvliet uit 's Heer Hendrikskinderen reageerde met een fo to van de travalje die hij in een schuurtje in Zeeuws-Vlaanderen opduikelde en thuis weer opbouwde. Noordermeer: „Er blijkt voor de travaljes nog een levendige belangstelling te be staan. Het lijkt me de moeite waard er mee verder te gaan." Voorlopig is hij nog contactpersoon: W. J. H. Noordermer, 's Gravenpolderse- weg 9, flat 501, 4462 CD Goes, telefoon 0113-218214.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20