op kantoor vereisen harde actie PZC Dinsdag 6 februari 20071 9 66.00a 61.90 1 7.30 ROOD .B 33.00a 8&50i 1 74.90 ROTO 34.00a 32.501 1 89.00 sflrire MY 21.50a 20.30+ 1 45.90 SCHU1 ju 41.00a 40.10 1 128.50 SLIGR HO 275.00a 257.00 1 60.50 SMIT ■K 160.00a 159.00 1 19.20 SPHX 39.50 39.80 1 100.20 RSR 125.00a 113.80 41.40 TEL EO iP 9.88a 9.50 1 24.30 TLX A 56.50a 55.50 1 15.00 TULIP 148.90a 143.00 1 103.00 TUEKF 55.00a 52.00 1 21.20 ORE IP 81.00a 78.90 1 61.50 OU 3 122.00a 122.50 1 40.50 HEG 95.10a 93.10 1 15.00a 15.30 1 cement stenen Als het om de huizen markt gaat, zijn de gul dens van 1995 inmiddels veranderd in euro's. De prijs van koopwoningen stijgt in Nederland sinds 1984. Soms met kleine stapjes, als de economie ha pert. En soms slaat de vlam in de pan. Tijdens de huizengekte aan het einde van de jaren negentig ste gen de prijzen van koophuizen bij voorbeeld tot wel 20 procent per jaar. Het zorgde voor een onge kend prijzenfestival, waarbij ko pers in veel gevallen zelfs boven de vraagprijs moesten bieden. Kostte een huis aan het einde van 1995 nog 235.000 gulden, vorig jaar lag de gemiddelde verkoopprijs op ruim 235.000 euro. De prijsontwikkeling van huizen zorgt voor miljoenen winnaars. Mensen die in het midden van de jaren tachtig een woning kochten, beschikken op papier over een flin ke overwaarde. Deze kan bij ver koop van het huis worden verzil verd. Maar er zijn ook verliezers. Men sen die niet genoeg verdienen om een woning te kopen, staan aan de kant en profiteren niet mee van de stijgende prijzen. Vanaf dit jaar staan ze helemaal met hun rug te gen de muur. „Een aantal banken is een stuk strenger geworden bij het verstrekken van hypotheken", zegt Franscé Verdeuzeldonk van de Rabobank. De carrière-, of mee groeihypotheek is in de ban ge daan. „Wij deden daar al niet aan mee. Nu houden ook de andere fi nanciële instellingen zich beter aan de eis dat een hypotheek niet hoger mag zijn dan maximaal 4,5 keer het inkomen. De banken heb ben dat met elkaar afgesproken in een gedragscode. Het moet ertoe leiden dat mensen verantwoorder gaan lenen." Strenge toepassing van de regels betekent dat het voor starters in bijvoorbeeld de provincies Utrecht, Noord-Holland en Bra bant bijna onmogelijk is om een huis te kopen. Een stel dat in Utrecht een gemiddelde woning wil kopen, moet jaarlijks een bru- to-inkomen van meer dan 60.000 euro bij elkaar zien te schrapen. Wie eigen (spaar)geld naar de bank meebrengt, kan met een la ger inkomen volstaan. „Dat laatste zie je steeds meer. Mensen spre ken vaker spaargeld en opbreng sten uit erfenissen aan om toch maar een woning te kunnen ko pen", aldus voorzitter Oscar Smit van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). De NVM wijst al enkele jaren op de positie van de starter op de wo ningmarkt. De laatste jaren is wel een aantal initiatieven genomen. Zo bestaan er in meer dan hon derd gemeenten speciale startersle- ningen en is het mogelijk om van woningbouwverenigingen een huis te kopen. Daarbij geldt meest al een aantal restricties. Een be langrijke voorwaarde kan bijvoor beeld zijn dat de woningbouwver eniging bij verkoop van de woning meedeelt in de winst. Ook kan de voorwaarde worden gesteld dat de koper het eigendom van de wo ning niet mag overdragen binnen een termijn van vijfjaar. Experts wijzen erop dat plannen om lenen voor starters goedkoper te maken, of speciaal voor hen be- 'Mensen spreken vaker spaargeld en erfenissen aan om een huis te kopen' lastingen op te heffen, de huizen prijzen verder kunnen opdrijven. „Het afschaffen van de overdrachts belasting klinkt sympathiek, maar is een cadeautje voor woningbezit ters", is het standpunt van de Ra bobank. „De huizenprijzen zullen waarschijnlijk met 6 procent om hoog gaan." De bank meent dat het achterlig gende probleem niet wordt aange pakt. Woningen zijn de afgelopen jaren vooral duurder geworden door schaarste en te weinig nieuw bouw. Bovendien was de ontwik keling van de rente uitermate gun stig. Waar huizenkopers in het be gin van de jaren tachtig nog een enorm risico namen met een hypo theekrente van 13 procent, is het nu mogelijk om een hypotheek dertig jaar vast te zetten tegen een percentage van 5 procent. Volgens de NVM zal ook het ko mende jaar geen verandering ko men in de prijsontwikkeling van koophuizen. Volgens de makelaars vereniging zal de gemiddelde trans actieprijs 5 procent hoger uitko men. Komt dit scenario uit, dan moeten kopers bijna 250.000 euro opbrengen voor een gemiddeld koophuis. De Rabobank, met een marktaandeel van 25 procent de grootste verstrekker van hypothe ken in Nederland, denkt dat hui zen in 2007 ongeveer 3,5 procent duurder worden. Dat is nog altijd meer dan de door het Centraal Plan Bureau verwachte inflatie van 1,5 procent. Over de verdere toe komst, durft niemand voorspellin gen te doen. Opvallend is wel dat in 1998 en 1999, jaren waarin de huizenprijzen hard stegen, door ex perts al gewaarschuwd werd dat de prijsstijgingen om zouden slaan in dalingen. Twee jaar geleden waarschuwde ook ABN Amro voor prijsdalin gen. Nu zien de economen van de ze bank het totaal anders. In 2007 wordt een stijging van 5,5 procent voorzien. Dat betekent volgens de bank dat de gemiddelde starter dit jaar ruim 33 procent van het be steedbaar inkomen kwijt is aan een hypotheek. Goed stofzuigen is één, maar ook het schoonmaken van het bureau kan fors bijdragen aan een schoon werkklimaat. Wie allerlei papier- rotzooi op z'n bureau heeft liggen, maakt het voor schoonmakers on mogelijk om goed schoon te ma ken. Bovendien vinden bacteriën een perfecte voedingsbodem tus sen het papier. Clean deskbeleid (een leeg bureau achterlaten) is de beste oplossing. In het buitenland zijn al bedrijven waar aan het eind van de dag stelselmatig alles wat op het bureau is achtergebleven in de vuilcontainer verdwijnt. Ook schimmels zijn gek op vieze werkplekken. Wie zijn restjes kof fie weggooit in de plantenbak, creëert in combinatie met de plan tenvoeding een perfect milieu voor schimmels. Die schimmels la ten vervolgens hun sporen achter in de kantoorlucht en luchtwegirri taties en allergieën zijn het gevolg. Het is dus niet alleen de werkge ver die verantwoordelijk is voor het milieu op de werkplek. Werk nemers die hun etensresten achte loos weggooien - berucht zijn hol le plekken in kantoormeubilair - zijn medeveroorzakers van vervui- ling. Het nuttigen van etenswaren ach ter het bureau leidt tot veel smerig heid. Wie zijn toetsenbord wel eens heeft omgekeerd, weet hoe veel troep er tussen de toetsen zit. Overigens zijn er speciale schoon maakbedrijven die ook de compu ters en toetsenborden kunnen rei nigen van broodkruimels, huid schilfers en ander ongerief. De werkgever kan behal ve een serieus bedrag voor schoonmaak op de begroting opnemen, nog wel het een en ander méér doen. En daarbij is het niet zo dat alle maatregelen alleen maar geld kosten. Onlangs verscheen een on derzoek door SenterNovem (een instelling die projecten voor inno- Bacteriën vinden een perfecte voe dingsbodem op een vol bureau. vatie en duurzaamheid ontwik kelt) waaruit blijkt dat tal van ener giebesparende maatregelen ook goed zijn voor de gezondheid van werknemers. SenterNovem heeft berekend dat een slecht kantoorklimaat jaarlijks zon 5 miljard euro kost. Het zijn vooral ziekteverzuim en dalende arbeidsproductiviteit die deze scha depost veroorzaken. Daar staat te genover dat een gezond milieu de productiviteit met gemiddeld 10 tot 15 procent kan stimuleren, ter wijl 25 procent van alle ziekmel dingen te wijten is aan een slecht kantoorklimaat. Hetzelfde SenterNovem reikt de calculerende ondernemer nu nog meer de hand: met het nemen van maatregelen om het werkkli maat te verbeteren kan zelfs geld worden verdiend. In een onder zoek naar energiebewust wonen en werken bleek dat allerlei ener giebesparende maatregelen ook goed zijn voor het kantoormilieu. SenterNovem geeft allerlei voor beelden van dit soort maatregelen. Als een bedrijf eens per halfjaar de vuile filters vervangt in de luchtbehandelingsinstallatie gaat het ziekteverzuim met ruim een half procent omlaag, terwijl de ar beidsproductiviteit met 3 procent De Europese aandelenfondsen de den het goed. foto GPD Beleggers kiezen Europese fondsen De Europese aandelenfondsen wa ren de enige die in het derde kwar taal van 2006 meer beleggersgeld aantrokken. Fondsen die investe ren in Amerikaanse en Aziatische aandelen trokken minder kapitaal aan. Dat blijkt uit het kwartaalrap port van Efama, de Europese Vere niging voor Fondsen- en Vermo gensbeheer. De wereldwijde beleg gingsfondsen vertegenwoordigden eind september vorig jaar een ver mogen van 15.970 miljard euro. Er stroomde 226 miljard euro vers geld naar fondsen. Nieuwe folders over seksuele intimidatie Er zijn twee nieuwe brochures ver schenen over seksuele intimidatie op het werk: één voor werkne mers en één voor werkgevers. Werkgevers zijn verplicht werkne mers zoveel mogelijk te bescher men tegen seksuele intimidatie en de nadelige gevolgen daarvan. De brochures bevatten o.a. informatie over wat seksuele intimidatie is,- hoe een werkgever de werkne mers tegen seksuele intimidatie moet beschermen Meer informatie: Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid, telefoon 0800-9051 ofvia www.szw.nl Veel bedrijven sturen ongewenste reclame Het zogeheten Infofilter is abso luut geen garantie om als consu ment verschoond te blijven van ongewenste reclame. Veel bedrij ven blijven consumenten die zich bij het Infofilter hebben aange meld, bestoken met post, telefoon tjes en marktonderzoek. Uit een onderzoek onder marketingbedrij ven blijkt dat meer dan 40 procent van de bedrijven zich niet opgeeft bij de Stichting Infofilter. Daar door maken ze ook geen gebruik van geblokkeerde adressen. Meer informatie www.infofilter.nl 65-plusser met bijstand mag langer op vakantie 65-plussers die naast AOW aanvul lende bijstand ontvangen op grond van de Wet Werk en Bij stand (WWB), houden recht op dertien weken vakantie per jaar. Bijstandsgerechtigden van 57,5 jaar en ouder mogen nog maar vier in plaats van dertien weken per jaar in het buitenland doorbrengen. Die nieuwe regel geldt echter niet voor 65-plussers. Meer informatie over de WWB j voor 65-plussers op www.svb.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19