extra Gijs Wanders maakt Afghanistan 'voelbaar' tot media l'i'l Dinsdag 6 februari 2 17 'Afghanistan is meer dan Uruzgan, Taliban en Nederlandse militairen'. Gijs Wanders wil scholieren kennis laten maken met de jongeren in Kabul. door Stella Leenders Gijs Wanders gaat vanaf april het land in met zijn voorstelling Breek baar Nieuws voor leer lingen van middelbare scholen in Nederland. „Wij willen laten zien dat Afghanistan méér is dan Uruz gan, Taliban en Nederlandse mili tairen", aldus de voormalig nieuws lezer van het NOS-Journaal. Wanders is net terug van een reis van tweeënhalve week in Afghanis tan ter voorbereiding op de multi mediale voorstelling. De plannen voor deze reis ontstonden vorig jaar. Gijs Wanders, die tegenwoor dig met Gijs Crusius het communi catiebedrijf HijisGijs BV runt, had een gesprek met staatssecretaris Agnes van Ardenne van Ontwikke lingssamenwerking. „Zij vertelde ons dat het zo moeilijk is om met jongeren te communiceren over ontwikkelingssamenwerking. Het moet je gevoel raken." De twee Gijzen stelden voor om naar Afghanistan te gaan. Vanwe ge de Nederlandse militairen daar, is dit land de komende twee jaar volop in het nieuws. Wanders: „We willen een voorstelling van een uur maken met een groot scherm met stilstaand en bewe gend beeld, muziek en gesproken woord - ik ben de verteller - waar in je kunt zien hoe de mensen, en vooral jongeren, in Afghanistan le ven. Waar houden jongeren in Ka- bul zich mee bezig? Hebben ze hobby's? En vergeet niet dat ze zes jaar de Taliban hebben meege maakt. Dat ze wel naar een voet balwedstrijd mochten gaan, maar niet mochten juichen, want dan Gijs Wanders (midden) met cameraman Hans Struik (rechts) en Gijs Crusius in Afghanistan. kregen ze stokslagen." Vanuit meerdere invalshoeken wordt het dagelijks leven in Kabul, een stad met 4,5 miljoen inwo ners, bekeken. Zo hebben de Ne derlanders uitgebreid gepraat en gefilmd in een biljartcentrum waar het overigens streng verbo den is voor meisjes en vrouwen. Ook reisde de groep naar Baghlan, een van de meest vruchtbare gebie den van Afghanistan waar nu lang zaam maar zeker het gewone le ven weer op gang komt. De groep bestond naast de twee Gijzen uit came raman Hans Struik, zangeres/componist Vera van der Poel, gitarist/compo nist Tjeerd van Zanen, fotograaf Dirk Buwalda, kunstschilder Her man van Hoogdalem en redacteur Marinde Hurenkamp. De musici hebben muziek gemaakt met Af ghaanse collega's en zijn in Kabul de studio ingedoken. Het resultaat is te horen tijdens de voorstelling. Van Hoogdalem heeft allerlei kun stenaars gesproken en ervaringen uitgewisseld. Hij heeft ter plekke tekeningen en aquarellen gemaakt die worden vertoond tijdens de voorstelling. Hurenkamp is een dag op pad geweest met een Af ghaanse zakenvrouw. Ook sprak zij de eigenaresse van een fit nesscentrum. „Vrouwen die gaan fitnessen, dat is daar een revolu tie!" legt Wanders uit. De voorstelling Breekbaar Nieuws is aangeboden aan zevenhonderd scholen in Nederland. Wanders: foto Vera van der Poel/GPD „We willen de scholieren meene men in een wereld waar ze nog nooit zijn geweest. Die voorstel ling moet zó mooi worden dat het helemaal niet voelt als een ver plichting." Hij sluit absoluut niet uit dat Breekbaar Nieuws ook voor volwassenen opgevoerd zal wor den. De lezingen die hij voorheen hield over zijn kinderboeken rie pen eerder ook enthousiaste reac ties op bij het volwassen publiek. www.breekbaarnieuws.nl ALLEMENSEN Rob de Nijs ziek, concert afgelast Zanger Rob de Nijs heeft gistera vond een gepland concert in het nieuwe Luxor Theater in Rotter dam afgezegd wegens ziekte. Vol gens het Luxor is de voorstelling verplaatst naar 4 april. De websi te van De Nijs meldt dat de ar tiest verkouden is. „Dachten we eerst dat Rob er, in tegenstelling tot veel van zijn collega zangers en zangeressen, zonder kleer scheuren vanaf zou komen, blijkt dat het verkoudheidsvirus ook Rob nu te pakken heeft." Of het concert van donderdag in Rijswijk doorgaat, is nog ondui delijk. Afzeggen heerst onder de artiesten. Afgelopen zaterdag moest zangeres Shakira haar con cert in het Arnhemse Gelre- dome op het laatste moment cancelen wegens ziekte. Simply Red-zanger Hucknall wordt vader Mick Hucknall, zanger van de band Simply Red, en zijn levens partner Gabriella Wesberry zijn in blijde verwachting van hun eerste kindje. De jonge Hucknall moet in juni geboren worden. De Holding back the years-zan- ger en Wesberry leerden elkaar kennen in 1995, maar de relatie hield geen stand vanwege Huck- nalls drukke tourschema. In 2003 kwamen de twee weer bij elkaar en besloten een gezinne tje te stichten. Mick Hucknall is dolblij met de aanstaande gezins uitbreiding: „Het is het beste nieuws dat ik ooit gehoord heb." Dochter voor zanger Tim van Di-rect Zanger Tim Akkerman van de Nederlandse band Di-rect is za terdagochtend vader geworden. Tim (27) en zijn. vriendin Stepha nie kregen een dochter en noe men haar Lila. De bevalling is volgens de jonge vader goed ver lopen. Met moeder en kind gaat het prima, aldus het manage ment gisteren. Het stel is van plan dit jaar te gaan trouwen. Kylie gedumpt voor Penélope Cruz Na wekenlange geruchten dat de vierjarige relatie van Kylie Mi- nogue (38) en Olivier Martinez (41) een stille dood was gestor ven, bevestigden de twee vrijdag het onprettige nieuws. De acteur lijkt alweer een nieuwe poten tiële liefde te hebben opgeschar reld: Penélope Cruz. De Britse krant The Mirror weet te mel den dat Olivier en de Spaanse ac trice zaterdag een innig onder onsje beleefden in het Chateau Marmont Hotel in Hollywood. Slechts twaalf uur nadat zijn ver broken relatie wereldkundig werd gemaakt, omhelsde en zoende Olivier Penélope open lijk nadat hij de Volver-actrice in het restaurant van het hotel te gen het bevallige lijf liep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17