Binnenland ban van Een pokerface is niet nodig op het internet 1 2 Dinsdag 6 februari 2007 PZC 'V Pokeren is een hype. Het lijkt of heel Nederland in de ban is van het kaartspel. En zoals het met een rage gaat; velen proberen een graantje mee te pikken. door Dolf Rogmans foto GPD Niet één, maar twee tijdschriften over het kaartspel zagen afgelopen week het licht: Poker en Pokervisie. Op tele visie zijn het RTL 7, Veronica en al een tijdje Eurosport die zendtijd inruimen voor het spel. Sinds een regisseur op het idee kwam camera's onder de speeltafel te hangen zodat de kaarten van de spelers zichtbaar worden, is het spel ineens mediageniek. Beginners kunnen in hun luie stoel de spelregels leren en gevorderden verdiepen zich in de strategie van de profs. „Televisie is de motor achter de rage", zegt Gerthein Boersma. Hij leidt het nieuwe blad Poker. Zelf speelt hij al een jaar of drie fanatiek en wist onlangs zijn uitgever te overtuigen dat het nu de tijd is ook geld te verdienen aan de rage. Aan de basis van de Nederlandse pokermanie ligt de herontdekking van het spel door studenten, een jaar of vier geleden, nadat het spel op sterven na dood was geweest door de sluiting van de meeste clubs door justitie in de jaren tachtig. Eén van de studenten, Johan Rensink (23), heeft zijn studie eco nomie eraan gegeven en speelt nu alleen nog maar poker, vooral via internet. Hij zegt daar een paar dui zend euro per maand aan over te houden. Vandaag worden de resultaten bekend van een groot onderzoek naar pokeren in Nederland van on derzoeksbureau Jupiter. De Nederlandse PokerBond schat het aantal mensen dat regelmatig om geld po kert op honderdduizend. Het aantal mensen dat het spel, dat kortgezegd niet meer is dan het dobbelspel Yahtzee maar dan met kaarten, voor de lol beoefent is nog veel groter. "V-- Poker is tot in alle uithoeken van Nederland doorge drongen. Daarvoor hebben de eenvoudige pokerset jes gezorgd, die al vanaf zeven euro verkrijgbaar zijn; eentje van drie tientjes ziet er al heel echt uit. Producenten draaien overuren, zegt Ronald Som- mers van het familiebedrijf Roem uit Deventer. Hele gezinnen wagen zich aan het spel, al is het met een A4-tje vol spelregels op de knieën. En op mid delbare scholen is het in de pauze ineens een stuk rustiger. Geen duwende en trekkende jongeren meer op het schoolplein. Nee, ze zitten rustig te po keren. Zo rustig, dat de schoolleiding van onder meer het Vossius Gymnasium in Amsterdam en het Comenius College in Hilversum het spel in de ban hebben gedaan. De leerlingen bleken grof geld in te zetten. Het Comenius heeft even geprobeerd alleen het gokken te verbieden, maar toen bleek dat later buiten school alsnog werd afgerekend, werd poker helemaal verboden. Waarom pokeren leuk is, blijkt een lastig te beant woorden vraag. Wie het niet om het geld te doen is, heeft er een leuk tijdverdrijf aan. En voor de actieve speler kan het een aardige hobby zijn of zelfs meer. „Ik speel al jaren winstgevend. De truc is om niet in te zetten met slechte kaarten. Ook moet je geduld opbrengen en wachten op goede kaarten", zegt Boersma. Zoals dat met een rage gaat, zijn er inmiddels ook problemen geconstateerd. De eerste moeilijkheden zijn er. Minister Hirsch Ballin (Justitie) laat in kaart brengen hoeveel illegale casino's er in Nederland zijn waar onder meer poker wordt gespeeld. Reden is de groei van het kaartspel in kroegen en op inter- door Edward Swier Een willekeurige nacht, even na tweeën. Nederland ligt op één oor, in slechts enkele huizen brandt nog licht. Vooral laptops in studentenhuizen zorgen voor spaarzame vervuiling van de donkere nacht. Ik log via internet in op een pokersite. En plots reken ik liefst 7642 personen tot mijn lotgenoten, vrienden én vijanden. In binnen- en buitenland. Zweden, Noren, Britten, Fran sen, Australiërs en Amerikanen. Even spreken we dezelfde taal. Voor een uur. Maar vaker twee, drie uurtjes of nog lan ger. Wie de tijd heeft, kan zich lang verma ken. Desnoods 24 uur per dag. Tuurlijk, het idee is: wat verdienen. Met pokeren. Maar be sef dat het, mooie verhalen van anderen ten spijt, de eerste tijd geld kost. Wie zichzelf goed in de hand heeft, hoeft niet of nauwe lijks te verliezen. Er zijn toernooitjes en cash- games voor iedere beurs, maar je laat je al snel verleiden tot hogere inzetten. Met kans op hogere prijzen en dito verliezen. Ben je geoefend en getalenteerd, dan komt er een ommekeer. Ga je het echt zien, kijk je door de kaarten van je tafelgenoten heen, 'lees' je hun hand; dan is het mogelijk lange re tijd te spelen met je geld. Of zelfs om uitkering van je ver diensten te vragen. Honder den studenten in Neder land vullen zo hun beurs aan. Zeggen '*7 ze. Dronken Amerika nen, die na een avond je stappen inloggen, zijn de meest gewilde opponenten. Pokeren op internet is anders dan live, aan een tafel. De ruis - brillen, petjes, rare frat sen, iPods - verdwijnt. Geklooi met fiches blijft ook achterwege. Het risico om te grof te gokken neemt echter toe. Terughoudend heid verdwijnt achter een beeldscherm. Grap pig is wel dat je achter de computer kunt meeleven. Een pokerface is niet vereist, je mag gerust juichen als de inzet jouw kant op lijkt te komen. Zijn ze betrouwbaar die sites? De grote spelers als PokerStars, PokerRoom, PartyPoker en Unibet.com hebben hun be trouwbaarheid reeds bewezen. Storten is, met creditcard en/of bankcode, eenvoudig. Incasseren iets lastiger, maar tegenwoordig ook al een stuk makkelijker. Het kan je - hoe geroutineerd ook - echter altijd gebeuren dat je tegen frauduleus gedrag oploopt. Hoewel spelers naast hun nickname (bij naam) ook vaak verplicht zijn tot het opge ven van hun woonplaats, is bijna niet te controleren of er onderling wordt samen gespeeld. In theorie is het - hoewel de wedgiganten zeggen er op te letten - mo gelijk dat je aan een tafel belandt waar je twee pokeraars treft die op twee naast el kaar gestationeerde computers spelen. Ook hier weten twee meer dan één en worden jouw kansen verkleind. Een dergelijke ervaring maakt je de dagen erna speelschuw en ook achter dochtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12