Ramp Jakarta was te voorkomen Incident mariniers laat Noren koud PZC Dinsdag 6 februari 2007 1 1 Indonesiërs varen op een zelfgemaakt vlot door hun overstroomde straat in Jakarta. Volgens The Jakarta Post had de ramp makkelijk voorkomen kunnen worden. De hoofdstad van Indonesië overstroomt regelmatig door gebrekkige afwatering. foto Jurnasyanto Sukarno/EPA Overheid had overstroming al lang zien aankomen. door Patrick Selbach JAKARTA - De enorme overstromin gen in de Indonesische hoofdstad Jakarta zijn niet bepaald een on voorziene natuurramp. Het is dan ook zeker niet de eerste keer dat het wassende water toeslaat in de miljoenenstad. The Jakarta Post sprak maandag van een 'ramp van elke vijf jaar waarvan de stad ken nelijk maar niks wil leren'. Sterker, het probleem lijkt alleen maar toe te nemen. Jakarta, waar in de omgeving vijf tien rivieren samenkomen, werd door de Nederlanders ooit als hoofdstad uitgekozen wegens de goede toegang tot lucratieve zee vaartroutes. De natuurlijke omstandigheden in het moerassige, zompige gebied waren eigenlijk nooit goed voor de bouw van wat een metropool met ruim negen miljoen inwoners zou worden. De grote groei van de stad, de aan leg van steeds meer wegen, het kappen van steeds meer bossen in de heuvels en bergen rond de stad en de komst van industrieterrei nen, winkelcentra, villaparken en golfterreinen heeft geleid tot een groot afwateringsprobleem. De problemen zijn geregeld in kaart gebracht. Alle experts weten ook al lang dat in de regentijd of in periodes met aanhoudende he vige regenval het water zich op hoopt in de stad en nergens goed kan worden afgevoerd. Dat was al 'In veel democratische landen zou Sutiyoso al lang zijn vervangen. Helaas is dit Indonesië' heel lang zo in de armere wijken, maar nu ook steeds vaker in de du re. Geld voor de aanleg van afwate ringskanalen en andere bouwwer ken dat de afgelopen jaren beschik baar kwam, is goeddeels verdwe nen in de zakken van corrupte ambtenaren en de overheid rea geerde ook steevast te laat en onge coördineerd als zich weer een ramp voordeed. The Jakarta Post noemt de huidige overstromingen de trieste en onac ceptabele nalatenschap van de gou verneur van de stad, Sutiyoso. Hij vertrekt later dit jaar en vol gens de krant heeft hij in de afgelo pen tien jaar fout op fout gesta peld. „In veel democratische lan den zou Sutiyoso al lang zijn ver vangen of hij zou de eer aan zich zelf hebben gehouden. Helaas is dit Indonesië." Verscheidene rege ringsfunctionarissen hebben ook dit keer beterschap beloofd, tot aan de president toe, maar er zul len maar weinig burgers in Jakarta zijn die veel hoop hebben op een snelle aanpak van de voorzienbare ramp. ANP Nederlanders maken veel ophef over vechtpartij. door Windy Kester OSLO - Wie ging op de vuist met wie voor de discotheek in het Noord-Noorse dorpje Karasjok af gelopen hersft? En wie begon er ei genlijk? Deze vragen heeft de Noorse justi tie de afgelopen maanden gepro beerd beantwoord te krijgen. Zon der succes, blijkt nu. En dat gebrek aan overzicht is de reden dat de Nederlandse mariniers die betrok ken waren bij de vechtpartij in Noorwegen niet worden vervolgd. Minstens 27 Nederlandse mari niers waren afgelopen oktober be trokken bij een massale knokpartij in Noord-Noorwegen. Vier man nen en één vrouw moesten zich na confrontatie met de mariniers laten behandelen in het zieken huis vanwege een gebroken voet, gebroken handen en en uitgesla gen tanden. In totaal deden er zo'n zestig per sonen mee aan de vechtpartij. De meeste Noren halen hun schou ders op over de gewelddadige op stoot. 'Dat gebeurt in kleine afgelegen dorpjes waar niks te doen is behal ve drinken en vechten', is de alge mene opinie. Veel Noren vinden het ongeloof lijk dat er in Nederland zo'n ophef over de misdragingen ontstaat De Noorse politie weerspreekt dat de Nederlandse vechtersbazen er makkelijk vanaf komen. Zo kregen de mariniers een uit gaansverbod en werden ze droog gelegd. De soldaten waren in Noord-Noor- wegen voor een zogeheten koud weertraining in Navo-verband. GPD 'Dat gebeurt in kleine afgelegen dorpjes waar niks te doen is be halve drinken en vechten'. LEZERSBRIEVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl WC T Eerst met een paginagrote adver tentie in de PZC en nu vanuit Ter- neuzen hetzelfde geroep. Men wil de zeeuwse bevolking wijsmaken dat als het Mega Container Termi nal niet gebouwd wordt de zeeuw se economie ter ziele gaat. 6 jaar ge leden had container Art direktor Bruinooge met zijn volgelingen luchtkasteelen bouwers dezelfde uitspraak. Hij zij- Zeeland heeft de WCT nodig -. En wat zien wij nu? Er is weinig werkloosheid en de bedrijven groeien in de haven. Kijk zeifin het Sloe. Er is al genoeg schade veroorzaakt. Het Sloe heeft de grootste auto par keerplaats van Zeeland en Bra bant, 2 vierkante kilometer asphalt om auto's te stallen die vanuit Bel- gie over het spoor vanuit Roozen- daal door Goes denderen. Het Spoor en de A 58 kunnen contain ervervoer van de WCT gewoon niet aan. Stop nu eindelijk met dit soon doemscenario's over Zeeland K. Bartusek Pr. Margrietstr. 103 Nieuwdorp SP buiten spel Na de eclatante verkiezingswinst geloofden en hoopten velen aan een deelname van de SP in de rege ring. Zeker nu de 3 linkse partijen hadden gewonnen. Nu krijgt de SP echter het verwijt te vroeg te zijn weggelopen bij de formatie. Jan Marijnissen komt nu met een verhaal waarom hij dit deed. Zijn opponent JLB zag geen samenwer king met hem zitten. Nogal wiedes. Maar dan laat je je toch niet wegsturen. Het was beter geweest om in on derhandelingen je huid zo duur mogelijk te verkopen. En dan na enkele weken met kracht van argu menten openbaar het strijdperk te verlaten. Nu blijkt dat een protestante rand stadprofessor het heeft gewonnen van een katholieke Brabantse bankwerker. Zo gaat het al eeu wen. Een kapitale inschattings fout. En kans vergooid waarop we nog jaren zullen moeten wachten. P. Bakx Niers 19a Tilburg Kees Slager Het mogelijke lidmaatschap voor de Eerste Kamer van voormalig journalist/auteur Kees Slager zou een ambassadeurschap voor Zee land kunnen betekenen. Een actief mens, die als oud-journalist een goed waarnemer kan zijn van alle signalen in de Zeeuwse, Neder landse en West-Europese samenle ving. Geen salonpoliticus, maar een realistisch, non-narcistisch, pragmatisch iemand, een wereld burger, een linkse rakker, die met beide benen in de samenleving staat. Iemand die niet middels pro tectionistische, nepotistische of in tentionele netwerkerij als uitverko ren kroonprins naar voren wordt gepusht richting het Haagse plu che, maar iemand die, naar ik mag aannemen, vanuit zijn professie een eerlijke plaats in de wereld heeft verdiend, en niet alleen voor eigen eer en glorie, maar met veel interesse voor de ander, de samen leving, van waterbouwkundige tot biografische onderwerpen. Wat ik soms mis in de politiek is een zekere dosis filosofisch den ken, men zit teveel in een debat ing-, acteer-, bewijscultuur. Er mag best een vleugje ingetogen heid bij. De verbale psychologi sche oorlogsvoeringen maken vaak de indruk van fundamentele onzekerheid: iemand met een ho ge intrinsieke waarde heeft niet zo de behoefte zichzelf te bewijzen, maar mogelijk is de aanwezigheid van de media eraan debet. Qua leeftijd - 68 - zit onze Zeeuwse po tentiële kandidaat randhoog. Is het niet juist een trend om het ar beidspotentieel van deze leeftijds groep te koesteren? Monique Sturm Turkeye 10 Waterlandkerkje Klimaatverandering Er gaat geen dag voorbij of de kli maatverandering is in beeld. Steeds duidelijker wordt de rol van de mens als er naar de oorzaak wordt gezocht. Wat doet de ge meente Hulst, zichzelf noemende de 'groene long van Zeeuws Vlaan deren'? Het verstekt subsidie aan een jaarlijkse autorally, het doet niet mee aan landelijke acties zoals onlangs 5 min. licht uitof vorig najaar nacht van het donker. Hoe zo Groene Long? Dick van der Meer Zoutestraat 64 Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11