Meningen De PZC trakteert! mmrm y Strijd om CDA ook toe aan rukje naar links voor Irak uintratuin op=op! 1 O Dinsdag 6 februari 2007 PZC De VS proberen te leren van de guerrilla-oorlog in Algerije. door Aidan Lewis ALGIERS - Sommigen zien veront rustende parallellen tussen de bur geroorlog in Algerije in 1957 en de de huidige strijd in Irak. Anderen stellen dat er duidelijke verschillen zijn, maar dat er wel lering valt te trekken uit de oorlog die de val van het Franse imperium in een stroomversnelling bracht. Zo begon de FLN, het Algerijnse Nationaal Bevrijdingsfront, een ste delijke terreurcampagne. Net als in Irak vormden de lokale politie en het overheidspersoneel een gemak kelijk doelwit. Daardoor kon het Franse leger niet in de tegenaan val, maar moest het ingezet wor den om politie en overheid te be schermen. Hetzelfde gebeurt nu in Irak. De nu 70-jarige Zohra Drif Bi- tat, lid van de Algerijnse Senaat, plaatste destijds bommen voor de verzetsbeweging, maar vindt niet dat zij een terroriste is. Ze be schouwt zichzelf en haar vroegere kameraden als vrijheidstrijders. Ze begrijpt niet wat de Amerikaanse troepen in Irak kunnen leren van de Algerijnse onafhankelijkheids oorlog. „Men wil proberen te snap- 'Eerst wilde ze niet' maar 'Bloed roept om bloed' pen hoe iemand terrorist wordt", aldus Drif Bitat. „Maar daar maakt men een fundamentele vergissing, want wij deden hetzelfde als de soldaten in het Amerikaanse leger nu. Wij behoorden tot het Natio naal Bevrijdingsfront." „Eerst wilde ze niet", vertelt Slaadi Yacef die de FLN leidde. „Ze wil den niet dat er burgers zouden om komen." Toen hij haar eraan herin nerde dat bij een door kolonisten gepleegde aanslag 70 Algerijnse burgers de dood vonden, ging ze overstag. „Bloed roept om bloed", vertelt Yacef „Ik hield mezelf voor dat de Fransen Algerije met ge weld hadden ingenomen, en dat ze met geweld verwijderd moes ten worden." Toen de opstand ver hevigde, zond Frankrijk op 7 janua ri 1957 paratroepen naar de hoofd stad en de Slag om Algiers was een feit. De overwinning die het Franse leger claimde, bleek prema tuur. Generaal Charles de Gaulle, die in 1958 president van Frankrijk werd, besloot dat de aanwezigheid van Frankrijk in Algerije zijn tijd had gehad, waarop men in 1962 het land verliet. „De Gaulle was alles kwijt, omdat hij te lang talmde", meent Britse historicus Alistair Home die een verslag schreef over de oorlog. „Ik vrees dat iets soortgelijks in Irak staat te gebeuren." Destijds was er net als nu sprake van grensover- schijdende belangen. In 1956 werd er in de Algerijnse Sahara olie ont dekt, en de Sovjet-Unie streed met het Westen om invloed in Noord-Afrika. Nu vreest men dat als de coalitietroepen zich uit Irak terugtrekken, het Midden-Oosten volledig gedestabiliseerd raakt. AP Hete hangijzers uit formatie evenwichtig verdeeld met PvdA. door Ap van den Berg DEN HAAG - CDA, PvdA en Christe nunie zijn het eens geworden over cruciale onderdelen van het toekomstige beleid. Met wat slim migheidjes zijn vrijwel alle hete hangijzers geneutraliseerd. Na de aardverschuiving van 22 november mag het een klein wonder worden genoemd dat het regeerakkoord zo snel uit de grond is gestampt. CDA en PvdA zagen er tijdens de coalitieonderhandelingen scherp op toe dat de een niet meer bin nen zou slepen dan de ander. De 'reuzen' in de coalitie hebben de buit op het eerste oog goed ver deeld. De oogst voor de Christenunie is een stuk geringer. 'Klein duimpje' heeft zich, zoals verwacht, vooral gericht op immateriële kwesties. Naast euthanasie krijgt stervensbe geleiding (palliatieve zorg) meer nadruk. Bij abortus provocatus zal streng worden toegezien op de vijf dagen bedenktijd voor zwangere vrouwen. Die is nu al wettelijk ver plicht, maar de meeste abortusart sen houden zich daar niet aan. Voor het stamcelonderzoek kwa men CDA, PvdA en Christenunie naar verluidt een moratorium over een. Dit betekent dat het wetenschappe lijk onderzoek op het gebied van stamcellen nog eens vier jaar wordt verboden. Om zijn achterban tevreden te stel len, moet CU-leider Rouvoet een paar stevige departementen in de wacht slepen. Met de vele gezins drama's in het achterhoofd weet de CU met een nieuwe bewinds persoon voor Jeugd- en Gezinsza ken zich verzekerd van media-aan dacht. Ook Defensie wordt genoemd. Me de door verre missies als Uruzgan, is Defensie weer 'hip' in de media, maar de kiezers van Rouvoet lo pen er niet warm voor. Kort na de stembusuitslag van 22 november was er weinig hoop op een snelle kabinetsformatie. In de campagne maakten CDA-leider Balkenende en PvdA-leider Bos el kaar uit voor 'oneerlijk' en 'draai- Hypotheekrenteaftrek blijft overeind, deel senioren betaalt mee aan AOW kont', respectievelijk voor slappe ling. Ze riepen hoge barricaden op tegen samenwerking. Enkele breek punten zijn keihard gebleken. Zo wordt er niet getornd aan de hypo theekrenteaftrek, zoals het CDA beloofde. Ook worden de huren niet vrijge geven, zoals de PvdA eiste. Over de AOW dreven CDA en PvdA koehandel: pas in 2011 moeten mensen die voor hun 65e stoppen met werken (met een pensioen vanaf 15.000 euro), meebetalen aan de AOW. Voorts gaat Balkenende IV de cri minaliteit te lijf en ontketent het een offensief om het leefklimaat in achterstandwijken te verbete ren. Ook is de teugels voor de be grotingsdiscipline wat te vieren om meer financiële armslag te krij gen. De 12.000 uitgeprocedeerde asiel zoekers wacht waarschijnlijk een specifiek pardon en een verblijfs vergunning. Versoepeling van het ontslagrecht (CDA voor, PvdA te gen) wordt eerst besproken met de sociale partners. Het kabinet krijgt een socialer gezicht. Dat is niet louter te danken aan de PvdA en de CU. Voor dat rukje naar links verdient het CDA misschien wel de meeste credits. Ook al omdat de partij het aandurfde met impopulaire her vormingen het land weer op orde te brengen. GPD www.pzc.nl Vandaag trakteert de PZC op gratis bioscoop. U maakt kans om samen met uw vrienden, familie of wie u maar wilt naar de film te gaan in één van de vermelde bioscopen!Feest u mee? Schuttershof filmtheater Middelburg 16.00 uur 'After the Wedding' Deze film vooraf reserveren via tel. 0118-613482 CineCity Vlissingen 17.00 uur 'The Persuit of Happyness' Wilt u kans maken om gratis naar de film in één van deze bioscopen te gaan? Kom dan op tijd, want vol vol1 V~ R\°r. Dat vieren we met slingers. En waar slingers zijn wordt getrakteerd! Vandaag trakteert de PZC op 2000 luxe feestpakketten. *Als u op deze dag minimaal €10,- besteedt aan boodschappen in één van de onderstaande Super de Boer vestigingen, dan maakt u kans op een luxe feestpakket. Feest u mee? Miegielsen Super de Boer Oost-Souburg Oranjeplein 72, 08.00-20.00 uur Tevel Super de Boer Middelburg Vèerseweg 104 08.30-20.00 uur Vandaag trakteert de PZC, en maakt u kans op één van de onder staande Philips artikelen. Kom tussen 10.00 uur en 11.00 uur naar één van de vermelde Mikro-Electro vestigingen en hoor bij de eerste 50 bezoekers. Als het u vervolgens lukt om uzelf te scheren voor de spiegel in één van de Mikro-Electro vestigingen, dan mag u de Philishave HQ6675 gratis mee naar huis nemen! Kom tussen 14.00 en 15.00 uur naar één van de onderstaande Mikro-Electro vestigingen en hoor bij de eerste 35 bezoekers. Koop vervolgens drie Robijn strijkcassettes voor €.7,50 en strijk een kledingstuk van uzelf in de vestiging. Slaagt u hierin? Dan mag u het Philips GC5010 stoomstrijkijzer gratis mee naar huis nemen! Vandaag trakteert de PZC en u maakt kans op prachtige blauwdruifjes. U kunt deze ophalen in één van de vermelde Intratuin vestigingen. Feest u mee? Galgeweg 5, geopend van 09.30 uur tot 17.30 uur. BaSaU Beste service, laagste prijs! De onderstaande vestigingen doen mee aan de actie: Mikro-Electro Goes, Marconistraat 4 Mikro-Electro Hulst, Zoetevaart 8 Mikro-Electro Middelburg, De Lange Geere 149 Mikro-Electro Oostburg, Veerhoeklaan 5 Mikro-Electro Terneuzen, Kennedylaan 94 Mikro-Electro Vlissingen, Hermesweg 23 Mikro-Electro Zierikzee.Varremarkt 2-6 Halsterseweg 65a, geopend van 09.30 uur tot 17.30 uur. Wilt u kans maken op gratis blauwdruifjes? Knip deze originele bon uit de krant en lever hem in bij één van de bovenstaande Intratuin-vestigingen (1 bon per gezin) Naam.m/v Adres: Kortom, de PZC hangt de slingers op en trakteert!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10