zc boos op Connexxion Britannia achterna? Een schone wijk en een speelplek, graag Vergader er dan één keer per jaar 13 krappen rechtstreekse bus naar Domburg wekt woede dorpsraad en gemeente PZC Dwergkaaiman 0113-315649 jl:redactie@ pzc.nl 314460 AA Goes rtentie-exploitatie: d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ivs-Vlaanderen: 0113-315570; ,naal: 020-4562500. sservice: 0800-0231231 andag 5 februari 2007 Tranentrekkers met een knipoog Maurits Sep OOSKERKE - Busmaat- Connexxion heeft het ruid in Serooskerke. De sraad, de ouderen, de Stich- Welzijn Veere, de gemeente en de wethouder zijn boos zonder overleg - de directe erbinding met Domburg is bushaltes zijn al wegge- d. Busreizigers die van oskerke via Oostkapelle Domburg willen, waar het jentehuis staat, moeten te- roordig via Middelburg, overstappen op de bus die naar Oostkapel- Domburg gaat. En soms in Oostkapelle overstap- zegt A. Abrahamse van urder t duurt dus langer en het is duurder geworden. Voor- 1 kostte één zone op een 45 eurocent. Als niet de bus via Middel- gebruiken, maar de beltaxi om snel naar Dom- gaan, kost het 1,20 per Dat is dus drie keer zo lorpsraad heeft vorige week brief gestuurd naai- de pro- ie, die de opdrachtgever is het busvervoer. Abraham- dat er nog meer verzet tegen het schrappen van 53. Hij heeft al steunbe- ingen ontvangen van de hting Welzijn Veere en van ouderenorganisatie in het Ook recreatie-onderne- s langs de weg naar Oostka- zijn niet blij met het ver- van de buslijn. „Als er iwairet kwam tor zeldzame roming in problemen rWout Bareman 1NEUZEN - Het container- p Fowairet uit Qatar is in ember 2005 op de Plaat van vastgelopen omdat schip, op weg naar Antwer- speelbal werd van een wei- voorkomend stroompatroon Westerschelde. Dat conclu- rt de Raad voor de Scheep- rt in een bijna dertig kantjes and rapport. stranding van de Fowairet tot de nodige commotie bestuurlijk Zeeland en de Gevreesd werd het schip, als het zou bre- voor een calamiteit zou zor- omdat zich in containers op bovendek gevaarlijke stof- zouden bevinden. Raad voor de Scheepvaart deelt nu dat schepen van het van de Fowairet meter, diepgang 11,50 voor en 12,50 meter aeh- i de Schaar van Ossenisse bij beter kunnen mijden, gens de raad moest de stuur- d voor de aanloop van het dergat 155 tot 165 graden htwijzend sturen, maar de stroom het nodig op tot bijna 180 graden, de roerganger daarna bakboord gaf, bleef het ip naar stuurboord weglo- i. Stroomonderzoek wees uit tijdens springtij met ex- ;m hoge waterstand geduren- een half uur na hoogwater sen de boeien 51 en 53 een stroming over de van Ossenisse loopt, ter- lbij metingen onder soortge- omstandigheden bleek dat verderop een westelijke stro- ig loopt. De Fowairet is zo d als zeker in die 'draaimo- terechtgekomen. de raad kenden de van veren tussen en Perkpolder de stroming, maar ze die nooit gemeld bij kswaterstaat of het loodswe- tMede daarom treft de loods i boord van de Fowairet geen .am. Hij werd, volgens dé ad, ven-ast door de stroming, de uitspraak waarschuwt de id dat grote schepen het ge- d moeten mijden als deze spe- ieke situatie zich kan voor al. Lukt dat niet, dan moet afvaart vanuit Antwerpen in .geval worden opgehouden. nog meer geluiden uit de samen leving komen, wordt het besluit misschien wel teruggedraaid", zegt Abrahamse hoopvol. Hij heeft ook de gemeente Veere aan zijn zijde. De gemeenteraad heeft de kwestie aangekaart bij het college van B en W. Namens de raad heeft CDA'er J. Reijn- houdt erop aangedrongen dat de buslijn wordt hersteld.Volgens wethouder J. Melse is dat wel ge probeerd, maar mislukt. „Wij hebben een paar dagen geleden overleg gehad met zowel de pro vincie als Connexxion. Er is wel iswaar serieus naar het pro bleem gekeken, maar de provin cie heeft ook aangegeven dat het een beperkt probleem is. Er zijn andere gebieden en mensen in Zeeland die er nog veel ver der op achteruit gaan met de nieuwe dienstregeling. Bijvoor beeld scholieren." Druk Om die reden vindt Melse het niet verstandig om 'meer druk op de ketel te zetten'. Hij is het wel met de gemeenteraad eens dat Connexxion Veere niet net jes heeft behandeld door de bus lijn zonder nader overleg defini tief te schrappen. „Zo wensen wij niet behandeld te worden", vindt ook Melse. Overigens zijn ook vanuit Bigge- kerke en Meliskerke klachten ge komen dat mensen niet meer met de bus rechtstreeks naar Domburg kunnen. Die reizigers moeten omrijden via Zoutelan- de en Westkapelle. Volgens Mel se is ook dat probleem te klein om Connexxion en de provincie op andere gedachten te brengen. „Uit tellingen blijkt dat er per keer één tot drie passagiers mee rijden." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Straks prijkt er de prachtige Fonteyne, is de Spuistraat mooi bestraat en dan staan aan de overkant de Ju- gendstilpanden nog te verpaupe ren in Vlissingen. Ze moeten geen jaar meer leeg staan, waar schuwt de Middelburgse monu mentenmakelaar. Villa Blanche, Villa Ivonne, Villa Louise en Villa Mario. Vier prachtige panden, vernoemd naar de kinderen van de Bel gische loodsen die er begin vori ge eeuw woonden. Uitbundig, monumentaal en te koop boven dien. Al meer dan drie jaar. In middels is het de Drentse make laar Brandsma die de panden probeert te verkopen. Eens was het de Middelburgse monumen- tenmakelaar Dolf van Dijk, die de kans klein acht dat er nog ooit een koper opduikt. 1.700.000 euro wil eigenaar Jef Bos voor de vroegere loodshui- zen hebben. Te veel, zegt Van Dijk. „In het jaar dat ik ze in mijn bestand had, bestond er best belangstelling. Een enkele particulier die voor één pand ging, ondernemers die voor alle vier gingen. Een hotel met restau rant was meestal het idee. Maar steeds was het de prijs, die de ge sprekken stopte. Natuurlijk heb ik geadviseerd in prijs te zakken. Dat wilde Bos niet." Aan de huizen moet veel gedaan worden. „Zeker als ze nog langer zo blijven staan. Als er geen ver warming brandt, gaat ieder huis achteruit. Er is geen lekkage, maar wel houtrot. Ruiten zijn ka pot. De panden worden steeds on aantrekkelijker. Ze raken verder in verval. Dat moet geen jaar meer duren." Dat is triest, vindt Van Dijk. „Het blijven bijzondere huizen. Binnen zijn behalve trappartijen en deuren nog weinig originele details te zien, maar van buiten zijn ze authentiek. Het zou Vlis singen goed doen als die stonden te pronken. Maar dan moet wel iemand ze kopen. Die kans wordt kleiner met de dag. De ei genaar heeft geen haast." Kan de gemeente niet ingrijpen? „Het enige wat zij kan doen is de panden kopen", stelt Van Dijk. „Dat is het nadeel met monumen ten. Tenzij er instortingsgevaar dreigt, en dat is niet het geval. Dan mag de gemeente de eige naar verplichten binnen een be paalde termijn de huizen te her stellen. Doet die dat niet, dan doet de gemeente het en komen de kosten voor rekening van de eigenaar. Leegstandsbelasting, opperde de Lokale Partij Vlissingen onlangs. Dat idee noemt Van Dijk 'abso luut schandalig'. „Dat is over heidsbemoeienis. Terwijl we in een vrije wereld leven. De huizen zijn iemands, bezit. Het gaat te ver om daarover te bepalen. Ook al heb ik het beste voor met mo numenten." foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Burgemeester Schouwenaar heeft het zelf ge zegd: kom op met jullie wensen. Dat hoef je stichting 't Meander - tje geen twee keer te zeggen. Op dit moment worden de Mean derflats opgeknapt en binnen kort vervangt Woongoed die af tandse schuurtjes in de voortui nen. Maar een fatsoenlijke plek om te spelen hebben de kinde ren uit de wijk Dauwendaele in Middelburg nog steeds niet, klaagt stichting 't Meandertje. Een rondje Meanderhof met be stuurslid Rob Dreesens: „Kijk", klinkt het, „dit is de eni ge speelplek voor dit. stuk wijk met 225 huizen." Dreesens staat beteuterd te kijken naar een af gebladderde wipkip, een glij baan en een verrot klimrek. „De klimklossen zijn nooit vervan gen en het hout breekt af." Over de drie grasveldjes aan de Meanderhofstraat is Dreesens niet minder mild. „Het ziet er niet uit." De spekgladde bielzen en rotten de houten palen bij het water plein evenmin. Dan nog een leeg speelpleintje waar ooit een speel toestel heeft gestaan. En een bas ketbalveld zonder basket. Dreesens is duidelijk: dit moet beter. Hij weet ook hoe. „Nieu we speeltoestellen op de veldjes, nieuw hout bij het waterplein en betegelde speelveldjes aan de Meanderhofstraat. Afgezet met grote bollen en ingevuld met knikkerputjes, een hinkelbaan, een jeu de boulesbaan, zitjes met dam- en schaakborden. En het liefst leilinden." Werkmensen Dreesens zegt het zelf: als je niks zegt, krijgt je ook niks. „Bo vendien heeft de burgemeester zelf gezegd dat we onze wensen kenbaar moeten maken. En we willen best helpen, als de ge meente ons het materiaal aanle vert. Dat betegelen doen we zelf wel, de palen slaan. Het onder houd ook. In Dauwendaele wo nen allemaal werkmensen." Het gaat goed met de wijk, zegt Dreesens. „Huizen staan niet lang te koop, mensen willen hier weer wonen. De wijk is leefbaar der geworden. Ik denk zeker dat dat komt door alle activiteiten die onze stichting organiseert. Mensen komen op ons af. Ook als ze klachten hebben. Want ze weten wel dat wij erachter aan gaan. De gemeente ziet ons als een serieuze gesprekspartner en dat komt de wijk ten goede." Actiegroepen glastuinbouw samen UTRECHT - Actiegroepen uit heel Nederland tegen de uit breiding of aanleg van glastuinbouwgebieden, waaronder De Groene Parel uit Westclorpe en stichting Behoud Leef baarheid Bathpolders uit Rilland, bundelen hun krach ten. Ze kwamen eind vorige week voor het eerst, bij elkaar in Utrecht. Volgens voorzitter M. Braam van de Rillandse stichting waren meer dan tien organisaties vertegenwoor digd. Ze willen samen optrekken, aldus Braam, om 'de glazen verstedelijking' een halt toe te roepen en te strij den voor behoud van het open landschap in Nederland. De Groene Parel verzet zich tegen de inrichting van een groot kassengebied in de Kanaalzone. Stichting Behoud Leefbaarheid Bathpolders zit in een andere positie. Kas- senbedrijven zijn er al bij Rilland. De stichting volgt nauwgezet of zij zich aan de regels houden en moet niets weten van uitbreiding van het glastuinbouwgebied. Actie bij douane Vlissingen UTRECHT - De vakcentrales AbvaKabo FNV en CNV Pu blieke Zaak voeren woensdag stiptheidsacties bij cle doua ne in Vlissingen. Ook bij ITazeldonk en Moerdijk worden dergelijke acties gevoerd als onderdeel van een serie ac ties die rijksambtenaren voeren voor een betere cao. Me dewerkers van tientallen penitentaire inrichtingen voe ren woensdag in Nieuwegein actie. Deze acties zijn de op maat naar een grote landelijke demonstratie op 13 februa ri in Den Haag. ANP Zeeuwse trucker vast in Engeland WOLVERHAMPTON - Een 41-jarige vrachtwagenchauf feur uit Borssele is vrijdag in Engeland veroordeeld tot een celstraf van 28 dagen. Ook kreeg hij een rijontzegging van drie jaar. Een dag eerder had hij in het centrum van Wolverhampton in een dronken bui zijn truck op een bloembak geparkeerd. Dit meldde de regionale Engelse krant Express and Star zaterdag. Bij zijn arrestatie had de Nederlander meer dan twee keer te veel gedronken. Toen agenten zijn naam door de computer haalden, ont dekten ze bovendien dat hij in september vorig jaar ook al was aangehouden voor rijden onder invloed. Hij werd vrijgelaten om op een later tijdstip terecht te staan, maar verscheen niet op de zittingsdag. ANP Veel geld weg bij inbraak Yerseke YERSEKE - Uit een woning aan de Magnolialaan in Yer seke zijn zaterdagavond tussen half zes en half negen veel geld en sieraden gestolen bij een inbraak..Enkele duizen den euro's zijn meegenomen. Ook zijn er vernielingen in de woning aangericht. Een raam van het huis was gefor ceerd. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De Vrienden van Middelburg proberen het ge woon nog een keer. In een zo veelste brief aan het gemeente bestuur van Middelburg schrij ven ze het stadhuis niet zonder slag of stoot aan de Roosevelt Academy over te willen geven. Secretaris Pietér Smallegange van cle stichting Vrienden van Middelburg heeft een voorstel uit 1941 opgedoken. Dat ging over de herbouw van het stad huis. „Immers, het stadhuis is se dert de Middeleeuwen het ware middelpunt van onze Gemeente, de hoofdstad der provincie Zee land, geweest, en daar zetelde al toos de Stedelijke Overheid. Daar werden lief en leef, gevolg van den gunst of ongunst der tij den, op intense wijze beleefd." 'De trots van iederen Middelbur ger' zou het zijn, 'de schat die hem ook toebehoorde'. „Wij moeten in het herstelde Gothische gebouw weer terug zien hetgeen het oorspronkelij ke geweest is - de zetel van de Overheid, van het gezag, ander zijds de plaats, waar die zelfde Overheid gelegenheid geeft aan de Burgerij met haar in contact te treden." Dat zou de stichting maar wat graag zien, dat burgemeester Schouwenaar met zijn wethou ders en ambtenaren terugkeerde naar de Markt. Het is echter uto pie, dat beseft Smallegange ook wel. Doe het dan anders, stelt hij voor. „Laat de vergaderin gen van het college, de raad en de commissies symbolisch één keer per jaar in het stadhuis aan de Markt plaatsvinden." Dan kan de gemeente laten zien wie het uiteindelijk voor het zeg gen heeft, legt Smallegange uit. Als het Middelburgs gemeente bestuur zijn wens inwilligt, is het dan goed? „Nee", zegt Smal legange stellig. „Het is een po ging het besluit het beheer van het stadhuis over te hevelen aan de Roosevelt Academy, te nuan ceren. Maar ik kan niet beloven dat dit de laatste brief is die ik erover schrijf." (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 zeeuwse almanak Thomas van zes en Evelien van vier stonden gebiologeerd naar de dwergkaaiman te kij ken, die aan de andere kant van het glas lag te dutten. „Weet je dat dit een bedreig de diersoort is", sprak Thomas belerend tegen zijn zusje. „Dat betekent dat er niet veel meer van zijn", herhaalde hij de uitleg van zijn vader, enkele minuten eerder. „Ja, dat iveet ik", antwoord de zijn zusje. „Want het is er maar één." Van de Middelburgse burgemeester Schouwenaar mogen bewoners zeggen wat ze veranderd willen. De wijkvereniging van Dauwendale weet het wel: een opknapbeurt voor de wijk. foto Ruben Oreel Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9