beleeft bloedig weekeinde Iritten in de ban an H5N1-virus Marokko lijkt klaar voor afschaffen van doodstraf Opwinding over reis Albert II naar Congo Blair verder in het nauw door schandaal ntploffingen in Iraakse hoofdstad eisen 170 mensenlevens lenen bij Becam goedkoper dan bij de Postbank? Mijnexplosie Colombia eist zeker 23 levens Nederlanders lichtgewond bij brand Chili ww.becam.nl BECAM maandag 5 februari 2007 Prettig toeven in Nederland WATERFORT - Nederland staat derde op een lijst van landen waar het prettig toeven is. Alleen Frankrijk en Au stralië scoren beter. De lijst is gepubliceerd in het inter nettijdschrift International Living. Het blad vergelijkt de kosten van levensondei'houd, het belastingpeil, het kli maat en de kansen in groeimarkten van 193 landen, Ook veiligheid, infrastructuur en milieu worden meegewogen. Nederland scoort hoog in alle categorieën waarin het tijd schrift meet, behalve als het gaat om de kosten van het le vensonderhoud en het klimaat. De top vijf wordt aangevuld met Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. Helemaal onderaan prijkt Irak, waar Bagdad geldt als gevaarlijkste stad ter wereld. ANP Nepalees officieel man én vrouw KATHMANDU - De autoriteiten in Nepal hebben een man die zich kleedt en gedraagt als een wouw zowel een mannelijke als wouwelijke identiteit gegeven. In de offi ciële papieren van de 40-jax-ige Chanda Musalman staat sinds korf onder het kopje geslacht: 'beide'. Het besluit viel toen ambtenaren die het land dooiTeizen om voor verkiezingen identiteitsbewijzen uit te geven, in het dorp van Chanda in West-Nepal aankwam. Ze stem den in met het verzoek van de man, die geen geslachtsver andering onderging, om de woorden man en vrouw te wis sen. Nepal telt relatief veel mensen die zijn geboren als man maar door het leven gaan als vrouw. ANP Verkoop ski's daalt sterk MÜNCHEN - De wereldwijde verkoop van ski's daalt de ze winter met circa 15 procent tot 3,8 miljoen paar. Dit verwacht topman Dietachmayr van het Oostenrijkse be drijf Fischer, de op twee na grootste skifabrikant ter we reld. „Zo'n slechte winter heb ik nog nooit meegemaakt", zei hij gisteren op een beurs in München. De markt voor langlauf ski's zakt door het gebrek aan sneeuw in de belangi-ijkste skigebieden nog sterker in. Daar zal de daling zo'n 30 procent bedragen, aldus Dietachmayr. DPA/ANP Moeder: DNA-test dertien mannen NOZEN - Een jonge moeder heeft in het zuiden van het Italiaanse deel van Tirol van dertien mogelijke vaders van haar kind geëist dat ze een DNA-test ondergaan. De cafébediende uit Mals beviel een maand geleden van het kind, meldde de Italiaanse krant Corriere della Sera zater dag. Onder de mogelijke vaders zijn politici en zakenlie den, evenals het halve voetbalelftal uit het dorp. ANP/DPA estort ïse markten zijn steeds va- loelwit van opstandelingen mogelijk mensen te De ontploffing was zo dat huizen en gebouwen Hulpverleners reden explosie talloze lichamen op vrachtwagens. Zieken in de omgeving konden antal slachtoffers niet meer Enkele uren na de aanslag De aanslag op de markt had verwoestende gevolgen. Noord-Korea eist meer olie DAD - De Iraakse hoofd- Bagdad heeft een zeer bloe- eekeinde achter de rug. Za- ig werden zeker 135 men- doordat een truck 1000 kilo explosieven ont- e op een drukke markt. Het op een na bloedigste aan- Irak sinds de invasie be- n 2003 en een droevig einde een bloedige week waarin Irak duizend doden vie- Elders kwamen zeker 35 om door geweld. leger gaf gis- i voor het eerst toe dat de helikoptei-s die de afgelo- twee weken in Irak zijn jestort allemaal zijn neer loten door Iraakse opstan- :gen. Hierbij kwamen tig Amerikaanse militairen Een legex*woordvoerder zei de militaire tactieken en idures tijdens missies van :opters worden aangepast, hebben de Verenigde al meer dan vijftig in Irak verlo- anslag met de vrachtwagen markt Sadiriya in een sjii- ewijk was de zwaarste aan- in het land dit jaar. Een op 22 januari kostte 88 De zwaarste aan- de Amerikaanse inva- was vorig jaar novem- oen in Sadr City ruim twee- lerd doden vielen. De aan- zaterdag werd gepleegd voordat de duisternis in- Op dat moment waren veel ;en op de been om voor het m van de avondklok nog boodschappen te doen. lagen nog steeds slachtoffers on der de puinhopen. De reddings actie verliep chaotisch, omdat woedende omstanders stenen gooiden naar agenten. Ze hiel den ook ambulances tegen, om dat het gerucht ging dat in een ambulance nog een bom zat. Tijd om gisteren bij te komen van de schrik was er niet. Ter wijl nabestaanden in de puinho pen in de nauwe straatjes op zoek waren naar de stoffelijke resten van hun geliefden, wer den op diverse plaatsen in de stad bomaanslagen gepleegd. Hierbij kwamen zeker 35 men sen om. Een mortieraanval op een soennitische wijk kostte al leen al vijftien mensen het le ven. Vlak voor de bloedige aanslag op de markt had de belangrijk ste sjiitische geestelijke, groot ayatollah Ali al Sistani, zater dag opgeroepen tot nationale eenheid. „Iedereen kent de nood zaak om eensgezind te zijn en de sektarische spanning af te wij zen", aldus Sistani. Syrië Premier Nuri al Maliki zei dat aanhangers van Saddam verant woordelijk zijn voor de aanslag. Een woordvoei'der van de Iraak se regering zei dat de helft van de aanslagplegers uit Syrië komt. Ook elders in Irak waren aan slagen. In het etnisch gemengde Kirkuk in het noorden van Irak gingen zaterdag binnen twee uur zeven bommen af, waardoor zestien mensen zouden zijn gedood. Twee ervan waren ge richt tegen vestigingen van Koerdische politieke partijen. Gewapende mannen doodden verder zes politiemannen bij het voornamelijk soennitische Sa- marra. De Britse regering werd giste ren in verlegenheid gebracht, door het bei'icht dat het leger de afgelopen jaren vijftien 17-jari- ge mihtairen naar Irak stuurde, hoewel een VN-verdrag de inzet van kinderen in een gewapend conflict verbiedt. ANP/AFP foto Ali Abbas/EPA PYONGYANG - Nooi'd-Korea verlangt meer olie van het buitenland in ruil voor het uitschakelen van zijn kernreac tor. Dat meldden Japanse media gisteren. De Noord-Koreanen willen meer dan de 500.000 ton olie per jaar die zij in 1994 met de Verenigde Staten overeen kwamen. Dat akkoord viel in 2002 in het water toen de Noord-Koreanen doorgingen met hun kernprogramma. De nucleaire ambities van het communistische regime zijn het buitenland een doom in het oog. ANP Esther Gotink - De Britse autoritei- gisteren beperkende (regelen aangekondigd op een boerderij in Suf- waar afgelopen weekeinde Engelse geval van de eesde vogelgriep is ontdekt, bleken na uitvoerig te zijn besmet met H5N1 virus, dat in gevallen ook bij sen fataal is gebleken. lekte werd ontdekt toen in e tijd 2500 dieren stierven de boerderij van Bernard thews PLC, Europa's groot- kalkoenfokker. Het hoofd de Britse veterinaire dienst iLandeg zei dat het vii'us al- is aangetroffen in één van 12 kalkoenschuren die de telt. Om verdere ver- iding te voorkomen, zijn gis- alle 159.000 kalkoenen in bedrijf afgemaakt. Mensen dit karwei voor hun reke- namen, alsmede anderen op de boerderij in contact geweest met de vogels, kre- voorzorg antivirale medi- toegediend. Boeren in de eving is gevraagd hun vo- voor de zekerheid allemaal ïen te houden. ministerie van Milieu en dbouw kondigde een be- rmde zone aan van tweedui- 1 vierkante kilometer, waar- len alle commerciële vogels ten worden geïsoleerd van vilde vogels, en waarbinnen dvervoer alleen is toege- n met een speciale vergun- Dichterbij de besmette boerde- rij in Suffolk - ongeveer twee honderd kilometer ten noord westen van Londen - is een zone van drie kilometer afgeschermd waarbinnen de toegang zeer be perkt is, en een zone van tien ki lometer waarbinnen zeer nauw keurig toezicht op vogels wordt gehouden. Volgens de Sunday Telegraph werden de veterinaire autoritei ten pas twee dagen na de ontdek king van het virus geïnfor- meerd, waardoor laat tot actie is overgegaan. Volgens de zon dagskrant overleden 71 kalkoe nen afgelopen dinsdag al aan H5N1 en werd dat pas donder dag gemeld. Het ministerie van Milieu en Landbouw heeft daar nog geen commentaar op willen geven. De vogelgriep werd eerder deze maand ook ontdekt in Honga- Zweden legt reactoren stil STOCKHOLM - Zweden heeft zaterdag twee kernreactoren stilgelegd. De reactoren in de centrale Forsmark gingen dicht, nadat in een ervan problemen waren geconstateerd in een rub beren afdekring, aldus de eige naar Vattenfall. Eerder vorige week zijn in de centrale Ringhals twee reacto ren stilgelegd wegens proble men waren met het koelsysteem. Daardoor liggen vier van de tien kernreactoren die Zweden heeft nu stil. ANP/RTR (Advertentie) 'IJK SNEL OP WWW.BECAM.NL rije. Uit voorzorg werden daar duizenden ganzen omgebracht. De vogelgriep en preventieve slachtingen hebben inmiddels aan miljoenen vogels het leven gekost sinds deze in 2003 in Azië de kop opstak. Vrees Wereldwijd zijn tenminste 164 mensen aan H5N1 overleden, maar nog altijd blijkt het voor mensen een hoge uitzondering met deze griepvariant besmet te raken. Pat Troop van het Britse bureau voor de volksgezondheid vertelde de BBC dat het publiek weinig te vrezen heeft van het vi rus, omdat het 'niet eenvoudig overgaat van vogels op mensen'. De personen die er tot dusver aan waren overleden hadden vol gens haai' allen nabij besmette vogels gewoond of gewerkt en waren dus in zeer nauw contact met ze geweest. Morgen komen de gezondheidsexperts van de Europese Unie bijeen om de uit braak in Engeland te bespreken. „De kans is uiterst klein, maar als het zou gebeuren dan kon het wel degelijk zeer ernstig zijn", zei minister van Volksge zondheid Patricia Hewitt. De voorbereidingen omvatten onder meer het inslaan van meer doses van het antiviraal medicijn Tamiflu. GPD SARDINATA - Colombiaanse mijnwerkers dra gen het lichaam naar buiten van een collega die omkwam bij een gasexplosie in een kolenmijn bij Sardinata in de noordoostelijke provincie Norte de Santander. De ontploffing kostte zaterdag ze ker 23 kompels het leven. Acht andere mijnwer kers die sinds de explosie op vierhonderd meter diepte vastzitten in de schachten hebben het dra ma vermoedelijk ook niet overleefd, maakten functionarissen gisteren bekend. Dodelijke gas sen maken elk leven in de mijn volgens de brand weer onmogelijk. Een vergelijkbaar ongeluk in de zelfde bergachtige provincie kostte in 2001 vijf tien levens. De gasexplosie zou veroorzaakt zijn door vonken uit het gereedschap van de mijnwer kers. foto Daniel Munoz/RTR van onze redactie buitenland RABAT - Marokko schaft waar schijnlijk nog voor april de doodstraf af. Dat verwacht Driss Benzekri, voorzitter van de Raadgevende Raad voor de Mensenrechten (CCDH). De CCDH adviseert de Marokkaan se regering. Koning Mohammed VI staat ach ter de afschaffing van de dood- straf. Het ziet ernaar uit dat er ook in het parlement overeen stemming over bestaat, stelde Benzekri op het derde Mondiale Congres tegen de Doodstraf, dat de afgelopen dagen is gehouden in Parijs. Mai'okko zou het hon derdste land zijn dat de dood straf afschaft en het tweede lid van de Arabische Liga, na Dji bouti in 2003. De doodstraf is sinds 1993 niet meer voltrokken in Marokko. Af schaffing in Marokko kan van grote invloed zijn op de Arabi sche wereld, stelt de woordvoer der van de congresorganisatie, Michel Taube. Hij bevestigt de woorden van Benzekri, maar is ook voorzichtig. „Indien de ko ning inderdaad voorstander is van afschaffing, zou tijdens de huidige regeerperiode het Ma- i'okkaanse strafrecht kunnen worden aangepast. Het is echter een stap verder om de doodstraf ook uit de Grondwet te krijgen. Dat kan waarschijnlijk pas in de volgende regeerperiode, en dan zitten er weer andere par tijen in het parlement." Een aantal politieke partijen in Marokko heeft zich uitgespro ken voor afschaffing van de doodstraf. Een belangrijke te genstander van het schrappen uit de Grondwet is de islamisti- sche Partij voor Rechtvaardig heid en Democratie (PJD). „De straf wordt in de Koran ge noemd, dus wij zijn principieel tegen de afschaffing ex-van", zegt Lahcen Daoudi, vicesecreta- ris-generaal van de PJD. ANP door Bouke Berqsma BRUSSEL - In België klinkt ver zet tegen een gepland bezoek van koning Albert II aan de vroe gere Belgische kolonie Congo. De parlementsfractie van rege ringspartij SP.A (socialisten) is 'vierkant' tegen. Ook het verdub belen van de ontwikkelingshulp aan Congo is voor de socialisten uit den boze. Koning Albert wil in april een bezoek brengen aan Congo. Vol gens premier Verhofstadt kan de koning zijn 'hoge moreel ge zag' aanwenden om de politieke klasse in Congo te wijzen op de verantwoordelijkheid voor goed bestuur. Congo kent sinds enige maan den een nieuwe regering onder leiding van president Joseph Ka bila. Naar verluidt was ook de libera le minister van Buitenlandse Za ken Karei De Gucht aanvanke lijk niet voor een koninklijk be zoek, het eerste sinds 1985. De ze liet zich van het nut overtui gen door zijn premier en partij genoot Guy Verhofstadt. De SP.A vreest nu dat een ko ninklijk bezoek aan Congo kan worden misbruikt als te open lijke steun aan het regime van president Kabila. „We kunnen beter wachten tot er garanties zijn voor goed bestuur", aldus de socialisten zaterdag in de krant De Standaard. Minister De Gucht reageerde daar zaterdag fel op en verweet de SP.A dat zij slechts vanuit de 'luie zetel' kritiek leveren. Volgens De Gucht heeft SP.A-vi- cepremier Freya van den Bos- sclxe begrip voor de argumenten om wél te gaan. De Gucht heeft zich geërgerd aan de kritiek van de socialis ten. „Ik heb geen lessen in ethiek te ontvangen van een par tij die dweept met Cuba", aldus de liberale minister. ANP/Belga PUNTA ARENAS - Een brand in een hotel in het uiterste zui den van Chili heeft zaterdagoch tend tien buitenlandse toeristen het leven gekost. Twee Nederlan ders raakten lichtgewond, aldus het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder meldde de brandweer commandant nog dat onder de slachtoffers van de brand in de stad Punta Arenas twee Neder- landei'S waren. Onder de slachtoffers zouden zich vier Duitsers bevinden, evenals vier Argentijnen en twee Canadezen. Het gaat om vijf mannen, drie vrouwen en twee kinderen. ANP/RTR/AFP door Liesbeth Buitink LONDEN - De Britse premier Tony Blair staat onder toene mende druk om zijn conclusies te trekken uit het zogeheten ti- telschandaal en op te stappen. Zijn Labour-partij is onder werp van een politieonderzoek, omdat belangrijke geldschieters zouden zijn beloond met een ver heffing in de adelstand. „Je raakt gewend aan stormen. Ik onderschat de kracht van de ze storm niet, en als je in het oog van de storm staat is het soms moeilijk om kalm te blijven", zei Blair zaterdag tijdens een partijbijeenkomst. Volgens de Britse krant The In dependent wil een groep hoge ministers dat toonaangevende partijleden de premier aanspo ren op te stappen. Daarmee zou hij verdere schade aan het ima go van Labour moeten voorko men. De Britse media speculeren over de gevolgen die het politieonder zoek voor de regering kan heb ben. Vier mensen zijn in de zaak aangehouden, onder wie een per soonlijk assistente van Blair en de belangrijkste fondsenwerver voor Labour, Lord Levy. Tot nu toe is niemand in staat van beschuldiging gesteld. Wan neer dat wel gebeurt, kan de pre mier niet anders doen dan zijn consequenties trekken, veron derstellen de media. Aanhan gers van Blair houden er voorals nog aan vast dat zijn vertrek op dit moment een scixuldbekente- nis zou betekenen, terwijl nog niet duidelijk is wat de conclu sie van het politieonderzoek is. Enquête Een meerderheid van de Britse kiezers vindt dat Blair niet lan ger moet wachten en de deur van Downing Street 10 defini tief achter zich moet dichttrek ken. 'Go now' kopte de tabloid krant Sunday Express over de uitkomst van een enquête, waar in 56 procent van de ondervraag den Blair de deur wezen. Zelfs de leden van de Labour-partij lijken hun geduld met de pre mier te verliezen, want 43 pro cent vindt dat hij niet tot de zo mer moet wachten met zijn ver trek. ANP EL 0900 9865 financieringen Vraag naar de voorwaarden. Onderdeel van DSB Bank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5