CT kan Zeeuwse havens redden PZC PZC Wijkgedicht moet bewoners verbinden Rijkswaterstaat en Terneuzen in gesprek over oude Veerhaven wissel zeeuws vlaanrlarpn ,11 Xoorzitter Port Promotion wil daadkracht van bestuurders maandag 5 februari 2007 inrWout Bareman RNEUZEN - De Zeeuwse ha ai kunnen een verdere groei fgcten als niet snel wordt be ien tot aanleg van de Wester- ielde Container Terminal. Al- ,n de containeroverslag kan structurele daling van het mlal arbeidsplaatsen (4000 ba il in zes jaar tijd) ombuigen. it zegt voorzitter W. Vrijland j Zeeland Port Promotion uncil (ZPPC). Hij heeft bere- :d dat het. banenverlies ook agenda Bezorgklachten: 0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zate/dags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-maïl: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl leidt tot een daling van het bru- to-inkomen in Zeeland met on geveer 200 miljoen euro per jaar. Als niet wordt ingegrepen, staat de provincie er slecht voor. Want een teleurstellende economie zal op allerlei gebied voelbaar zijn, zoals ten aanzien van de medische voorzieningen, de infrastructuur en de leefbaar heid in bijvoorbeeld de kleine kernen. Volgens Vrijland wordt 2007 een cruciaal jaar. De ondernemers in de havens zijn bereid er de schouders on der te zetten. „In Zeeland heb ben wij uitstekende onderne mers en een slagvaardig haven bedrijf. Wat we nodig hebben zijn bestuurders, die in de Zeeuwse kracht geloven en het klimaat scheppen, waarin suc cesvolle ondernemers toppresta ties kunnen leveren." En dat be paalt voor een groot deel het suc ces van de WCT. De voorzitter van de ZPPC heeft de cijfers van de Noord-Europese havens van vo rig jaar geanalyseerd en trekt daaruit één belangrijke conclu sie: de stijgende goederenstro men zijn volledig te danken aan de groei van de containerover slag. „De logische conclusie is dan dat de Zeeuwse havens grootschalige containeroverslag via de WCT nodig hebben om te kunnen groeien. Echter, in Zee land wordt de discussie rond de WCT beïnvloed door gekleurde informatie en worden meningen verheven tot feiten, zoals in het geval van de tegenvallende extra werkgelegenheid." Vrijland is ervan overtuigd dat de toegevoegde economische waarde en de extra werkgelegen heid van het containervervoer vooral schuilt in de verdere be handeling van de 'kisten'. In Antwerpen worden momen teel tientallen miljoenen geïnves teerd in logistieke parken, waar die behandeling plaatsvindt. Verladers uit de hele wereld worden bovendien de nodige hand- en spandiensten aangebo den, die in combinatie met de ha venarbeiders voor duizenden ba nen kunnen zorgen. Vrijland: „Ook Zeeuwse ondernemers kunnen verladers dergelijke diensten aanbieden. Kortom, met de WCT ontstaan er kansen om goed betaalde banen te creë ren. Wat we in Zeeland nodig hebben is de motivatie om kan sen te grijpen wanneer die zich voordoen." SÏREEKACTIVITEITEN I EL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: jrten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe- 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaar- biljarten; INGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO nsbal en biljarten; KANT - 't Heike, 13.15 uur: Koers- .biljarten; 19.30 uur: Line dance; EK-De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar- 13.30 uur: Bridge; ILST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, iputeren, kaartjes maken; 10.30 uur: k; 13.00 uur: Biljarten, computeren, 'is boules; 13.30 uur: Yoga; 15.00 Seniorenorkest Con Amore; 't :ispunt, 14 00 uur: Clubmiddag De using; Den Dullaert, 19.30 uur: Debat Sa over zorgverlening; De Blaauwe eve, 10.00 uur: Koffie ochtend met irlezen; 1(1-00 uur: Sjoelen, mannen- atgroep; 18.00 uur: Jaarvergadering G Hulst; De Korenmarkt, 11.30 uur: smenlijke maaltijd; RELLEBRUG - Kapel van Onze Lie- ter Eecken, 19.00 uur: Gezon- eucharistieviering voor de vrede; OOSTERZANDE - WZC Antonius, Kaarten bieden en jokeren; lEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: latieve bijeenkomst; SENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 Jaarvergadering dorpsraad; VAN GENT - De Regenboog, uur: ANBO koersbal; VT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 Biljartles, KVO volksdansen; 13.00 c Biljarten; 13.30 uur: Internet café; 0 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 Bijeenkomst Lotus; RNEUZEN - Checkpoint, 21.00 uur: en Bobby Kingsize; De Veste, ir: Yoga; 13.00 uur: Kaarten bie- jokeren en biljarten; Sporthal De sgende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 i; Koersbal en bowls; 't Schelpen- ikje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen- wMeetpoint; 19.00 uur; Country line ks; Café Ter Nose, 19.00 uur: Free jmlry Dancers; Basserie Xieje, 19.30 r Alzheimer café; Han verdacht an zedendelict DES - Een 31-jarige Goese- is in de nacht van zaterdag 5 zondag rond half drie aange braden op verdenking van het liegen van een zedendelict. ien 17-jarig meisje uit Goes is ït slachtoffer. Zij zou zijn ge dongen met de man mee te lo- ïn naar de Oostwal in Goes, aar hij onzedelijke handelin- ïnmet haar pleegde. Ze zag na auge tijd een jongen voorbijlo- fen. Ze rende naar hem, vroeg iulp en is met hem meegelopen ót ze in de stad agenten tegen kwam, bij wie ze aangifte deed. 5epolitie is op zoek naar de jon- sii die hulp bood, omdat hij abelangrijke getuige is. Signa- enent: korte blonde haren, on- Sveer twintig jaar, gekleed in ionker gekleurde jas. Windkracht negen keek terug en speelde nummers van de cd tijdens het verjaardagsfeest in Kloosterzande. door Patricia de Ryck KLOOSTERZANDE - Dweilband Windkracht 9 uit Kloosterzande nam in het kader van het 33-jarig bestaan een cd met negen echte feestkrakers op. De ze werd zaterdag in aanwezigheid van familieleden, vrienden en fans gepresen teerd in zaal De Linde in Kloosterzan de. Veel bezoekers waren al vroeg naar De Linde gekomen. Zij wilden niets missen van de feestavond, die begon met een te rugblik op het afgelopen jaar. De in 1974 opgerichte band maakte dit jaar een heleboel mee. Zo trad hij op in het voorprogramma van De Dijk in een bomvol Ahoy. Tijdens de verrassings party ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze popband, waren ze ook in het Amsterdamse Paradiso van de partij. Op een groot scherm in de zaal werden beelden vertoond van deze optredens. Daarnaast kregen de bezoekers een blik achter de schermen, maar ook foto's uit het verdere verleden ontbraken niet tij dens deze avond. De aanwezigen keken geïnteresseerd naar alle beelden met een drankje in de hand. In al die jaren maakten de leden een he le hoop mee, maar een cd hadden ze nog niet gemaakt. Plet was voor de leden dan ook een bij zondere avond. Voor aanvang van hun show liepen sommige zenuwachtig door de zaal. Iets na half tien was het eindelijk zover. Het gordijn ging dicht en toen de zaal eindelijk stil was, begon de dweilband onder luid applaus met zijn show. In hun nieuwe tenue, bestaande uit feeste lijke hawaiiblouses, speelden de leden als eerste 'Dokus', een lied over Kloos ters carnaval. De Kloorianen, die ook aanwezig waren, sprongen voor het po dium wild heen en weer en liepen de po lonaise. Rolf van Waterschoot stond op zijn slip pers op het podium. „Ik ga zo naar het strand, dus dan speel ik ook op mijn slippers", vertelde hij lachend. „De sfeer is echt geweldig! Ik had ook niet anders verwacht." De sfeer zat er goed in. Toen drie danse ressen in sexy jurkjes tijdens 'Buona Se ra' het podium beklommen, werd dat al- leep maar beter. De Kloorianen verleenden ook hun me dewerking aan deze show. Zo zongen zij onder andere 'De Brigade der Kloori anen'. Weer waren daar de danseressen in toepasselijke pakjes. Na acht nummers was het tijd voor het serieuze gedeelte van de avond. Piet Ma- hu overhandigde de cd aan burgemees ter Mulder. Mahu: „Ik ben vereerd dat foto Wim Kooyman u hier vanavond bent. Ik heb deze week een heleboel posters opgehangen. Latei- kreeg ik een telefoontje van het stad huis dat er een paar verkeerd hangen. Maandag zal ik ze weghalen. Draai on ze cd grijs, maar kopieer 'm niet voor het hele stadhuis, want dan zal er rook uit uw computer komen", besloot hij la chend, terwijl hij de cd overhandigde. Burgemeester Mulder: „Je zou zeggen dat het windkracht 10 was, zoals het net klonk. Meestal komt na een storm een depressie. Deze muziek helpt tegen Het 33-jarige jubileum vergat de burge meester niet. Hij zong luid in plaats van 'Lang zullen ze leven', 'Lang zullen ze blazen'. De hele zaal zong fanatiek mee. Daarna speelde Windkracht 9 het laat ste nummer 'Kloosterzande aan Zee'. Na het optreden was het feest in Kloos terzande nog niet voorbij. Terwijl vrouwen met cd-bakken rond hun nek door de zaal liepen, draaide de disc joc key lekkere disconummers uit de oude doos. door Wout Bareman TERNEUZEN - De bewoners van de wijk Zeldenrust/Sint Annapolder/De Kraag in Ter- neuzen moeten elkaar welis waar nog beter leren kennen, een 'wijkgedicht' hebben ze in elk geval al. Een gedichtenwed strijd was één van de initiatie ven in het kader van het project Veilige Wijk Terneuzen, dat al ruim twee jaar loopt. „En het einde is nog lang niet in zicht, want er staan nog veel meer initiatieven op stapel om de leefbaarheid én veiligheid in de drie aaneengesmede wijken te verbeteren", verzekeren M. Jansen van welzijnskoepel Scoop en projectbegeleider C. van Dorst van de gemeentelijke afdeling Wijkbeheer. Het project is opgezet door de gemeente, de scholen en de buurtvereniging in nauw over leg met Scoop. Doel: verbete ring van de woon- en leefom standigheden. Wethouder A. van Waes: „Dit is toch een spe ciale wijk, vooral door de aanwe zigheid van twee grote scholen voor voortgezet onderwijs en zie kenhuis De Honte. Dat vereist een speciale aanpak. Via dit pro ject pogen we de communicatie te verbeteren, meer begrip over en weer te creëren en de onder- De oude kruising Sint Anna is weer open voor verkeer. linge contacten te bevorderen." Uit een enquête onder de bewo ners bleek dat vooral de verkeer schaos, het zwerfvuil en de hang jongeren pijnpunten waren. In middels trekken scholieren er twee keer per jaar op uit om het zwerfvuil aan te pakken, is een belangrijk deel van de verkeers problematiek opgelost door het opnieuw openstellen van de oude kruising Sint Anna, vlak bij de scholen en het streekzie kenhuis en krijgt de buurtvereni ging nieuwe impulsen. Om de be woners én gebruikers (scholie ren) van de wijken nader tot el kaar te brengen werden open lucht-filmvoorstellingen gehou den, was er een graffitiwed- foto Wim Kooyman strijd en is nu ook een gedichten- wëdstrijd afgerond. De uitslag daarvan werd zaterdag bekend gemaakt. De eerste prijs ging naar buurtbewoonster Tamara Platteeuw, de tweede naar Jolan- da Verpoorten en de derde prijs naar Yvonne de Grave. Ze ver vaardigden een gedicht over leef baarheid, samengesteld uit vijf tig woorden ontleend aan een ge dicht van stadsdichter Jesse Meeusen. De gedichten worden opgeno men in een boekwerkje dat de bewoners later dit jaar in de bus vinden. Van Dorst: „Het is een informatief werkje over de wij ken, met bijdragen van de bewo ners. Een groep gaat binnenkort - in het kader van een workshop - bijvoorbeeld de woonomge ving op beeld vastleggen. Er wordt ook een natuurwandeling uitgestippeld met een hand zaam kaartje en we hebben heemkundigen ingeschakeld om de historie van de wijken te schetsen." Het moet de wijkbewoners prik kelen uit hun luie stoel te ko men, de deur open te doen en op straat een praatje aan te knopen met de buren. Of om in het buurthuis deel te nemen aan al lerlei activiteiten. Jansen: „Het zou mooi zijn als er uiteindelijk een verbonden heid ontstaat tussen de bewo ners. En lukt het hier, dan ne men we dit project als voor beeld voor andere vergelijkbare wijken. Want het anonimiteitss- gehalte is in nog veel meer wij ken erg hoog. Veel mensen wer ken gewoon de hele dag en zoe ken hun vertier buiten de wijk, terwijl het dicht bij huis ook te vinden is" Olievlek in Buitenhaven TERNEUZEN - De waterpolitie stelt een onderzoek in naar een illegale olielozing, in de nacht van vrijdag op za terdag, in de Westbuitenhaven in Terneuzen. Ter hoogte van cle steiger van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union) werd zaterdagochtend omstreeks acht uur een olievlek waargenomen. Het ging, bleek later uit onderzoek van Rijkswaterstaat, om een paar kubieke meter rode gasolie. Waterstaat en de waterpolitie schakelden een cleaningbedrijf in om de smurrie te verwijderen. Daarbij werd onder meer het vaartuig Barbara 3 ingezet. In de loop van de middag was die klus geklaard. Drie vandalen aangehouden TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagochtendvroeg in de binnenstad van Terneuzen drie vandalen aangehou den. Het ging om een 23-jarige en een 32-jarige Terneuze- naar en een 34-jarige man uit Bergen op Zoom. Na de mel ding dat de drie fietsen vernielden in de Noordstraat, trad de politie op. Eén van de mannen liep rond met een uitgerukte struik in zijn handen. Nadat twee mannen wa ren aangehouden, probeerde de derde hen uit de poli tieauto te bevrijden. Vervolgens werd hij ook meegeno men. Tegen de drie is proces-verbaal opgemaakt. Teleurstelling over tarief taxi TERNEUZEN - Wat een ontspannen middagje had moe ten worden, liep zaterdag enigszins op een deceptie uit. Zonnebloemgasten bleken bij Taxicom nog altijd het vol le pond te moeten betalen in plaats van het beloofde gere duceerde tarief. „Een trieste wending aan een verder leu ke middag", reageerde Virgi van der Laan namens Zonne bloem Terneuzen. Van de meer dan honderd gasten was een groot gedeelte met taxi's naar het Zelden- rust-Steelantcollege gekomen om te genieten van een mid dagje bingo en zelfgebakken oliebollen. Gasten die niet over een brief beschikten waarin stond aangegeven dat voor hen het gereduceerde tarief gold, moesten de taxichauffeurs het volle pond betalen. De ge meente Terneuzen en de Provincie hadden de toezegging gedaan, dat ook mensen met een pasje van Taxicom zón der foto tot 2009 van het gereduceerde tarief gebruik kun nen maken. Middels een formele brief krijgt iedereen daarvan bericht. Sommigen bleken al wel een schrijven te hebben ontvan gen, maar het overgrote deel van de Zonnebloemgasten had de brief nog niet ontvangen en kreeg dus de in de ogen van Zonnebloemvoorzitter Van der Laan pittige rekening gepresenteerd. De chauffeurs deden naar eigen zeggen ook maar hun werk en bleken niet te vermurwen. Actie bij douane Vlissingen UTRECHT - De vakcentrales AbvaKabo FNV en CNV Pu blieke Zaak voeren woensdag stiptheidsacties bij de doua ne in Vlissingen. Ook bij Hazeldonk en Moerdijk worden dergelijke acties gevoerd als onderdeel van een serie acties die rijksambte naren voeren voor een betere cao. Medewerkers van tientallen penitentaire inrichtingen voeren woensdag in Nieuwegein actie. Deze acties zijn de opmaat naar een grote landelijke demonstratie op 13 februari in Den Haag. ANP door Wout Bareman TERNEUZEN - Er zit enige be weging in het overleg tussen Rijkswaterstaat en de gemeente Terneuzen over de verkoop van de oude Veerhaven. Taxateurs van de gemeente en de Dienst Domeinen inventariseren mo menteel de voorzieningen in de haven en er komen ook gesprek ken op gang over het onderhoud en de herinrichting. Het overleg, dat jaren voortsuk- kelde, is in een stroomversnel ling gekomen door het landelij ke waterstaatsproject Kosmos, dat zich richt op het wegwerken van achterstallig onderhoud in havens en aan kades, bruggen en sluizen. In dat kader wordt ook de voor malige Veerhaven in Terneuzen aangepakt. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat: „De uitvoe ring van Kosmos verkeert nog in de voorbereidende fase, maar in de periode juli 2007-juli 2008 moet het allemaal wel z'n beslag krijgen. Wat de Veerhaven be treft zijn er twee trajecten: ener zijds is er de voorbereiding van de overdracht aan de gemeente, anderzijds de uitvoering van on derhoudswerk. We plegen met name over dat laatste overleg, omdat het natuurlijk onzin zou zijn om zaken zoals steigers op te knappen of te vernieuwen, ter wijl de toekomstige eigenaar daarmee misschien heel andere plannen heeft." Ponton Voor zowel Rijkswaterstaat als voor wethouder F. van Hulle (grote projecten) staat vast dat het repareren van de bouwvalli ge ponton en de toegangsbrug daarvan de hoogste prioriteit heeft. De brug en de ponton da teren nog uit de tijd dat de Pro vinciale Stoomboot Diensten de veerdienst Terneuzen-Hoede- kenskerke onderhielden. 'Het bootje' verdween begin jaren ze ventig. Ook de steigers in de ha ven, die ligplaats biedt aan hon derden pleziervaartuigen, sleep boten van Multraship en werk schepen van De Hoop, zijn aan vervanging toe. Projectbegeleider K. Jansen van Rijkswaterstaat: „Het onder houd dat we nu willen uitvoe ren, is vooral gericht op het handhaven van de 'redelijk staat' waarin een aantal voorzie ningen verkeert én op het waar borgen van de veiligheid van de gebruikers." Rijkswaterstaat wil de oude Veerhaven al jaren kwijt en de gemeente toonde zich al direct de belangrijkste overnamekandi daat. Door talmende bestuur ders en trage besluitvorming werden echter nooit knopen doorgehakt. Dat, tot groeiend ongenoegen van de twee water- sportverenigingen, die hun ver nieuwingsplannen noodgedwon gen in de ijskast zetten. Wethouder Van Hulle betreurt dat. „Maar ik heb goede hoop dat we nog voor de zomer duide lijkheid hebben over de toe komst van de haven. Terneuzen wil de band met het water al lang verstevigen en de Veerha ven biedt daartoe enorme kan sen. We hebben ons de afgelo pen tijd onder meer gebogen over een megaplan dat was inger diend door particuliere onderne mers. Het lijkt ons te groots op gezet, maar onderdelen ervan zijn zeker interessant." Zodra de taxateurs klaar zijn, schuiven de twee partijen om de tafel om een 'overdrachtssom' vast te stellen. Waterstaat geeft de gemeente een geldbedrag mee voor het toekomstige onder houd van de haven. Kinderoptocht in Hengstdijk HENGSTDIJK - Een week voor het reguliere carnaval trekt za terdag al een leutstoet door de straten van Hengstdijk. De plaatselijke wagenbouwei'j» vereniging de Polderjongens te+ kent voor dit kinderfeest. Om 14.00 vertrekt de kinderoptocht vanaf de basisschool Sint Jozef. Prinsen en raden van elf van de Kloorianen uit Kloosterzande,; de Vogelpiek (Vogelwaarde) en d' Ossekoppen (Ossenisse) slui ten zich bij de optocht aan. Dié eindigt bij het dorpshuis dë Schuur. Hier viert de jeugd ver-; der carnaval. Tussendoor is er een optreden van knuffelbeer Howard. De jury heeft ook een prijsje in petto voor de leukst verklede ouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41