Extreemrechts en inks op de vuist jemeenten mogen wellicht neer belasting gaan heffen Gevangenen leiden lekker lui leventje van studiebeurzen Halsema overleeft kritiek op niet deelnemen Groen-Links aan onderhandelingen coalitie Behoudend Duits kantoor beheert Westermoskee Gravin Zaria gedoopt maandag 5 februari 2007 •Arthur de Mijttenaere GEEST - Aanhangers van eemrechts en antifascisten zaterdag met elkaar op de [gegaan in Uitgeest. De po- heeft 25 leden van het ultra - itse 'Blood and Honour' op- ikt, een ordedienst van de onalistische Volks Bewe- (NVB). De botsing deed voor bij een gebouw van de muziekvereniging, onder een valse naam door was gehuurd. die de leden van Anti Fascistische Aktie ploertendoders, boks- en flessen te lijf gingen nog vast. De NVB verga- in verenigingsgebouw De van de Uitgeester Har- ie- en Drumband aan de ilaan. De AFA was op de jte van de bijeenkomst en m daar met zo'n tachtig sen naar toe. In het gebouw- Ie Opmaat waren ongeveer :o veel NVB'ers aanwezig. ertendoders ra de ordedienst van de leden van Blood and our, de betogers in het vi- kreeg, viel deze hen direct met ploertendoders, knup- en flessen. De demonstran- veelal in het zwart gekleed ermomd met sjaals en capu- droegen spandoeken met mee en riepen leuzen tegen ooggetuigen was het een korte, intensieve vechtpar tij. „Van volwassenen tegen el kaar. Er lag iemand op de grond en daar gingen ze overheen. Hij werd steeds tegen z'n hoofd ge schopt." Twee mensen moesten na afloop naar het ziekenhuis, van wie er één zaterdagnacht SITTARD - De nationale recher che heeft wegens gebrek aan menskracht de smokkel van hon derden xtc-pillen vanuit Maas tricht laten passeren. Dat meldt NRC Handelsblad, dat in het bezit is van een ver slag uit een onderzoek onder de codenaam Hanerak waaruit blijkt dat drugssmokkelaars hun gang konden gaan omdat er onvoldoende personeel was. Het Korps Landelijke Politiedien sten, waar de nationale recher che onder valt, wilde gisteren niets zeggen over de zaak. Volgens de NRC is de nationale recherche de afgelopen maan den drie keer getipt door colle ga's uit het buitenland over xtc-leveranties vanuit Maas tricht naar Turkije via België en Duitsland. Het openbaar minis terie bevestigt dat in genoemde periode een onderzoek liep naar xtc-smokkel met de codenaam Hanerak. GPD ter observatie moest blijven. Voor woordvoerder Paul Ben schop van AF A-Nederland kwam het geweld onverwacht: „Het was alsof ze op ons ston den te wachten, meteen kwa men ze naar buiten en begonnen op ons in te slaan. Soms hangen we gewoon een spandoek op en gaan weer verder, dat was hier volstrekt onmogelijk." De politie hield de bijeenkomst in de gaten en kon de groepen snel uit elkaar halen. Omdat dui delijk was dat de vechtersbazen van Blood and Honour - herken baar aan hun speciale sweaters - waren begonnen, werden geen aanhangers van AFA aangehou den. Wel werden ze op basis van een noodbevel gedwongen Uit geest te verlaten, waarna ze in drie bussen stapten die op het NS-station waren klaargezet. Ook de leden van de NVB wer den later de gemeente uitgezet. De Mobiele Eenheid was mas saal aanwezig in de buurt van het gebouw en snel ter plaatse toen het gevecht ontstond. De politie was gewaarschuwd voor de NVB-bijeenkomst, maar wist niet op welke locatie deze was gepland. Ook wist de poli tie van de komst van de antifas cisten. Volgens waarnemend burge meester van Uitgeest Annelies Koningsveld is het op basis van dé "wet onmogelijk om bijeen komsten van de NVB te verbie den. Het is volgens haar geen verbo den organisatie. GPD Recherche laat transporten xtc ongemoeid Een neo-fascist (r) geeft een antifascistische demonstrant een vuistslag. Zwaan stremt treinenloop Schiphol AMSTERDAM - Een zwaan heeft gisteren oponthoud ver oorzaakt op het spoor tussen Schiphol en Amsterdam. Een machinist zag dat het dier op de rails zat en wist de trein tijdig tot stilstand te brengen. Het kostte het perso neel een half uur om de zwaan van het spoor te verjagen. Aanvankelijk riep de machinist de dierenambulance op om de zwaan te verwijderen. Omdat deze op zich liet wachten besloot het treinpersoneel de vogel zelf weg te ja gen. Met succes. Een half uur later kon het treinverkeer op het betreffende spoor worden hervat. ANP Quadrijders misdragen zich DRUNEN - Quadrijders hebben zaterdag wandelaars en fietsers rond Drunen en Elshout de stuipen op het lijf ge jaagd. Zo'n vijftien tot twintig mensen reden op hun vier wielige motoren met snelheden van boven de 120 kilome ter per uur over fietspaden, bermen en door weilanden. De politie sprak gisteren van 'zeer ergerlijk en hufterig' verkeersgedrag'. Agenten poogden de quadrijders aan te houden, maar moesten de achtervolging staken omdat het te gevaarlijk werd voor het publiek. De politie probeert via getuigen de quadrijders alsnog te achterhalen. ANP Politie houdt Ajax-supporters aan AMSTERDAM - De politie heeft gisteren voorafgaand aan de wedstrijd Ajax-Feyenoord elf Ajax-supporters aangehouden. Ze bekogelden fans van Feyenoord en agen ten met vuurwerk en andere voorwerpen. Bij de ongere geldheden raakten drie agenten licht gewond, aldus de po litie. Ajax won de thuiswedstrijd met 4-1. Tijdens de wed strijd arresteerde de politie een Ajax-supporter omdat hij een fakkel afstak. Na de wedstijd werd nog een supporter van de Amsterdamse club ingerekend wegens openlijke geweldpleging. Daarmee kwam het totale aantal aanhou dingen op dertien. Bij het uit elkaar houden van cle sup porters werd de politie voor het eerst bijgestaan door een ME-peloton van de Koninklijke Marechaussee op Schip hol. ANP Rij-instructeur zonder rijbewijs DELFT - Een leerling van een.rijschool keek zaterdag gek op toen zijn rij-instructeur niét in het bezit bleek van een rijbewijs. De politie hield de auto staande en vroeg de 41-jarige instructeur vergeefs om de juiste papieren. De politie meldde gisteren dat het rijbewijs was ingetrokken vanwege meerdere verkeersovertredingen. De rij-instruc- teur is aangehouden. ANP Pleidooi voor openstelling paleizen HILVERSUM - Stel de koninklijke paleizen open voor be zichtiging door het publiek, bijvoorbeeld in de zomer maanden. Dat idee lanceerde CDA-Tweede Kamerlid Jan Schinkelshoek gisteren in het tv-programma Buitenhof. „Dat het publiek letterlijk voor een bezoek aan Soestdijk in de rij staat, laat zien dat cle belangstelling overweldi gend is", aldus Schinkelshoek: „Waarom zou dat ook niet kunnen in 'werkpaleis' Noordeinde of bij de Koninklijke Stallen, waar de Gouden Koets staat Ook het Catshuis kan wat Schinkelshoek betreft open voor het publiek. ANP redactie binnenland - De Westermos- in Amsterdam komt in han- van het Duitse hoofdkan- van de Turks-islamitische nisatie Milli Göriis. blijkt uit een geheim con- dat in handen van KRO Reporter is gekomen. Het con tract werd in november 2005 ge tekend. Minister Piet Hein Don- ner van Justitie gaf in februari 20Ö6 het officiële startsein voor de bouw van de moskee, die een minaret van 42 meter moet krij gen. Het bestuur van het Amster damse stadsdeel De Baarsjes en de woningbouwvereniging Het Oosten, die bij de bouw betrok ken is, hadden met d$ moskee vereniging Aya Sofya, onder deel van Milli Görüs Noord Ne derland, afgesproken dat de moskee onafhankelijk zou blij ven van het Europese hoofdkan toor van Milli Gorüs in Keulen. Dat staat namelijk als zeer con servatief bekend. Die afspraak staat in een convenant, dat alle partijen vorig jaar zomer, onge veer driekwart jaar na het gehei me contract, ondertekenden. Het contract met het Duitse hoofdkantoor is ondertekend door Èuzeyir Kabaktepe, een Turkse Nederlander die tot okto ber 2006 directeur was van be leggingsmaatschappij Mande ren. Dat bedrijf coördineert de bouw van het gebedshuis en be heert ook de aandelen. In de uit zending van KRO Reporter zei hij gisteravond dat het hoofd kantoor in Keulen hem 'geeste lijk onder druk' heeft gezet om te tekenen. ANP In de Zoetermeersé gevangenis hebben luierende gedetineerden een riant leven geleid van een studiebeurs. Staatssecretaris van Onderwijs Bruno Bruins is hiervan geschrokken en kondigt maatregelen aan. Maar het zal nog wel even duren voor het lek in de regels is gedicht. door Laurens Kok DEN HAAG - 'Te gek voor woor den' vindt staatssecretaris Bruins het geval van een 26-jari- ge ex-gedetineerde van de peni- tentiare inrichting in Zoeter- meer. Die deed zaterdag in het Algemeen Dagblad uit de doe ken hoe hij in 2005 en 2006 van uit de cel zijn bankrekening spekte. De man schreef zich bij de LOI in voor een voltijdsopleiding le raar Engels aan de Hogeschool Windesheim en ontving daar voor bijna 750 euro per maand studiefinanciering, als aanvul ling op zijn 'gevangenisloon' van 52 euro. De 26-jarige leefde, net als vijf andere medegedeti neerden, van het geld 'beter dan in een hotel', zei hij. Staatssecre taris Bruins reageerde daarop met de aankondiging dat hij de regels wil veranderen. Daar is echter een wetswijziging voor nodig en die is niet van de ene op de andere dag een feit. Het is bovendien uitgesloten dat het zittende demissionaire kabinet nog met de wijziging komt. Bij Onderwijs houdt men er reke ning mee dat het verhaal van de 26-jarige ex-gedetineerde ande re gedetineerden op het idee zal brengen om een studiebeurs aan te vragen. Ziek Dat gevangenen vanuit hun cel een opleiding volgen wordt ove rigens toegejuicht. Tegen mis bruik is weinig uit te richten. Studenten die ziek worden en daardoor geen onderwijs kun nen volgen, hoeven hun beurs niet in te leveren, luie studenten evenmin, dus luie bajesstuden- ten ook niet. Wel is het zo dat studenten die niet binnen tien jaar hun hbo- of universitaire opleiding hebben afgerond, de ontvangen studiefinanciering met rente terug moeten betalen. Wie echter te weinig inkomsten geniet, wordt het bedrag kwijt gescholden. De ex-gedetineerde gaf aan daarvan uit te gaan. Volgens Masoud Taheri, voorzit ter van de Landelijke Gedeti neerdencommissie zal het aan tal beursaanvragen wel meeval len. „Om studiefinanciering aan te vragen heb je in de eerste plaats diploma's nodig om je te kunnen inschrijven. Daarover beschikken lang niet alle gedeti neerden." Taheri is bang dat de maatregelen die Bruins aankon digde 'de goede studenten' in de gevangenissen zal duperen. „De ze meneer heeft een kwalijk beeld geschetst door te doen als of gedetineerden op grote schaal misbruik maken van de situatie. De goede studenten mogen hier van niet de dupe worden."GPD Adviescommissie wil af van snelle asielprocedure HILVERSUM - De snelle aan- meldprocedure voor asielzoe kers biedt de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) onvol doende tijd voor zorgvuldig on derzoek. Dat zei Teun van Os van den Abeelen, voorzitter van de Adviescommissie voor Vreem delingenzaken, gisteren in hel tv-programma Buitenhof. Voor het maken van een goede inschatting of het bij een asiel zoeker inderdaad gaat om een vluchteling is volgens hem meer tijd nodig dan de 48 werkuren die daarvoor staan in de zogehe ten snélle procedure. Die aan- meldprocedure geldt voor onge veer de helft van de asielverzoe ken. Voor de andere procedure wordt meer tijd uitgetrokken: in de meeste gevallen duurt die drie tot zes maanden. Toch komt het volgens Van Os van den Abeelen voor dat asielzoekers langer dan een jaar moeten wachten. Hij wil niet alleen de procedure ver beteren om die termijn in te kor ten, maar ook de rechter een dwangsom laten opleggen als een beoordeling te lang op zich laat wachten. In feite komt Van Os van den Abeelen uit op één procedure met een 'gepaste snelheid'. ANP DEN HAAG - Op Huis ten Bosch is zaterdagmiddag gravin Zaria gedoopt, de vorig jaar juni geboren tweede dochter van prins Friso en prinses Mabel en het zevende kleinkind van koningin Beatrix. Voor de plechtigheid waren alleen naaste familie en goede vrienden van Friso en Mabel uitgenodigd. Huub Oosterhuis was de voorgan ger in de bijeenkomst, waarbij de liturgie van de Amsterdamse Stu- dentenekklesia werd gevolgd. Zaria, voluit Joanna Zaria Nicoline Milou, is na de doop niet ingeschreven in een kerkgenootschap. Ma- bel en Friso willen die volgens hen belangrijke beslissing aan Zaria zelf overlaten, zoals zij dat eerder ook hebben besloten bij de doop van hun eerste dochter Luana. foto GPD ''piT f>K?o8LE£fvA VR.A40T üM gb/O OpU»55/N<T:>. WiE. MAC ik. HÊ.T V/V0t>«ü «tVE-M door Henk van Lierop UTRECHT - CDA en PvdA luisteren niet naar GroenLinks, als zij niet hoeven. Dat zei GroenLinks-leider Femke Halsema za terdag op het congres van haar partij in Utrecht. De fractievoorzitter moest aan kri tische partijgenoten uitleggen waarom zij niet de onderhandelingen is aangegaan met PvdA en CDA om met die partijen een rege ring te vormen. Halsema kreeg de handen op elkaar met een toespraak waarin ze uitlegde dat Groen Links voor CDA en PvdA 'niet onmisbaar is' en dat die partijen de voorkeur geven aan het alternatief van de ChristenUnie als derde partij. De discussie eindigde zoals het partijbe stuur dat had voorgesteld: een commissie, die zich buigt over de koers van de partij, neemt in haar onderzoek ook de laatste ver kiezingscampagne en formatie mee. Een prominente criticus, europarlementa riër Joost Lagendijk, zei dat hij niet ver wacht had dat zijn eerdere kritiek zo breed zou worden uitgemeten in de pers en dat het niet zijn bedoeling was geweest partijleider Halsema daardoor de schaden. Wel bleef hij van mening dat GroenLinks 'onder de tafel dook, toen de macht voorbijkwam'. Het congres koos Tof Thissen als lijsttrek ker voor de Eerste Kamer. Hij is lid van de Senaat en voorzitter van Divosa. de organi satie van directeuren van sociale diensten. Advocate Britta Böhler staat tweede op de lijst. Het congres koos Henk Nijhof als par tijvoorzitter. Hij was sinds mei vorig jaar in terim-voorzitter. ANP is groot dat burgers in komende kabinetsperiode belastingen aan hun ge moeten betalen. Ook als echtbank besluit, in het pro dat vandaag begint, de ge- afschaffing van de on- (ozb) terug te draaien. rLaurens Kok - De bekoelde rela- ussen gemeenten en het Rijk gt vandaag een gezicht in de ltszaal. Inzet van het dis- t is het gebruikersdeel van izb, dat sinds 1 januari 2006 fgeschaft. Het overgebleven inarendeel bleef gehand- fd, maar is door het tweede inet-Balkcnende aan een limum gebonden, waardoor ke stijgingen van de ozb ver- tijd zijn. regeringspartijen, aange voerd door WD en D66, namen de ozb destijds onder handen omdat de heffing bij veel bur gers irritatie zou oproepen. Want wat ziet de burger nu te rug voor zijn centen, was een veelgehoorde klacht. Daarnaast was de regering het zat dat loka le overheden met de ozb inko mensbeleid voerden: in bijna al le gemeenten hoefden bijstands gerechtigden bijvoorbeeld geen ozb te betalen. Wie vanuit de bij stand aan het werk zou gaan, ging daardoor vaak niet meer verdienen en bleef dus in de bij stand. Dat stond haaks op het voornemen van het kabinet om zoveel mogelijk inactieven aan het werk te krijgen. Gemeenten zijn nog altijd woe dend over het besluit van het ka binet. De misgelopen inkom sten, meer dan 1 miljard euro, worden weliswaar gecompen seerd door het Rijk, maar de ge meenten zien de afschaffing als aantasting van hun zelfstandig heid. Zij willen de vrijheid om zelf een aanzienlijk deel van hun inkomsten rechtstreeks bij de burger op te halen. Het ge meentebestuur moet in hun op tiek maar aan de gemeenteraad verantwoorden wat er met het geld is gedaan. Kamp claimt deel hulpgelden voor Defensie HILVERSUM - Een deel van het geld dat wordt uitgetrokken voor ontwikkelingssamenwer king zou naar Defensie moeten gaan. Minister Henk Kamp van Defen sie, die de komende regeerperio de Tweede Kamerlid is voor de WD, zei gisteren in het tv-pro gramma Buitenhof dat zijn par tij dit gaat voorstellen. Een vast percentage van het bru to nationaal product, dat wat we als Nederlanders samen ver dienen, gaat naar ontwikkelings samenwerking. Kamp stelt voor dat een deel van dat geld naar Defensie gaat. Daardoor zouden in de komende regeerperiode honderden miljoenen vrijkomen voor het departement. Kamp wees er op dat de vredeso peraties, waarbij het leger ook een opbouwende taak heeft in het buitenland, een groot beslag leggen op het budget van Defen sie. ANP Toen de regering de plannen met de ozb bekendmaakte, span den de gemeenten Enschede, Bunnik, Doetinchem en Sneek een bodemprocedure tegen de Staat aan. Zij worden gesteund door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), die als belangenbehartiger voor alle gemeenten optreedt. De gemeenten voeren aan dat af schaffing van de ozb in strijd is met het Europese Handvest dat Nederland heeft getekend. Daar in staat dat de lokale autoritei ten recht hebben op voldoende financiële middelen. De Staat wijst erop dat de gemeenten al wel degelijk beschikken over ei gen middelen, zoals de overge bleven ozb en hondenbelasting, en dat de term 'voldoende' vaag en niet concreet is. Bespreekbaar Wat de rechter ook besluit, de kans is groot dat gemeenten straks eigenmachtig meer belas ting mogen heffen, ten koste van de rijksbelastingen. De Raad van State en de Raad voor de Financiële Verhoudingen pleitten daar onlangs voor en ook de aanstaande coalitiepar tijen tonen zich gevoelig voor het argument. Het CDA stemde destijds in met de afschaffing van de gebruikers-ozb, maar is voorstander van meer gemeente lijke bestedingsvrijheid. Een nieuwe belasting is daarom be spreekbaar, zolang die niet leidt tot lastenverzwaring voor de burger. PvdA en ChristenUnie delen die opvatting. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3