evecht rond illegale bouwweg PZC Ouderenhangplek in Y erseke Moer Sluis in teken van Van Dale Zeelandnet heeft vertrouwen klant herwonnen hevelanden ,11 ]roep bewoners De Blikken s-Heerenhoek versus gemeente Borsele J Vijf voor twaalf voor oude Jugendstilpanden vv IOOUI maandag 5 februari 2007 nr Harmen van der Werf HEEBENHOEK - De weg ligt illegaal. O. dan gaan we 'm ilegaliseren. Het Borsels col- re van burgemeester en wet- uders gaat dat proberen met 'tijdelijke' bouwweg door iinvbouwwijk De Blikken in iHeerenhoek. Omwonenden mdigen aan naar de rechter te sppen. )nsis toegezegd dat op de plek a die weg een groenstrook ukomen", geeft één van de be iaarden. J. Schrieks, aan. lat staat ook zo in het gemeen lijk bestemmingsplan. Je mag als burger dan toch vanuit an dat de gemeente haar ien bestemmingsplan na- r asele deed dat ook, november 05. De gemeente sloot de weg sens af. De aanwonenden van weg, aan de Van 't Westeinde raat. hadden hun zin. Onder idere bewoners van De Blik- m stak echter een storm van ■otest op. Zij gebruikten de uw weg om op een gemakkelij- manier uit hun wijk te ko- a. als ontsluitingsweg dus. gemeente raadpleegde daar- ide bewoners van De Blikken :de dorpsraad 's-Heerenhoek. conclusie was: de bouwweg at weer open. omdat die als itsluitingsweg noodzakelijk is De Blikken. ezwaarschrift wonei's van de Van 't Westein- straat pikten dat niet. Twee m hen, Schrieks en O. Koster, takelden de stichting Rechts band in. Met succes. Hun be- jaarschrift is vorig jaar door commissie bezwaarschriften a Borsele gegrond verklaard, lie wel: de weg ligt er in strijd it het bestemmingsplan, con st zicht op legalisatie is er en de gemeente heeft (tot :toe) niets ondernomen om de rtg te legaliseren, iil Borsels college van B en W i niet veel anders dan het be at van de commissie bezwaar- taften overnemen. Dat is on- ;gs gebeurd. Waarbij gelijktij- agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEIM/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Hermen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes I Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet '"ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dig is besloten een procedure te beginnen om de weg via een wij ziging van het bestemmingsplan te legaliseren. En zolang die pro cedure loopt, willen B en W de ontsluitingsweg gewoon open la ten. „Omdat die belangrijk is voor De Blikken", volgens wethou der M. Vermue-Vermue (CDA, Verkeer). Het dagelijks bestuur ^an Borsele begeeft zich op glad ijjs, beseft het zelf. Stappen omwonenden naar de rechter, dan kan die zelfs besluiten dat de bouwweg moet worden afge broken. Bewoner Schrieks is van plan naar de rechter te gaan om uitvoering van het bestem mingsplan te eisen. „Er komt ooit een andere ontsluitingsweg, maar niemand kan aangeven wanneer. In 2010, 2012 of 2015. Zolang willen wij niet wach ten." STREEKACTIVITEITEN LLEWOUTSDIJK - Het Fort, 10.00- Open voor bezichtiging; ANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: norensoos; 2NKENSZAND - De Stenge, 19.15 Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; IAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil- Kclub; '00 uur: Internationaal dansen; 13.00 Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnas ia! Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- issn voor carapatiënten; (ÜUININGEN - Ons Dorpshuis, 50017.00 uur: Biljartclub senioren; schaakclub de Zwarte Dame; iWEDORP - Cafépension De Goede slachting, 18.30 uur: Avondruilbeurs munten, oude ansichten, postze- i andere objecten; :H0RE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer ?«egen voor ouderen; liEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - en 10.00-10.45 uur: Meer be- >or ouderen; 13.00 uur: Soos; ijsrten en kaarten; 14.00 uur: Koers- sl; IfRSEKE - Zorgcentrum Vredelust, in Bewegen voor ouderen; 130uur: Biljarten in de hal; ^Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. De harde kern van modelvliegtuigclub Zuid-Beveland voor hun clubhuislin de Yerseke Moer, waar de mannen niet meer mogen vliegen. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf YERSEKE - Ze voelen zich belazerd, de mannen van modelvliegtuigclub Zuid- Beveland. Belazerd door stichting Het Zeeuwse Landschap. Het Zeeuwse Landschap zal een andere lezing van de verwikkelingen rond het veld voor mo delvliegtuigen in de Yerseke Moer ge ven. Dat het om een beschermd natuur gebied gaat. Feit is ook: de mannen, praktisch allemaal boven de zestig, kun nen hun hobby niet meer uitoefenen, maar ze weten van geen wijken. Zaterdagmiddag zitten ze bij elkaar, in hun clubhuis. Vanaf de Steeweg leidt een lange dam met twee geasfalteerde karrensporen erheen. Het is oppassen geblazen, want direct langs het smalle pad loopt een breed, donker water. Kwart over drie was de afspraak. En ja wel, ze zijn er. „Natuurlijk", zegt Kees Bouwman uit Kruiningen, voorzitter van de modelvliegtuigclub, „we zitten hier in de winter elke zaterdagmiddag. Met de zomertijd komen we elke avond, van zeven tot negen. Koffie drinken, ge zellig kletsen." De negen mannen die zaterdagmiddag zijn gekomen, behoren tot de harde kern bezoekers. Als het clubhuis open is, zijn ze er. Kees Zoeteweij, voorheen van drukkerij Zoeteweij in Yerseke, neemt een slok van zijn koffie. Hij merkt glimlachend op: „Noem het een ouderenhangplek." Ja, maar wel een bij zondere, middenin de Yerseke Moer, een drassig, zelfs voor Zeeuwse begrip pen erg plat gebied. Het is ook een oude renhangplek met een aparte voprge- schiedenis en een voor de mannen nog steeds bitter einde. Gebeten hond Zoeteweij is eigenaar van de grond waarop het clubhuis staat, het stuk grond waarop modelvliegtuigclub Zuid-Beveland tot 1 april 2006 'actief was. Vliegen met modelvliegtuigen met brandstofmotoren mocht al niet meer sinds 1 oktober 2005. Vanaf 1 ajbril 2006 mag er ook niet meer gevlogen worden met modelvliegtuigen niet elek tromotoren. Het Zeeuwse Land$chap is de gebeten hond. Voorzitter Bouwman: „Wij zaten hier al voordat de Ydrseke Moer tot natuurgebied werd ver klaard." Het diepst is hij echter ge griefd door een deal die later geen deal bleek te zijn. Een bemiddelaar voor Het Zeeuwse Landschap kwam negen jaar geleden langs. „Ééntje van Walcheren, Koude- kerke, geloof ik", herinnert Bouwman zich. Hij wilde het vliegveldje van de club kopen. Zoeteweij: „Nog niet voor een miljoen gulden, zei ik." De leden hadden onderling nog een reserve-wei tje gekocht. „En dat hebben we toen ver kocht, december 1999, met de toezeg ging dat wij hier zouden kunnen blijven vliegen. Maar deze belofte is nooit zwart op wit gezet." Of dat zo is of niet, de provincie besloot december 2004 dat de gemeente Rei- merswaal moest optreden tegen het vlie gen met modelvliegtuigen in de Yerseke Moer. „Reimerswaal is ons altijd goed gezind geweest, maar kon onder die druk niet anders." De mannen vinden dat hen onrecht is aangedaan, door Het Zeeuwse Land schap, door de provincie, door de pers. Bij Bouwman borrelt boosheid op. „Met onze gevoelens is geen rekening gehou den. Dat wij hier al jaren zitten. Dit is een besloten club. Wij houden geen wed strijden. Er is geen aanwas. De club was over tien jaar ter ziele geweest. Hadden we die tijd nog kunnen door vliegen, dan hadden we toch een leuke oude dag gehad." Ski's Nadat de bijl was gevallen, is in de buurt volop gezocht naar een alternatie ve vliegplek. Tot nu toe zonder succes. Te dicht bij een weg, te dicht bij bebou wing. Altijd was er wel wat. Ze hebben de moed nog niet helemaal opgegeven, met de nadruk op 'nog niet'. En dan draait de stemming in het clubhuis om. De mannen gaan herinneringen opha len. Aan hun jeugd, toen ze met model vliegtuigen begonnen. Zelf bouwen. Oe fenen op een schoolplein in Yerseke. De monstraties. Bouwmans ogen beginnen te twinkelen. „Elf jaar was ik. Op de Markt in Kruiningen, vijftig jaar gele den, was een demonstratie. Mooi, maar niet helemaal ongevaarlijk." Zoeteweij vertelt van echte winters, met sneeuw in de Yerseke Moer en speciale model vliegtuigen op ski's. Zulke verhalen pakt niemand de mannen af. Het vlieg- weitje trouwens ook niet. „Dit is en blijft onze plek." door Harmen van der Werf KAMPERLAND - Zeelandnet lijkt het vertrouwen van de klan ten te hebben herwonnen, als het al ooit weg is geweest. Het bleek zaterdag tijdens de open dag van de Zeeuwse internet-, digitale telefonie- en televisie-le verancier op de thuisbasis in Kamperland. Het parkeerterrein bij Zeeland- net was als vanouds op de jaar lijkse open dagen goed gevuld. Zou het zo druk, omdat er de laatste weken van januari nogal wat klachten waren over storin gen met de digitale telefonie? Of blijft Zeelandnet gewoon trek ken? Mevrouw D. Gerritse uit Goes was er met haar man, allebei te vreden Zeelandnet-klanten, mét internet en digitale telefonie. „Het enige probleem dat we heb ben gehad met digitale telefo nie, was de overschakeling. On ze vorige telefoonmaatschappij Tele2 deed moeilijk. Dat heeft Zeelandnet goed voor ons opge lost. En toen zich eind januari op verschillende plekken storin gen voordeden, kregen we netjes bericht." Zeelandnet heeft op de eigen in ternetpagina een teller met het aantal digitale telefoon-abon nees staan. Die stond zaterdag aan het begin van de middag op 26.672. En digitale telefonie wordt nog maar sinds februari vorig jaar aangeboden door Zee landnet. „Dat het zo hard zou gaan, hadden we niet ver wacht", legde woordvoerder P. Couwenberg de oorzaak van de storingen uit. „We dachten eind 2006 op 20.000 abonnees te zit ten, dat waren er 25.000. We moesten bij meer dan 20.000 abonnees een tweede poort be stellen. Die heeft een tijd op zich laten wachten. De tweede poort is de vierde week van ja nuari geïnstalleerd." Kabel trekken Goesenaar R. Smallegange heeft het allemaal goed gevolgd. Hij was zaterdag in Kamperland. „Vrijdag wordt mijn telefoon overgezet, van analoog naar digi taal. Ik wil weten wat ik daar voor moet doen. Of ik zelf een kabel moet trekken? Zulke din gen." Smallegange is niet bang voor een herhaling van de sto ringsproblemen. „Ik verwacht dat alles met de tweede poort in rustiger vaarwater terecht is ge komen." De digitale telefonie-stand trok de meeste mensen, gevolgd door Bezoekers krijgen uitleg over digitale televisie. Goesenaar gepakt voor zedendelict GOES - Een 31-jarige Goesenaar is in de nacht van zater- 1 dag op zondag rond half drie aangehouden op verdenking van het plegen van een zedendelict. Een 17-jarig meisje uit Goes is het slachtoffer. Zij zou zijn gedwongen met de man mee te lopen naar de Oostwal in Goes, waar hij tegen haar wil onzedelijke handelingen met haai' pleegde. Ze zag na enige tijd een jongen voorbijlopen. Ze rende naar hem toe, vroeg hulp en is met hem meegelopen tot ze in de stad surveillerende agenten tegenkwam, bij wie ze aangif te deed. De politie is op zoek naar de jongen die hulp bood, omdat hij een belangrijke getuige is. Signalement: korte blonde haren, ongeveer twintig jaar, gekleed in don ker gekleurde jas. Meldingen: 0900-8844. Tholenaren raken rijbewijs kwijt TPIOLEN - Twee Tholenaren, één van 59 jaar en één van 34 jaar, hebben hun rijbewijs moeten inleveren, omdat ze een slok te veel op hadden. De 59-jarige Tholenaar was vrijdagmiddag de klos, nadat hij op de Rijksweg bij Sint Philipsland een aanrijding veroorzaakte. Hij had ruim drie keer zoveel gedronken als toegestaan en reed op een 31-jarige automobilist, ook uit de gemeente Tholen. Van vrijdag op zaterdag was het even na half drie raak op de Poortvlietsedijk. Een 34-jarige man uit Tholen botste met zijn auto op een rotonde en kon niet meer verder rijden. Het personeel van een passerende ambulance zag hem en waarschuwde de politie. De man rook naar drank, maar weigerde een blaastest. Hij bleef dat doen in het politiebu reau, waarna zijn rijbewijs is ingenomen. Sjoelkampioenschappen in Goes GOES - Hugo Streefkerk en Henk Smits van Sjoelvereni ging SVG uit Gilze zijn zaterdag de winnaars geworden van het Afdeling Koppelkampioenschap Sjoelen in Goes. In de C-Klasse wonnen Patrick de Groot en Marco Bors- boom van LZMS uit Vlissingen. In de D-Klasse won het duo Dies Weezepoel en Peter Kreule van de Goese Schui vers. De E-Klasse werd gewonnen door Wil Hogesteger en Suus Krijger van LZMS. Lenie en Jan Hoogestrate (Goese Schuivers) wonnen de nieuwgevormde F-klasse. Jongens aangehouden na beroving VLISSINGEN - Een bikerteam van de politie heeft in Vlissingen in de nacht van zaterdag op zondag vier jonge ren aangehouden. Het viertal wordt verdacht twee Vlissin- gers van 19 en 22 te hebben willen beroven. De twee Vlis- singers fietsten rond middernacht langs het groepje jon gens. Toen ze passeerden kreeg de 19-jarige een klap met een hard voorwerp tegen zijn hoofd. Plij werd tegengehou den door een van de vier jongens. Twee jongens eisten geld van hem. Toen hij dit weigerde werd hij op zijn oog geslagen en werd zijn fiets tegen de grond getrapt. De 22-jarige werd bedreigd door de andere twee. Op het mo ment dat een politiebusje de straat inreed gingen de vier belagers er vandoor, zonder buit. Een team agenten op mountainbikes zag de vier later in de stad rennen en wist ze aan te houden. De vier hebben verklaringen afgelegd, maar sommigen zeggen dat ze niets met de beroving te ma ken hebben, anderen hebben hun aandeel inmiddels be kend. De vier verdachten betreffen een 18-jarige, een 16-jarige, een 17-jarige en nog een 16-jarige Vlissinger. Voorlopig zitten ze nog allemaal vast. door Frank Gijsel SLUIS - In het Belfort van Sluis vond gisteren de opening plaats van de week van Van Dale. De week vol taalkundige activitei ten, vindt plaats naar aanlei ding van de jaarlijkse voorronde van het Groot Nederlands Dic tee van zaterdag aanstaande in Sluis. In haar openingstoespraak wees Els Ruijsendaal, vice - voorzit ter van de stichting Johan Hen drik van Dale, op het feit dat Sluis zich bevindt in het over gangsgebied van de Lage Lan den. Op een cultuurgrens, die door een staatsgrens kunstma tig is verscherpt. Het lijkt niet moeilijk het cul tuurtoerisme aan te moedigen, maar dat is het volgens haar wel degelijk. De centra van die cul turen liggen letterlijk en figuur lijk verder uit elkaar. Ze hield haar vinger op door te stellen dat we ons verder uit el kaar mogen laten spelen door de geniepige ondertitelaars van Ne derlandse of Vlaamse televisiese ries. „We zijn toch vertrouwd met eikaars benamingen in de licht variërende standaardtaal. Ik ben in dit verband blij met de handreiking van de Vlaamse mi nister Bourgeois naar Neder land om tot een betere communi catie te komen dan met door on dertitels bij tv - series. Wij kun nen ons taalkundig en cultureel een apartheid niet veroorlo ven." Ter gelegenheid van de eerste Van Daleweek vond in het Bel fort de presentatie plaats van een aantal producten. Het blad Neerlandia, het Nederlands- Vlaams tijdschrift voor taal, cul tuur en maatschappij schenkt in het januarinummer een groot ge deelte aan de week. Daarnaast werden een likeur, sigaar, post zegel en chocolaatjes in de vorm van een schilderij op de markt gezet. Tijdens de bijeenkomst werd een maquette onthuld van het historische Belfort van de hand van de Vlaamse kunstenaar ba ron Polydor uit Brugge. Door de inspanningen van de stichting Sluis-Aardenburg Zelfstandig kan de houten replica straks een plaats krijgen in Sluis. Stadsomroeper Naast de opening van de week van Van Dale werd door wethou- der L. Wille aan stadsomroeper Cees Blaeke de erespeld van de gemeente Sluis uitgereikt. Al 65 jaar laat Blaeke tijdens verschil- - lende manifestaties zijn luide stem weerklinken. Volgens Wil- I le is de omroeper de bekendste Sluizenaar van na de oorlog. de senioren-pc. Een verkoper probeerde aan enkele ouderen uit te leggen wat de voordelen van de eenvoudig gehouden se- nioren-pc, de sim-pc zijn. „En", wilde een alerte klant daarop weten, „wat kun je er dan niet mee?" foto Willem Mieras De sim-pc slaat nog niet zo aan. Een paar honderd zijn er tot nu toe via Zeelandnet in de markt gezet. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Straks prijkt er de prachtige Fonteyne, is de Spuistraat mooi bestraat en dan staan aan de overkant de Ju gendstilpanden nog te verpaupe ren in Vlissingen. Villa Blanche, Villa Ivonne, Villa Louise en Villa Mario. Vier prachtige panden, vernoemd naar de kinderen van de Bel gische loodsen die er begin vori ge eeuw woonden. Uitbundig, monumentaal en te koop boven dien. Al meer dan drie jaar. In middels is het de Drentse make laar Brandsma die de panden probeert te verkopen. Eens was het de Middelburgse monumen tenmakelaar Dolf van Dijk, die de kans klein acht dat er nog ooit een koper opduikt. 1.700.000 eu- ro wil eigenaar Jef Bos voor de huizen hebben. Te veel, zegt Van Dijk. „In het jaar dat ik ze in mijn bestand had, bestond er best belangstelling. Maar steeds was het de prijs, die de gesprek ken stopte. Natuurlijk heb ik ge adviseerd in prijs te zakken. Dat wilde Bos niet." Aan de huizen moet veel gedaan worden. „Ze ra- ken verder in verval. Dat moet geen jaar meer duren." Kan de gemeente niet ingrijpen? „Het enige wat zij kan doen is de panden kopen", stelt Van Dijk. „Tenzij instortingsgevaar dreigt, en dat is niet het geval. Dan mag de gemeente de eigenaar ver plichten de huizen te herstellen. Doet die dat niet, dan doet de ge meente het en komen de kosten voor rekening van de eigenaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29