Jelling krachtmens op natuurijs »ZC Wüst krijgt goed gevoel in Turijn Groenendaal reageert verlies af op Sven Nys Bram Som blijft beste in Europa Jens Zwitser profiteert van val Tristan Loy 17 ieuwe kampioen marathonschaatsen al blij met slecht ijs op Weissensee maandag 5 februari 2007 irErwin Blatter HENDORF - Tijdens de eer- World Grand Prix in Zwe- kwam hij er nog mee weg, eren kostte het Tristan Loy ;op op de Weissensee. marathonschaatser was op naar een zeker lijkende ze- n de Aart Koopmans Memo maar ging honderd meter r de finish onderuit. Jens Zwitser profiteerde gretig en ging met de overwinning aan de haal. Eén troost: Loy pakte door zijn tweede plaats de zege in het eindklassement van de eerste World Grand Prix. De nummer twee is de eerste ver liezer. Dat gezegde was gisteren op Loy wel héél erg van toepas sing. Want de manier waarop hij op het Oostenrijkse meer de overwinning verspeelde, was er één van ongekende knulligheid. De onfortuinlijke Fransman was na zijn tuimeling haastig overeind gekrabbeld, maar de ja gende Zwitser rook zijn kans en gleed Loy op vier meter voor de finish voorbij. „Ik zat er hele maal doorheen, maakte een fout en ging onderuit", vatte Loy la ter het onfortuinlijke moment samen. „Op die laatste honderd meter kon ik echt niet meer." Zwitser had zich al min of meer neergelegd bij de tweede plaats. Toen hij de schaatser van het BAM-team ineens op het ijs zag liggen, rook Zwitser toch nog de overwinning, die de eerste uit zijn carrière zou worden. „Dit is sport, zo werkt het nu een maal", glunderde hij." Op dertig kilometer van de meet was Loy weggereden uit een gro te kopgroep met daarin onder anderen Jan Maarten Heide- man, Peter Baars, Cédric Mi- chaud, Rob van Meggelen en Casper Helling. Martijn van Es ging er daarna vandoor om Loy, vermaard om zijn lange solo's, terug te halen, maar kreeg in eerste instantie niemand mee. Het was Zwitser die Van Es daarbij toch te hulp schoot en die er later op curieu ze wijze voor werd beloond. GPD door Cilya van der Kooij HOOGSTRATEN - Twee keer was Ri chard Groenendaal er dichtbij, maar tot zijn grote teleurstelling gaf Sven Nys hem dit weekeinde niks cadeau. Zowel in de Krawatencross in Lille (za terdag) als in de voorlaatste wedstrijd van de Superprestige in Hoogstraten troefde de Belg zijn ploegmaat af. Ger- ben de Knegt eindigde in beide wedstrij den als de derde. Met een middelvinger richting Nys uitte Groenendaal na afloop zijn l'rustaties over zijn gemiste kans. „Ik was zwaar te leurgesteld, want ik had hel gevoel dat Nys ons belachelijk maakte met zijn kat-en-muisspel", verklaarde de Neder lander zijn gebaar. En hij vervolgde: „Het is zuur om na een goede wedstrijd zo te verliezen. Nys heeft mij 99 van de 100 keer niet nodig, maar het mag duidelijk zijn dat hij vanaf nu niet meer op mijn hulp hoeft te reke nen." Groenendaal begrijpt ook wel dat Nys al les zelf wil winnen, maar had erop ge hoopt dat de Belg een keer het ploegen- spel had willen meespelen. „Iedereen weet inmiddels wel dat hij de beste is. Hij hoeft dat hier niet weer te bewijzen. Bovendien weet hij dat ik op zoek ben naar een sponsor. Voor Nys zou er eigen lijk een hogere klasse moeten bijkomen." De Knegt brak in Hoogstraten de wed strijd open. Halverwege kreeg hij gezel schap van Groenendaal. De twee vluchters leken aanvankelijk om de zege te gaan strijden, maar wereld kampioen Erwin Vervecken zette met Nys in zijn spoor de achtervolging in. De twee sloten zich aan bij het Nederlandse duo. In de slotfase konden Groenendaal en De Knegt toch weer uitlopen, maar Nys meldde zich niet veel later opnieuw bij het tweetal. In de sprint was de Belg de sterkste. Een dag eerder in Lille reed Groenen daal ook lange tijd op kop, maar werd bij gehaald door Nys. Toch stelde de Neder lander vast: „De vorm is goed op dit mo ment." De routinier heeft inmiddels een informatief gesprek gehad met de ploeg Be One. „Maar er is nog niks concreets. Ik heb mijn plannen neergelegd. Plet is af wachten of het wat wordt." Nys bracht met zijn dubbele zege dit weekeinde zijn totaal overwinningen dit seizoen op 28. In de Superprestige scoorde hij zeven op zeven. Lars Boom. wereldkampioen bij de beloften, reed ook mee in Hoogstra ten. De nationale titelhouder bij de profs stapte voortijdig af. ANP rMariëlle Verstegen HENDORF - De overwin- in het Zweedse Borlange voor vertrouwen gezorgd, weekje Weissensee voor de e dosis rust in de voorberei- i. Casper Helling maakte het rdag perfect af. Hij toonde de sterkste en mag zich een Nederlands kampioen op lurijs noemen. ijs was niet geweldig op het e meer van de Weissensee, r niemand die daar over gde. De marathonschaat- waren allang blij dat er ge- atst kon worden. De ijs- rhad meer weg van een be en sneeuwlaag, waar de gewichten in het peloton deel van hadden. „Die flad- en er lekker overheen, ter- de zwaardere jongens er moeite mee hadden", zag Ruitenberg, ploegleider Helling. rinnaar zelf hoorde je hele- I niet klagen. Helling (34) eerder die week het ijs wel iter mee gemaakt. Toen het grote deel van het peloton huiswaarts was gekeerd na Egelastingen, bleef de rijder Safan/Foekens achter. Om- 1 door familie en schoonfa- besloot hij er maar een va- ie van te maken. was zeker geen straf om te zijn. Plet was geweldig, adden prachtig weer. En la- ton ik ook nog een beetje atsen." Aan skiën waagde schaatser uit Wageningen niet. Ergens in zijn achter- si had hij de hoop op wed- ott Waits is rkste Brit dartfinale Idhoven EN - Scott Waites heeft de h Open 2007 in Veldhoven ijn naam gebracht. De En- darter versloeg zijn landge- Steve West in de finale met Hij verdiende daarmee euro. beste Nederlander was in Max. De halve eindstrijd zijn eindstation. West was in de derde set met 6-5 de Favoriet Niels de Ruiter ior in de kwartfinale met an Martin Atkins. Ie wouwen was er ook een ilse finale. Trina Gulliver daarin met 5-2 van Clare aters. Ze noteerde een ge lelde score van 28,89 punt >ijl. Dat was zelfs iets meer Waites (28,88), al speelde n totaal elf legs in de eind- 1. ?1 Karin Krappen als Fran- benselaar vloog er zaterdag tijdig uit. •pen pakte maar één leg te- Ie Engelse Clare Bywaters: WP 'ORTREDACTIE itionspark 28 stbus 31 B0 AA GOES 1:0113-315640 t: 0113-315669 nail: sport@pzc.nl i Dagevos (chef) ts Bakker ibrdinatorzuid) en de Vries strijden op de Weissensee nog niet opgegeven. Terecht, zo bleek. Zaterdag kon alsnog het Open Nederlands kampioen schap over 100 kilometer wor den verreden. Dat ze Helling als grote kanshebber in de gaten moesten houden, wist het pelo ton. De rijder, die een dag eer der zijn contract met een jaar had verlengd, ging immers aan de leiding in het World Grand Prix-klassement. Plij werd twee de en vierde in Zweden. Dezelfde gangmakers van Bor lange lieten ook op de Weissen see zien in vorm te zijn. Geert-Jan van der Wal en Céd ric Michaud gingen er als eerste vandoor. Helling reed in zijn eentje naar het tweetal toe en kreeg later het gezelschap van Tristan Loy, Lars Hoogenboom en Bert Jan van der Veen. „Zo'n groepje heb je ook wel no dig om volle bak door te kunnen blijven rijden", merkte Helling op. Van der Veen en Van dei- Wal moesten passen en met nog vijf kilometer voor de streep zet te Helling de turbo erop. Nie mand kon in zijn spoor blijven. „Het was nog wel spannend, want ik voelde het peloton dich terbij komen. Maar ik kwam uit eindelijk alleen over de streep." Ruud Borst werd tweede, Jan Maarten Heideman derde. Bij de vrouwen won Danielle Bekke ring de massasprint. GPD Casper Helling maakt tempo op de Weissensee met de Fransman Michaud op de hielen. foto Vincent Jannink/ANP door Maarten van Helvoirt TURIJN - Onaangedaan wierp Ireen Wüst zaterdagmiddag tij dens het uitrijden van de drie ki lometer een blik op het score bord van de Oval Lingotto in Tu rijn. Ach, Martina Sablikova, de Tsjechische die haar bij het EK ook al had afgetroefd, was 52 honderdsten sneller en verwees haar naar de tweede plek. Nou en? „Natuurlijk wil ik graag elke wedstrijd winnen, maar ik weet ook dat ik nog niet helemaal su per ben", zei ze gelaten. Hoe an ders was dat een dag later op de 1500 meter: Wüst was superieur en boekte haar eerste internatio nale zege van het seizoen. In een rechtstreeks duel versloeg de schaatsster uit Goirle voor het eerst in haar leven Anni Friesin- ger. En niet te zuinig ook: 1.55.01 tegen 1.56.16. „Ireen was vandaag van een an dere planeet", klonk het nederig uit de mond van de vrouw die dit seizoen bijna alles won wat er te winnen viel. Wüst weet zich met Friesinger favoriet voor het WK allround van aan komend weekeinde in Heeren veen en volgens haar coach Ger ard Kemkers hoort daar ook ti telverdedigster Cindy Klassen bij. En verder niemand. „Op een indoorbaan slaan ze De tweede keer was uiteraard vorig jaar toen ze olympisch goud en brons won en daarna in Thialf haar eerste en tot giste ren enige twee wereldbekerze ges boekte (1000 en 1500 meter). Een andere olympisch kam pioen van Turijn ging ontluiste rend af. Bob de Jong (goud op de tien kilometer) gaf gisteren op de vijf kilometer liefst acht tien seconden toe op de num mers één en twee: Sven Kramer en Carl Verheijen. In de B-groep zou hij met zijn tijd van 6 minuten 36.82 secon den slechts zesde zijn geworden. „Ik knakte gewoon, ik dacht: wat doe ik hier nog?" Sven Kramer, die tegen De Jong reed, had wel een verklaring voor het enorme gat. „De echte specialisten als Carl en ik, maar bijvoorbeeld ook Fabris, Davis en Wennemars op de kortere af standen, groeien steeds verder bij de rest weg, omdat we elkaar naar grote hoogten stuwen. Dat moet gewoon, wil je winnen. Ko mende week bij het WK zal ik het ook beter moeten doen dan nu." En Chad Hedrick, de wereld kampioen allround van 2004, zal die nog een potje breken in Heerenveen? Kramer: „Met zijn 1.50 op de 1500 meter? Dat lijkt me niet, nee." Enrico Fabris won zaterdag namelijk al in 1.44.97. GPD een veel te groot gat met Sabli kova op de 500 meter." Klassen werd in Turijn twee keer 'derde, twee keer redelijk in het kielzog van Wüst. „Ik word met de week sterker", glimlachte de Ca nadese, die het vorige WK all round nog alle vier de afstanden won, maar vanwege een sabbati cal year pas sinds een week of twee weer in wedstrijdverband schaatst. Maar topvorm is niet alleen een kwestie van fysiek helemaal in orde zijn, weet Wüst. „Het moet ook in je koppie kloppen. Ik kan verzekeren dat ik met deze winst veel zelfvertrouwen heb opgedaan. Ik ben nu al beter dan drie weken geleden tijdens het EK." Vandaar ook dat ze de zege van Sablikova dit keer voor kennis geving aannam. Het verschil op de drie kilometer was miniem en op de 1500 meter vijf secon den in het voordeel van Wüst. „Dit is de derde keer dat ik Tu rijn met een goed gevoel ver laat." De eerste keer was in de cember 2005 toen ze - welis waar in de B-groep - de snelste van de dag was op de drie kilo meter en kort daarop tijdens het olympisch kwalificatietoernooi in Thialf drie afstanden won. Nederlandse sehaatsbenen tijdens de training op de ijsvloer in Turijn, waar Sven Kramer en Ireen Wüst in een vluggertje tussen de toernooien naar fraaie successen reden. foto Max Rossi/RTR Record voor Hingis in Tokio TOKIO - Martina Hingis heeft voor de vijfde keer in haar loopbaan het tennistoernooi in Tokio op haar naam ge bracht. De Zwitserse vestigde daarmee een record. Ze ver sloeg in de finale de Servische Ana Ivanovic met 6-4 6-2 Hingis zegevierde in de Japanse hoofdstad eerder in 1997, 1999, 2000 en 2002. Ze bracht haar totaal aantal titels in het enkelspel op 43. „Ik ben erg trots op dit record", zei Hingis, die vorig jaar haar rentree maakte na jaren van blessureleed. „Maar ik zal mezelf wel moeten blijven ver beteren wil ik in het hedendaagse vrouwentennis overle ven." ANP/RTR Palyama naar titel in badminton DEN BOSCH - Voor de achtste keer op rij heeft Dick Pa lyama het NK badminton gewonnen. In de finale versloeg de speler van BC Amersfoort zijn ploeggenoot Eric Pang in twee games: 21-13 en 21-17. De titel bij de vrouwen ging naar Yao Jie. Ze versloeg Judith Meulendijks in de fi nale met 21-7 en 21-16. Voor Jie was het de vijfde titel sinds 2002. ANP Lafeber tiende in Dubai Classic DUBAI - Golfer Maarten Lafeber is als tiende geëindigd in de Dubai Desert Classic. Met een uitstekende slotronde van 66 slagen, de beste prestatie van de dag, maakte hij een sprong van de 42e naar de gedeelde tiende plek met 276 slagen. Robert Jan Derksen eindigde als negentiende met 279 slagen. De eindzege ging naar de Zweedse golfer Henrik Stenson. De Scandinaviër kwam na vier ronden tot een totaal van 269 slagen. Hij had er één minder nodig dan de Zuid-Afrikaan Ernie Els, die als leider de laatste dag inging. De Zweed Niclas Fasth en de Amerikaan Ti ger Woods deelden de derde plaats. ANP/RTR. Okken loop limiet EK indoor GENT - Arnoucl Okken heeft op de 800 meter de limiet ge lopen voor het EK indooratletiek dat begin maart in Bir mingham wordt gehouden. De 24-jarige Arnhemmer no teerde bij wedstrijden in Gent een tijd van 1.48,94, zes honderdsten onder de limiet van 1.49,00. Hij won de race niet. Okken liet zich na zeshonderd meter wel voorin zien, maar verloor in de laatste ronde veel terrein op de la tere winnaar, de Keniaan Ismael Kombich (1.47,50). Door een kuitblessure liep Okken vorig jaar zomer nauwe lijks wedstrijden door een kuitblessure. Deze winter heeft hij naar eigen zeggen goed getraind. Hij acht zichzelf in Birmingham kanshebber op een medaille. ANP Duitsers winnen WK handbal KEULEN - De Duitse handballers hebben gisteren in ei gen land de wereltitel veroverd. Het team van bonds coach Heiner Brand zette in de finale Polen opzij met 29-24. Torsten Jansen was samen met doelman Henning Fritz uitblinker in de Duitse ploeg. Jansen scoorde acht keer. Het was de derde keer dat Duitsland wereldkampioen handbal werd. Eerder gebeurde dat in 1938 en 1978. In Keulen waren dit keer ruim 19.000 enthousiaste fans, on der wie bondspresident Horst Kohier, getuige van het suc ces. Denemarken werd derde. ANP/DPA den als zesde en laatste: 7,71. In de serie was hij vierhonderdste sneller. De Cubaan Dayron ex celleerde met 7,38, achthonderd ste boven het wereldrecord. De Chinese géweldenaar Liu Xiang, wereldrecordhouder op de 110 meter, bleef het ant woord schuldig. De opmerkelijkste prestatie kwam in Stuttgart op naam van Meseret Defar. De Ethiopische atlete verbeterde de mondiale toptijd op de 3000 meter indoor en realiseerde een tijd van 8 mi nuten en 23,72 seconden. ANP Korfballers in dubbel sterker dan de Belgen DEURNE - De Nederlandse korfbalploeg heeft de traditione le dubbelinterland tegen België weer met glans gewonnen. Oranje zegevierde zaterdag in Driebergen met 21-13. Dat was technisch en tactisch gezien ver diend, maar het verschil was ge flatteerd Bij rust leidde Neder land met 11-6. De return, een dag later in Deur- ne, was al helemaal geen pro bleem. Halverwege prijkte er een voorsprong van 8-2 op het scorebord in het voordeel van het team van Jan Sjouke van den Bos. De bondscoach zag de marge in de tweede helft zelfs groeien naar tien treffers: 15-5. Pas na dat alle wissels binnen de lijnen waren gebracht, konden de Ro de Duivels de eindstand een dra gelijker aanzien geven: 18-10. ANP j, d Borst nadert top LA CORUANA - Sebastiaan Borst begint te ruiken aan de in ternationale top. De Nederland- se floretschermer eindigde in een sterk bezet toernooi in La Coruna knap als vijftiende. s De Duitser Peter Joppich, de la- .1 tere winnaar, hield hem uit de i kwartfinale: 7-15. Borst maakte in Spanje op het tableau (laatste 64) indruk met felbevochten ze- 3 ges op de Amerikaan Jedediah t Dupree (15-14) en de Spanjaard Luis Caplliure (15-13). Joppich 3 bleek vervolgens nog een te groot obstakel. ANP door Gert Hendriksen STUTTGART - Bram Som is bij indoorwedstrijden in Stuttgart derde geworden op de 800 me ter. De Nederlandse atleet moest in de sprint om het zilver de Oegandees Abraham Chepkir- wok net voor laten gaan. De Ke niaan Wilfred Bungei was een klasse apart in 1.45,72. Met 1.47,16 nestelde Bram Som, de heersende Europees kam pioen, zich bij zijn debuut wel meteen bovenaan de Europese ranglijst van dit seizoen. Rens Blom mag dit seizoen weer hopen op grote hoogte met de polsstok. De wereldkampioen ging in Stuttgart in zijn tweede poging over 5,60 meter. Hij liet het vervolgens bij een mislukte sprong voor 5,70 en nam, na alle blessureleed van vorig j^ar, ge noegen met de tiende plaats. Blom voldeed aan de limiet voor deelneming aan de EK in Bir mingham (5,55), maar weet nog niet of hij gebruik zal maken van dat startbewijs. De Duitser Björn Otto won voor eigen publiek met 5,88, de beste mondiale prestatie van het sei zoen. Marcel van der Westen eindigde in de finale van de 60 meter hor- Frans rugby team verslaat Italië ROME - De Franse rugbyers zijn het zeslandentoernooi zoals verwacht begonnen met een ge makkelijke zege. De titelfavoriet was zaterdag in Rome veel te sterk voor Italië: 39-3 na een ruststand van 22-3. De Fransen maakten vijf tries. Uitblinker Sebastien Chabal, he lemaal terug als international, nam er twee voor zijn rekening. Kicker David Skrela benutte vier conversies en een straf schop. Ook Engeland had een goede start. De rentree van Jonnie Wil kinson in het duel met Schot land op Twickenham was een glorieuze. De schutter droeg in Londen 27 punten bij, waaron der een try, aan de ruime marge met de Schotten: 42-20. Jason Robinson bekroonde zijn come back met twee tries. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17