Voetbalgeweld legt competitie stil Ook Stevens kent nu Vloek van Hamburg PZC 4 Haarscheurtjes in het bolwerk PSV Alleen Chelsea kan United volgen Opnieuw nederlaag voor Real Madrid Italianen stemmen voor even in met een leven zonder voetbal Schalke 04 koploper na zege op Werder Bremen maandag 5 februari 2007 door Eelco van der Linden ROME - Geen discussies over buitenspel, geen radiootjes aan het oor. De Italianen slenterden dit weekeinde verweesd in de stralende zon. Geen voetbal is hier zoiets als geen espresso en geen pasta. „Maar het is vol strekt terecht", zegt Alessandro Lepri uit Perugia, makelaar en overtuigd 'Interista', supporter van Internazionale. „De gekte is te veel geworden, het voetbal is ziek, zoals de maatschappij. We moeten ingrijpen." Daags na de veldslag tussen aan hangers van Catania en de poli tie waarbij vrijdagavond een 38-jarige agent het leven liet en zeventig gewonden vielen, is Ita lië opvallend unaniem in het oor deel 'dat het zo niet langer kan'. Onder aanvoering van de presi dent van de .republiek, de pre mier en drie ministers wordt de voetbalziel onderzocht en moet het land zich opmaken voor ten minste twee voetballoze zonda gen en eenmaal weer gestart, een aantal publiekloze wedstrij den. Wie zijn stadions niet op orde krijgt en zijn hooligans niet weet te temmen, zo liet gisteren de hoogste sportinstantie Coni (het nationaal olympisch comi té) doorschemeren, riskeert vol gend jaar uitsluiting van deelna me aan de competitie. Vandaag zullen vertegenwoordigers van de voetbalbond en Coni met cle regering overleggen, maar die heeft al laten blijken dat de maat vol is en keiharde maatre gelen nodig zijn. De schok is groot en dat is niet verwonderlijk als men bedenkt dat voor de derby Catania-Paler- mo een minuut stilte in acht was genomen voor de official van een amateurteam die vorige week werd doodgeslagen.na een wedstrijd, ook in Zuid-Italië. Dat het mis zou gaan in Cata nia, stond overigens vast. Tachtig agenten Trainer Francesco Guidolin van Palermo: „We hebben constant tachtig agenten om ons heen ge- Romario kan weer op jacht RIO DE JANEIRO - De jacht van Romario op zijn duizendste doelpunt is weer geopend. De Braziliaan kreeg van de Fifa als nog toestemming 0111 voor Vasco da Gama te gaan voetballen. De bond legde Romario onlangs een speelverbod op omdat hij dit seizoen al voor twee clubs uitkwam. Romario is nog der tien goals van de duizendste in zijn loopbaan verwijderd. ANP had, zijn anderhalve dag ons ho tel niet uitgeweest, maar een maal buiten werden we meteen bekogeld met stenen, flessen en sinaasappels." Opmerkelijk is dat de gevechten vooral plaats vonden tussen supporters van de thuisclub en de politie. De supporters van Palermo werden kort na het begin van de tweede helft het stadion binnengelaten, dat toen al in een wolk van traangas lag. De politieagent zou volgens omstanders beko geld zijn met zogenaamde pa- pierbommen en een zwaar voor werp. Geen incident kortom, maar een bewuste poging tot moord. Gis teren werd druk gespeculeerd als zou de georganiseerde mis daad, die in Zuid-Italië. veel be veiligingsbedrijven runt, een sig naal hebben willen geven aan de politie. Het effect is in ieder geval ver nietigend. De voorzitter van Ca tania, Antonio Pulverenti, zei 'gevangene' te zijn van 'bepaal de groepen ultra' en ermee te zullen stoppen. „Er is sprake van een openlijke oorlog tussen supporters en de politie. Het is een sociaal en cultureel pro bleem", aldus de voorzitter, die angstvallig' het woord mafia ver meed. Verheerlijkt Na een serie incidenten die voor al plaatshadden in Zuid-Italie bestond de neiging om het hooli ganprobleem af te doen als iets dat vooral het zuiden betreft. Maar het verschijnen van tek sten waarin de dood van de agent werd verheerlijkt op mu ren in Livorno en Piacenza, hielp iedereen gisteren meteen uit de droom. En wie internetsi tes aanklikt van de extremisten van de noordelijke clubs en de adviezen leest hoe bommen te maken zijn 'om het territoir' af te bakenen, weet dat doden over al kunnen vallen. Paul Scholes glijdt in het duel met Tottenham Hotspur de derde treffer van Manchester United binnen. van onze sportredactie MANCHESTER - Manchester United liet gisteravond geen spaan heel van Tottenham Hot spur (4-0). Door de zege lijkt de club van manager Alex Fer guson zich dit seizoen nog slechts zorgen te hoeven maken om de concurrentie van Chelsea, al hebben de Londenaren nog al tijd zes punten achterstand. Twee andere achtervolgers van de koploper raakten verder ach terop. Liverpool speelde gelijk tegen Everton (0-0) en Arsenal kwam niet voorbij Middles brough (1-1). Dankzij een uitze ge op Charlton Athletic (0-1) houdt alleen Chelsea de lijstaan voerder nog enigszins in het vi zier. In Londen was Manchester Uni ted verreweg de beste ploeg. On der aanvoering van een opnieuw weergaloze Cristiano Ronaldo won de ploeg met 4-0. De Portu gees maakte zelf de openings treffer en gaf een assist aan Paul Scholes, die de 3-0 maakte. Nemanja Vidic en Ryan Giggs maakten de overige goals. Chelsea dankte de geslaagde achtervolging op Manchester United aan Frank Lampard. De aanvoerder maakte het enige doelpunt van de kampioen in het duel met Charlton Athletic. De geblesseerden Robben en Boulahrouz leverden geen bij drage aan de zege van Chelsea. Tot grote tevredenheid van de luidruchtige aanhang ontwik kelt Everton zich dit seizoen als grote plaaggeest van de machti ge stadgenoot Liverpool. Met Dirk Kuijt in de spits speelde Li verpool voor eigen publiek doel puntloos gelijk tegen Everton. Liverpool verloor eerder dit sei zoen al de uitwedstrijd bij Ever ton: 3-0. Trainer Arsene Wenger van Ar senal mist Robin van Persie. Zonder de geblesseerde Rotter- Per direct zijn iPods verboden en voor taan zit iedereen collectief aan het ont bijt. Al in zijn eerste 24 uur als HSV-chef trok Huub Stevens, in Duits land befaamd als 'Harter Hund', de dis cipline aan. Maar ook hij kon de Vloek van Hamburg niet uitbannen. Uitgere kend in Berlijn, de stad waar de ex-coach van Roda JC werd wegge hoond, ging de ongeluksploeg drama tisch ten onder. Stevens: „Ik móét dit uit de koppen praten. door Roel Wiche HAMBURG - En wij maar roepen dat Duitsers de humor van een diepgevro ren schnitzel hebben. Berlijn, zaterdag, 14.55 uur. Affiche: Hertha BSC-Ham- burger SV. Op een podium voor het mo numentale Olympiastadion presteert de plaatselijke Ratelband iets wat bij Ajax-Feyenoord onmogelijk zou zijn. Eerst krijgt-ie een zwaar benevelde aanhanger van HSV zo ver te poseren naast een verstokte Hertha-fan. Vervol gens snoert hij een touw om ieders vet rollen, met ter hoogte van de bilspleet een bungelend voorwerp. En zo ziet de verbijsterde toeschouwer hoe twee volwassen stervelingen probe ren een potlood in de hals van een melk- Huub Stevens druipt af na de neder laag tegen Hertha BSC. foto Johannes Eisele/EPA fles te heupwiegen. Het is een variant op het aloude kinderspel spijkerpoe- pen. Dat de HSV-fan een man is. de Hert ha-fan een wouw en dat beide suppor- tersgroepen gebroederlijk bij de bühne Warsteiner staan te hijsen, zegt al wat over de voetbalbeléving in Duitsland. En dat bijna 50.000 anderen op een wa terkoude zaterdag naar de nummer zes en de hekkensluiter van de Bundesliga komen kijken, zegt nog veel meer. Het is deze beleving die Huub Stevens (53), zo paait hij de Duitse pers aan de voora vond van zijn rentree, in zijn Roda-ja- ren zo gezocht heeft. Krap 15.000 toe schouwers, dat was het wel in Kerkra- de. „In Hamburg staat bijna de hele stad achter HSV. Die fans leven voor hun club." En daar kan volksjongen Stevens geen genoeg van krijgen. „Na tuurlijk, ik heb de Bundesliga gemist." Stevens, na zijn bliksemtransfer vrij dag in allerijl ingevlogen, .is de enige uit het Hamburgse kamp die tijdens de warming-up in de catacomben blijft. Op de valreep is besloten dat de Lim burgse crisismanager toch op de HSV-bank zal zitten. Maar Stevens, in 2003 door Hertha ont slagen, wil een doorgedraaid mediacir cus vermijden. Imagotechnisch Vergeet het maar: om 15.34 uur, als de spelers aan de aftrap staan, breekt de gekte uit. Zeker veertig fotografen slaan elkaar de koppen in als de coach dan toch verschijnt. Der Huub, imago- technisch uitstekend gekleed (trainings pak en gympies), moet zich letterlijk naar de dug-out worstelen. Kicken? „Dit weet je van te voren, ik heb er geen moeite mee. Dit is leuk, ja. Heel leuk." Alle grote Duitse kranten zijn het dan al roerend eens: de man in trainingspak en gympies is een 'Harter Hund'. Com promisloos, rechtlijnig en zwerend bij een ijzeren discipline. Kwaliteitskrant Hamburger Abend- blatt meldt zelfs dat Stevens 'in sobere omstandigheden opgroeide' en 'na de dood van zijn in de mijnen zwoegende vader zijn kleine broers moest opvoe den'. Het is deze straatvechter die HSV, de enige club die nooit uit de Bun desliga degradeerde, uit het diepe moe ras moet trekken. De hand van de Harter Hund is meteen zichtbaar. Zo zijn iPods voortaan in de kleedkamer verboden en moet iedereen collectief ontbijten. Te laat komen is nu een doodzonde in de Hanzestad. En dat werd tijd, geeft de Nederlandse HSV-enclave een sneer aan de ontsla gen Thomas Doll. Nigel de Jong: „On der Doll hadden we heel veel vrijheid. Maar dit elftal heeft een strakkere hand nodig. Er móét iets veranderen. Stevens heeft de toon meteen gezet. Met zijn lichaamstaal en met zijn uil straling. Als hij wil dat we tachtig rond jes lopen, dan lópen we tachtig rond jes." Wellicht wordt het een hele marathon. Want Stevens staat voor een waar huza renstuk. Met één schamele zege in twin tig wedstrijden staat HSV hopeloos on deraan. Liefst zes keer verspilde de mentaal o zo wankele ploeg een 1-0- Voor de winterstop dacht ik dat de competitie in de eredivisie beslist was, maar nu durf ik dat niet meer te beweren. Er zitten plots haarscheurtjes in het bolwerk PSV. Door twee nederla gen op rij is de voorsprong flink geslon ken en lijkt alles weer mogelijk. In de eerste competitiehelft leek PSV onverslaanbaar, maar nu blijkt dat als je flink strijd geeft, de ploeg toch ook zijn zwakheden heeft. PSV is vooral achterin kwetsbaar. In twee wedstrij den hebben ze nu vijf goals tegen gekre gen en dat is niet goed voor het vertrou wen. Zoiets gaat knagen. Zelfs Gomes gaat niet meer vrijuit. En dan kan Ronald Koeman na afloop wel heel stoer zeggen dat PSV gewoon kampioen wordt, maar dat kwam vol gens mij een beetje voort uit frustratie. Het had zelfs een beetje weg van bluf. Het was bijna een kopie van Louis van Gaal. Koeman praatte zoals Van Gaal dat ook wel eens doet. Ik ben benieuwd hoe PSV met deze twee nederlagen omgaat. Dat zijn ze niet gewend. Het is toch een mentale tik. Ze moeten nu volgende week op be zoek bij Sparta. Dat lijkt op papier niet zo moeilijk, maar Sparta is wel in vorm en weet nu ook dat er tegen PSV best wel iets te halen valt. Voor de competitie is dit natuurlijk ge weldig. Er zijn nu drie ploegen die om de titel strijden. AZ heeft eindelijk eens van een topploeg gewonnen en zich bewezen. Dat geeft de ploeg ver trouwen. AZ is een heel goed team. Ik denk ook dat de overwinning op PSV terecht was. En Van Gaal had er een groot aandeel in. Hij bracht na rust twee nieuwe spelers, Jenner en Boukha- ri. In de slotfase zette hij Koevermans, de clubtopscorer nota bene, nog even in en die maakte de winnende treffer. Sommigen zullen het geluk noemen, maar je kunt het ook inzicht noemen. Ik houd het op het laatste. Het mooie is dat AZ en ook Ajax erin zijn blijven geloven en PSV nu weer in het vizier hebben. Er zijn nog maar elf wedstrijden te gaan, maar de spanning is terug. Van Ajax verwacht ik nog veel. Met Davids hebben ze aan kracht gewonnen. Ik ben wel benieuwd hoe ze De vraag is nu welke maatrege len zullen worden afgekondigd. De situatie is delicaat, want het Italiaanse voetbal is nog steeds niet hersteld van het enorme cor ruptie- en gokschandaal dat vo rig jaar de Serie A op haar grondvesten deed schudden. Met clubs als AC Milan die dit jaar met strafpunten zijn begon nen en Juventus in cle Serie B, is de competitie al lang niet meer 'cle mooiste van de wereld'. GPD FC Twente steviger op vierde plet ROTTERDAM - FC Twente rekende zaterdagavond o( met Excelsior af. In Rotterdam won de ploeg van Fi Rutten met 2-1. Omdat Feyenoord een dag later van Aj verloor staat de club uit Enschede nu nog steviger op vierde plaats in de eredivisie. In Breda was NACnieli te sterk voor RKC Waalwijk. Beide Bredase goj men op naam van Salmon. De Gelderse derby tussen Vitesse en NEC eindigde onb slist in 1-1. Ook het duel tussen ADO Den Haagenf Utrecht kende 1-1 als uitslag. De teruggekeerde Hooga dorp bezorgde zijn nieuwe ploeg ADO een punt. Iieracles-Willem II kende vooral een spectaculaire slot se. Met cle stand 1-1 leek Imschoot in de laatste minu vanaf de strafschopstip het duel in Tilburgs voordeel beslissen. Everton bracht nog dieper in blessuretijd al nog evenwicht: 2-2. Ook bij Sparta-Roda JC werd] 2-2. ANP Alex zegt af voor oefeninterland EINDHOVEN - Alex heeft afgezegd voor het nation voetbalelftal van Brazilië. De PSV-verdediger islichti blesseerd aan zijn bovenbeen. „Woensdag komt te vri voor hem", zegt een woordvoerder van PSV. „Hij he last van zijn been en traint aangepast. Als hij zich 2 melden bij Brazilië zou dat zijn om te spelen en dat] hij op dit moment niet." Brazilië speelt woensdaginl/ den tegen Portugal. Bij dat duel ontbreekt ook Ronald ho. De vedette heeft een spierblessure. ANP Weer goal Vennegoor of Hesselinl GLASGOW - Mede dankzij een doelpunt van Jan Venn oor of Hesselink heeft Celtic gisteren de kwartfinales reikt van de strijd om de Schotse voetbalbeker. De Net landse international maakte de vierde treffer voor ploeg uit Glasgow op bezoek bij tweede-divisionist vingston: 1-4. Celtic had daarvoor nog wel een 1-0-achterstand moe wegwerken. Bij rust stond het al 1-2 door doelpunten O'Dea en Riordan. Na cle pauze beslisten nogmaals R dan en Vennegoor of Hesselink het duel. ANP Anderlecht nieuwe koploper Belgi BRUSSEL - Anderlecht is de nieuwe koploper in cle hot ste Belgische voetbalklasse. De ploeg uit Brussel profits de van de nederlaag die Racing Genk gisteren leed op zoek bij Standard Luik. De Rouches wonnen met 2-1 namen de derde plaats weer over van AA Gent. Omdat Anderlecht zaterdag al te sterk was geweest w Westerlo (1-0) werden de Brusselaars koploper. Verdei ger Wasilewski was de maker van de enige treffer, die na zeventien minuten viel. ANP Olympique Lyon aardig van slag PARIJS - Olympique Lyon is aardig van slag in de Frai competitie. De koploper verloor gisteren met 1-0 bijl laaggeklasseerde Troyes. Benjamin Nivet maakte diep de blessuretijd het doelpunt voor de thuisploeg. Vo Lyon was het de vijfde wedstrijd zonder zege. De vol sprong op nummer twee Lens bedraagt niettemin nog 1 punten. ANP foto Dylan Martinez/RTR dammer speelde Arsenal gelijk bij Middlesbrough (1-1). Yaku- bu benutte na ruim een uur een strafschop. Philippe Senderos, de veroorzaker van de penalty, werd bovendien van het veld ge stuurd. Thierry Henry voor kwam in de slotfase dat Arsenal de zesde nederlaag van het sei zoen leed. Wigan Athletic won weer eens een wedstrijd. De formatie won met Denny Landzaat van Portsmouth (1-0). ANP voorsprong. En uitgerekend voor de ogen van de nieuwe coach komt cle dra matische climax. Na een goede eerste helft en, inderdaad, een 1-0- voor sprong, lijkt het of captain Rafael van der Vaart en co zijn behekst Stevens, die heilig van plan was 'onder steunend' in de dug-out te zitten, voelt het onheil naderen en veert steeds ner veuzer op. Het helpt niets. Hertha scoort diep in de tweede helft de ver diende gelijkmaker en zet het Olympia stadion in lichterlaaie met een zondags schot (Mineiro) in de werkelijk aller laatste seconde. Tussen de goals blijkt tragisch waarom dit HSV nooit wint. Twee meter voor het Hertha-doel schiet Joris Mathijsen tegen zijn eigen spits op. Bulderpreek De Jong: „Het is zwarte magie." Mathij sen: „Lager kunnen we niet gaan." Ste vens heeft dan al vol ongeloof met zijn vuisten op de dug-out gebeukt. Maar in de kleedkamer volgt geen bulderpreek. „Dit is ontzettend bitter. Voor mij en voor de spelers. Ik heb weinig invloed gehad, de tijd was te kort. We moeten hier uitkomen, samen. Ik ben er om het vertrouwen terug te brengen. Een trai ner is ook psycholoog. Ik moet het uit die koppen praten." GPD van onze sportredactie MADRID - Real Madrid heeft gisteren op eigen veld een sma delijke nederlaag geleden. Lev- ante won in Bernabeu met 1-0 door een doelpunt van Salva uit een strafschop. De 'Koninklijke' zakte naar de vierde plaats in de Primera Division. Valencia wipte over Real heen dankzij een 3-1-zege, zaterdaga vond, op Atletico Madrid. De ploeg herstelde zich van de ne derlaag vorige week bij Betis Se- villa. Daarvoor had Valencia zes overwinningen op rij geboekt waardoor het van een grauwe middenmoter plots weer een ti telkandidaat is geworden. In het duel der subtoppers v Fernando Morientes de gr held. Nadat Ayala de thuispli voor rust aan de leiding had] bracht scoorde de oud-sps van Real Madrid in de hve helft twee keer. Alleen Mi wist tussen die treffers door gen te scoren. Sevilla, dat ts de staat, bleef tegen Real Sa dad steken op 0-0 en heeft punten, Real heeft er 38. Ba: lona netselde zich weer all op kop genesteld van de Pril ra Division. De Spaanse kï pioen profiteerde echter nieuw niet van het punten: lies van Sevilla. Barca kwan Pamplona niet voorbij Osasti 0-0. Het verschil met Se\ bleef derhalve één punt. ANI Sergio Ramos, verdediger van Real Madrid, verbergt zijn hoof zijn shirt na de nederlaag tegen Levante. foto Victor Frailel in Amsterdam met de situatie rond Klaas-Jan Huntelaar omgaan. Het is nogal wat om die jongen op de reser vebank te zetten. Ik ben vooral nieuwsgierig hoe Hunte laar daar zelf mee omgaat. Ik weet niet hoe-ie mentaal in elkaar zit. Misschien haalt hij er extra motivatie uit, maar het kan ook zijn dat hij erg teleurge steld gaat reageren. Maar ja, Ajax heeft gisteren van Feyenoord gewonnen en dus heeft de trainer voorlopig gelijk. Gérard de Nooijer van onze sportredactie BREMEN - In een rechtstreekse confrontatie heeft Schalke 04 gisteren de koppositie in de Bun desliga overgenomen van Wer der Bremen. Schalke won op be zoek in het Weserstadion met 2-0. Schalke leidt nu met drie punten voorsprong op Werder. VfB Stuttgart, dat gisteren met 1-0 won bij Borussia Dortmund, staat derde met een achterstand van zeven punten op Schalke. Het was voor het eerst in acht jaar dat Schalke er in slaagde te winnen in Bremen. De thuis ploeg, over anderhalve week te genstander van Ajax in de Uefa Cup, miste onder anderen de ge schorste international Torsten Frings en doelman Tim Wiese. Schalke kon juist weer wel ge bruik maken van spelmaker Lin coln. Dat deed de ploeg uil I senkirchen goed. Lincoln bediende in de twir ste minuut de Deen Lö' krands, die Schalke op V sprong zette. Een gesla: counter gooide de wedstrij de 73e minuut op slot. Opni Lövenkrands was de doel] tenmaker. Stuttgart dankte de zegf Dortmund aan een doelpunt Gomez na een klein uur spi In de strijd om het derde Cli pions Leagueticket namen Schwaben vier punten v sprong op nummer vier Ba; München dat vrijdag al vei bij Nümberg. Jos Luhukay presteerde ui' kend bij zijn debuut als ci van Borussia Möncheng bach. De opvolger van J Heynckes won met 2-0 van minia Bielefeld. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16