>zc )eel Otheense kreek blijft vervuild Het wordt weer een race tegen de klok Lekkerder in je vel door meer te lachen Schotse beurs in Gent trekt Zeeuws bezoek anering waterbodem laat op zich wachten wegens juridisch gesteggel :15 Uitverkoop van topmerken Waogentjes kaike in Heikant zeeuws Vlaanderen zaterdag 3 februari 2007 irConny van Gremberghe SNEUZEN - De waterbodem een deel van de Otheense ek en de belendende [i-en Bronkreek blijft voorlo- een gifbelt. Waterschap mvs-Vlaanderen, provincie le gemeente Terneuzen voe- er vooralsnog niets voor om beginnen aan een grote xmmaakbeurt van de kreek- t ander heeft te maken met juridische problemen. Geen van der partijen wil de rol van probleemhouder op zich neméh. Dit wil zeggen, de partij die fei telijk opdraait voor de kosten van de saneringsoperatie. Kosten die kunnen oplopen tot 37 miljoen euro. Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft recentelijk een ver kennend onderzoek uitgevoerd naar de aard en mate van vervui ling van de kreekbodems. Dat onderzoek wees uit dat in de se- dimentrijke bodem grote hoe veelheden schadelijke koolwa terstoffen, zware metalen en ar seen schuilgaan, maar dat de wa terkwaliteit van de kreken op zich goed is. Volgonderzoek Volgens woordvoerder M. van de Pas van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen is een ver volgonderzoek naar de ver vuiling noodzakelijk, maar zit dat er voorlopig niet in, omdat juristen van de verschillende partijen met elkaar in de slag zijn over het probleemhouder schap. De kreken zijn al jaren vervuild. Ook de grootste vervuilings bron, de toenmalige kunstmest- fabriek NSM, nu Yara, werd tij den geleden al vastgesteld. De verontreinigde specie is via het slotencomplex in de Koegorspol- der en de Spuikreek uiteindelijk opgerukt tot in de Otheense Kreek. Drie jaar geleden werd de vervuilde kreek bij het minis terie van VROM aangemeld om in aanmerking te komen voor een saneringssubsidie uit de lan delijke knelpuntenpot. Die sub sidie is inmiddels verleend. Het ministerie wil voor de schoon- maakoperatie ruim drie miljoen bijleggen, maar dan moet het karwei wel voor 2009 geklaard worden. Of dat gebeurt valt nog te bezien. Het recreatief gebruik van de Otheense Kreek - er wordt in de zomer gezwommen en op kleine schaal watersport bedreven - hoeft volgens Van der Pas niet te lijden onder de bodemvervuiling. „Als het slib onberoerd blijft lig gen is er niets aan de hand. En omdat het meeste slib zuidelijk van de Kraagbrug ligt, waar wei nig recreanten komen is het re creatief gebruik van de kreek geen probleem", aldus Van der Pas. De waterkwaliteit van de kreek is het voorbije jaar overigens nog iets verbeterd, omdat water schap en de gemeente Terneu zen het aantal overstorten op de kreek met vier hebben terugge bracht. Sloop oude Golfslag in volle gang TERNEUZEN - De sloop van de dependance van christe lijke basisschool Oude Vaart in Terneuzen is in volle gang. Het gebouw aan de Tamarindestraat is ondertussen bijna geheel gestript. Maandag gaat de betonconstructie tegen de vlakte. De dependance was ooit het onderkomen van de opgeheven openbare basisschool De Golfslag. Op die plek komt nieuwbouw voor de Oude Vaart. Plet vrijko mende terrein van die school - aan de Oude Vaart - wordt op termijn gebruikt voor de uitbreiding van stedelijke scholengemeenschap De Rede. De nieuwbouw van de Oude Vaart zou augustus vorig jaar in gebruik genomen worden. Die datum is om verschillende redenen verscho ven, onder meer dooi'dat kostenbesparende aanpassingen aan de bouwtekening lang op zich lieten wachten in ver band met ziekte van de architect. De bouwtijd bedraagt naar verwachting een jaar. De dik driehonderd leerlingen verhuizen in het eerste kwartaal van 2008 naar hun nieu we school.In de oude Golfslag vonden een kleine honderd vijftig kinderen uit de bovenbouw van de Oude Vaart on- derdak. Totdat de nieuwbouw klaar is, zijn ze onderge bracht in noodlokalen die bij het hoofdgebouw aan de Oude Vaart zijn geplaatst. De Bat secretaris CDA-bestuurders GOES - De Goesenaar J. de Bat (26) is benoemd tot secre taris van de landelijke CD A-bestuurdersvereniging, de or ganisatie van lokale en provinciale CDA-politici. Hij is momenteel fractiemedewerker van de CDA-Statenfi~actie Zeeland en sinds maart 2006 ook lid van de gemeenteraad van Goes. De Bat is bestuui-skundige en is afgestudeei'd aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Man dreigt woning te verkopen WESTDORPE - Omwonende A. Coppejans maakt be zwaar tegen de uitbreiding van het woonwagencentrum in Westdorpe. Hij vindt een uitbreiding 'te sterk overheer send en overrompelend voor de bestaande bewoners van de Vissersvei'korting en Graafjansdijk'. Als het plan door gaat, zegt Coppejans ook zijn woning te koop te zullen aanbieden aan de gemeente. Hij refereert daarmee aan de geplande aankoop door de gemeente van een woning met opstallen aan de Visserijvei'koi'ting. De gemeente heeft dat perceel nodig om de uitbreiding van het woonwagen centrum te kunnen realiseren. Er wox-dt een plan gemaakt voor vier tot vijf plaatsen voor woonwagens, zo mogelijk in combinatie met enkele woningen. De uitbreiding is no dig om een aantal woonwagenbewoners uit Sas van Gent te kunnen huisvesten. Die moeten daar weg omdat het woonwagencenti'um aan de Tweekwartsweg moet wijken voor de oprukkende industrie. Coppejans wijst erop dat wel aan de woonwagenbewoners is gevraagd wat ze wil len, maar dat niet geïnformeerd is naar de wensen van de bewoners van de Vissers verkor ting en Graafjansdijk. R.O.O.O.M sluit cultuurdagen af GOES - De band R.O.O.O.M trad gisteren in het Goese cultureel podium 't Beest op als afsluiting van de Kunst en Cultuurdagen op het Goese Lyceum. De onderbouw- leeidingen maakten donderdag en vrijdag door middel van woi'kshops bi-eakdancen, zingen, toneel spelen en an- dere activiteiten, kennis met verschillende culturele acti viteiten en muziekstijlen. GENT - De Schotse beurs in Gent trekt elk jaar de nodige be zoekers uit Zeeland. Dit jaar vindt de beurs plaats op 10 en 11 februari. De beurs wordt gehouden door de Vlaams Caledonische Socie ty. Deze Gentse vereniging zet zich al dertig jaar in voor de ver spreiding van de Schotse cul tuur in Vlaanderen en daarbui ten. De negenentwintigste editie van de Schotse Beurs vindt plaats in het International Convention Centre (ICC) in Gent. Tevens vindt in combinatie op dezelfde locatie het Internationale Malt Whisky festival plaats. Pipe bands, folklore, dansdemonstra- ties, Schotse specialiteiten, alle Belgische whiskyimporteurs zijn aanwezig met hun whisky- merken, nosing en tasting, toe ristische informatie, masterclas- ses. Meer informatie: www.caledo- nian.be en www.whiskyfesti- val.be. (Advertentie) De nieuwe collectie is binnen: Lot Bihd, Imps Xjlfs, Batf boys 213e, D.T. Generation, European culture, Finger in the nose .OOK VOOR DE BABY'S.. Advertentie MaxMara Bonrteterie Bogner Escada Armani Jeans Van Laack Lammycoats Burberry Gunex Brunello Cucinelli Tassen Cashmere pulls Moschino Citizens of Humanity Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Grote Markt 11-13 Goes tel. 01 13 227607 Prins Robbie kijkt met zijn hofdames vanaf de nieuwe prinsenwagen naar de start van het waogentjes kaike. door Edy de Witte HEIKANT - Onder aanvoeling van prins Robbie inspecteerde de Hulster camavalsstichting AHC de Vossen gis teravond de carnavalswagens in de bouwloods aan de Magdalenastraat in Heikant. Tijdens dit traditionele waogentjes kai ke werden vooral de praalwagens onder de loep genomen, die op carnavalszon dag in een lange kleurrijke stoet door de Reynaertstad trekken. Prins Robbie zelf staat al in de stai'tblokken voor het feest der feesten. Om de bouwers een hart onder de riem te steken had de prins een grote ketel erwtensoep meege sjouwd. „Dan komen de bouwers ook wat steviger in hun leutschoenen te staan", grapte Robbie. De snert ging er bij de leden van de tien bouwgroepen goed in. Voor sommige verenigingen zal het afbouwen nog wel een race tegen de klok worden. „Na het soepje moeten de handen weer snel uit de mouwen gesto ken worden", zegt Angelo de Brouwer van de vereniging de Bochtvèrkes uit Heikant. „Het is dit jaar een beetje uit de klauwen gelopen. Onze oude wagen hebben we helemaal geslooptWe zijn als het ware van de grond af moeten be ginnen. De laatste maand ben ik zeven dagen in de week druk in de weer. Ik vrees dat er ook nog wat nachtelijke uurtjes in gaan kruipen." Enkele vrouwelijke klussers van deze bouwclub zijn ook druk doende met de verfkwast. De Brouwer constateert wel een terugloop van bouwactiviteiten. „Veel groepen kopen steeds vaker een bijna kant-en-klare wagen. In een week je tijd hebben ze alles in elkaar gezet. Wij draaien met een budgetje van 2000 euro. Dit houdt dus in dat slijpen, las sen, schuimen, polyesteren en schilde ren eigen werk wordt." Het waogentjes kaike is een passende opwarming voor het carnaval. Rondom de wagens staan allerlei vooral kleurrij ke uitdossingen die kort voor het zotten- feest met een kraan buiten op de wa gens gemonteerd worden. De uitrijhoog- foto Camile Schelstraete te bedraagt maar ruim vier meter. De Vossen hoeven zich geen zorgen te maken of de pi'aalwagens wel voldoen aan de gestelde eisen. De clubs zijn op de hoogte van de afmetingen en de vei ligheidseisen Een veilige carnaval staat bij iedereen hoog in het vaandel. Later op de avond werd door loting ook nog de volgorde bepaald waarin de wagens Hulst binnenrijden. Morgenochtend ko men de Vossen met een flink aantal vrij willigers vroeg uit de veren om in Hulst en omstreken de camavalskrant huis-aan-huis te bezorgen. De bouwver enigingen in Heikant kregen als pri meur de eerste exemplaren uitgereikt. Morgenmiddag geeft het leutgezelschap dan nog acte de présence in café de Ster (Het Vossenhol), waar een aantal dweil bands alvast wèrm bloazen voor het ko mende carnaval. lolenaar rijdt I km te hard )RTVLIET - Een 21-jarige jmobilist uit de gemeente len heeft donderdagmiddag rijbewijs moeten inleveren, lat hij 102 kilometer per uur Iwaar hij 50 mocht. man is opgemerkt tijdens lo-surveillance op de Paas- ;weg richting Sint-Anna- 1. Hij reed volgens de politie alleen te hard, maar ook ge- rlijk. De bestuurder haalde ie Bram Groenewegeweg een iin, térwij 1 uit de tegenover- elde richting een auto im. Dit gebeurde ook nog in lichte mist. (Advertentie) ju.08 februari 2007: 16.00 tot 21.00 ij 09 februari 2007: 11.00 tot 19.00 it 10 februari 2007:11.00 tot 19.00 in. 11 februari 2007: 11.00 tot 18.00 leBovendonk'- Hofstraat 8, Hoeven (tussen Roosendaal en Breda) izing over uwverwerking 10STERZANDE - De stuur- ip rouwverwerking in Oost- iiws-Vlaanderen houdt 13 fe- iri een bijeenkomst in woon- [centrum Antonius in Kloos- ande. t van Raemdonck geeft dan lezing rond het thema 'Ge- den door schuld en spijt', spreekt vanuit zijn persoon- ervaring met verlies en van iet contact dat hij met men- heeft door zijn pastoraal k (binnen de psychiatrie en diaken in zijn parochie). In- ij ven voor de bijeenkomst bij Antonius via 0114 - 230. T informatie bij het rouw- n, Cis Dieks (0114- 314098) Maggie Sandkuyl .4-315149). ezorgklachten: 800-0231231 p maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; iterdagstot 12.00 uur ed actie eeuws-vlaanderen fillem Alexanderlaan 45 ostbus 145 530 AC terneuzen el: 0115-645769 ax: 0115-645742 ■mail: redtern@pzc.nl ené Hoonhorst (chef) 'out Ba rem an aymond de Frel ené van Stee rits Bakker (sport) et's-Landshuis teenstraat 37 561 AR hulst el: (0114)371379 ax: (0114)371380 mail: redhulst@pzc.nl heila van Doorsselaer entrale redactie tationspark 28 ostbus 31 160 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 ■mail: redactie@pzc.nl ïternet Ww.pzc.nl •mail: web@pzc.nl door Joeri Wisse TERNEUZEN - Een uurtje la chen doet een mens goed, weet Nanette Rietdijk. „Na afloop voel je je voldaan, net alsof je een uur gesport hebt." Voor Na nette is lachen eigenlijk een sport. „Net als na andere sport voel je je moe, maar tegelijk ook ontspannen." Regelmatig lachen heeft nog an dere positieve effecten op het lichaam. „Je lichaam maakt po sitieve hormonen aan en je ademhaling verbetert", zegt Na nette. Ruim een jaar geleden be gon ze met lachyoga. „Ik kwam er achter dat ik veel te weinig lachte. Als ik iets grappigs zei, waar anderen om lachten, praat te ik gewoon door. Ik nam niet de tijd om te genieten van het la chen." Na wat Googelen kwam de veer tigjarige Terneuzense uiteinde lijk terecht bij een lachclub in Gent. „Dat vond ik zo verschrik kelijk leuk, dat ik zelf ook les sen wilde geven. In Zeeland ge beurt er op dat gebied nog hele maal niks." Het leuke van de lachclub in Gent vindt Nanette dat er zo veel verschillende mensen ko men. „Er komen kinderen met hui ouders mee, maar er zijn ook bejaarden van 76." De lachyoga beviel zo goed, dat ze besloot om zelf cursussen te gaan geven. Ze volgde een trai ning en in november had ze een diploma op zak had en begon ze haar vaardigheden in de prak- Lachcoach Nanette Rietdijk leert mensen ontspannen door te lachen tijk te brengen. „Ik begon thuis, met mijn gezin. Het werkte, want al snel rolde mijn dochter lachend over de keukenvloer. En mijn man, die eigenlijk heel sceptisch was, vond het ook erg leuk." Het is belangrijk dat men sen volledig ontspannen tijdens een lachsessie. „Ze moeten alles vergeten, vandaag, morgen en je schaamte. Daarom begint een lachsessie met ademhalingsoefe ningen. Daarbij leren de cursis ten ook om met hun buik te la- foto Wim Kooyman chen, in plaats van vanuit de keel." Er is onderzoek gedaan naar hoe vaak mensen horen te la chen, weet Nanette. „Kinderen lachen wel tweehonderd tot drie- honderd keer per dag, van glim- lachtjes tot schaterlachen. Maar wij hebben geleerd om dat te on- derdrukken, terwijl het zo ge zond is." Nanette lacht zelf ook meer in het dagelijks leven. „Met mijn kinderen, maar ook met mijn man lach ik veel vaker. Het is ze ker niet zo dat ik hele dagen loop te lachen, maar het gaat ge woon veel makkelijker. Mijn zoon heeft dezelfde eiwaring. Na zijn eerste lachsessie zei hij te gen me: 'mijn lach zit nu veel los ser'." Spanningen Een goede lach kan ook spannin gen wegnemen, weet Nanette. „Daarom is het ook nuttig om voor mensen die faalangst heb ben of mensen die niet graag in het openbaar spreken om eerst flink te lachen." Hoe je dat doet? Nanette: „Dat kun je bij voorbeeld op gang brengen door in de auto heel hard zo'n toneel- lach te laten horen: 'ha-ha-ha- ha-ho-ho-ho'. Als je dat doet, ga je automatisch op z'n minst glimlachen om jezelf." De eerste maandelijke lachses sie is morgen om 11.00 uur in buurthuis Het Rivierenhuis in Terneuzen. Een bijeenkomst van anderhalf a twee uur kost zes euro per persoon. Nanette: „Ik hoef er niet rijk van te wor den." Wie morgen mee wil doen aan de eerste lachsessie, moet zich van tevoren opgeven bij Nanette Rietdijk, 0115-621271, mail: lachcoach@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83