)agen van Blair lijken geteld nseo' J Cappuccino g. mmi>kW Senseo* Geniet 100% voor 50% van de prijs Bedevaart moslims in Bangladesh Iraakse sekteleider voorzag einde wereld mtse premier wil karwei gewoon afmaken ondanks toenemende kritiek Nu 1,- korting op 1 zak Senseo® Cappuccino! 1 zaterdag 3 februari 2007 7 Spanningen lopen op in Mogadishu MOGADISHU - In de Somalische hoofdstad Mogadishu lopen de spanningen op. Bij mortieraanvallen zijn giste ren acht mensen omgekomen. In de loop van de nacht wer den drie wijken bestookt waar Ethiopische troepen zijn' gehuisvest. Daarbij vielen zeven doden en verscheidene gewonden. Alle slachtoffers zouden burgers zijn. De aanvallen zouden zijn uitgevoerd door een groep met de naam Verzetsstrijdkrachten van de Islam die vecht te gen de interim-regering. ANP/AFP Rebellen bevrijden gevangenen COTABATO - Moslimrebellen hebben gisteren in het zui den van de Filipijnen een gevangenis bestormd en 49 gede tineerden bevrijd. Circa twintig strijders van het Moro Is lamitisch Bevrij dings Front (MILF) schoten voor het och tendgloren met granaatwerpers een gat in de gevangenis muur en hielden al schietend bewakers op afstand. De meeste gevangenen die wisten te ontsnappen zijn be schuldigd van ernstige misdrijven zoals bomaanslagen, ontvoeringen en moord. Het is al de tweede keer in korte tijd dat MILF-rebellen een gevangenis bestormen. De organisatie begon in 1978 een afscheidingsoorlog op het zuidelijke eiland Mindanao, Het tekende in 2003 een bestand met de regering in Manilla om vredesoverleg mo gelijk te maken. Het lukt de onderhandelaars maar niet die vlot te trekken. ANP/AFP Arubaanse minister niet vervolgd ORANJESTAD - De Arubaanse minister Ramon Lee van Arbeid, Cultuur en Sport wordt niet vervolgd wegens ver krachting. In november vorig jaar kwam Lee in het nieuws toen een vrouw aangifte tegen hem deed wegens verkrachting. Het kwam naar buiten enkele dagen nadat Lee koningin Bea trix tijdens haar bezoek aan Aruba had rondgeleid. ANP Dodental door geweld Congo stijgt KNSITASA - Het dodental als gevolg van politiek geweld in de Democratische Republiek Congo is opgelopen tot minstens negentig. Schermutselingen in meerdere steden in de provincie Bas-Congo begonnen woensdag. Donder dag meldden de autoriteiten al zeker 58 doden. Aanleiding voor het geweld tussen politie en leden van een militante christelijke afscheidingsbeweging is de ver kiezing van een partijgenoot van president Josph Kabila als gouverneur van de provincie in het uiterste westen van het Afrikaanse land. De regio geldt als een bolwerk van oppositieaanhangers. Een woordvoerster van de VN-missie in Congo Monuc, noemde het 'schokkend' dat politieke betogingen zo bloedig eindigen. ANP/DPA/AFP Rembrandt trekt volle zalen VS PHOENIX - De tentoonstelling Rembrandt and the Gol den Age of Dutch Art trekt volle zalen in de Verenigde Staten. Tienduizenden mensen hebben de reizende collec tie meesterwerken uit het Rijksmuseum al gezien. Afgelopen weekeinde opende de expositie in Phoenix, Ari zona, de deuren. Op de eerste dag bezochten meer dan 5000 mensen de tentoonstelling, meldden lokale media in Phoenix gisteren. ANP ![Harald Doornbos en bizarre verhalen 'lijn er genoeg in Irak. Maar Jfflwas het verhaal van een sekte zo bloedig en zo Het gebeurde allemaal vo- ïeek. Een konvooi van het fee leger ging een kijkje ne- afgelegen dorp, twin- verwijderd van de 'sjiieten heilige stad Najaf. informant had verteld dat daar een sjiitische sekte "iddie van plan was om pil- ie vermoorden tijdens de van Ashura. De sekte- ïen een paar honderd aan- woonden in grotten, zo Niemand nam al te serieus. In Irak gewend aan terreurgroe- milities. Niet aan schim sektes. de soldaten vermoedden «ar Koran-lezende zonder- Baan te treffen. Ze hadden nog niet bereikt of wer- 'nder vuur genomen door ïden sekteleden, met pistolen of gewe- ®aar ook met mortieren, ?anaten en machinegewe- Iraakse militairen vroe gen onmiddellijk om Amerikaan se luchtsteun. Die kwam. Maar binnen een half uur schoten de sekteleden een Amerikaanse he likopter uit de lucht. Twee Ame rikanen kwamen daarbij om het leven. Pas na 24 uur intensief vechten werd het stil rond de grot. Elf Iraakse soldaten waren gesneu veld. Van de ongeveer zeshon derd sekteleden was de helft dood, onder wie de leider. Groepjes De rest was gewond, en gearres teerd of gevlucht. Zelfs voor Iraakse begrippen was dit een zeer bloedige veldslag. De mees te mensen in Irak sterven door autobommen, niet tijdens vuur gevechten. En de milities die ac tief zijn in het land, opereren veelal in groepjes van vijf of tien leden. Zeshonderd zwaar bewapende sekteleden was een unicum. Nu, dagen later, is er iets meer bekend geworden over de sekte. De naam, Zonen van de Hemel, duidt er op dat het een zogenaamde 'dag des oor deels sekte' is. Dit soort sekten, dat het accent legt op het einde van de wereld, komt overal ter wereld voor. In 1994 pleegden 48 leden van de Orde van de Zonnetempel massaal zelfmoord in Zwitser land. In 1978 deden negenhon derd anderen hetzelfde in Guya na, hier heette de sekte de Volks tempel van de christelijke kerk. Het incident in Irak doet nog het meest denken aan de Branch Davidians van sekteleider Da vid Koresh in Waco, Texas. De leden begonnen op de Ameri kaanse politie te schieten toen deze de boerderijen bestorm den. 76 Sekteleden vonden de dood. De groep in Irak werd geleid door Diya Abdul Zahra Kad- him, een 37-jarige sjiitische mos lim uit het zuiden van Irak. Hij beweerde dat hij in contact stond met de Verborgen Imam. Dit is een belangrijk figuur bin nen het sjiitische geloof. Sjiie ten geloven in twaalf imams, die gezonden zijn door God. Kind Elf van hen zijn al op aarde ge weest, maar de twaalfde is als klein kind verdwenen in een kel der in Najaf. Sjiieten wachten op de terugkeer van deze twaalf de, verborgen imam. De sekteleider probeerde al ja ren mensen ervan te overtuigen dat hij in contact stond met de Verborgen Imam. Niemand ge loofde hem. Ook suggereerde Zahra dat hij zelf weieens de Verborgen Imam zou kunnen zijn. Hij werd be schouwd als een lokale gek. Maar het enorme geweld van de afgelopen jaren in Irak maakte zijn sekte meer en-meer popu lair. In het huidige Irak is het 'einde van de wereld' niet al te vergezocht. Abdul Zahra's plan was om Najaf te bestormen en daar een belangrijke moskee te bezetten. Zover is het niet geko men. Het einde van zijn sekte wel. GPD n Blair wordt steeds meer in ,Muu! gedreven. Nu hij twee ijdoor de politie is verhoord •eitde roep om zijn onmiddel- \t vertrek. Aanhangers van gntse premier denken echter :dat het zover komt, zij ver- iien dat alles met een sisser aflopen. Zelf weet hij van i wijken. vFsther Gotink fVDEN - De Britse premier ivBlair vond gisteren dat het itzou zijn om nu op te stap- i, terwijl een politieonder- iinaar het spekken van de s van zijn Labour-partij nog volle gang is. „Ik denk dat [verkeerd is weg te gaan voor- Ihet onderzoek helemaal af is Je conclusies bekend. Jullie lj(ii het dus nog iets langer tine moeten doen", zei hij in iradioprogramma. jrligt onder vuur, omdat La- ii zou hebben geprobeerd üjke titels uit te delen in voor partijdonaties. De poli- leeft de premier daar twee- j] over ondervraagd. In het ferhuis is hij door leden van oppositie flink uitgejouwd. L; zijn partijgenoten steken kritiek niet onder stoelen of ken, Eén parlementslid van taur riep geëmotioneerd dat geld-voor-titels schandaal vlek is op het blazoen van partij, waar zijn vader zich «18 bij had aangesloten. oskleurig ziet er weinig rooskleurig roor Blair. Hij is één van de Stattende premiers in de se geschiedenis, maar zijn ■baarheidsdatum lijkt in- iiels ruimschoots voorbij. i positie wordt met de dag dijker", reageerde Iain isan, professor politicologie te universiteit van Oxford, istieleider David Cameron Wanneer realiseert Blair eindelijk eens dat het alle- lover is?" Hij voegde er aan cat Blairs autoriteit 'weg- :en hij direct moet opstap- iahet belang van de natie'. löN'GI - Duizenden moslims wonen het ochtendgebed bij aan de oevers van de Tura-rivier in Bangladesh. Naar schatting vier mil- wi mensen woonden gisteren dit evenement bij. De islamitische bedevaart geldt als de grootste, na die van de Hadj in Mekka. foto Abir Abdullah/EPA Actievoorwaarden 1 inzending per adres Geldig bij aankoop van 02-02-2007 t/m 16-02-2007 Omcirkel het aankoopbedrag op de kassabon Zonder kassabon of bij onjuist ingevulde coupon vervalt het recht op vergoeding Wij vergoeden de eerste 100.000 inzendingen Inzenden kan tot 11-03-2007. douwe Egberts GELD-TERUG-COUPON Ik heb 1 zak Senseo Cappuccino koffiepads gekocht. De kassabon stuur ik mee met deze coupon en ik ontvang 1,- retour*. Stuur deze coupon en de kassabon naar: Senseo Cappuccino Actie Antwoordnummer 1049 6200 VB Maastricht (postzegel niet nodig). Naam Woonplaats Bank/girorekening •Vergoeding binnen 3 weken. V....AA.A... "YVV ..AAAJ partij aanhangers via de achter deur binnen probeerden te ko men, door de partij geld toe te schuiven, zorgt voor onherstel bare schade aan Labours imago. Inmiddels zijn twee arrestaties verricht. Niemand is nog ergens van be schuldigd, maar de partij is on miskenbaar besmet door de ver denking corrupt te zijn. En Blair wordt daar verantwoorde lijk voor gehouden. De premier had al aangegeven deze zomer te zullen stoppen, maar wil eerst 'nog wat zaken afhande len'. De Britse premier Tony Blair (tweede van links) ligt opnieuw onder vuur. Toch is hij niet van plan om per direct op te stappen. Gisteren bezocht hij een jongerenproject in West Cornforth. foto Nigel Roddis/RTR De rechtse Daily Telegraph plaatste gisteren op de voorpagi na een verhaal over de premier in een inktzwart kader. Vergelijkingen worden gemaakt met het Watergateschandaal dat de Amerikaanse president Nixon in 1974 de kop kostte. Blairs controverse begon in maart vorig jaar toen zakenman Chai Patel een zetel in de House of Lords (de Britse Eerste Ka mer) werd geweigerd. Bekend werd dat hij door Blair was voor gedragen nadat hij drie miljoen eux-o in de Laboürkas had ge stopt' voor de verkiezingscam pagne in 2005. Of deze zaken verband houden met elkaar, moet nog blijken. Scotland Yard heeft de zaak op dit moment in onderzoek. Het is een gevoelige kwestie voor Blair die het - sinds hij in 1997 aan de macht kwam - zijn persoonlijke missie maakte de ondemocratische House of Lords te hervormen. Hij pakte aristocraten zetels af die soms al eeuwenlang familiebezit wa ren. De hervormingen stopten uitein delijk, omdat de premier terug schrok voor het idee dat verbit terde Lords wetten van de demo cratisch gekozen Labourleden in het Lagerhuis (Tweede Ka mer) zouden dwarsbomen. Door de halve maatregelen ein digde Blair met de ongekende macht nieuwe Lords te benoe men, die de plekken moesten op vullen van degenen die hij eruit had gegooid. Het vermoeden dat Integriteit Gisteren zei hij daarover: „Ik ga niet smeken om erkenning voor mijn integriteit. Zelfs niet bij het volk - al heb ik uiteraard diep respect voor Britten en is het een eer en privilege hen te leiden. Ik heb de afgelopen tien jaar geprobeerd mijn uiterste best te doen. Ik zeg niet dat ik al tijd alles goed heb gedaan, dat is niet zo. Maar als ik terugkijk op mijn tienjarige ambtsperio de, denk ik veel goeds te hebben gedaan voor het land." De pre mier ploetert stug door. Om dat te illustreren, legde hij uit waar mee hij zich een dag eerder had beziggehouden: overleg over Irak en Afghanistan, een kabi netsvergadering, een ontmoe ting met politici over het Noord-Ierse vredesproces en een conferentie over schoolsport. Of hij de politieke collega's en kiezers hiermee weet te beko ren, is twijfelachtig. Velen vin den dat hij treuzelt, wat de kans op een overwinning van Labour bij volgende verkiezingen zeker beïnvloedt. Als Blair al kan vasthouden aan zijn geplande vertrek komende zomer, dan zal hij zijn laatste maanden op Downingstreet 10 met gebogen hoofd moeten door brengen. Bij sommigen roept de huidige situatie nu al beelden op Van de helikopter, die Nixon oppikte van de laan voor het Witte Huis en voorgoed uit het centrum van de macht wegvoer de. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7