berken houden aanspreekpunt zc PvdA wil behoud drie ziekenhuizen Brand betekent einde zeldzaam varentje in roterij Verdronken dorp wordt bedekt onder nieuwe laag zand Peijs alert op gevolg Belgisch vignet mei opnemen 17 Minister wil twee kantongerechten snel sluiten uiting Protestants Dienstencentrum kost vier tot vijf banen Y- zaterdag 3 februari 2007 Frnst Jan Rozendaal HAAG - Minister Hirsch 1 (CDA. Justitie) wil voor- n dat de Tweede Kamer de pi/ van de kantongerechten erikzee en Tliolen op de lan- schuift. Dat kost onno- ecl geld. Vorige maand heeft Hirsch Bal- lin de Kamer laten weten dat hij van plan is een aantal nevenves tigingen van rechtbanken te slui ten. Daartoe behoren de kantonge rechten in Zierikzee en Tholen, die vallen onder de rechtbank in Middelburg. Ze zouden volgens de minister van Justitie in de loop van dit jaar moeten' wor den opgeheven. De Tweede Kamer heeft daar een stokje voor gestoken. De sluiting van nevenzittingsplaat sen zou moeten worden meege nomen in het rapport van een commissie die de modernisering van de rechterlijke macht evalu eert, vindt de Kamer. Dat gaat minister Hirsch Ballin te lang duren. In een brief aan de Kamer wijst hij erop dat het handhaven van de nevenzittingsplaatsen vanuit het oogpunt van bereikbaarheid van de rechtspraak niet nodig is, maar wel leidt tot extra kos ten. Hirsch Ballin wil over de slui ting van de kantongerechten op korte termijn met de Kamer de batteren. Frank Balkenende iS - Bij de sluiting van het stants Dienstencentrum and in Goes gaan vier tot arbeidsplaatsen verloren, entrum gaat 1 januari 2008 .Een deel van de medewer- werkt daarna vanuit huis, elke classis in Zeeland ianspreekpunt houdt. uiting is het gevolg van be tingen. De Protestantse Nederland (PKN) brengt antal dienstencentra terug naar vier. edienen straks veel grotere 's. Zeeland zit dan samen i cluster met West-Brabant luid-Holland. Het plan is ii] een kerkgebouw in of in luurt van Dordrecht een itencentrum in te richten, enstencentra ondersteunen in en dan vooral vrijwilli- vorm van trainingen dp bij de opzet van projec- [ermijdelijk ens locatiemanager B. van d van de regio Zuid-West- irland, voorheen regiohoofd ■eland, was sluiting onver- dijk. Ontkerkelijking is de ioorzaak. aantal protestanten in Zee- is in zes jaar tijd met een igeslonken tot zo'n tachtig- end Gezien de vergrijzing ie trend zich onvermindei'd t. In 2015 zitten we dan met eden verlies van 30 tot 35 ent. Dat betekent dat er Ie leden steeds minder geld inkomt. Je moet dus nu de is verzetten." de elf arbeidsplaatsen verdwijnen er zeker vier. KN maakt een sociaal plan ek over ie eeuwen mmerd SSINGEN - Ruim driehon- Ijaar, tussen 1582 en 1898, pissingen een Bank van Le- In de volksmond bekend 3e lommerd. Mensen konden Ud lenen tegen onderpand. gebeurde met pieken en da le welvaart dan wel de ar- jde van de bevolking speelde tij een rol. Heel vaak betrof •heel kleine leningen, van 6 gulden of minder. Die sten met vrij lage rente (en- icenten) worden afgelost, ateur-historicus Jo de Rid- Ideed onderzoek naar de ge- edems van de bank. Hij leef er het boek Van Lombae- mr Microkrediet over, dat tten werd gepresenteerd. Ridder trekt onder meer een jelijking tussen de kleine le ien van toen en de huidige «kredieten. [belicht niet alleen de ge- edenis van de bank (die zo- in particuliere als gemeente- f handen was en later door ellingen van liefdadigheid beheerd), maar gaat ook in de panden die werden be id. in eigen beheer uitgegeven k is het tweede waarin De ier een onderwerp uit de angse geschiedenis behan ier verscheen van hem een tover de gilden in de Schel- Lombaert naar Microkre- Drie Eeuwen Bank van Le- I Door Jo de Ridder. Uitga- Perkgroep Leenbank, Boule- IEvertsen 84, 4382 AG Vlis- en. Prijs 16,50 euro. voor medewerkers die (straks) hun baan verliezen. Zij krijgen hulp bij de zoektocht naar an der werk. Voor een deel van de medewer kers is de reorganisatie een hard gelag. Van Noord: „Alle onder steunende functies in het dien stencentrum komen te verval len. We hebben inmiddels al af scheid genomen van twee secre taresses. Zo'n afscheid doet ook een beetje pijn, zeker als men sen er al lang werken. Boven dien kunnen ook niet alle ge meenteadviseurs aanblijven. Zij moeten allemaal opnieuw sollici teren, waarbij er vanzelfspre kend meer mensen zijn dan func ties." Het dienstencentrum komt in 2008 danwel op een grotere afstand te staan, Van Noord on derstreept dat Zeeland vier tot vijf medewerkers houdt. „De be doeling is dat medewerkers van uit huis kerkelijke gemeenten en vrijwilligers ondersteunen. Met de moderne communicatie middelen is dat eenvoudig te or ganiseren. Ons streven is dat el ke classis in Zeeland een eigen aanspreekpunt houdt. De dienst verlening gaat dus gewoon door." Het dienstencentrum in het Goe- se Stationspark biedt momen teel onderdak aan het dekenaat Zeeland van het bisdom Breda en Stichting Inlia Zeeland, die zich ontfermt over vierhonderd asielzoekers. De huurders moe ten in de loop van dit jaar om zien naar een andere ruimte. Inlia-directeur G. Burger ligt daar niet wakker van. „Kantoor ruimte is overal te huur. Belang rijk is dat het generaal-pardon er snel komt. Dan zit ons werk er goeddeels op." De brand in de voormalige vlasroterij ging gepaard met veel rookontwikkeling. door Harold de Puysseleijr KOEWACHT - De voormalige vlasroterij Sint Andries aan de Tragel in Koewacht is gister middag getroffen door brand. Daarbij is vermoedelijk ook het beschermde steenbreekva- rentje dat in de roterij groeide in de brand gebleven. De eigenaar van de voormalige roterij, de Hulster projectont wikkelaar Toon Biesbroeck, is met stomheid geslagen op het moment dat hij gistermiddag verneemt van de brand. „Je pro beert toch geen grap met me uit te halen", luidt zijn eerste reactie. „Hoe is het mogelijk", vervolgt hij nadat hij te horen heeft ge kregen dat het helemaal niet om een grap gaat en er toch echt een brand woedt in de ro terij. Om het gebouw is de afgelopen jaren regelmatig wat te doen ge weest. Biesbroeck wil de oude vlasfabriek slopen om er op ka vels van zo'n vijfduizend vier kante meter vier luxe landhui zen te laten bouwen. Daartegen maakte de provin ciale commissie van de Bond Heemschut ernstige bezwaren. Volgens deze bond was de rote rij 'uniek erfgoed voor de indus triële geschiedenis en het ka rakter van de streek'. Erfgoed De in 1938 gebouwde fabriek was het enige culturele erfgoed dat is overgebleven uit de perio de dat Koewacht het centrum van de vlasteelt was. Ook enke le fracties in de Temeuzense raad pleitten er voor te probe ren tenminste een deel van de voormalige roterij te redden. Biesbroeck kreeg in de loop van vorig jaar niettemin een sloopvergunning van de ge meente, maar kon ook toen nog niet meteen aan de slag. Boesbroeck: „Het eerste pro bleem was, dat je in bepaalde perioden van het jaar helemaal niet mag slopen. Daarnaast was in de roterij een verdwaald exemplaar van het steenbreek- varentje aangetroffen. Ik ben daar een jaar lang over in dis cussie geweest met het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Op dat soort onbenulligheden kan zo'n pro ject blijven hangen. Je wilt niet weten hoeveel geld dit al niet gekost heeft. Het compromis was, dat het plantje zou wor- foto Camile Schelstraete den verplaatst. Dat zou nu net dinsdag gaan gebeuren", legt de eigenaar van de oude roterij uit. Kwajongens Volgens officier van dienst Luc Wassenberg van de brandweer Terneuzen is de brand ontT staan rond tien over drie in een gedeelte van de grootste oude loods waar autobanden en een hoop oude rommel op de grond lag. Hij vermoedt dat het brandje gesticht is door kwa jongens. „Qua brand viel het wel mee, er was alleen veel rookontwikkeling. door Rinus Antonisse GOES - De Partij van de Arbeid Zeeland wil de bestaande drie ziekenhuizen en hun nevenvesti gingen in de provincie stand houden. „Er is geen reden om de ze locaties ter discussie te stel len", staat in het gisteren gepre senteerde verkiezingsprogram ma voor Provinciale Staten 2007-2011. Lijsttrekker M. Ie Roy gaf aan dat de ziekenhuizen wel de krachten moeten bundelen. Nau we samenwerking is nodig om de kwaliteit van de zorg te be houden en verder te verzekeren. „De Zeeuwen hebben recht op een uitstekende basis-zieken huiszorg." Voor super-specialistische zorg acht de PvdA samenwerking met ziekenhuizen buiten de pro vincie een noodzaak. Een ander belangrijk verlrie- zingspunt van de partij is het openbaar vervoer. Dat moet goed geregeld zijn om 'meedoen in Zeeland' voor ieder een mogelijk te maken, stelde Le Roy. De PvdA zet dan ook in op gra tis openbaar vervoer voor ieder een, te beginnen met kortingsre gelingen voor een aantal groe pen als ouderen, gehandicapten, werkzoekenden en jongeren. Ook een kortingskaart voor da luren is een wens. Gevaarlijke stoffen Lijsttrekker Le Roy maakte dui delijk dat veiligheid veel aan dacht krijgt van de PvdA. Niet alleen het terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers door betere inrichting van wegen, ook die van het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Zo wil de par tij dat ammoniak en LPG door buisleidingen getransporteerd worden. Andere uitspringende punten: bevorderen van de watersport; krachtenbundeling door vor ming van één VW; inzetten op vestiging interna tionale organisaties en over heidsdiensten; instellen van een armoede- fonds; invoeren van een jongerenpas poort voor cultuur en sport. De PvdA blijft kernenergie af wijzen. Uitbreiding van bedrij ven en komst van nieuwe mogen niet leiden tot meer geluidhin der voor woongebieden. Langs hoofdroutes mogen geen nieuwe bedrijfsvestigingen komen. De partij wil de Zeeuwse Milieu Fe deratie nadrukkelijk blijven steunen. Daarentegen moeten de waterschappen worden opge heven. Le Roy kondigde een strijdlusti ge campagne aan. Om dat,te on derstrepen zongen de eerste twaalf kandidaten op de verkie zingslijst een speciaal gecompo neerd strijdlied, waarin de be langrijkste standpunten worden belicht. 0E.Nl tl ARM sust oeHimmiE KE&-O\T /N *p-y&oK zin&4/cter€z m^ip/ccf'Tuarruir/ -lEKK&MAKWjK H2*Z - NeSJcrt<S(fiK!'7lSWJHNieave,6ME6APAT kon /e wu 7Eeew, /we m KHWR. /V,HCM toch £ev W7 IfütPSE VtaJfcJIJ OXTMPSJA/0£ A*"cepZC-CAIKAO.-'Vr/e i/cne^ apA-nt-- COR DE JONGE Fusie zorgaanbieders gaat door GOES - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (Nma) geeft het groene licht voor de fusie van zorgaanbieders SVRZ en Allévo. Volgens de concurrentiewaakhond is er geen sprake van een onwenselijke machtsconcentratie. SVRZ en Allévo hebben dat gisteren samen bekendge maakt. De SVRZ heeft nu acht grote zorgcentra. Allévo is sterk in de thuiszorg in de Oosterschelderegio. Daarnaast heeft de ox'ganisatie op Schouwen-Duiveland een ver pleeghuis en drie zorgcenti'a. De beide organisaties heb ben samen 4000 medewerkers. Voor hen geldt een werkge- legenheidsgax-antie. SVRZ en Allévo willen op 1 januari volgend jaar onder meer 24-uurs zorg aan huis bieden. Reizigers dupe langere stremming GOES - Reizigersorganisatie Rover heeft een boze brief gestuurd aan spoorwegbeheerder ProRail over de langdu rige stremming van het treinverkeer tussen Bergen op Zoom en Roosendaal. Die begint vandaag en zou eerst ne gen volle dagen duren. Onder druk van onder meer ver- voersorganisatie EVO en havenschap Zeeland Seaports is daarop teruggekomen. Goederenvervoer blijft in de mees te nachten mogelijk tussen .23.00 en 7.00 uur, waardoor het werk twaalf in plaats van negen dagen gaat duren. Treinx-eizigers moeten tot 15 februari met bussen tussen Roosendaal en Bergen op Zoom reizen. Volgens i"eizigex-s- organisatie Rover is dat aan Px-oRail te wijten. Er is veel te laat informatie over de stremming verstrekt en onvol doende overleg gevoei'd. Op de websites www.ns.nl en www.9292ov.rxl werd in elk geval gisteren nog aangege ven dat de stremming tot 11 februari duurt, tex-wijl sinds dinsdag bekend is dat 15 februari de einddatum is. Akkoord ambulance over de grens DEN HAAG - België en Nederland ondertekenen in de loop van dit jaar een overeenkomst over grensovei'schrij- dencl ambulancevervoer. Dat schrijft minister Hooger- vorst (WD, Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de Kamerleden Weekers (WD), Hessels (CDA) en Blom (PvdA). Zij vroegen zich af waar dat verdrag blijft, omdat het twee jaar geleden ook al eens is aangekondigd. Volgens Hoogervorst hing het nog op twee dingen: de erkenning door België dat Nederland se ziekenhuizen voldoen aan het Belgische systeem, en de vergoeding voor Nederlandse ambulances die patiënten naar Belgische ziekenhuizen bx*engen. Over beide zaken is 'goeddeels' overeenstemming bereikt, aldus Hoogervoi'st, zodat medio 2007 een verdrag kan worden ondertekend. Jongeren niet op straat gezet OOSTBURG - De twee ex-gedetineerde jongeren die on derdak hebben in de watertoren van Oostbux-g, komen waarschijnlijk toch niet op straat te staan. Nel de Best en Henk Niggebrugge vangen sinds enkele maanden een 24-jarige Middelbux-ger en een 22-jaiige Vlissinger op. Toen enkele weken geleden bleek dat een financiële bij drage van de overheid er niet in zat, besloten De Best en Niggebrugge een deadline te stellen waarop de jongens de deur zal worden gewezen. Die loopt vandaag af, maar de mannen hoeven vannacht niet op straat te slapen. Aan de Vlissinger is een woning in IJzendijke toegwezen. Voor de Middelburger bleek dit niet mogelijk vanwege schulden Voor hem wordt een andere oplossing gezocht. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Het verdronken middeleeuwse dorp Westerschouwen wordt dit jaar alsnog toegedekt met een nieuwe laag zand. Aan vankelijk viel dat stuk Schouw- se Noordzeekust buiten het sup pletieprogramma van Rijkswa terstaat. Naar aanleiding van be zwaren van provincie en ge meente wordt 2,5 kilometer extra strand onder handen geno men. In totaal wordt tussen mei en ok tober 9,1 kilometer Schouwse kust versterkt met zand. Verre weg het grootste deel gebeurt ter hoogte van Burgh-Haamste- de. Het andere stuk ligt in de ok sel van de Brouwersdam en oos telijk van Renesse. Bij elkaar wordt 1,3 miljoen kubieke me ter zand opgespoten, aldus woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat. De provincie en de gemeente Schouwen-Duiveland hadden bezwaar gemaakt tegen het ont breken van het meest westelijke puntje van Schouwen in het sup pletieplan. Ter hoogte van de di'uk gebruikte strandopgang De Rotonde liggen de restanten van het middeleeuwse Wester schouwen. Bij eb komen de fun damenten van de oude bewo- ixing nu bloot te liggen. Een nieu we laag zand moet voorkomen dat zwemmers zich verwonden, danwel schade aanbrengen aan het archeologisch waardevolle gebied. Met name het historische argu ment heeft Rijkswaterstaat doen besluiten de plannen aan te passen, zegt De Feijter. „Dat de recreatie daar nu op meelift, is voor de gemeente mooi mee genomen. Maar onze hoofd doelstelling voor het al dan niet suppleren blijft de veiligheid van de basiskustlijn." Dat uit gangspunt is volgens hem ook de reden waarom het strand langs de Brouwersdam niet wordt opgehoogd. De dam zelf en niet het strand geldt als basis kustlijn. Provinciaal beleidsmedewerker D. Lagendijk en wethouder A. Verseput reageerden gisteren te vreden op het aangepaste be sluit. „Hier kunnen we voorlo pig mee vooruit", aldus Verse put. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Nederland zal 'zeer alert' blijven op de gevol gen van de invoering van het Belgische wegenvignet voor Zeeuws-Vlaanderen. Dat schrijft minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) aan de Tweede Kamer. Peijs heeft hierover vragen be antwoord van de Kamerleden De Krom (VVD) en Madlener (PW). Vooral De Krom is bang dat de relatief geïsoleerde posi tie van Zeeuws-Vlaanderen door een verkeersvignet in Bel gië wordt versterkt. Peijs wijst erop dat 'onze zuider- buren' van plan zijn te kijken naar de grenseffecten voor on der meer Zeeuws-Vlaanderen. „Ik wacht het gesprek met mijn Belgische collega's en de defiixi- tieve Belgische voornemens af, alvorens de positie van Zeeuws-Vlaanderen en de grens regio's in Noord-Brabant en Limburg kan worden beoox'- deeld." Peijs wil 'op korte termijn' over leggen met vier betrokken colle ga-ministers (die van Vlaande ren, Wallonië, Brussel en Bel- gië). Peijs vindt het voorbarig nu al te praten over stappen om het Belgische wegenvignet via de Europese rechter ongedaan te maken. Pas als het Belgische voorstel nader is uitgewerkt, zal duidelijk zijn of het eventueel strijdig is met Europese regels. Ze benadrukt dat in ieder geval geen benadeling van onderda nen van andere lidstaten mag plaatsvinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71