ouw fietserstunneltje in zicht Vliegende ezel brengt barmhartigheid PZC Ging de pieper, dan vloog hij direct weg Wandelaars mogen straks over oud jaagpad Ontwikkelingswerk vanuit geloof bevelander) Pleidooi welstandsvrij bouwen in Tholen Uitverkoop van topmerken Arjan en Caroline Bijl uit Heinkenszand zijn startklaar voor hun vrijwilligersavontuur. door Frank Balkenende HEINKENSZAND - Arjan en Caroline Bijl gooien het roer om. Niet een beetje, maar helemaal. Ze verlaten huis en haard in Heinkenszand voor een mondi aal avontuur. Volgende week dinsdag vertrekken ze naar Australië voor een tweejarige Bijbelstudie. Arjan volgt er tegelijkertijd een opleiding voor piloot. Na twee jaar stuurt de zendings- en hulpverleningsorganisatie Mission Ava- tion Fellowship (MAF) het echtpaar de wijde wereld in. Ze worden dan een soort Flying Doctors van de zending. „Hulptransporten door de lucht zijn hard nodig in ontwikkelingslanden, maai* onze missie is ook het geloof te verspreiden." Ze hadden het dik voor elkaar. Arjan (27) deed informatiemanagement bij een olieconcern, Caroline (24) werkte bij een verzekeringsmaatschappij. Aar dig inkomen, leuk huisje. Toch hebben beiden die bestaanszekerheid over boord gekieperd. „We hebben allebei de inspiratie om mensen in arme landen te helpen. We willen iets voor een ander betekenen. Ons geloof geeft ons de ener gie dat te doen." Ze zijn lid van de evangeliegemeeate De Wijngaard in Oost-Souburg. Nu kun je ook in Nederland je medemens hel pen, maar het paar heeft gekozen voor een vliegende toekomst in een nog onbe kend ontwikkelingsland. Arjan: „We hebben goed gekeken wat bij ons past, waar onze talenten liggen. Ik heb ooit bij de marine een vliegoplei- ding gedaan, maar nooit mijn brevet ge haald. Ik dacht dat het er nooit van zou komen, want een vliegopleiding kost in Europa zo'n anderhalve ton. Nou waren we toevallig op vakantie in Nieuw-Zee- land en ontmoetten een piloot van een watervliegtuig. Hij vertelde dat zo'n op leiding in Australië betaalbaar en kwali tatief goed is. Dan ga je zoeken naar een organisatie en kom je uit bij de MAF." Brevet Dinsdag stappen ze op het vliegtuig naar Melbourne, waar hen een tweejari ge studie wacht aan het Bible College of Victoria. Arjan moet in die periode zijn brevet bemachtigen. Dat kost een lieve duit. Een klein deel van de minimaal be nodigde 30.000 euro per jaar betaalt het Heinkenszandse stel zelf, de rest komt uit sponsorbijdragen van familie, vrien den en gemeenteleden. Een thuisfront commissie van de MAF moet het finan ciële vlammetje brandend houden zo lang het paar studeert en op missie is. Na twee jaar wacht het grote avontuur. De vrijwilligersorganisatie MAF vliegt met 160 kisten in bijna dertig landen. Ze kunnen in Mongolië belanden, maar evengoed in het Afrikaanse Malawi. Of Zuid-Amerika. „Venezuela trekt ons wel, we zijn op va kantie geweest naar Isla Margarita." Dat wordt een gezellige missie onder het bewind van president Chavez die met strakke - tegenstanders spreken van 'totalitaire' - hand de Venozolanen in een socialistisch keurslijf dwingt. De vraag is of hij christelijke zendelingen met open armen zal ontvangen. „Sorry, maar daar hebben we ons niet in ver diept." Helemaal onvoorbereid zijn ze echter niet. Het Arnemuidse echtpaar Herman (41) en Marjan Sterken (42) fungeert een beetje als mentoren van Arjan en Caroline. Herman en Marjan werken al jaren als vrijwilliger voor de MAF, foto Willem Mieras waarmee negenhonderd (hulporganisa ties samenwerken. Sinds kort wonen ze weer in Arnemui- den, na een zevenjarig verblijf in Tanza nia. „We zijn teruggekeerd omdat onze oudste dochter naar de middelbare school moet en dat is in Tanzania moei lijk te organiseren." Oorlogen Herman is vlieginstructeur van de MAF en zit dan weer in Mongolië en dan weer in Afrika. Hij kan uren vertellen over medische safari's, waarbij bewo ners van afgelegen dorpen worden voor zien van verzorging en medicijnen. „We vliegen ook predikanten naar bestem mingen, helpen bij evacuaties, rampen en oorlogen, en leveren goederen af. Je neemt bijvoorbeeld een hoed en een zon nebril mee, en je keert terug met een geit aan boord, als dank. Nog nooit zo veel gemekker gehoord." Het is dankbaar werk, zegt Marjan. „Je kunt mensen helpen, bouwt vriend schappen op. In Tanzania zijn talloze baby's naar ons vernoemd." Herman verwoordt het vrijwilligerswerk beel dend: „De MAF is een ezel die zorgt dat de Barmhartige Samaritaan op de plek van bestemming komt." Meer informatie: wwxo.maf.nl en www.flightplanning.nl iv?v?WI rPMan van't Westeinde )ELBURG - Het voormali- jgpad tussen Middelburg jere wordt in oude glorie eld. Het plan om er een id van te maken is hele- [van de baan. gemeenten Middelburg en zijn, na wat tegenstribbe- De plannen om het pad te verharden en er id voor zowel voetgangers jr fietsers van te maken, gaan definitief de kast in. Wal cheren is straks een wandelpad rijker. Al in 1817 gebruikten schippers het jaagpad langs het Kanaal door Walcheren om met paar den hun schepen door het water te slepen. Na de inundatie van 1944 ging het eiland Walcheren op de schop en werd het voet pad afgesloten. De Middelburgse wethouder F. Streng die in eerste instantie zijn zinnen op een fietspad had gezet, wil graag meewerken aan het in ere herstellen van het oude pad. „We krijgen de verbin ding tussen Middelburg en Veere terug", zegt hij tevreden. „Dat alle neuzen nu één rich ting uitwijzen, daar ben ik erg blij mee." De provincie wees de plannen voor een verhard fietspad drie jaar geleden al af. Een geasfal teerd pad aanleggen naast het Kanaal door Walcheren is te duur. Bovendien staat het haaks op het Zeeuws Omgevingsplan waarin staat dat de provincie zo veel mogelijk onverharde paden wil. Voor gedeputeerde T. Poppel- aars is het verrassend dat zowel de gemeente Veere als Middel burg afzien van het aanleggen van een fietspad. „Als gemeen ten zeggen: 'We gaan ervoor', dan is dat mooi. En als ze daar naast bereid zijn mee te betalen, dan hebben we echt voortgang geboekt." De provincie, het waterschap en de gemeenten Middelburg en Veere moeten de aanleg van het nieuwe voetpad betalen. Nog niet bekend is hoe duur het gaat worden. Streng: „We willen ook een land schapsarchitect mee laten kij ken. Het is belangrijk en dat de provincie de meerwaarde van een wandelpad ziet." Binnenkort verschijnt een pro jectvoorstel. Het is de bedoeling dat nog dit jaar een procedure wordt opgestart om het jaagpad geschikt te maken voor wande laars. (Advertentie) lezorgklachten: 800-0231231 ip maandag t/m vrijdag pdurende de openingstij- len;zaterdags tot 12.00 uur IEDACTIE IEVELAINJDEN/THOLEN itationspark 28 'ostbus31 460 AA GOES 'el: 0113-315670 ;ax: 0113-315669 '■mail: redgoes@pzc.nl pnk Balkenende (chef) Hillem van Dam liekevan der Jagt lob Paardekam loen de Vries (sport) larmen van der Werf ientrale redactie itationspark 28 'ostbus 31 460 AA goes el: (0113)315500 ex: (0113)315669 j-mail: redactie@pzc.nl nternet •ww.pzc.nl :-mai|; web@pzc.nl odem kreken Terneuzen jft gifbelt NEUZEN - De waterbodem een deel van de Otheense k en de belendende i-en Bronkreek blijft voorlo- f een gifbelt. Waterschap luns-Vlaanderen, provincie Ie gemeente Terneuzen voe- er vooralsnog niets voor om 'beginnen aan een grote «onmaakbeurt van de kreek- fems. en ander heeft te maken juridische problemen. Geen der partijen wil de rol van ileemhouder op zich nemen, jwil zeggen, de partij die fei- jk opdraait voor de kosten Ide saneringsoperatie, sten die kunnen oplopen tot iniljoen euro. iHarmen van der Werf De bouw van een tun- >or fietsers op de weg van naar Heinkenszand, vlak- IcDonald's, kan in oktober jen dankzij een provincia- rage van een half miljoen iciaal bestuurder A. Pop- (CDA, verkeer) heeft dit >n bekend gemaakt. Hij bij een bezoek van de kinderwethouders Suzan [Dijke en Joost Jeremiasse iet provinciehuis in Middel- De ook uitgenodigde Fabi- iddelham, de kinderburge- ier, kon er niet bij zijn. Hij iek. verkeer hebben ze het voor al gehad, Poppelaars en de kin derwethouders. Waarbij Poppe laars zelf met het Nansenplein, de eerste rotonde in de Anthony Fokkerstraat vanaf de Deltaweg (Goes-Zierikzee), op de proppen kwam. Veel fietsers, vooral scho lieren, moeten daarover en het is er niet veilig. Fietsers hebben er voorrang, maar krijgen dat niet altijd. Het kostte begin fe bruari 2006 een middelbare scholiere uit Heinkenszand het leven. Om de verkeerssituatie echt vei liger te maken, is iets voorbij de rotonde een tunnel onder de op rit naar de Deltaweg nodig. De gemeente Goes wil daarvoor an derhalf miljoen euro uittrekken. „Goes pakt het op", sprak Pop pelaars gisteren prijzend. „We willen dat als provincie waarde ren door een half miljoen euro beschikbaar te stellen." Volgens de gedeputeerde is het de bedoe ling in oktober met het werk te beginnen, zodat het tegen de zo mervakantie van 2008 gereed kan zijn. februari 2007:16.00 tot 21.00 februari 2007:11.00 tot 19.00 10 februari 2007:11.00 tot 19.00 11 februari 2007:11.00 tot 18.00 - Hofstraat 8, Hoeven Roosendaal en Breda) door Harmen van der Werf GOES - Tijd is tijd voor Ron La- vooij uit Kloetinge. Half acht is dus half acht. Hij maakte zich er gisteravond eerst nog druk om, of hij er wel op tijd zou zijn. Tot een oude brandweerspuit ge trokken door twee paarden kwam voorrijden. Voor zijn af scheidsfeest in de brandweerka zerne van Goes dat een konink lijk tintje kreeg. „Een hekel dat hij heeft aan mensen die te laat komen", ver telde één van Lavooijs broers. Vandaar dus dat ongeduld aan het begin van de avond. Zelf was hij altijd op tijd. „Ging de pieper, als we aan het winkelen waren", riep zijn zoon Edwin in herinnering, ..dan scheurde hij direct weg." Het kon natuurlijk niet uitblijven: Edwin en zijn broer Roland zitten ook bij de brandweer in Goes als vrijwilli gers. Vader Ron Lavooij ging hen in 1979 al voor. Hij heeft al met al zevenentwintig jaar de eer van het Goese korps hooggehou den, onder anderen als bevel voerder en als leider van de duikploeg. Via zijn werk bij Hoechst - in middels Delta Utility Service - kwam hij bij de Goese brand weer terecht. Hij volgde bij Hoechst een opleiding bij de be drijfsbrandweer. Dat deed de vonk overslaan. Hij meldde zich als vrijwilliger in Goes en mocht blijven. „Ik stop gewoon", stelde hij gis teravond nuchter vast, waarbij hij niet onder stoelen of banken stak wel eens moeite te hebben met allerlei nieuwe, strengere re gelgeving. Niet dat de sfeer daar onder leed. „Het was ontspan nen onder elkaar", zei Lavooij in de feestelijke kazerne, „ge moedelijk, zoals nu. En als het moest, stonden we klaar voor el kaar." Warm Toespraken, cadeautjes, Lavooij kreeg het er warm van. En het feestje kreeg ook nog een oranje tintje. De Goese burgemeester Dick van der Zaag speldde La vooij een koninklijke onder scheiding op, lid in de Orde van Oranje Nassau. Van der Zaag statig: „Omdat u zich geruime tijd heeft ingespannen voor de samenleving." Brandweerman Ron Lavooij wordt gefeliciteerd door burgemeester Van der Zaag. foto Willem Mieras zaterdag 3 februari 2007 b 15 Twijfels sector bij elektrisch vistuig VLISSINGEN - In de visserijsector bestaan twijfels over de ontwikkeling van het elektrisch vistuig, ook wel puls- kor genoemd. Een meerderheid in het kottervisserijover- leg heeft deze week het vertrouwen opgezegd in het pro ject. Ze deed dat door te besluiten een gevraagde bijdrage van 100.000 euro niet te geven. De pulskor, een product van Verburg Holland in Colijnsplaat, wordt sinds zomer 2004 op de Urker kotter UK 153 beproefd. M. van Stralen uit het Schouwse Eikerzee is onafhanke lijk wetenschappelijk begeleider. De resultaten zijn vol gens hem bemoedigend. De pulskor is goed geschikt geble ken voor tongvisserij op zanderige bodems. Wat wel blijkt uit de interesse voor Texelse vissers, aldus Van Stra- *len. De sector is al met al verdeeld over de pulskor die het voordeel heeft dat minder brandstof nodig is om te vis sen. Voor visserij in de zuidelijke Noordzee waar veel Zeeuwse vissers werken, is de pulskor niet geschikt van wege de stenige bodem. Rijbewijs kwijt na te hard rijden POORTVLIET - Een 21-jarige automobilist uit de gemeen te Tholen heeft donderdagmiddag zijn rijbewijs moeten inleveren, omdat hij 102 kilometer per uur reed waar hij 50 mocht. De man is opgemerkt tijdens video-surveillance op de Paasdijkweg richting Sint-Annaland. Hij reed volgens de politie niet alleen te hard, maar ook gevaarlijk. De be stuurder haalde op de A. Groenenwegenweg een auto in, terwijl uit de tegenovergestelde richting een auto kwam. Dit gebeurde ook nog in de dichte mist. Een aanrijding kon worden voorkomen, omdat de automobilist die werd ingehaald flink afremde. De snelheidsmaniak kon daarop naar rechts sturen. Eerste uien gezaaid TERNEUZEN - Maatschap De Bakker-de Koster uit het Walsoorden heeft de eerste uien laten zaaien door loonbe drijf De Waal uit Ossenisse. Het gaat om een perceel van 1,5 hectare. Plet bedrijf wil met de uien vroeg aan de markt zijn, omdat er meer vraag wordt verwacht als ge volg van een tekort aan plantuien. De uien zijn gezaaid op lichte grond met een grasgroenbemester, die kort daar voor is omgeploegd. Daardoor lag de grond er naar om standigheden vrij goed bij. Het akkerbouwbedrijf koos voor het het ras Rolex, een ras dat direct van het land of na een korte bewaring kan worden afgezet. Het ras leent zich vrij goed om vroeg te zaaien zonder het risico van koudeschieters. Het bedrijf van De Bakker-De Koster is 90 hectar-e groot. Jaarlijks wordt er negen hectare zaai uien verbouwd. Daarnaast worden er aardappelen, cichorei, tarwe, gerst en suiker bieten geteeld. Boete voor verduisteren auto MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 53-jarige man uit Grijpskerke voor het verduisteren van een auto veroordeeld tot 250 eu ro boete. De verdachte zou de auto van een garagebedrijf in Breda eind 2005 in bruikleen hebben gehad, nadat zijn eigen auto in reparatie was. De geleende auto bracht hij echter niet terug. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Als het aan de Thoolse VVD-fractie ligt, hoeven mensen hun bouwte kening straks niet meer voor te leggen aan de gemeentelijke wel standscommissie. Het pleidooi voor dit welstands- vrij bouwen stond al in het WD-verkiezingsprogramma. Volgens fractievoorzitter F. Plommel hebben ervaringen in andere gemeenten geleerd dat de toetsingen van de welstands commissie vaak overbodig zijn. „Er ontstaan prachtige wijken zonder dat de gemeente zich be moeit met hoe een huis er pre cies uit moet zien." Hommel wil wel uitzonderingen maken. Zo kan in het buitenge bied of in beschermde dorpsge zichten geen sprake zijn van wel standsvrij bouwen. Nieuwbouw wijken zijn er wel heel geschikt voor. Volgens hem wekt de hui dige toetsing veel ergernis op. j „Met het afschaffen ervan haal je meteen een stukje bureaucra tie weg." Hommel hoopt na de zomer met andere partijen hier over te kunnen discussiëren. Dan is de evaluatie van het wel- standsbeleid klaar. (Advertentie) De nieuwe collectie is binnen: Lol Bine, Imps Elfs, B&d hoys, Elle, TiwierlanE, D.T. Seheralion, European culture, Finger in lie nose OOK VOOR DE BABY'S. (Advertentie) MaxMara Bonneterie Bogner Escada Armani Jeans Van Laack Lammycoats Burberry Gunex Brunello Cucinelli Tassen Cashmere pulls Moschino Citizens of Humanity Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Nu met korting Grote Markt 11-13 Goes tel. 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69