Vhtisaari: Kosovo los van Servië Japanse minister ziet vrouwen in zijn land als babymachines Dodelijke tornado Honger dreigt in meest vergeten Afrikaanse natie Sneeuw kleurt Siberië donkergeel an VN-gezant stuit op fel verzet van leiders in Belgrado r-nonze })1SK - Inwoners van de j,eek ten noorden van de Rus- schc stad Omsk konden hun Jen bijna niet geloven: uit de J(ht viel donkergele, bijna janje sneeuw. irü Jhomas Verfuss zaterdag 3 februari 2007 redactie buitenland Experts hebben vastgesteld dat de sneeuw niet giftig of radioac tief is. Wat de verkleuring dan wel heeft veroorzaakt, wordt onderzocht. De sneeuw voelt vet aan en ruikt smerig, alsof er iets wegrot. Het spul ligt in een gebied van 1500 vierkante kilo meter. De sneeuw kwam naar beneden bij een zuidenwind. Deskundigen zoeken derhalve ten zuiden van het getroffen ge bied naar mogelijke oorzaken voor de verkleurde sneeuw. De circa 30.000 inwoners van de re gio is te verstaan gegeven dat ze de sneeuw niet mogen ge bruiken en moeten zorgen dat dieren het niet binnen krijgen. Omsk is een centrum van de Russische olieindustrie. Vol gens onbevestigde berichten zou de verkleuring van de sneeuw veroorzaakt kunnen zijn door een zandstorm in Ka- zachstan waardoor metaal- en kleideeltjes in de atmosfeer zijn gekomen. GPD jTlNA - De VN-gezant voor JÏOi Martti Ahtisaari, heeft iren zijn plan gepresenteerd [je toekomst van de Servi- 56 .provincie Kosovo. De Kos- iR-Albanese president air Sejdiu heeft het meteen k jflkomd, terwijl president isTadic van Servië het af- ilomdat het voor Kosovo de opent naar uiteindelijke on- eq jens het plan-Ahtisaari mag ierheid door etnische (jezen bewoonde provincie mo zich losmaken van Ser ai zich aansluiten bij inter- taaie instellingen. Maar het J lid blijft voorlopig onder in- jtionaal bestuur staan. Bo- fien moeten extra maatrege- ïorden genomen om de Ser- minderheid te bescher- ■B gari liet het woord 'onaf- ïjkheid' niet vallen. Wel üin het door hem gepresen- Èplan gerept over de moge- sd voor de Kosovaren een en een eigen volks gebruiken. tosevich roet Kosovo de mogelij k- tijgen zelfstandig interna- -'verdragen te sluiten. In wonen naar schatting djoen mensen. Officieel is 28 procent etnisch Alba- a 1 procent Servisch. Het i staat onder bestuur van snigde Naties sinds de Na- met bombardemen- r en politie van de toen- sJoegoslavische president (dan Milosevic verdreef, sari wil de Servische min- bw bestand lah en Harnas bloedige dag - De Palestijnse presi- Mahmud Abbas en de ver gil Hamas-leider Khaled ia! hebben gisteren telefo- eenstaakt-het-vuren afge- en tussen de strijdende «n op de Gazastrook. Dat 'leen woordvoerder van Ab- SCHOONMAAKBEDRIJF mlBLEIJENBEPG «Wiaakbednjf Bleijenberg b.v. Scheldestraal 98. Postbus 230, 4380 AE Vlissingen :0l18-4175OO. Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, ?slbus 150.4870 AD Etten-Leur Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl derheid bijzondere voorrechten geven op het gebied van onder meer religie en onderwijs. De Europese Unie zou er in een overgangsfase op moeten toe zien dat de rechten van de Servi sche minderheid voldoende wor den beschermd. Volgens de Finse bemiddelaar hebben Serviërs en de etnische Albanezen nog één kans om de ze maand een compromis te be reiken over de toekomst van Ko sovo. De VN-gezant wil vanaf half februari met de Serviërs en Kosovaren in Wenen verder on derhandelen over zijn plan. Hij is echter niet erg optimistisch dat daarbij een compromis wordt bereikt. Evenwichtig Daarna moet de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zich over de voorstellen buigen. Rus land heeft al gedreigd zijn veto te gebruiken als Servië niet ak koord gaat met de definitieve versie van het plan-Ahtisaari. De VS hebben het plan van Ahti saari vrijdag' verwelkomd als 'eerlijk en evenwichtig'. Tadic liet gisteren direct al we ten dat de regering in Belgrado niets ziet in de voorstellen. Voor Servië is alleen een vorm van vergaande autonomie voor Kosovo bespreekbaar. „Een op gelegde onafhankelijkheid zou een gevaarlijk politiek en juri disch precedent vormen", aldus Tadic. De Servische premier Vojislav Kostunica op zijn beurt noemde het voorstel onwettig. Ahtisaari vertrok na zijn gesprek met Ta dic naar de Kosovaarse hoofd stad Pristina om daar zijn plan aan de Kosovaarse leiders te pre senteren. Terwijl Sejdiu het plan verwelkomde, wezen de vertegenwoordigers van de Ser vische minderheid in Kosovo de voorstellen af. Veel Kosovo-Serven leven in het gebied tegen de grens met de rest van Servië aan. Daarom is ooit het voorstel geopperd om Kosovo te delen en de noordelij ke grensstreek bij het resteren de Servië te voegen, als Kosovo het Servische staatsverband ver laat. Maar Ahtisaari verklaarde gisteren dat de zes grote mach ten in de zogeheten Contact groep (Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië en Rusland) zo'n opdeling niet zouden accep teren. ANP/DPA/RTR/AFP Servische inwoners van Kosovo houden in Belgrado foto's omhoog van vermiste familieleden. Een delegatie van in Kosovo wonende Serviërs protesteerde gisteren in de Servi sche hoofdstad tegen het bezoek van de VN-gezant voor Kosovo Ahtisaari. foto Sasa Stankovic/EPA •ee leiders komen dinsdag in Mekka, op initiatief ieSaudische koning Abdul- Soortgelijke beloftes zijn in ïleden al vrij snel weer ge- Én, fcakt-het-vuren werd dins- rakracht, maar sinds don- :-werd er weer hevig ge- ïnin Gaza. Daarbij zijn al een gevallen. de doden zijn drie kinde- tal van andere burgers. :50 Palestij nen raakten ge helen van hen ernstig, stand was donderdag ge- den toen de radicale Ha- «weging van premier Is- Haniyeh een konvooi aan- ht werd geëscorteerd door adentiële garde van presi- itahmoud Abbas van de Fa- weging. loop van de nacht viel ■de Islamitische Universi- p Gaza-stad aan, een bol ban Harnas en het meest tjieuze centrum van hoger in de verarmde Ga wk. Later waren er bran- a ontploffingen bij de al-Quds-universi- fcn bolwerk van Fatah. WP'DPA/RTR [Advertentie) door Judith Stalpers TOKIO - Vrouwen zijn 'baby machines'. Wanneer zij met vol le inzet hun werk doen wordt het Japanse bevolkingspro bleem vanzelf opgelost. De Ja panse minister van Gezond heidszorg en Welzijn, Hakuo Ya- nagisawa, gaf eerder deze week deze 'eenvoudige' oplossing voor één van 's lands grootste problemen: een snel vergrijzen de en tegelijkertijd krimpende bevolking. De opmerkingen van Yanagisa- wa zorgden onmiddellijk voor politieke stampij. De oppositie partijen eisen dat de bewinds man aftreedt. Premier Abe houdt de minister nog de hand boven het hoofd. Deze solidari teit ondergraaft echter het ver trouwen in Abe's eigen beleid. Bij zijn aantreden liet Abe we ten alles op alles te zullen zetten om woon- en werkomstandighe den zo te veranderen dat Japan se vrouwen aangemoedigd zou den worden om weer meer kin deren te krijgen. Omdat Japan amper immi granten toelaat, is het probleem van de vergrijzing en het tekort aan arbeidskrachten sneller zichtbaar geworden dan in veel andere landen. Japan heeft bovendien al jaren een heel laag geboortecijfer. Vrouwen krij gen er gemiddeld 1,25 kind, te gen 1,66 in bijvoorbeeld Neder land. Sinds 2005 krimpt de Japanse bevolking: het aantal sterfgeval len overtrof de laatste jaren het aantal geboorten. Zet die trend zich voort, dan zal de Japanse bevolking in 2010 met 20 pro cent zijn afgenomen. Aan het eind van de eeuw leven er in dat geval nog maar 40 miljoen men sen in Japan, van wie de helft be jaard is. Lange werkdagen De arbeidsmarkt is er indirect de oorzaak van dat er zo weinig kinderen worden geboren in Japan. Een behoorlijke loop baan met dito inkomen is alleen haalbaar bij een fulltime baan met werkdagen van 's mor gens vroeg tot tien uur in de avond. Een fulltime baan is niet te combineren met het hebben van een baby of klein kind, tenzij er een partner is die thuis blijft. Maar dat scheelt weer inkomen, terwijl het opvoeden van kin deren in Japan juist veel geld kost. Jonge vrouwen met ambi tie kiezen daarom steeds vaker voor een leven als alleenstaan de. Jonge echtparen kunnen zich slechts één kind veroorlo ven. Japanse politici negeren de pro blemen, terwijl de oplossingen voor de hand liggen: gezinsvrien delijke werktijden, sociale zeker heid voor parttime werkers, meer kinderopvang, goedkoper onderwijs. Maar wat zeker geen oplossing is, is een machine 'waar je geld ingooit waarna er een baby uit rolt, zonder er verder over na te denken wat er met de machine en de baby gebeurt', aldus een Japanse columniste. GPD LADY LAKE - Een inwoonster van Lady Lake in de Amerikaanse staat Florida staat bij haar zwaar beschadigde woning. Hevige on weersbuien en tornado's hebben in de nacht van donderdag op vrijdag huisgehouden in Flo rida. Het midden en noordoosten van de Sunshi ne State kregen de volle laag. Lokale autoritei ten spraken gisteren van minstens veertien do den. Tal van mensen raakten gewond, meldden de kranten Orlando Sentinel en The Miami He rald. De inwoners werden in hun slaap verrast door het noodweer. Tientallen woonwagens zijn vol ledig verwoest door de harde wind. Bedden, stoelen en kleding lagen verspreid in wat ooit tuinen waren. Puin hing in de bomen. Sommige stacaravans waren losgerukt van hun funde ring terwijl andere het dak missen. Reddings werkers doorzoeken nog steeds de puinhopen op zoek naar mogelijke slachtoffers. Volgens de Amerikaanse meteorologische dienst is het ge vaar nog niet geweken. Er gelden voor delen van Florida nog steeds tornadowaarschuwin gen. foto Charles W. Luzier/RTR Virginia bereid tot berouw over slavernij RICHMOND - De Amerikaanse staat Virginia wil als eerste staat spijt betuigen voor haar slavernijverleden. In het Con gres van de staat is verregaande overeenstemming bereikt over de tekst van de boodschap van berouw. Virginia wil echter niet dat het een schuldbekentenis wordt om dat er dan schadeclaims kunnen komen van nabestaanden van slaven, meldden Amerikaanse media gisteren. Het Congres komt op 24 februa ri opnieuw in zitting bijeen en neemt dan mogelijk een wets voorstel aan waarin de staat be rouw toont. De volksvertegen woordiging in Richmond, Virgi nia, toonde eerder al 'diep be rouw' over deelname aan de ste rilisatie van duizenden mensen tussen 1924 en 1979 onder het mom van eugenetica. 'Minder ge- schikten' moesten volgens die pseudowetenschap worden ont moedigd of verhinderd zich voort te planten. Het Congres in Washington heeft eerder spijt getoond over de behandeling van Japanse Amerikanen die tijdens de Twee de Wereldoorlog in internerings kampen zaten opgesloten. ANP Politie stuit op lichamen jonge vrouwen in Oeral NIZNI TAGIL - In een graf in een bos in de Russische Oeral heeft de politie de lichamen ge vonden van acht meisjes en jon ge vrouwen die vermoedelijk zijn vermoord door een prostitu- tiebende. Zeven andere lijken van vrou wen zijn elders opgegraven, zei het Openbaar Ministerie in de provincie Sverdlovsk gisteren. Acht mannen uit de stad Nizni Tagil zijn gearresteerd op ver denking van betrokkenheid bij de moorden op de vrouwen, die tussen de 13 en 26 jaar oud wa ren. De vrouwen zijn mogelijk om het leven gebracht omdat ze weigerden hun lichaam te verko pen. Waarschijnlijk zijn ze eerst verkracht. ANP/AFP 'Volwassen' proces mp3-moord BRUSSEL - De verdachte van de Belgische mp3-moord wordt berecht als een volwassene. Dat heeft de Brusselse jeugdrechter besloten. De verdachte, een Pool, was 17 toen hij vorig jaar april in het Centraal Station in Brussel waarschijnlijk zijn leef tijdgenoot Joe van Holsbeeck neerstak, omdat die weiger de zijn mp3-speler af te geven. Hij heeft bekend dat hij Joe heeft gestoken, maar zegt dat hij handelde uit zelfver dediging. Volgens de jeugdrechter heeft de jongen onvol doende schuldbesef over zijn daden en is het onmogelijk hem nog te heropvoeden. Daarom kan hij niet als minder jarige worden berecht. ANP/Belga Ontwikkelingshulp België deels nep BRUSSEL - De bedragen die de Belgische regering zegt te besteden aan ontwikkelingshulp, worden kunstmatig opgepompt. Soms is tot bijna de helft van de uitgaven de laatste vijf jaar nep, meldt het Belgische blad Mo. De 'lucht' in de berekeningen voor ontwikkelingssamen werking zit hem bijvoorbeeld in de kwijtschelding van schulden aan arme landen of aan bedrijven uit arme lan den. Die schulden zijn vaak verzekerd of allang afgeschre ven, maar ze worden toch meegerekend als ontwikkelings hulp. ANP Veel doden bij explosie Filipijnen MANILLA - Tientallen personen zijn gisteren op het Zuid-Filipijnse eiland Mindanao om het leven gekomen door een explosie van gasflessen. De flessen met lpg waren geladen op een vrachtauto die tegen een muur reed. De ontploffing vernietigde onder meer een bus die op dat moment passeerde. Volgens de politie van het dorp Tigpao is er sprake van meer dan dertig doden. ANP/RTR/AFP Gary Glitter mogelijk eerder vrij HO CHI MINH-STAD - Popster Gary Glitter komt moge lijk vervroegd vrij. Hij kreeg in maart 2006 in Vietnam een celstraf opgelegd voor het seksueel misbruiken van twee minderjarige meisjes. Officieel moet hij tot novem ber 2008 vastzitten, maar gisteren werd bekend dat hij wellicht een paar maanden eerder de gevangenis mag ver laten. Gevangenisfunctionarissen raadden de Vietnamese rechters eerder deze week aan om cle celstraf van Glitter met drie maanden te verminderen. De 62-jarige muzikant ging vorig jaar in hoger beroep tegen zijn straf, maar dat werd afgewezen. ANP Premier maakt obsceen gebaar PRAAG - De Tsjechische premier Topolanek is in proble men gekomen nadat hij in het parlement zijn gestrekte middelvinger opstak naar het vak van de oppositie. Even later bood hij zijn excuses aan. „Mijn gebaar be treur ik diep", zei de eerste minister. „Het was niet tot u gericht." Topolanek gaf te kennen dat hij het gebaar rich ting minister Kalousek (Financiën) had gemaakt. Die dek te deze versie: „Ik ben ervan overtuigd dat de eerste minis ter de waarheid sprak. Het gebaar was tot mij gericht." Wat de reden daarvoor was wilde geen van beide bewinds lieden meedelen. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - In de Centraal Afrikaanse Republiek dreigt een grootschalige humanitaire ramp. Door de al tien jaar voort durende burgeroorlog zijn hon derdduizenden mensen hun wo ningen ontvlucht, mislukken de oogsten en vallen er vele doden en gewonden. De helft van de slachtoffers zijn kinderen die jonger zijn dan vijf jaar. Dat meldde gisteren Unicef, het kin derfonds van de VN. In de hoop de situatie in het land, ook wel Afrika's meest ver geten natie genoemd, te kunnen verbeteren, stuurt Unicef deze maand een speciale missie naai de Centraal Afrikaanse Repu bliek (CAR). Een van de deelne mers is de HoHywoodactrice en goodwill-ambassadrice voor Unicef, Mia Farrow. „Niemand geeft om de kinderen, de slacht offers van geweld die lijden aan ondervoeding en ziekten. Het is onze taak de aandacht van de in ternationale gemeenschap hier op te vestigen", aldus Esther Gu- lruna van Unicef. Seksslaven Geschat wordt dat meer dan 1 miljoen mensen - een vierde van de bevolking - slachtoffer is van het aanhoudende geweld in het land. Het aantal ontheemden ligt rond de 200.000. Volgens Unicef staan burgers doorlopend bloot aan geweld door het leger en opstandelin gen. Zij doden burgers, plunde ren, jagen mensén uit hun dor pen, verkrachten vrouwen en ontvoeren kinderen om hen als strijder of seksslaaf te misbrui ken. Vooral in het noordwesten is de toestand slecht. Unicef-vertegenwoordiger Ma- himbo Mdoe, die deze week het dorp Paoua bezocht, vond veel verbrandde en soms nog smeu lende huizen. „Mensen vluchten het bos in om aan het geweld te ontkomen. De meesten zijn te bang om er weer uit te komen om met hulpverleners te praten. Het is van groot belang deze mensen, die getraumatiseerd zijn en niets meer hebben, snel te helpen", aldus Mdoe. Zwangerschap Armoede is wijdverbreid in de CAR. Een op de vijf kinderen wordt niet ouder dan vijf jaar. Het sterftecijfer onder barende vrouwen is hoog. Iedere zes mi nuten sterft een vrouw aan za ken die gerelateerd zijn aan zwangerschap en bevallen. Ruim 32 procent van de bevol king lijdt aan ondervoeding en 71 procent moet het met minder dan 80 eurocent per dag doen. In het oosten van het land gaan kinderen al vijf jaar niet meer naar school. Ook kampt het land met het hoogste aantal mensen met hiv/aids in West en Centraal-Afrika: 15 procent van de bevolking. Er zijn zeker 140 duizend aidswezen en in de hoofdstad Bangui alleen al le ven zesduizend kinderen op straat. Unicef roept de interna tionale gemeenschap op om tot actie over te gaan. „Als er niet snel hulp komt, zullen nog veel meer kinderen slachtoffer wor den." GPD/RTR Advertentie TObfiatteDriiiafilinweielkrantM Geef nu je Valentijnsadvertentie op voor slechts €io,- visijiwww; kléi n ?jesm a r ki?m% En maak kans op een romantisch beauty arrangement van...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5