l^olop kansen natuur in iunzedal IC lfeweg.ni Leuke busreizen voor u als lezer! Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 TipspfiTrips Kamperen in Zweden 5,19 maart, 2, 16,30 Vertrek o.a.: 5,19 maar april, 11 juni, 2,23 juli Vertrek o.a.: 2 Geniet van deze prachtige stad met een rijk kunstenaarsverleden Bezoek het Dall- en Gaudi museum, bekijk liet Olympisch en het Barcelona stadion, loop over de Ramblas, geniet van het Pare Güell en bezoek de MontserraL Combineer een bezoek aan de 'Gouden Stad' Praag met een bezoek aan het Boheems Paradijs. Zie hoe glas wordt gemaakt, bekijk rotsdor pen en geniet van Prachtig Tsjechië! Bezoek 'Florence aan de Elbe' Geniét van één van de mooiste steden van Duitsland, bezoek National Park Sachsische Schweiz, bekijk hoe Alten berger kruïdenlikeur wordt gemaakt en vaar over de Elbe1 i-5 DAGEN -ï V.a ROMANTISCH PARIJS gg' Wrcko.a.: 23 februari, 2,16 maart, 113,27,30 april, 4,17,26 mei van de stad van de liefde ^ultieme valentijnscadeaul Maak met Romantisch Parijs en -waarom u hier een keer geweest raw EffeWeg, Postbus 23, 7710AA Nieuivleusen (ook groepsreizen mogelijk) Genoemde prijzen zijn per persoon en excl. Reserveringskosten a €10, overige verzorging, entreegelden en overige toeslagen. zaterdag 3 februari 2007 Op de Fiets en Wandelbeurs die dit weekeinde wordt gehouden in de Amsterdam-RAI demon streert de Fietsersbond een digitale fietsroute planner voor de provincie Utrecht. Hiermee kun nen fietsers niet alleen het begin- en eindpunt van de route opgeven, maar ook persoonlijke voorkeuren opgeven: zoals het kortste fietspad langs een doorgaande autoweg, of de groenste route over rustige weggetjes of paden. De route planner voor fietsers kwam tot stand met hulp van honderden vrijwilligers die hun lokale ken nis over fietsroutes inbrachten. De routes zijn uit te printen of in een GPS in te laden. Bezoe kers van de beurs kunnen op de stand van de Fietsersbond hun eigen routes plannen. De plan ner kan gratis gebruikt worden op internet via: www.fietsersbond.nl/fietsrouteplanner www.fietsenwandelbeurs.nl itlmlef: Veivoer per luxe touring- ï'.2-4 hotelovernachtingen, ontbijt Inclusief: Vervoer per luxe tou- 'het hotel. ringcar, 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet 4 maal diner, Wogen geldig t/m 9 februari stadswandelingen o.l.v. gids voor fietsers fie met eigen ogen wil ien hoe nieuwe natuur ichde laatste jaren otwikkelt in het Hunzedal in het beste een kano «ren en een stuk tddelen in de door Het tents Landschap opnieuw itgegraven meanders van i rivier. Is het daar geen ter voor, dan is café 't terpunt in Spijkerboor 31 mooi vertrekpunt voor ai wandeling van enkele ilometers. «fARLO NAGEL AI ~Yillem Dijkema is in Spij- IV/ kerboor geboren naast V/V/ het café waarvan hij V V sinds 1998 eigenaar is. igschiedenis ervan voert terug naar midden van de 18e eeuw toen Wil- Sjrevijlink er een herberg stichtte wachtende schippers en dorstige igers, die de 'klap' over de Hunze seerden. Dijkema's voorganger mde het café in 1989 't Keerpunt en heet het nu nog. kolk aan de voorkant van het café, 3 aftakking van het Grevelingenka- al, is in 1960 gedempt. De naam 't jtrpunt geeft aan dat de schepen iorheen op deze plaats moesten ke- io.De Hunze ligt op een steenworp af- and van het café. Dit riviertje werd age tijd bevaren door aken die turf ar Groningen brachten, later land- mvproducten als suikerbieten, maar fistrokarton en aardappelmeel. in de streek ook bekend als rents Daip, liep vroeger helemaal de Waddenzee. Nu voert de van het Achterste Diep, bij naar het Zuidlaardermeer over i 50 kilometer. De belangrijkste atsen aan de Hunze zijn Borger, Gas- itemijveen, Spijkerboor en Zuidla- t 'Ik heb er in gezwommen, ik heb :opgeschaatst en ik heb er over geva- zegt Dijkema. (voer Hunze is rond 1960 gelcanali- frd om door een betere wateraf- landbouw in de Hunzelaagte te Daarvóór deden zich gere overstromingen voor die de streek ank zetten. Wat bleef was een land- nwkundig strak ingericht, open gras- id- en akkergebied met een brede, ingetrokken Hunze. Tot Het Drents ndschap vijftien jaar geleden de mo- iijkheden voor natuurontwikkeling het Hunzedal liet onderzoeken, sikzij het schone grondwater dat Het aantal overnachtingen op de bij de Zweedse kampeer en caravan organisatie SCR aangeslo ten campings groeide vorig jaar met 6,7 procent tot ruim 17,5 miljoen. Daarvan waren er 464.624 Nederlandse, een groei van 39% in verge lijking met 2005. Campinggids Zweden 2007 is vanaf heden behalve in print nu ook online ver krijgbaar. De gids bevat meer informatie over al le 600, bij de Zweedse Campingbond aangeslo ten Zweedse en Noorse campings, 35 herbergen en de 12.000 stuga's, (huisjes) en trekkershut ten. www.campinqs.se en www.stuqa.nu De Kleine Wolf is beste camping De Kleine Wolf uit Ommen mag zich 'Campingli- fe European Campsite of the Year 2006' noe men. Het RTL4 televisieprogramma Campinglife organiseerde vorig jaar voor het eerst de verkie zing van Campinglife European Campsite of the Year. In totaal declen 350 campings mee. Consu menten konden hun beoordeling geven op de Campinglife website en op formulieren bij de deelnemende campings. De beoordeling omvat te 14 onderdelen, waaronder accommodatie, ser viceniveau, kindvriendelijkheid, prijs/kwaliteitniveau en de klantvriendelijkheid van het personeel. Camping De Kleine Wolf kwam uiteindelijk als beste camping uit de bus met een gemiddelde score van 4,7 uit maximaal 5. Kritiek op taxi's in Amsterdam Kwartaalmagazine Rush voor buitenlandse be zoekers in Amsterdam bestaat tien jaar. Een on derzoek naar de beleving van de Amsterdamse gastvrijheid verrast: de Amsterdammers worden weliswaar 'vriendelijk, aardig, communicatief en gastvrij' gevonden, maar de stad 'is vies' en vooral taxichauffeurs mogen beter hun best doen: 'Ze zijn grof, niet netjes, niet servicege- richt en te duur', luidde het oordeel over hoofd stedelingen. 'In de hoofdstad is veel te zien en te doen en de stad heeft prachtige architectuur'.De soms ronduit vieze openbare ruimte was velen een doorn in het oog. Het tijdschrift ligt op ruim 11 duizend hotelkamers van vier en vijfsterren hotels met nieuws, interviews en culturele infor matie over Amsterdam, www.rush.nl Updates van kaarten bij ViaMichelin Veel gebruikers van navigatiesystemen komen het probleem van verouderde cartografische be standen tegen. De infrastructuur verandert im mers snel. ViaMichelin heeft nu toegezegd dat iedereen die een GPS navigatiesysteem van de firma koopt een aanbod tot permanente actuali satie te doen. Samen met Tele Atlas zal ViaMi chelin na registratie binnen 90 dagen op zijn website en het tonen van het aankoopbewijs plus 9 euro een dvd toesturen met updates van de cartografie. ViaMichelin zegt hiermee de eer ste te zijn op de Europese navigatiemarkt. Updates voor de routeplanner. Foto GPD Vakantiegarantie van Alpenreus Online reisbureau Alpenreus.nl biedt een vakan- fiegarantie op diverse wintersportbestemmin gen van reisaanbieder Vrij Uit. Daarmee wordt een garantie dat de door Alpenreus verstrekte online informatie over de gekozen bestemming juist is en na boeking niet tot teleurstellingen leidt. De gratis 'vakantiegarantie' is geen verze- De proef loopt tot einde van het huidige sportseizoen. Hij geldt voor voorlopig op >ortbestemmingen: Avoriaz, Belle Plag- Lac, Tignes Val Claret, Oz-en-Oi- Alpe d'Huez, Serfaus en Tip 1: Paviljoen Breeland in Annen verhuurt allerlei soorten kano's. Onder enkele bruggetjes door vaar je zó natuurgebied 'De Duunsche Landen' in. Via de 'Hunze bereik je het dorpje Spijkerboor met café 't Keerpunt en een ruime picknickplaats aan het water. Maar er zijn all erlei andere mogelijkheden, van survival tot veengoif, van letterboxen tot kano-step- combinatie. www.breeland.net Tip 2: Met 16 hunebedden in de directe omgeving is Borger in Drenthe de hunebed hoofdstad van Nederland. Hier staat, naast het grootste hunebed van ons land, het Hunebedcentrum, waar het dageiijks leven van onze voorouders uit de doeken wordt gedaan. Het hele jaar door zijg er bijzondere, educatieve, culturele en sportieve activi teiten. Kijk op www.hunebedcentrum.nl vanuit de Hondsrug richting Hunze komt, zijn er uitstekende kansen voor. Deskundigen menen dat als je de na tuur in het Hunzedal voldoende rust en ruimte geeft, er zeggenmoerassen en broekbossen zullen ontstaan die we in Nederland, sinds de hoogveenvor- ming, al duizenden jaren niet meer kennen. Agrarisch gebied 'Tot de jaren '90 werd er nauwelijks ge sproken over het Hunzedal', zegt Ted dy Bezuijen, enthousiast medewerker van Het Drents Landschap. 'Het was on bekend, agrarisch gebied. De pijlen wa ren veeleer gericht op het speerpunt de Drentse Aa. Onze directeur, Eric van der Bilt, heeft daarin verandering ge bracht. Hij vond het gek dat de Hunze in ons beleid nauwelijks werd ge noemd, een gebied met belangrijke hodgteverschillen.' Uit een visie, die Van der Bilt op het Hunzedal schreef, bleek dat er natuur- potenties in overvloed waren, met her stel van een meanderende Hunze als leidraad. Natuurontwikkeling verbe tert niet alleen de waterkwaliteit van de Hunze en het Zuidlaardermeer, maar creëert ook bergingsruimte voor oppervlaktewater. Bezuijen: 'Nu landbouwgrond beschik baar komt voor natuurontwikkeling wordt de leefbaarheid van het Hunze dal verhoogd en aantrekkelijker voor recreanten. Toerisme is belangrijk voor de provincie Drenthe.' Hoogteverschil Het watersysteem moet weer natuur lijk gaan ftmetioneren. Tussen Exloo en het Zuidlaardermeer bedraagt het hoogteverschil wel zeven meter. Vroe ger hield het veen het water als een spons vast. Na de kanalisering waren er stuwen nodig om het waterpeil te be heersen. Nu er meanders zijn terugge bracht, wordt het gebied weer een na tuurlijke spons. Zulke processen creë ren een draagvlak voor provincie en landbouworganisaties. Ook de Water leiding Maatschappij Drenthe (WMD) werkt mee. Natuurontwikkeling en wa terwinning gaan in de Breevenen nabij Gieten goed samen. Vogels In allerlei deelgebiedjes is Het Drents Landschap aan het werk, vinden grond aankopen plaats en worden inrichtings plannen gemaakt. Nabij de Zoerselan- den ten noordoosten van Exloo zijn moerasbossen aangelegd, waarin in heemse soorten als els, wilg en es een kans krijgen, evenals vogelsoorten als kiekendief, zilverreiger, blauwborst en kwartelkoning. Vanaf het moeras- of broekbos kijkje zó de oude veenkoloni ën in. Bezuijen: 'Sommige delen zijn dicht begroeid, andere meer open. Je moet de mensen wat laten zien, dan wordt ons streven tastbaar. Er zit weer dynamiek in het Hunzedal.' Op drie plaatsen ten zuiden van het Zuidlaardermeer: Annermoeras, Duun- se landen en Elzenmaat is ongeveer 10 kilometer Hunzemeander hersteld met aan weerszijden een brede natuur- zone. De beek mag er weer buiten zijn oevers treden. Caféhouder Dijkema vindt dat schitterend. Het landschap uit zijn jeugd, toen hij in de velden eie ren raapte, is teruggekeerd. Jong vee houdt er de beplanting kort. Het Anner moeras vormt een van de laatste Neder landse groeiplaatsen van de polzegge. De beekjuffer scheert er langs het wa ter. Juist toen Dijkema een vogelexcur sie organiseerde; vloog een ijsvogeltje heen en weer. Café 't Keerpunt is vaak het vertrek punt van wandelingen, al dan niet geor ganiseerd door Het Drents Landschap of Dijkema zelf. Kijktoren Op een pompgemaaltje in Eexterveen (Elzenmaat) is een kijktoren gebouwd, die een fraai uitzicht biedt op de mean derende beek. Het gekanaliseerde deel van de Hunze is weliswaar niet hele maal afgesloten, maar door een drem pel in de beek wordt het water door de meanders geleid. Buiten het broedsei- zoen kunnen wandelaars hier goed rondstruinen, de kaden blijven altijd begaanbaar. In dit gebied grazen vrien delijke Piémontese koeien, een Itali aans vleesras met een laag cholesterol gehalte. Op de Hunze is het aangenaam varen. In een kano, want motorboten mogen er niet op. Samen met Activiteitencen trum Breeland organiseert 't Keerpunt actieve dagen 'op de raand van 't veen en 't zaand'. Vissen, op witvis en snoek, kan er uitstekend. Is het Hunzewater zelf relatief schoon, in het Zuidlaarder meer zit veel fosfaat en maakt algen- groei het zwemmen 's zomers nogal eens onmogelijk. Bezuijen: 'Door de landbouw is er ver vuild slib in terecht gekomen. Boven dien zit er veel brasem, een vis die het water vertroebelt.' Kloppend hart Terug naar 't Keerpunt, dat 's winters pas in de namiddag opengaat voor stamgasten. In het café speelt zich dan een rijk verenigingsleven af. Biljarters, het koor, kaarters, de toneelvereni ging, ja zelfs dansles wordt er dan gege ven. Dijkema spreekt van 'het klop pend hart van de gemeenschap', 's Zomers kunnen fietsers, wandelaars en kanoërs al vanaf tien uur voor een kop koffie terecht. Aan een ring in de muur zit een heel verhaal vast. In 1780 ontmoette dominee Ledeboer, op reis van Groningen naar Drenthe, in een herberg in Zuidlaren een gedeserteer de Duitse soldaat, Anton Link. Die zag bij het afrekenen dat de predikant een aardige duit op zak had, want toen zij samen de weg vervolgden, schoot Link Ledeboer dood en vluchtte de velden in. Boeren pakten hem op en in afwach ting van zijn overbrenging naar de ge vangenis in Assen werd hij in het café in Spijkerboor aan de muur geklon ken. De deserteur werd geradbraakt en onthoofd, want van halve maatregelen hielden ze niet aan het einde van de 18e eeuw. Golden retriever Dijkema komt met zijn Golden Retrie ver dagelijks bij de Hunze. Volgens hem stonden de mensen uit de streek aanvankelijk wat sceptisch tegenover de plannen van Het Drents Landschap om de rivier weer te laten meanderen, maar vindt iedereen het nu prachtig. Hij hoopt op een strenge winter, zodat er weer eens kan worden geschaatst over de Hunze. 'Wie de tocht vanaf het Zuidlaardermeer het eerst aflegt, kan in het café rekenen op een gratis borr- rel en een halve droge worst', belooft hij. Met de klok mee: Op een pompgemaaltje in Eexterveen heeft Het Drents Landschap een uitkijktoren gebouwd, die een fraai uitzicht biedt op de meanderende beek en, in het seizoen, op Piémontese koeien. Foto's Drents Landschap Dankzij bruggetjes over de Hunze, zoals hier bij het Annermoeras, kunnen wandelaars, bij voorbeeld vanuit Spijkerboor, een rondje lopen. Infoborden, zoals hier bij de Elzenmaat, geven op tal van plaatsen langs de Hunze uitleg over de plannen van Het Drents Landschap. Vanuit de lucht is prachtig te zien hoe Het Drents Landschap de vroegere meanders van de Hunze weer heeft uitgegraven, waardoor het riviertje zich als vanouds door het landschap slin gert. Inclusief: Vervoer per luxef car, 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet, 5 maal lunch, 4 maal diner, diverse dranken in het hotel, stadswandeling Dresden o.l.v. gids, afscheidsdiner - Inclusief: Veivoer per luxe tou ringcar, 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijtbuffet, 7 maal diner, stadsrondrit o.l.v. gids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55