kc Wie reist reist, door Excursiereizen in Europa! 21 De winnaars Haast met reizen Kristal Reizen s Vraag de GRATIS „««sïïé 1 brochure aan! zaterdag 3 februari 2007 Ie speciale lezersactie met de beroemde Nederlandse jtuurfotograaf Frans Lanting leverde honderden igezonden foto's op. Het onderwerp 'Nederland; sden en verleden' moest op één foto zichtbaar zijn. la door lezers van uitleg worden voorzien. Foto's die im meer vragen dan een vluchtige blik. Lanting roorziet de tien mooiste foto's van zijn commentaar, ij krijgen elk zijn meest recente boek 'Leven: een reis tor de tijd', gesigneerd door Lanting. aan de vloedlijn van een ondiepe baai in het oosten van Amerika om getuige te zijn van een oeroud ri tueel. Als de zon ondergaat en de vloed komt opzetten vertonen er zich duizenden degenkrabben. Vreemde wezens met helmen als pantsers die uit het water kruipen om eieren te leggen. Hun primitieve vruchtbaarheidsrite is daar al miljoe nenjaren te zien. Toen besefte ik dat de wereld vol sporen uit het verleden zit. De laatste zeven jaar heb ik gepro beerd dat vast te leggen. En mérkte ik dat wie reist, eigenlijk reist door de tijd.' Tentoonstelling lanting is in Nederland om zijn mul- timediaproject 'Life: A Journey Through Time' te promoten. Met een tentoonstelling, boek en website. Het is tevens een poging van het stig ma natuurfotograaf af te komen; ie mand die mooie plaatjes van dieren maakt. 'Een dier fotograferen is niet zo moei lijk. Maar beseffen waarom dit dier uitgerekend hier is, wat zijn rol is en dan zo vastleggen dat iedereen dat kan zien, is wat anders. Daarom foto grafeerde ik de degenkrabben zo als of de foto ook een miljoen jaar gele den gemaakt kon zijn. Lang voordat yCORNO VAN DEN BERG I De aanleiding voor de le zersactie was het feit dat Lanting na tientallen ja ren in het veld geen zin Kr had om nóg meer foto's te ma- a van dieren. 'Internet en docu- atairezenders als Discovery Chan- ien National Geographic voorzien üoveel informatie dat mensen diep- under over de wereld gaan naden- ai. Langzaam ontstaat er een .brug sen wetenschap en publiek. Dus is ghoog tijd voor een andere manier 2kijken. Met foto's als bewijsmate- sl Zodat je de wereld anders gaat ajken; thuis en op vakantie.' lyordt vaalc gevraagd om motiva- ïij een bepaalde foto. De fotoserie -fel - een reis door de tijd' is de eer- waartnj hij ook zijn gedachten- dkan beschrijven. 'Tijdens een.ex- litie naar de bovenloop van de aazone in Peru, keek ik met verba lg naar voeten van mijn gids, een aaninka-indiaan. Hij had nog xiit schoenen gedragen en zijn voe- azagen er totaal anders uit dan die ui mij. Zo zie je hoe makkelijk het lenselijk lichaam zich aanpast aan jomstandigheden. Net als veel plan- ai, dieren en bomen.' heen rustige lentemiddag stond ik de mens in beeld kwam.' Zijn visie speelt in op een ontwikkeling die zich ook in Nederland voordoet. 'Het maatschappelijke kader verandert. Wetenschappers ontrafelen elk chro mosoom, organisme of wat dan ook. Daarnaast zorgen diverse ontwikke lingen voor wereldwijde aandacht, zoals de opwarming van de aarde. Daarnaast kan door de beschikbaar heid aan informatie iedereen tegen woordig alles te weten komen over elk land of elk onderwerp. Er zijn nog nooit zoveel mensen geweest die iets weten over tsunami's, dino's, haaien, de Amazone of de klimaatver anderingen. Hierdoor neemt niet al leen het kennisniveau toe, maar ook het kwaliteitsniveau van reizen. De cultuur- en natuurbeleving wordt breder en dynamischer.' Herinneringen En daarvoor hoef je volgens Lanting niet de halve wereld over. Ook Neder land kent genoeg levende herinnerin gen aan het verleden. De stuifduinen op de Veluwe en Brabant zijn er al eeuwen, net als de rivieren, de vloed bossen en de Wadden. 'In dit soort ge bieden ervaar je hoe Nederland is ont staan en alles met elkaar is verwe ven. Ik beschouw de wereld als één groot organisme, een voortdurend le vend iets. Voor wie het wil zien', al dus de Nederlander die tegenwoor dig in het zonnige Californië woont. Lanting had geen televisie of internet nodig om zijn kennis te vergaren. Het reizen naar zo'n beetje elk plekje op deze aardkloot heeft zijn ogen ge opend. 'Langzaam begin je te begrij pen hoe het leven op diverse plekken zich heeft ontwikkeld. Dat geldt voor mens en dier.' De expositie LIFE in natuur historisch museum Natura- lis in Leiden is nog te zien tot en met 2 september 2007. www.lifethrouqhtime.com j Het boek 'Leven: een reis door de tijd' kost 39,90 euro (uitgeverij-Ta- j schen). (rechtsboven) en het madeliefje op de De drie winnende foto's, de fabriek van Philips in Eindhoven, haaietand op het strand schedel (rechtsonder). M Frans Lanting heeft de tien beste foto's, ingestuurd door lezers, van commentaar voorzien. 'Het is goed om te zien dat mensen bewust be zig zijn geweest om naar het landschap en hun bewoners te kijken met een oog naar het verleden. Bij ons is dat besef meestal niet zo groot. Ik zag talloze voorbeelden waar dat wel zo is. De volgens hem drie echte uitschieters zijn hier afgebeeld. De overige zeven zijn online te zien in de rubriek Reizen op de website van deze krant. Philipsfabriek: Ingezonden door Joep Aerts uit Eindhoven: 'In 1891 startte Philips met de productie van gloeilampen in een klein fabriekje in het huidige cen trum van Eindhoven. Het staat nu pal naast het hoogste gebouw van Eindhoven, 'de Admirant'. Ooit stak de schoorsteen ooit boven de be bouwing uit; nu valt het in het niet bij de omringende bebouwing.' Lanting: 'Het menselijk tijdsbesef is grafisch fraai neergezet. De foto is af en roept om aandacht.' Madeliefje op schedel: Ingezonden door Annemeik Buijs uit Stavenisse: 'Madeliefjes bloeien mooi maar dat ze daar een kopje van een haas (met tanden) voor kiezen is bijzonder.' Lanting: 'Heel leuk beeld van leven en dood. Een zwaar onderwerp is kleurrijk neergezet. En nodigt uit tot onderzoeken, want welk dier was het?' Haaietand op strand: Ingezonden door Jurgen Sloots uit Eindhoven: 'Tijdens een strandwan deling in Cadzand is het mogelijk om sporen van leven van honderden miljoenen jaren geleden te zien.' Lanting: 'Mooi hoe de twee levensvormen uit verschillende tijden geab straheerd zijn neergezet. Geen storende elementen maar alles goed. Hier ontmoet het verleden het heden.' Heerlijk vond ik het, toen ik half november in Juan les Pins bloot lag te zonnen in de tuin en de temperatuur (uit de wind) om twee uur was opgelopen tot 25 graden. Niet ver- die global warming, dacht ik even. En als we 's E'ddags onze dagelijks tour ondernamen om pittoreske iwjesals Mougins en St. Paul de Vence te bekijken of ïlunchen op de Cours Saleya in de kunststad Nice, ver- Men we ons niet eens meer over de hitte die ons over- De zon brandde flink terwijl de luchttemperatuur 'sttigfris bleef. Mijn weer! Veel aantrekkelijker dan de moordende hitte die je hier 's zomers aantreft (afgelo- jaar liep de temperatuur in de Provence op tot ruim en er vielen enkele elektriciteitscentrales uit we- door massaal aircogebruik) Nu we zojuist met vervroegd pensioen zijn gegaan, Lnnen we ons de luxe veroorloven om de hitte te vermij den en te gaan en te staan waar de temperatuur het best is afgestemd op de warmteregulatie van onze ouder wordende lijven. Een ander voordeel van de pensionering is de vrij heid om 's middags naar de bioscoop te gaan. Zo zagen we Het Parfum, Zwartboek, en onlangs An inconvenient truth. Nou, dat was niet misselijk, die film van Al Gore! Een regelrechte aanslag op ons schuldgevoel en onze be zorgdheid. Wat laten we naast de vergrijzing aan onze kleinkinderen na? Zijn boodschap over de ongemakkelij ke waarheid kwam hard over. Ik ben me kapot geschrok ken van de confronterende feiten die aantonen hoe wij (vooral in de westerse wereld met z'n allen bezig zijn de ze aardkloot te verzieken en te ontdoen van zijn schoon heid en zijn huidige ecologische systemen. Global war ming... en veel zal anders worden. Verdwijnen dus. Zoals de ijskap van de Noord pool, waar ijsberen massaal verdrinken omdat ze geen voet meer krijgen op het ijs dat in zijn immense groots heid verdwijnt in zee. Als het zo doorgaat hebben we binnen een aantal jaren 's zomers helemaal geen ijskap meer op de Noordpool. Waar zijn de gletsjers in Patago- nië gebleven, in Oostenrijk, in Nepal, Alaska en Peru? En in welke mate hebben deze ontwikkelingen, behalve op het natuurschoon, zijn effecten op de verhoging van de zeespiegel? Wat betekent dat voor Bangladesh en voor ons lage landje? Krijgen we Utrecht aan zee, of is dat nog een te rooskleurig scenario? De warmste elfjaren ooit gemeten zijn' ons overko men sinds 1990. Met als uitschieters 1998 en 2003 (de heetste zomer sinds 500 jaar), waarbij in dat laatste jaar- in West Europa tijdens de hittegolf 35.000 mensen om het leven kwamen, waarvan 15.000 in Frankrijk. Het grootste koraalrif ter wereld, het Barièrre Rif nabij Cairns in Australië, waar ik ooit al snorkelend mijn kop in het water stak en me verheugde over het meest indrukwek kende natuurschoon ooit door mij aanschouwd, neemt jaarlijks aanzienlijk af. De koralen verbleken en met het toenemen van de watertemperatuur in de oceanen is de koraalstand wereldwijd met 16% gereduceerd. Flora en fauna passen zich aan. Nu al, in januari nota bene, komt de Magnolia in bloei, moet het gras ge maaid worden, treffen we vogels aan die voorheen naar warmere oorden vlogen, en kan de beer zijn winterslaap niet vatten omdat het niet koud genoeg is. We hebben haast, dacht ik na het zien van de film. Ik wil nog naar Alaska, naar Patagonië, naar de rivier de Ganges. Ik wil nog op wintersport met de kleinkinderen, en op safari naar Afrika voordat het allemaal verdwenen is. Maar ja, hoeveel kerosine heb je nodig om daar te ko men? Hoeveel bomen moetje planten om ecologisch verantwoord te reizen? LIZA VAN SAAMBEEK Meer vakantie voor uw geld Speciaal voor de lezers van deze krant Wee'' ----- ■K* Alle reizen zijn exclusief: entree- en gidsgelden, reis- en annuleringsverzekering en Calamiteitenfonds 2,50). Kroatische Rivièra 10 dagen vanaf 529>" Reisprogramma met o.a.: Opatija, Ljubljana, laurierstad Lovran, oude zeeroversnest Mosceni.cka Draga, vissersplaatsje Rabac, Pula, grotten van Postojna, Plitvice Meren, gouden eiland Krk, Rovinj, Limski-kanaal en Po ree. Gratis Kristal extra's: gebruik openluchtzwembad, welkomstdrankje, hotel direct aan zee en kamer met airconditioning. Inclusief: Reis per luxe Comfort Class touringcar, kopje koffie bij vertrek, alle excursies, alle reisbelastingen.tolkosten, diensten ervaren chauffeur/reïslèider, 2x half- pension op heen- en terugreis, 7x half- pension in hotel Kristal, afscheidsdiner bij terugkomst en reserveringskosten. Vertrekdata: 27/04,11/05,01/06,31/08 en 12/10. Rondreis klassiek Italië 12 dagen voor 775»" Reisprogramma met o.a.: Venetië, Assisië, Rome (inclusief Colosseum, het Vaticaan met de Sint- Pieter, het Forum Romanum), Pompeï (optioneel, inclusief Vesuvius),Toscane, Siena, Florence (inclusief de Ponte Vecchio), Pisa (inclusief scheve toren) en Lucca. Inclusief: Reis per luxe Royal Class touringcar, kopje koffie bij vertrek, alle excursies, alle reisbelastingen, diensten ervaren chauffeur, 2 x halfpension op de heen- en terugreis, 9 x halfpension in goede driesterren-hotels, afscheidsdiner bij terugkomst en reserveringskosten. Gratis Kristal extra's: Vertrekdata: Nederlandstalige reisleiding gedurende 12/05,09/06,01/09 e" i5/09- de hele reis en Royal Class touringcar. Informatie en reserveringen: 0486-45 99 00 of www.kristal.nl @1 Al 35 jaar oog voor de wereld Baobab Reizen bestaat vijfendertig jaar. De or ganisatie, gespecialiseerd in avontuurlijke groeptours, werd in 1972 opgericht door Rik Jan Viezee. Hij bracht zijn jonge jaren door in Afrika en de passie voor dat werelddeel is al tijd gebleven. 'Ik heb lang getwijfeld tussen ontwikkelings werk of een reisorganisatie', vertelde Viezee tij dens een 'wereldlunch' in de Amsterdamse Hortus Botanicus. Dat dualisme komt weer hel der aan de oppervlakte in het nieuw program malabel dat deze touroperator uitdraagt, de Baobab United. 'Ek heb altijd geloofd dat onze aanwezigheid op een plek in de wereld meehelpt aan verbete ring van de lokale economie. We respecteren de.mensen en hun lokale gebruiken, opvattin gen en natuur. Dat komt terug; Wie goed doet, goéd ontmoet', aldus de oprichter en direc teur. Het programma van Baobab voor 2007 kent 69 bestemmingen, naar alle werelddelen en ver borgen hoeken van de aarde. De Experience lonkt naar jongeren, niet alledaagse sportieve uitdagingen zijn daarin opgenomenRijden met jeeps door de Jordaanse woestijn, olifan ten voeren in Sri Lanka? - het kan allemaal. Voor alleenreizenden zijn speciale vertrekdata opgenomen in het dikke Baobab-programma- boek, dat ook ruimte geeft aan gespecialiseer de festivalreizen. 'In vijfendertig jaar zijn we groot geworden', aldus Viezee, 'we begonnen met een bus naar Kenia, die drie weken te laat vertrok. Probeer dat nu nog eens. Wat nooit is veranderd is het open oog voor de andere wereld en onze reis- deelnemers appreciëren dat.' Jonge olifanten voeren in v leshuis op Sri Lanka. Foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51