Allochtoon komt niet aan de bak PZC Sluiting reactoren Kozlodoej komt hard aan op de Balkan PZC Klimaat moet speerpunt zijn Vacatures in overvloed Europa houdt alleen energiereuzen over Ondanks explosieve groei van aantal vacatures te gast 3 februari 1957 De werkloosheid daalt snel en ligt nu voor het eerst in drie jaar onder de 400.000. Het aan tal banen groeit flink: meer dan 100.000 perjaar. Vacatures zijn er in overvloed, 219.000 eind september vorig jaar. Maar vooral 'niet westerse allochtenen' (mensen waarvan een van de ouders buiten Europa is geboren) pro fiteren nauwelijks van de opleving op de arbeidsmarkt. Ze zijn 3,5 keer vaker werk loos dan autochtonen. Het verschil met de autochtonen is tijdens het economisch herstel zelfs groter geworden: de blanke Nederlander heeft dus veel meer kans op de arbeids markt, blijkt uit CBS-gege- vens. zaterdag 3 februari 2007 door Chris van Alem De fusie tussen Essent en Nuon staat niet op zich. In heel Europa zijn energiebe drijven bezig de krachten te bundelen. Tot alleen grote reuzen overblijven. Komt de energierekening straks nog uit Amsterdam, Rotterdam of Middelburg? Of zit er misschien een Franse of Duitse postzegel op de jaarno ta? In heel Europa zijn ener giebedrijven bezig het speel veld opnieuw in te delen. In dat raam past ook de don derdag aangekondigde fusie tussen Essent en Nuon. Het is een defensief verbond tussen beide Nederlandse grootmach ten, geboren uit noodzaak. Want als beide ondernemin gen zelfstandig blijven wor den ze binnen de kortste ke ren 'opgegeten' door energie reuzen uit Frankrijk of Duits land. De krachtenbundeling tussen Nuon en Essent leidt ertoe dat EssentNuon, zoals het nieuwe bedrijf gaat heten, zich met een omzet van twaalf miljard euro tot de acht grootste energiebedrij ven van Europa mag rekenen. Dat op zich is geen enkele ga rantie voor een zelfstandig voortbestaan. Want bedrijven als Electricité de France, Gaz de France en de Duitse bedrij ven Eon en RWE zijn qua om zet en marktmacht vele ma len groter. Het Europese speelveld is voortdurend in beweging. Gis teren bracht Eon een nieuw bod uit op het Spaanse ener gieconcern Endesa. Endesa is hier niet onbekend. In 2000 wilden de Spanjaarden het Utrechtse energiebedrijf RE- MU en het Eindhovense NRE overnemen. Inmiddels is Endesa van jager prooi geworden. Dat levert vreemde taferelen op. De Spaanse regering wil buiten landse energiebedrijven door aanpassing van de wet buiten de deur houden. In Frankrijk proberen Gad France en Suez tot een id sterverbond te komen. Het ld liaanse Enel opende viijd tegelijkertijd de jacht j Suez. Aan de oostflank vy Europa rukt de RussiscÜ mammoet Gazprom opd een hele grote brok ineenssj doorslikken: Eon. Cenhij (VK), Fluxys (België). 1 Dat het fusiegeweld zich\J al buiten Nederland voltrei is een fout beeld. Electrah (België) en Eon hebben ali helft van het Nederlandselel triciteitsproductieparkinhï den. Centrica nam in 2M Oxxio over, RWE (Duitslas heeft sinds 2000 hier voet a de grond dankzij oven® van Intergas en Obragas Zo wel Centrica als RWEhebbf vorig jaar geprobeerd Km in te lijven. Electrabel e Cog'as over, Rendo kwami handen van het Deense Dog NRE werd eigendom van 4 Australische McQuarie-bail Leidingen Ondertussen wordt de Neda landse energiemarkt steej Europeser. Behalve buurfe den Duitsland en België men nu dankzij onderzees leidingen de Engelse en Scan dinavische markten bint.; bereik. EssentNuon ambieert een pj sitie in de topvijf van Euro* se energiebedrijven. Men. niet ingelijfd worden doori absolute reuzen Eon, Rï EDF, GDF en Gazprom., takes two to tango. Maan leiden de dans", zei de beoog de topman Michiel Boem? afgelopen donderdag. Dek siepartners. van EssentNin moeten gezocht worden ios de Noordzee. Nederland weliswaar binnen Europas kleine energiemarkt. Maari gasvoorraden, de ligging as zee (aanvoer grondstoffe koelwater voor centraleste de nabijheid van grote mark ten als Duitsland, Engelan en Frankrijk, maken hel eg aantrekkelijke markt voorin vesteerders. GPD door James McGonigal en Maurice Wilbrink Elke buitenlander die schoon maker wordt bij ISS en geen Nederlands spreekt, krijgt een taalcursus aangeboden. ISS (22.000 werknemers) betaalt. „Zo zorgen wij voor tevreden klanten. En het helpt de integra tie van deze werknemers", zegt Rutger Verbeet, hoofd Human Resources van het concern. ISS (schoonmaak, beveiliging, groenvoorziening) neemt in ons land per jaar vijfduizend nieu we werknemers aan. Het bedrijf vist in de doorgaans grote vijver van laaggeschoolden. „Wij heb ben heel veel werk voor deze groep en investeren er ook in. Maar deze vijver is nu wel snel aan het opdrogen." Het herstel van de arbeidsmarkt gaat in een razend tempo. Het aantal vacatures explodeert, en in een aantal sectoren en regio's ontstaat nu al krapte. Het ver grijzende personeelsbestand van bedrijven maakt de situatie problematisch. Tegelijkertijd blijven grote groe pen aan de kant staan. Jonge ren, vaak van buitenlandse af komst, met een slechte of afge broken opleiding komen niet aan de bak - zelfs stageplaatsen zijn een probleem. Een klein vlekje, ofwel een lichte arbeids handicap, blijkt een stigma van jewelste. En wie 45-plus is en zijn werk kwijt raakt, heeft al les tegen: te oud, te inflexibel, te duur, niet meer adequaat opge leid. Krapte Vraag is: hoe lang kunnen be drijven het zich permitteren gro te groepen te negeren in hun steeds intensievere zoektocht naar de juiste werknemer? De vorige periode van grote krapte - eind jaren negentig - leidde uit eindelijk tot flinke loonstijgin gen en inflatie. Dat heeft de eco nomische stagnatie vanaf 2001 nodeloos verlengd. In de Sociaal Economische Raad (SER) heeft de top van de vakbeweging en de werkgevers Allochtoon en autochtoon blijken bij de zoektocht naai' werk geen gelijke kansen te hebben. clubs daar lessen uitgetrokken. In tal van adviezen, rapporten, akkoorden en afspraken worden oplossingen voorgesteld om een nieuwe ramp op de arbeids markt te voorkomen. Henk van der Kolk, voorzitter van FNV Bondgenoten, heeft daar driftig aan meegedaan. Hij constateert: „Die rationele SER-adviezen zijn niet. genoeg om iets te veranderen in de hoof den van de ondernemers en de personeelsfunctionarissen." Ze blijven zoeken naar de blanke, goed opgeleide, relatief jonge werknemer. „Ze kopen des noods iemand weg bij een con current. Of ze laten omzet lo pen", stelt Van der Kolk. Ken ners van de arbeidsmarkt con stateren ook dat net als eind vo rige eeuw weer jongeren van school worden geplukt voordat ze hun diploma hebben gehaald. Ton Wilthagen, onderzoeker bij de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA), vermoedt dat ook voor de mak kelijke weg wordt gekozen door mensen uit Oost-Europa te ha len. Alles om maar te voorkomen foto Peter Hilz/GPD dat moet worden geïnvesteerd in categorieën, die inderdaad niet altijd even productief zijn. Wilthagen denkt dat het in het systeem ingebakken zit: „Het ri sico van een niet goed functione rende werknemer is geheel bij de werkgever gelegd. De werkge vers worden geprikkeld om die mensen productief te houden. Dus: ze selecteren de beste men sen aan de poort, en nemen al leen verantwoordelijkheid voor het personeel dat binnen is." Zo creëeren we dus probleemgroe pen die aan de kant blijven staan, zegt hij. Alle oplossingen wijzen om te beginnen naar de overheid. Die moet veel ruimhartiger fiscale voordelen geven om werkne mers extra te scholen, om oude re werknemers goedkoper te ma ken, en opnieuw een soort Mel- kert-banen in te voeren op plek ken waar niks anders werkt. Clubs zoals de Metaalunie wil len ook veel meer afstemming tussen beroepsopleidingen en het regionale bedrijfsleven, „zo dat we niet zoals nu grote over schotten creëren aan gara ge-monteurs terwijl er tekorten zijn in de metaalbewerking", zegt de secretaris onderwijsza ken André van der Leest. Van der Kolk wil ook dat de werkgeversclubs en de vakbon den hun centrale afspraken con sequent tot op de werkvloer uit voeren. „We moeten in de cao's afspraken maken over het in schakelen van moeilijk bemid delbare groepen, en controleren of die worden nagekomen." In een cao moeten dan ook quota komen voor het inschakelen van allochtone jongeren, bepleit Van der Kolk. „Het quotum moet een afspiegeling zijn van de groepen leerlingen in het be roepsonderwijs. Is de helft al lochtoon, dan moet dat zicht baar zijn in de instroom in de be drijven in die regio." Mentor De oudere autochtone mannen die in die bedrijven werken en vaak moeite hebben om mee te komen, zouden mentor kunnen worden voor die jonge mensen van buitenlandse afkomst, stelt Van der Kolk voor. „Ze hebben veel ervaring die zo wordt over gedragen en het bevordert de in tegratie." Verbeet van ISS is het daar zeer mee eens: „Wij moeten ons voor bereiden op de vergrijzing. Het is een goed idee om ouderen in te zetten ter begeleiding van jon geren." GPD door Erik van Lith Het klimaat verandert. De leefbaarheid van de Ne derlandse delta staat onder druk. Om overstromingsrisi co's te beperken zijn forse extra inveseringen noodzake lijk. In het nieuwe regeerak koord zou klimaatverande ring en daarmee gepaard gaande overstromingsrisico's speerpunt moeten zijn. Afgelopen vrijdag is het eind rapport van de IPPC op de conferentie van klimaatdes kundigen onder de vlag van de Vereningde Naties gespre- senteerd. Belangrijkste con clusie is, dat een verband be staat tussen klimaatverande ring en mensenlijke activitei ten. Het klimaat schommelt sterk al sinds de 'oerknal', maar wordt volgens eerder ge noemde deskundigen beïn vloed door de opkomst van de industrie die het broeikasef fect zou vergroten. Daarbij wordt vooral gewezen op de uitlaatgassen van de industrie en auto's. Klimaatverande ring vindt dus plaats naar alle waarschijnlijkheid mede door menselijk handelen. Kwelwater Wat voor consequenties heeft deze klimaatverandering voor de leefbaarheid van de Neder landse delta? Nederland zou veel meer rekening moeten houden met extremen voor wat betreft de hoeveelheid wa ter. Verschillende scenario's spreken over zeespiegelstij ging en feitelijke fluctuaties in kwelwatemiveau, wisselen de rivierafvoeren en lokale stortbuien. Om op deze conse quenties in te spelen zullen de komende jaren lokaal, regio naal, nationaal en internatio naal vele maatregelen noodza kelijk zijn. In ieder geval zul len de reeds gereserveerde mil jarden voor rivierverruiming en versterking van een aantal 'schakels' in de kustwering worden ingezet. Daarnaast zullen op basis van nieuwe in zichten de overige zwakke plekken in dijken en duinen alsnog moeten worden aange pakt. Vele maatregelen zullen met andere woorden genomen moeten worden om een kans van een overstroming te be perken. Op die manier moet worden ingespeeld op de ge volgen van klimaatverande ring. Met alle maatregelen van dijkvesterking en rivier verruiming kan echter nog geen 100 procent veiligheid worden gegarandeerd. Er zal altijd een risico zijn op een overstroming. Om in geval van een dijkdoorbraak de ge volgen in te schatten, is de af gelopen jaren een onderzoek met als titel 'Nederland Veilig heid in Kaart' uitgevoerd. Uit dit onderzoek blijkt dat sommige gebieden in Neder land extra kwetsbaar zijn. De ze gebieden zouden in geval van een dijkdoorbraak zoda nig moeten zijn ingericht dat evacuatie van miljoenen men sen beter kan verlopen, en het aantal slachtoffers en de mil jarden schade aan woningen en bedrijven beperkt kan blij ven. Dan moet niet zozeer naar de gebieden in Gelder land worden gekeken, de ge bieden met een noodoverloop- status waar de Tweede Ka mer opheffing voor heeft be pleit, maar ligt compartimen tering met zogenaamde com- partimentexingsdijken in West-Nedei'land veel meer voor de hand. In West-Neder land zijn de risico's het grootst. De nieuwe opgave is beperking van overstromings risico's. Daar zal de nieuwe re geling in goed overleg met de Tweede Kamer concreet invul ling aan moeten geven. Het nieuwe regeerakkoord is zo goed als een feit. CDA, Pv dA en ChristenUnie zullen het concept van dit akkoord moeten beoordelen. De coali tiepartijen worden opgeroe pen klimaat en overstromings risico's als speeipunt in dit ak koord te verankeren. Niet al leen met woorden, maar ook met daden. Erik van Lith is zelfstandig adviseur op het terrein van- water en overheid en oud-Tweede Kamerlid voor het CDA, info@erikvanlith.nl De kernreactor nabij Kozlodoej in Bulgarije moest van de Europese Unie dicht. Bulgarije moest van de Europe se Unie twee kerncentrales slui ten. Burgers in Albanië, Monte negro, Griekenland en Macedo nië voelen dat. door Marloes de Koning De generatoren ronken weer. De straten van Tirana staan blauw van de dampen. „Tijdens stroomuitval even de straat op is door de stank en het kabaal een beproeving", zegt universitair docent Drini Ima- mi. In de hoofdstad van Albanië is per dag gemiddeld zes uur geen stroom. In de rest van het land veel langer. De toch al onberekenbare ener gievoorziening in Albanië is dit jaar dubbel getroffen. Eerst viel het weer tegen. Het grootste stuwmeer van het land, dat ge bruikt wordt om stroom uit wa terkracht op te wekken, staat vrijwel droog. Daarna viel de goedkope import uit Bulgarije weg doordat de EU het buui- land dwong voor de toetreding op 1 januari twee i-eactoren van de kerncentrale te sluiten. Vol gens de EU waren de reactoren bij Kozlodoej gevaarlijk, hoe wel veel experts dat bestrijden. Bulgarije voorzag in bijna de helft van het energietekort in Zuid-Oost-Europa. Nu heeft het geen stroom meer over voor de buren. Albanië voelt die klap het hardst. Daarnaast waren vooral Giiekenland, Montene gro en Macedonië gi-ootafnemer van de Bulgaren. De Bulgaarse stroomprijs lag on geveer de helft lager dan de marktprijzen in West-Europa. „We kunnen nog aan onze eigen vraag voldoen, maar de regio voelt het", zegt een woordvoer der van het Bulgaarse ministe rie voor Energie. „Als de vraag piekt, krijgen Griekenland en Servië sti-aks misschien ook te maken met stroomuitval." In Al banië komen de echte klappen voor de burgers pas na de lokale verkiezingen van 18 februari, voorspelt Imami, tenzij het gaat regenen en het stuwmeer weer volloopt. Tot die dag doet de re gering nog alles om te voorko men dat buxgers hen afstraffen. Tegen hoge prijzen wordt bui tenlandse energie ingekocht. Wijken in de stad die bekend staan als bolwei'k van stemmers voor de regerende pai'tij hebben wél bijna de hele dag stroom. „Energieprijzen zijn in deze re gio een ontzettend belangrijk po litiek instrument", vertelt Ne- nacl Savic, van EFT, de grootste particuliere energiehandelaar in Zuid-Oost-Europa. De prijs voor de gebruikers wordt met belastinggeld laag gehouden. Daarmee wordt de inflatie ge drukt, energie-intensieve indus- txie gelokt en sociale onrust voorkomen. Stabiliteit „Energie is stabiliteit", vat Savic samen. „Begrijpelijk dat regeringen dat willen, maar uit Europees concuiTentie-oogpunt onacceptabele protectie." Op de Balkan kunnen alleen Roeme nië, Bosnië-Herzegovina en Bul garije aan hun eigen stroombe- hoefte voldoen. Door de wel- vaartgroei neemt de vraag naar stroom met ruim vijf procent per jaar toe. Twee keer zo snel als in West-Europa. In totaal is het tekort in de regio nu jaar lijks twintig miljard kilowat tuur. Bulgarije nam daarvan vo- rig jaar nog het grootste deel voor haar ï-ekening. Dankzij de zachte winter hoopt het dit jaar nog 1 miljai-d kilowattuur te kunnen exporteren. De sluiting van Kozlodoej (de Bulgaai-se centrale) komt daar door hard aan. „Het heeft de SCHIP VAST - Het Duitse schip Holnis ligt muurvast op de Midden-Banjaard, een zand plaat zo'n vijftien kilometer ten westen van Schouwen. Po gingen om het schip met drie sleepboten vlot. te trekken, lie pen op niets uit. Er is nu beslo ten eerst een deel van de la ding ijzererts over te laden, zo dat het schip hoger in het wa ter komt te liggen. HUWELIJKSDRAMA - Een 46-jarige politieagent uit Den Haag heeft zijn vrouw doodge schoten met zijn dienstpistool. De twee hadden huwelijkspro blemen. De man heeft zichzelf vei*volgens aangegevenlif collega's. De vier kinderen? het stel zijn opgevangenl de kinderpolitie. VN-TROEPEN - De Veras Naties hebben besloten a pen te posteren langs dei grens tussen Egypte en k Ook wordt een beroep ged op Israël om Egypte te onti men. In het omstreden ge) zelf, de Sinaï-woestïjn, is voor het eerst tot een vu® vecht gekomen tussen Zn se militairen van het ÜKO ger en Israëlische soldaten! ze laatsten waren te ver niemandsland in gedrongen foto Petar Petrov/GPD problemen zichtbaar verdiept", zegt Savic. Voox-al Montenegro, Macedonië en Albanië hebben gewoon geen geld om - veel duurdere - energie in West-Eu ropa in te kopen. Het is hard no dig de eigen productie te verho gen en de energie-infi'astruc- tuur te verbeteren. De komende jaren worden meerdei'e nieuwe bruinkoolcentrales en kemreac- toi-en, inclusief een gloednieu we kerncentrale in Bulgarije, ge bouwd maar tot die af zijn, voor ziet Savic problemen „Er is een kloof van vijf tot tien jaar waar in de capaciteit er nog niet is en de vi-aag verder toeneemt." Smeekbede De Albanese president Sali Be- risha en zijn Bulgaarse collega Sergey Stanishev richtten deze week op een persconferentie een gezamenlijke smeekbede tot de EU om de reactoren in Kozlodoej tijdelijk te mogen hei'activeren. Nieuw EU-lid Bul garije loopt naar eigen zeggen nu zeker 1,6 miljard euro mis, waan/oor het nu 1 miljard euro extra compensatie vraagt. De EU lijkt niet van zin het hoofd pijndossier - waar al tien jaar over wordt gediscussieei'd - te hei-openen. GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@p2c.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: Ie2ersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraal.18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 Internet: www.pzc.nl Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15 OOuur gebeld, nog dezelfde dag nabezorj!; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving at per maand: 21,50 n. per kwartaal: 61,50 6453 per jaar: €236.00 239.CC Voor toezending per post gelat eai toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand-.®"* einde van de betaalperiode. U or.nzd een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers por stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BI» Bankrelaties: ABN AMRO 52.30.50011 Postbank 35 93.00 zc.nl 'E-m; Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Alle advertentie-orders worden ut?* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en» de Regelen voor het Advertentie»®; Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoe', zondag: van 16.00 tot 18,00 uu* Tol, (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleir Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeauws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroereno® Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: wwwpzc.nl/service/3d--"31 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV ïs aan ons verslrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be; (abonnementen(administratie en om 11 te (laten) informeren ove ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener c de derden Als 11 op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u zerssorvico, Postbus 31,4460 AA Goes Vegener-concem-D=' at "wordt gebruiBiW u relevante dietss» ons zorgvuldig 5=s irillulijk melden bf1* Behoort tot «.tl* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4