Het muurparfum geurt even Het spook van miss Ellen Wilmott Hotel fete peinture Palans (muurverf.) Design-ontmoetingen Brand wordt in de kiem gesmoord Spiegel in afzuigkap ONDER DE PANNEN zaterdag 3 februari 2007 W3 Ooit gedroomd van een ont moeting met een echte ont werper? Het Dutch Design Center in Utrecht maakt het mogelijk.Tij- dens de open dag, morgen, zijn daar niet alleen de nieuwe col lecties van een aantal Neder landse meubelproducenten te zien, maar kunnen bezoekers ook kennis maken met verschil lende ontwerpers. Aanwezig zijn onder anderen Edward van Vliet, Bertjan Pot en Karei Boonzaaijer. Het Dutch Design Centrum, Rotsoord 3 in Utrecht, herbergt de collecties van Pastoe, Gelderland, Arco, Palau en Cas- telijn. Geïnteresseerden kunnen terecht tussen 10.00 en 17.00 uur. Informatie: www.dutchdesign- center.nl In de winkel wordt de verf gemengd en desgewenst wordt ook een luchtje naar voorkeur toegevoegd. Het voelt nu al aan of we er weken wonen. De eerste dagen na de verhuizing is het net alsof je in een hotel logeert. Alle spullen zijn immers inge pakt. Regelmatig moet je grasduinen om iets te vinden en sta je ook met dezelfde verhuisdoos in je handen. Dat zat toch hierin? Nee dus. Waarin dan wel? Zit het dan in een doos in de logeer kamer, het berghok, de slaapka mer of misschien toch in de gara ge? Grappig is dat we weer moeten leren koken. Zelfs voor het op zetten van een pan aardappelen moeten we naar de handleiding grijpen. Bij gebrek aan een gasleiding in de wijk Ouverture koken we nu op een inductie plaat. Toch went het snel. Na enig bladeren heb ik de ideale stand al ontdekt: power-boost. Inderdaad, een turbo op de kookplaat. En wat voor één. Werkelijk binnen twee minuten kookt het water in de pan. Daar na moet die razendsnel een paar tandjes lager. Het is even goo chelen met standen, maar na een paar keer heb je het al door en werkt het bijna net als koken op gas. Ook voor het bakken van een pizza in de oven is de ge bruiksaanwijzing onmisbaar. Het is de eerste week net alsof je logeert bij familie of vrienden. Het duurt even voordat we be seffen dat het echt ons huis is. Alle natuurvriendelijke technie ken lijken te werken. De vloer verwarming, de warmtepomp en de balansventilatie zorgen voor een constante temperatuur in het hele huis. Zeer comforta bel. Het voelt stukken beter dan een vloerverwarming met radia toren. Dankzij de zonnecollec tor stroomt er heet water uit de kranen en regenwater spoelt de toiletten door. Het voelt goed om ons steentje aan het milieu bij te dragen. De vele adviezen van vrienden en collega's in het afgelopen jaar blijken niet voor niets ge weest. Vooral de vele extra stop contacten bewijzen al dagelijks hun nut. Met de vloeren, keuken en de badkamer blijken we de juiste keuzes te hebben ge maakt. Nu op een enkel dingetje na het huis klaar is, komen we toe aan het inrichten. We houden niet van troep, en ruimen dus regel matig dozen weg. De stapel slinkt dan ook met de dag. Gor dijnen en wandmeubels hangen, kasten zijn opgebouwd en al een eind ingeruimd. De komende weken kunnen we nog op pad voor een aantal extra boeken- en stellingkasten, (buitenkampen en accessoires om het gezellig aan te kleden. Rondom het huis is het nog één bonk klei en een zandbak. Maar als de komende week de oprit is gladgemaakt, kan het split er op en volgen de erfscheiding en de terrassen in de achtertuin. Luminoso is niet alleen op pa pier, maar ook in het echt een prachtig project. Als we het over moeten doen, zouden we vooral iets strenger letten op de begroting. Hoewel de overschrij dingen achteraf meevallen, stij gen de kosten voor meerwerk harder dan je vooraf inschat. Nieuw bouwen vreet tijd, aan dacht en energie. De verhalen over problemen in de nieuw bouw zijn inderdaad waar. Maar uiteindelijk is het alle maal dubbel en dwars waard. Op elke verdieping hebben we onderhand een branda larm. We kunnen nog een stap verder gaan en de Fire Knock Out in huis halen. Die smoort een beginnende brand in de kiem. Het apparaat bestrijdt in een mum van tijd elke oplaaien de brand. In de container zit een onschadelijke blusvloeistof, waaraan een snellont is beves tigd. Als de lont in contact komt met open vuur, splijt de contai ner open. Vervolgens wordt alle zuurstof in en om de vuurhaard weggenomen. De Fire Knock Out is te koop in doe-het-zelf-zaken voor 69,95 euro. Mirror is de naam van een nieuwe afzuigkap van Franke RVS. De naam is niet zomaar geko zen. Wanneer het apparaat niet wordt gebruikt, is de voorzijde ingeklapt en functioneert deze als een spiegel. Daardoor ontstaat een ruimte lijk effect. De afzuigkap is voorzien van on der andere randafzuiging en een timerfunctie waarmee een et maal lang tien minuten per uur op de laagste stand lucht wordt afgezogen. Mirror kost 2199 euro. Een rode muur die naar rozen ruikt of een geel wandje met de geur van ci troen. Een nieuwe verflijn met de naam 'De Geur van Kleur' maakt het mogelijk. Tijdelijk althans, want na enkele dagen zijn de lekke re luchten alweer verdwe nen. De geur van verse verf. Som migen krijgen er niet ge noeg van, terwijl anderen juist niets van de chemische luchtjes moeten hebben. Voor die laatste groep komt verfproducent Van Wijhe (Wijzonol) in Zwolle met een oplossing: geparfumeerde muurverf. i. Daarmee hangt in ieder geval tot een aantal dagen na de schil derklus een lekker luchtje in huis. En toch is dat volgens Edith Ste- geman van het bedrijf niet de be langrijkste reden om met de verflijn - die op de markt ver schijnt als 'De Geur van Kleur' - te komen. Al langer heeft Wij zonol een programma in het as sortiment dat bestaat uit zeven kleurlijnen. „Die lijnen zijn opgebouwd vol gens de psychologie van kleur. Iedere kleur roept bepaalde asso- nieuw leven, en staat voor activi teit en positief denken. Mensen die gevoelsmatig kiezen voor geel zijn actief, creatief en com municatief ingesteld. Het zijn levendige, stimulerende persoon lijkheden, met een grote betrok kenheid bij wat er om hen heen gebeurt. Ze houden van kinde ren, zijn spontaan, optimistisch en onderzoekend." Dwingend zijn de geuren overi gens niet. De consument bepaalt in de verfwinkel zelf of hij een luchtje wil laten toevoegen. En staat de geur van rozen hem niet aan, dan kan hij desgewenst ook een citroenluchtje aan de rode verf laten toevoegen. Net als de normale verf luchtjes blijft ook 'De Geur van Kleur' maar even hangen. Na twee da gen'zijn de lekkere luchten al weer vervlogen. Een bewuste keus volgens Stegeman. „Niet iedereen vindt het prettig als een geur té lang blijft hangen." Wijzonol benadrukt ook dat, hoe lekker de lucht ook mag rui ken, het altijd zaak is om goed te ventileren. Geur of geen geur, de prijs van de verf blijft gelijk. Een liter blik kost 13,95 euro. Paul Geerts Informatie: site.wijzonol.nl Eryngium giganteum Miss Wilcotts Ghost. verkoop lange tijd leegstaan en de tuinen werden geplunderd. In 1939 werd het huis gesloopt. De plaats waar de tuinen ooit werden aangelegd wordt nu nog altijd gemarkeerd door de bolge wassen die daar verwilderd zijn. In het voorjaar bloeit er een ta pijt van sneeuwroem onder de struiken en in het gras groeien honderdduizenden krokussen en narcissen. Er zijn nog steeds veel planten in cultuur die de namen van Warley of Willmott dragen. Maar Ellen Willmotts naam leeft nog het sterkst voort in Eryngium giganteum, een twee jarige kruisdistel die in Enge land Miss Willmott's Ghost wordt genoemd. Het verhaal gaat dat Ellen Willmott zo ja loers was op de tuinen van ande ren dat zij haar zakken altijd vol had met zaad van Eryngium giganteum, als ze die tuinen be zocht. Die zaden strooide ze tij dens het bezichtigen van de tui nen ongezien uit. In het voor jaar na haar bezoek verschenen foto Romke van de Kaa dan mysterieuze groene rozet ten waaruit een jaar later de zil vergrijze bloemstengels op rezen. Er is geen enkel bewijs voor dit verhaal en het zal wel afkomstig zijn van een van de vele vijan den die zij door haar arrogantie maakte. Die vijanden waren voor een groot deel jaloerse man nen, want de tuinwereld was in haar tijd nog grotendeels een mannenwereld. Romke van de Kaa Bij het houwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminosotwaalf vrij staande energiezuinige huizen. Verslaggever en bewoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Na ruim een jaar bouwen, is dit de laatste aflevering. ciaties op", legt Stegeman uit. Zo is rood bijvoorbeeld de kleur van passie, terwijl blauw zorgt voor rust in het interieur. „Op dat gegeven zijn we doorge gaan, maar dan met geur als uit gangspunt. De bedoeling is dat geur en kleur elkaar verster ken." Maar dat daarmee ook de groep doe-het-zelvers wordt be diend die niets van chemische verf luchtjes moet hebben, noemt ze mooi meegenomen. Maar welke geur hoort bij wel ke kleur? „We hebben de geurle- verancier gevraagd om een aan tal voorstellen te doen. Op basis daarvan zijn we met z'n allen gaan snuiven. Puur op het ge voel, omdat geur nogal persoon lijk is." Toch roepen volgens Ste geman sommige kleuren automa tisch associaties op met een be paald luchtje. Dus kreeg rood wassen als rozen, narcissen, pioenrozen, floxen, lelies en se ringen. In de hoogtijdagen van Warley Place, voor de Eerste Wereldoor log, werd de tuin bezocht door Koningin Alexandra van Enge land en de Tsarina van Rusland, maar in 1914 begon de neer gang. Ellen Willmott was altijd beter geweest in het verzamelen van planten dan in het beheren van haar fortuin en toen in het eer ste oorlogsjaar 1914 verscheide ne Engelse beleggingsfondsen kelderden werd ook Warley Pla ce meegesleept. Ellen Willmott, die zich hiervoor schaamde, ver spreidde het verhaal dat zij al haar geld belegd had in Duitse aandelen die door de oorlog nu plotseling waardeloos waren ge worden, maar het is waarschijn lijker dat zij meer geld aan haar tuinen had besteed dan ze zich kon veroorloven. Door schulden gedwongen moest Ellen Willmott steeds meer personeel ontslaan. De tuin verwilderde en het diepte punt leek bereikt toen ze een deel van haar huis moest verhu ren. Gasten Hooggeplaatste gasten lieten zich niet meer zien en omdat ook de chauffeur ontslagen was liep Ellenn Willmott zelf naar het station als ze in Londen naar een tuinbouwtentoonstel ling wilde gaan. Want haar be langstelling voor planten was oprecht en tot haar dood bleef zij actief in de tuinwereld. Die dood kwam in 1934 en een jaar later werden eerst haar be zittingen geveild en daarna het huis zelf. Het huis bleef na de de geur van rozen en is aan bruin een houtluchtje gekop peld. Al worden die aroma's door de verfproducent niet met name genoemd. Zo heet geel bij voorbeeld 'actief'. Het is de kleur die volgens Wijzonol het meeste licht bevat, de reden waarom kleurtherapeuten geel adviseren als het middel tegen neerslachtigheid. „Geel symboliseert de zon en Een van de vroegstbloeiende vaste planten is Epime- dium x warleyense 'Ellen Will mott'. Het is een aardige bodem bedekker met leerachtig blad en kleine, oranje, hangende bloe men. Met de naam van deze plant wordt zowel een tuin als de eigepaar van die tuin her dacht. Warley Place was honderd jaar geleden misschien wel de be roemdste tuin van Engeland en de eigenaar, Ellen Willmott, was de koningin van alle Engel se tuinen, tenminste - dat vond zij zelf, want haar ego was min stens zo groot als haar planten- collectie. Op het landgoed War ley Place had Ellen Willmott meer dan honderdduizend ver schillende planten verzameld. Een legertje van vijfentachtig tuinlieden onderhield de tuin. Warley Place was niet de enige tuin van Ellen Willmott. 's Win ters verbleef zij vaak in haar tuin in de Provence, in Aix-les-Bains, of in haar tuin aan de Italiaanse kust in Venti- miglia. Ellen Willmott sponsor de plantenjagers die in de Hima laya en in andere verre streken op zoek gingen naar onbekende planten. Ze strooide met geld waardoor haar naam door dank bare ontdekkingsreizigers of kwekers aan tientallen nieuwe planten werd verbonden. De na men Warley en Willmott kom je tegen bij zulke uiteenlopende ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33