Kokkelvissers willen nu naar Mauritanië de dokter verzuipt door schaalvergroting Biologen vrezen voor Afrikaanse venusschelpen zaterdag 3 februari 2007 Stichting Wad zegt te beschik ken over informatie waaruit blijkt dat Holland Shellfish jaar lijks 300.000 ton venusschelpen wil oogsten. Hofstee: „Dat zouden desastreu ze praktijken zijn. Het is veel meer dan er in topjaren aan kok kels in de Waddenzee werd weg- gevist. Als ze hun zin krijgen, zijn over pakweg vijf jaar alle banken met venusschelpen ver dwenen. Wij hebben begrepen dat meneer Lenger bereid is veel geld te betalen aan de over heid van Mauritanië, in ruil voor vislicenties." Simon Lenger, directeur van Holland Shellfish, is verbitterd. Hij vindt nog altijd dat de kok kelvissers ten onrechte door de biologen en ecologen uit de Wad denzee zijn verdrongen. „Het wad ligt vol kokkels. Een deel kan gerust opgevist worden, zon der de vogeltjes te benadelen." Zijn boosheid richt zich vooral op professor Theunis Piersma, onderzoeker bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek dei- Zee (Nioz) op Texel. „Die liegt er over mijn plannen om op ve nusschelpen te vissen voor de kust van Mauritanië weer op los. Ik heb nog geen schelp opge vist, toch word ik nu al afge Vissers vangen venusschelpen in Mauritanië. nië zijn. Exploitatie moet niet op voorhand uitgesloten zijn. Imares leert Mauritanië hoe het de-rijke vis- en schelpdierbestan den duurzaam kan beheren. Deze kennisoverdracht heeft on der meer geleid tot de oprich ting van een visserij-instituut in het woestijnland: Imrop. De Ne derlandse leermeesters denken dat Imrop thans goed in staat is om de vergunningaanvraag van Holland Shellfish af te hande len. Imares speelt daar verder geen actieve rol in. Daar denken de natuurorganisa ties anders over. Ze vermoeden dat de banden tussen Imares en de via een coup aan de macht ge komen leiders van Mauritanië veel nauwer zijn. WNF'er Carel Drijver: „Imares heeft op zijn minst de schijn tegen. De minis ter van visserij van Mauritanië, die voor het vissen op de venus schelpen is, komt bij Imrop van daan en is door Nederlanders op geleid." Anders dan in de strijd over de kokkelvisserij in de Waddenzee doen de wadbiologen van de Universiteit van Groningen en het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (Nioz) op Texel er thans volstrekt het zwij gen toe. Daar is een reden voor. Anoniem willen ze het wel uit leggen. De venusschelpen liggen net bui ten de grens van het voor wadvo gels zeer belangrijke nationale park Banc d'Arguin. Vogels die in het waddengebied broeden, of er in de herfst tijdens de vo geltrek bijtanken, overwinteren uiteindelijk op Banc d'Arguin. Vanwege die relatie met de Wad denzee verrichten Nederlandse biologen er elk jaar onderzoek. Nioz, Natuurmonumenten, en WNF zijn er kind aan huis. Ons land ondersteunt het beheer van het zusterwad ook financieel. Openlijk protesteren tegen de visserij op venusschelpen dur ven de biologen daarom niet, uit angst dat hun de toegang tot Mauritanië wordt ontzegd. Ad Gorten, vroeger als haring- bioloog verbonden aan het Rivo in IJmuiden en tegenwoordig naar eigen zeggen adviseur van het visserij-instituut Imrop in Mauritanië, probeert de wadwe tenschappers toch in het con flict te betrekken. Hij vergelijkt ze met religieuze extremisten die een jihad voeren. „Ze zijn blind voor de werkelijkheid. De ze milieufreaks staan de ontwik keling van Mauritanië in de weg." Ongezouten De rotte vis gaat in dit conflict over en weer. Holland Shellfish bijvoorbeeld krijgt er op zijn beurt ongezouten van langs door de stichting Wad. Lenze Hofstee: „Directeur Simon Len ger van Holland Shellfish denkt in Mauritanië goud te kunnen verdienen. De banken met ve nusschelpen zijn tientallen ja ren oud. Ze bestaan uit grote exemplaren die veel euro's op brengen. Na bevissing duurt her stel honderden jaren. Lenger heeft niks met duurzame exploi tatie." foto Erik Menkveld/GPD schilderd als een natuurramp." Lenger delfde in de Waddenzee het onderspit tegen de natuuror ganisaties. Hij vindt het bizar dat ze in Mauritanië wederom zijn pad kruisen. Dat bekeken wordt wat de gevol gen zijn van de schelpdiervisse rij in de kustwateren van Mauri tanië, kan hij billijken. „Dan wel nadat ik er gevist heb. On der de noemer experimenteel. Hoe kun je anders bestuderen wat de gevolgen zijn?" Holland Shellfish wil de banken met ve nusschelpen duurzaam bevissen en niet in een handvol jax-en vol ledig weghalen, zoals critici vre zen. „Dat verhaal over het bro deloos maken van vele duizen den lokale vissers berust dan ook op duimzuigerij. Als dat het resultaat zou zijn van mijn visse rij-inspanningen, stop ik er met een mee." Lenger wacht vol ongeduld op de toestemming om in Maurita nië aan de slag te gaan. „We wil len aan het begin van de zomer starten met die experimentele visserij. Nee, beslist niet met de kokkelboten uit de Waddenzee. Die verkoop ik. Ze zijn niet ge schikt voor de oceaanvisserij." Bert de Jong Natuurorganisaties vinden het voornemen pervers. Na een strijd die dertig jaar duurde, werden in 2005 de kokkelvissers uit de Waddenzee verdreven. Ze zouden het wad te veel schade berokkenen. 22 schepen kwamen voor de kant te liggen. Uitkoopsom 123 miljoen euro. Nu wen den de vissers de steven, richting Afrika. Wadbiologen vrezen dat de geschiedenis zich voor de Afrikaanse kust gaat herhalen. Ging het op het Nederlandse wad om de kokkels, begeerde buit in Mauritanië vormen onge repte banken venusschelpen. Die zijn vooral in Zuid-Europa een zilte lekkernij. Holland Shellfish uit Yerseke, dat voorheen de kokkelsector be heerste, heeft het voortouw ge nomen. Het bedrijf heeft bij de Mauritaanse overheid toestem ming gevraagd de venusschel pen te mogen exploiteren. Na tuurorganisaties zoals de stich ting Wad e het Wereld Natuur Fonds (WNF) zijn niet blij. Ze vinden dat Imares Wagenin- gen, het Nederlandse instituut voor marien ecologisch onder zoek, een bedenkelijke rol speelt in de onderhandelingen met de machthebbers in Mauritanië. Imares onderzoekt of de venus schelpen uit Mauritanië zonder gezondheidsrisico's geïmpor teerd kunnen worden in Euro pa. Als het antwoord ja is, lijkt ver gunningverlening om de schelp dieren op te vissen nabij. Lenze Hofstee van de stichting Wad, voorheen de actiegroep Wilde Mossels: „Zo laat Imares zich in ruil voor een zak geld voor het karretje spannen van Holland Shellfish. Ze werken mee aan het exporteren van een ernstig milieuprobleem naar een straat arm derdewereldland." Visserijdeskundige Carel Drij ver van WNF deelt de kritiek. „Imares bestudeert wél de ge zondheidsrisico's van de import van venusschelpen, maar voor alsnog niet de ecologische gevol gen van de visserij op deze schelpdieren. Terwijl ze zelf van mening zijn dat aan bevissing grondig ecologisch onderzoek vooraf dient te gaan. Tenminste, dat staat met zoveel woorden in hun beleidsprogramma." Juist bij Imares zouden ze volgens de natuurorganisaties ook moeten weten hoe schadelijk de schelp diervisserij kan zijn. Ze hebben het in de Waddenzee uitgebreid onderzocht. Mede op basis van hun studies werd de mechani sche kokkel visserij in 2005 ver boden. Het jaarlijks kaal schra pen van wadplaten beroofde vo gels van een belangrijke voedsel bron. Kanoetstrandlopers, schol eksters, en eidereenden werden de dupe. Vele duizenden stier ven er van honger. Drijver is momenteel in Maurita nië, om de overheid er van te overtuigen dat ze de aanvraag van Nederlandse schelpdiervis sers voorlopig in de la moeten laten liggen. Voordat Holland Shellfish de zuigbuizen laat zak ken, moet er eerst breed ecolo gisch onderzoek worden ge daan, is zijn boodschap. Gevaren WNF heeft de gevaren van het wegvissen van de venusschelpen op papier gezet. Drijver: „Je moet ze als het ware een beetje bang maken." In Mauritanië dreigen overigens niet de vogels slachtoffer te wor den van grootschalige schelp diervisserij. De tweekleppigen liggen op een diepte van dertig tot zestig meter, onbereikbaar voor vogels. De venusschelpen zijn wel de belangrijkste voed selbron voor inktvissen en rog gen. Duizenden lokale vissers leven van de extensieve visserij op met name de inktvissen. Zij worden volgens WNF brodeloos als Nederlandse vissers de ve nusschelpen weghalen. „De vis sersbond van Mauritanië is niet voor niets mordicus tegen licen tieverlening aan Holland Shell fish." Directeur van Imares is Martin Scholten. Hij meent dat de ban ken met venusschelpen natuur lijke hulpbronnen voor Maurita foto Dirk-Jan Gjeltema rende lange tijd. Dat zijn de kroonju welen van de huisarts," vindt hij. „We zijn in de zorg bezig deze kroon juwelen op het spel te zetten," zegt Dekker. In de gezondheidszorg heeft zich de afgelopen jaren een revolutie voltrok ken. Overheidsbeleid dwingt huisart sen, fysiotherapeuten, verloskundi gen en andere zorgvoorzieners in de zogeheten eerstel ij nszorg min of meer tot samenwerken. Werkte in 1994 nog 36 procent van de artsen in duo- of groepspraktij- ken, in 2006 lag dit al boven de vijf tig procent. Dat blijkt uit een recent onderzoek van Nivel, het Nederlands instituut voor onderzoek van de ge zondheidszorg. Verder staat op een kwart van de adressen van huisarts praktijken ook een apotheker, verlos kundige, of fysiotherapeut geregis treerd. De praktijk van. de toekomst is be schreven in de Toekomstvisie Huisart senzorg 2012 en wordt verder uitge werkt in het rapport Huisartsenzorg en -voorziening. Het Nederlands Huisartsen Genootschap en de Lande lijke Huisartsen Vereniging bepleiten hierin hoe het werk van de huisarts meer toegespitst moet worden op zijn oorspronkelijke taak van mensen- zorg. Ergernis Ofwel: „De zorg van de huisarts wordt huisartsenzorg, een voorzie ning die georganiseerd is in een sa menwerkingsverband." De soloprak tijk heeft dus afgedaan. Tot ergernis van menig huisarts die juist de klein schaligheid koestert, zoals Cees Dek Ruim vijftig procent van de huisartsen werkt in groepsverband. foto Willem Mieras ker. Om de kleinschaligheid vast te kunnen houden heeft de Urker huis arts in 2003 met zijn collega Peter Hildering de Huisartsengroep Hagro Urk-1 opgericht. Vorig jaar kwam er de net afgestudeerde huisarts Wilco Bloed bij. Want Dekker is niet tegen samenwerken, maar wel tegen slecht samenwerken. Dekker en Hildering weigerden sa men met de 23 overige huisartsen in de Noordoostpolder vanuit een huis artsenpost in Emmeloord de anw-diensten te doen. „De post ligt op 13 kilometer van Urk. Ook in een wat geïsoleerd gelegen gebied hoort de arts in de buurt van zijn patiënten te zijn." Dat ging voor 2003 ook pri ma met zes huisartsen voor de 18.000 mensen in Urk, vindt hij. De drie art sen bedienen nu 9000 patiënten van uit hun eigen praktijken. Hildering heeft een huisarts in dienst en allen maken gebruik van praktijkonder steuners. Dekker noemt zich met nadruk een solist, maar werkt dus niet alleen. „Een echte solist bestaat niet meer. Dat past niet in deze tijd. Wel bepaal ik zelf hoe ik mijn praktijk voer, in vesteer zelf in apparatuur en doe klei ne chirurgie." Artsen gaan vaak samenwerken om eenvoudiger aan nieuwe wetgeving te kunnen voldoen. De Kwaliteitswet Zorginstellingen bepaalt bijvoor beeld dat een arts een jaarverslag moet maken, en een kwaliteitsplan dat hij met zorgverzekeraars en pa tiëntenorganisaties moet bespreken. Door de Mededingingswet behoren collectieve prijsafspraken tot het ver leden. De arts moet zelf over de prij zen onderhandelen met de zorgverze keraars. Verder maakt hij gebruik van prak tij kondersteunend personeel en moet hij dus personeelsbeleid voeren. Daarmee is de praktijk een bedrijf ge worden, is specialisatie noodzaak en dreigt de patiënt een nummer te wor den in een elektronisch databestand. „De patiënt is geen nummer. Hij wordt wel efficiënt benaderd," zegt Mariëlle Nellen, secretaris van de raad van bestuur van de Stichting Ge zondheidscentra Eindhoven (SGE). De Stichting heeft negen vestigingen in de stad, waarin onder meer huis artsen, fysiotherapeuten en maat schappelijk werk zitten. Bij de negen centra staat een kwart (57.000) van de Eindhovenaren ingeschreven. Nellen: „In de grote zorgvoorziening proberen we klein te organiseren. Mensen houden hun huisarts. Door praktijkverpleegkundigen en -assis tenten in te zetten proberen we de echte zorgtaken bij de huisarts te houden." Het gezondheidscentrum is de samenwerkingsvorm die veel good will heeft bij de overheid. Veel eerste lijnsdiensten onder hetzelfde dak maakt het streven naar één loket voor veel typen van klachten con creet. Huisarts en manager Ed Be rends is baas en arts van een van de vestigingen van het SGE, het gezond heidscentrum Stratum in de gelijkna mige wijk. Berends ziet wel het gevaar van schaalvergroting maar hij ziet vooral grote voordelen van het zorgcen trum. „Bijna alle patiënten met een klacht kunnen we binnen ons cen trum behandelen." In het centrum zijn zeven huisartsen gevestigd, als mede een bloedafnamepost, thuis hulp, een consultatiebureau, drie fy- sio- en manuele therapeuten, maat schappelijk werk en een apotheek. De stichting neemt taken op zich als administratie, onderhandelen met verzekeraars, personeelswerk. Specialisatie biedt de huisarts nieu we kansen, zegt secretaris Nellen. „De overheid heeft sinds twee jaar de prijs vrijgegeven voor tien procent van de behandelingen in de zieken huizen zoals staar en versleten knie ën. Vanaf 2008 mogen de verzeke raars over 70 procent vrij onderhan delen met ziekenhuizen, die op basis van prijs en kwaliteit kunnen concur reren." Zorgcentra moeten daar vol gens haar al op inspelen. „Als de ver zekeraars slim zijn gaan ze ook fors investeren. Voor eenvoudige medi sche ingrepen kan de patiënt dan te recht in de goedkopere eerstelijns- zorg." Of, zoals huisarts Ed Berend- sen uit Eindhoven het zegt: „Een huisarts vindt het ook wel eens leuk om een knobbeltje uit een oor te snij den." Berry van der Heijden huisarts uit Toon Kor- verfilmde roman Help verzuipt is al lang geleden nder gegaan. De solo-arts )okal schaars. Huisartsen ma- eds vaker deel uit van allerlei De pa- een nummer, vrezen som- Anderen stellen dat de zorg ter wordt door schaalvergro- efficiëntie. arts die zijn patiënten kent en aoonlijke en medische dossier heeft opgeslagen opgeschreven. „We be uitstervend ras", zegt uit Rotterdam. „Ikbe- jn terminale patiënten nog iet weekend of 's avonds." We hebben het verloren. Ook Ik moet wel." wil hij wel kwijt, mag niet in de krant, huisarts op het vissers- 'Urk, wil graag in de krant, st ergert hij zich suf aan de ■0t samenwerking in de zorg. collega's op Urk en circa in het land wil van huis uit blijven werken, praktijk voeren en zeer be- pilt die ons 's avonds of in kend belt, krijgt een dokter •jn en niet een 'of andere juf- Met twee van de artsen op deelt hij avond-, nacht- en (anw-diensten). „Je je patiënten. De kracht luisarts zit in de combinatie Ische kennis, nabijheid en de 'an en over de patiënt gedu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29