levende legendes met pensioen Avonturier Sjef Faas trekt zich nu echt terug uit de smokkel Lie bijlagen: 0113-315680 pzc.nl ;redactie@ pzc.nl nS31,4460 AA Goes lentie-exploitatie: i.en Midden-Zeeland: 0113-315520; «•Vlaanderen: 0113-315570; (1331:020-4562500. politie 'de bende van Faas' betrapte op het moment dat ze op het erf van een bedrijfje in Puur bezig waren be vroren garnalen weg te kappen rond een partij verstopte hasj. Faas werd veroordeeld tot een jaren lange celstraf. Vlak voor de rechts zaak hadden medewerkers van de ge vangenis in Mechelen op het laatste moment een vluchtpoging van Sjef we ten te voorkomen. Hij stond al op de gevangenismuur, maar kukelde er aan de verkeerde kant af. Vrijbuiter Gevangenis in en gevangenis uit. Dat beeld ontstaat. Maar ook het beeld van een vrijbuiter, die de prikkels en de spanning van het avontuur niet kon missen. Geboren als Jozef Maria Prudence in Kaprijke (z'n moeder, die nog leeft, is een Vlaamse, z'n inmid dels overleden vader kwam uit Bier vliet) bracht hij van z'n vijfde tot z'n veertiende jaar door op strenge Bel gische kostscholen. Luisteren, gehoor zamen en vooral mond houden. Toen hij uiteindelijk bij zijn ouders in Ter- neuzen introk, werd hij al snel gecon fronteerd met de smokkelpraktijken van Witte Marien. De botersmokkel was verklaarbaar: het was de keuze tussen armoede en een stukje wel vaart en avontuur. Maar eerst ging de toen vijftienjarige Sjef nog even va ren, op de legendarische sleepboot Coby M. van Muller in Terneuzen. Toen zijn ouders cafetaria Panaché in de Nieuwstraat verruilden voor ca fé-restaurant De Kraag op de weg naar Zaamslag, verhuisde Sjef mee. Aan de toog hoorde hij de spannend ste verhalen. Het begon met het terug rijden van lege vrachtwagens vanuit België, maar al snel reed de negentien jarige Sjef met vrachtwagens vol de grens over. Tol hij, nog geen twintig, voor het eerst in de armen van de Rijkswacht liep, bij Verrebroek. Z'n cel in Dendermonde was kil, een tafel die ook als bed fungeerde en een stro matras. Later zag hij alle mogelijke gevangenissen van binnen. Zoals de oude gevangenis op de Kousteense- dijk in Middelburg, waar gedetineer den op zolder in kooien sliepen op een stromatras. Levensgevaarlijk, want er werd gerookt. Natuurlijk is het afkicken, na een le ven als smokkelaar en het eeuwige ge vecht met de 'sterke arm'. „Het kost moeite afstand te nemen, al ben ik er nu écht uitgestapt." Maar hij twijfelt er niet aan dat politie en justitie hem nog steeds in het oog houden. Met een grijns: „Natuurlijk word ik nog afge luisterd; dat weet ik wel zeker!" Aector Dooms en Wout Bareman ag 3 februari 2007 Sjef Faas bij het beeldje van de smokkelaar in De Klinge. wandelt op z'n sokken door het huis in doodgewone woonwijk in Hulst. Geen villa met een knappe wagen voor de een rijtjeshuis met een tweedehands ,Ach, als je meer dan dertig maanden in ihebt gezeten, is alles ruimer dan dat. Ik et allemaal prima. Heb altijd sober ge in dat blijf ik doen." Hij denkt wél aan een aan de Vlaamse kust, voor hem en z'n Monique. Maar wil hij eerst wel zwart de tien jaar gevangenisstraf, die hij og moet uitzitten, verjaard is. Sjef Faas werd vlak voor kerst 66 jaar. Ruim twaalf jaar van z'n le ven zat hij in de gevangenis, in Neder land en België. Decennialang werkte hij aan een bijna onaantastbaar ima go, dat van een onverbeterlijke avon turier, die werkelijk alles smokkelde wat los en vast zat. Het begon met bo ter, daarna waren het sigaretten, alco hol, mensen, diamanten en uiteinde lijk vooral drugs. Softdrugs, want aan harddrugs begon hij niet, uit morele overwegingen. Ja, xtc-pillen dan weer wel, maar ook die beschouwt hij als een geestverruimend middel dat het lichaam weinig schade toebrengt. Faas, aan tafel in de kleine, knusse woonkamer: „Het klinkt misschien vreemd uit mijn mond, maar soft drugs en xtc moeten zo snel mogelijk worden gelegaliseerd. Op die manier voorkom je criminalisering en de dis tributie van rotzooi, die wél schade lijk kan zijn." Na een bewogen leven en na een laat ste verblijf van meer dan dertig maan den in de gevangenis voor een xtc-zaak heeft Sjef Faas het milieu de rug toegekeerd. Definitief, verzekert hij. „Vroeger zat ik in de cel alweer plannen te maken voor nieuwe smok- kelzaken. Nu ik de vijfenzestig gepas seerd ben, is dat voorbij. Ik wil ex- voor m'n kinderen en vooral m'n klein kinderen zijn. Ze hebben recht op een vader en een opa, niet één die steeds weer in de kranten vei-schijnt als die drugsbaron. M'n verstand zegt nu dat het genoeg is geweest." Topcriminelen Trouwens, het verhardende milieu stond hem allang niet meer aan. „Ik heb al die mannen, die in de IRT-affai re passeerden, gekend. Topcrimine len. Door de komst van de Joego's en andere buitenlanders ging het er in het milieu steeds rauwer aan toe. Dat was niets voor mij, zoals ik ook die harddrugs afwees. Ik kom uit een to taal ander milieu, botersmokkel, siga rettensmokkel, alcohol en natuurlijk hasj. Ik heb meer dan twintig jaar ge werkt met dezelfde mensen, een vaste ploeg. Het waren mijn werknemers, ik zag het als een bedrijf, een onderne ming. De grote jongens uit de Rand stad hielden zich niet enkel bezig met hasj, maar met allerlei zaken. Dan heb je op den duur geen overzicht meer. Ik ben een enkele keer wél met zulke lui in zee gegaan, maar dan liep het fout. Dan bleek dat die hele orga nisatie al tijden door de politie werd getapt, bijvoorbeeld." „Ik vroeg voor af aan m'n bemanningsleden wat ze Wilden verdienen met zo'n reis. Zei den ze 25.000 gulden, dan verhoogde ik dat tot 35.000 gulden. Maar je had er altijd bij, die onderling gingen pra ten als ze die grote partijen aan boord zagen komen. Die wilden dan plotse ling een ton of zo. Dat weigerde ik per- tinent. Niet omdat ik zogenaamd een krent was, maar omdat ik ook met al le risico's zat. Ik financierde de zaken, zorgde voor de schepen, moest - als ze vast zaten - ook opdraaien voor hun advocatenkosten en zorgen dat hun vrouw en kindex-en te eten hadden. Daar stonden ze nooit bij stil. En eer- lijk gezegd... van het geld dat ik aan anderen heb voorgeschoten, kun je wel tien levens leiden" Halverwege de jaren negentig werd hij door de rechtbank in Brugge en die in Gent kort na elkaar veroordeeld tot in totaal achttien jaar gevangenis straf (later teruggebracht tot tien jaar) wegens deelname aan een crimi nele organisatie, die verschillende schepen had ingezet voor het trans port van grote hoeveelheden hasj uit Senegal en Marokko. Voor diezelfde vergrijpen, werd hij ook door de recht bank in Middelburg aangepakt. Offi cier van justitie mr. Jo Valente zag zijn pogingen om Sjef Faas vervolgens - via de pluk-ze-wetgeving - 35 mil joen gulden af te snoepen, stranden. Uiteindelijk bleef het bij teingbeta- ling van een uitkering, vereffening van belastingschulden en een ontne ming, in totaal zo'n 3,3 miljoen gul den. In 2003, toen Faas naar eigen zeg gen schoon schip had gemaakt en een nieuw leven wilde beginnen, volgde z'n aanhouding wegens betrokken heid bij de Australische xtc-zaak. Hij zat ervoor vast tot vorige zomer; in het najaar was hij weer vrij man. De handelwijze van officier mr. Rob Rammeloo in die laatste zaak heeft hem gesterkt in zijn mening dat justi tie dossiers veelvuldig manipuleert, al dan niet op basis van rammelende pro cessen-verbaal van rechercheurs, die creatief omspringen met de gesprek ken, die via telefoontaps zijn opgevan gen. „Ze verbouwen zinnen en maken samenvattingen, die belastend zijn, maar die je absoluut niet zo hebt ge zegd. Er wordt écht geknoeid met dos siers, er worden stukken weggelaten Kokkelvissers vluchten naar Afrika en aan de verdediging onthouden. Ge tuigenverklaringen worden niet ge toetst, maar voor zoete koek aangeno men. Ik neem het Rammeloo kwalijk dat hij de nadrukkelijke verklaring van een belangrijke getuige, die bij het eerdere verhoor in die zaak perti nent had gelogen, buiten het dossier heeft proberen te houden. Bewust. weinig over. In zijn laatste woord voor de rechtbank in Middelburg, in maart 2005, voegde Faas de rechters toe: „Laat u niet misleiden door aller lei verklaringen die afgelegd zijn door mensen in grote psychische nood en met een wel heel zwakke en gevoello ze gewetensfunctie. De leugen regeert in deze zaak en het Openbaar Ministe- foto Peter Nicolai toen hij werd verdacht en regelmatig ook werd veroordeeld voor grote hasj transporten. Hét bezorgde hem titels als 'smokkelkoning' en 'drugsbaron'. Politie en justitie spraken van 'één van de belangrijkste sleutelfiguren in de internationale di'ugssmokkel', die halverwege de jaren zeventig verant woordelijk werd gehouden voor 'de Sjef Faas wordt door Belgische Rijkswachters gearresteerd Hadden ze in die zaak doorgerecher cheerd, dan hadden ze de werkelijke daders gevonden en was ik vrijge pleit." Bevriend Dat nota bene Robbie Rammeloo hem dat moest aandoen, een zoon van de confectieverkoper uit de Nieuwstraat in Terneuzen. De pa en ma van de offi cier gingen ooit bevriend om met Sjefs vader, 'de Witte Marien' Faas en diens vrouw, actief in de horeca in diezelfde straat. Van de hoge straffen, die Rammeloo in de xtc-zaak eiste, bleef uiteindelijk rie tracht er de vruchten van te pluk ken." De zeven jaar, die de rechtbank hem gaf, werd door het Gerechtshof in Den Haag grotendeels ongedaan gemaakt. Maar voor de zoveelste keer was Faas ervan overtuigd dat justitie er een pot je van, maakt. „Ik heb het toch alle maal meegemaakt. De ene keer werd ik veroordeeld voor iets wat ik niet ge daan had en de andere keer vrijgespro ken voor zaken waar ik middenin zit. Dan kun je dat hele apparaat niet meer serieus nemen." In de jai-en zeventig en tachtig domi neerde Sjef de krantenkolommen, grootste drugsvangsten ooit'. Zoals in '76, toen de politie bij een ac tie ter hoogte van de Haringvlietbrug een partij van 3500 kilo hasj onder schepte of nauwelijks vier maanden later, toen 4300 kilo hasj werd aange troffen in een landbouwschuur bij Heinkenszand. De partij uit Marokko was een uur eerder in de Flipjeshaven bij Wissenkerke aan wal gezet door de kotter Latvia. In Heinkenszand ontvluchtte Sjef de politie ternauwernood. Hij sprong door een raam en rende de polder in. Een soortgelijke vlucht ondernam hij begin jaren tachtig, toen de Belgische Verongelukte smokkelauto bij Eede, november 1957. foto Oscar de Milliano/Zeeuws Documentatiecentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25