deale brug tussen PvdA en CDA Iensen zijn niet eeuwig goed of slecht Vergeten foto's van watersnoodramp door lezers herkend dat ChristenUnie zegen voor het land zou zijn levert uiteenlopende reacties op CU is niet bij machte een ommezwaai teweeg te brengen 19 nfPrnst Jan Rozendaal l£5pZC-abonnees en bezoe- sran de website hebben afge- enneek gretig gereageerd op .-telling dat de ChristenUnie b zegen is voor het land. Zes- rprocent is het daar niet mee s.Er zijn meer dan vijfhon- rfstemmen uitgebracht. i mensen denken dat de CU armen en waarden in het ka- 3 brengt waar premier Bal- iade het zo vaak over heeft, ihoop dat normen, waarden respect voor anderen weer ja in het vaandel komen te jn", schrijft A.M. de Jong. tekst: 'Wat u niet wilt dat u ChristenUnie in Zeeland iTijdens de verkiezingen nor de Tweede Kamer ireeg de ChristenUnie in ijvember 5,1 procent van g Zeeuwse kiezers achter i Departij kreeg de meeste ïinmen in Middelburg: i,t procent. iIn Hulst is de partij het jleinst: 1,2 procent van de itmmen. De CU; heeft diie leden in jivinciale Staten: J. van jnkel, J. van Oosten en i. Visser. Sinds de gemeenteraads- skiezingen van vorig jaar set de CU in Zeeland 16. adszetels. In Borsele, teen Veere wordt samen werkt met de SGP. In de fng zijn niet de comple- i fracties meegenomen, ar alleen de CU-leden. De CU is samen met de i)P vertegenwoordigd in colleges van burge- ssster en wethouders. De Éouders zijn daar gele- sddoor de SGP. i Zeeland telt één burge- sster van CU-huize: iN'uis in Tholen. geschiedt, doet dat ook een an der niet' vind ik heel belangrijk en hopelijk kan de CU op die le vensstijl een stempel drukken." Met de CU wordt het nieuwe ka binet 'groener en socialer' dan de vorige kabinetten Balkenen de, meent J. van Toor. „Dat zou een verademing zijn." Verschillende respondenten ver wachten dat de CU meer nadruk zal leggen de regels van de bij bel, wat ze toejuichen. Anderen hebben daar juist moeite mee. „We zijn nu letterlijk en figuur lijk aan de goden overgeleverd", mailt Oosten. M. de Groot denkt dat we 'teruggaan naar de mid deleeuwen' en Wil vreest dat de grens tussen kerk en staat erg dun wordt 'en we weten wat een ellende dit kan geven'. „De christelijken zullen anders denkenden hun normen en waar den opdringen", verwacht Pie- ter. Het is gedaan met winkelen op zondag, de kroegen moeten zaterdag om middernacht dicht (aldus pm). Leo is bang dat de CU gaat tornen aan verworven heden waarmee de samenleving de laatste eeuw is verrijkt. „Ein delijk onderdrukken we in dit land geen vrouwen meer, mag ie mand onder voorwaarden eutha nasie of abortus plegen, accepte ren we homo's, om maar een paar voorbeelden te noemen. Het vertrouwen in de CU? Eerst zien en dan geloven." Een aantal mensen denkt dat de CU de stabiüteit van een nieuw kabinet vergroot, omdat de par tij bij uitstek het midden kan houden tussen PvdA en CDA. „Ze denken positief als het gaat om sociaal gevoelige zaken (evenals partner PvdA) en posi tief in zaken van fatsoen, nor men en waarden (evenals de CDA-partner)", betoogt C. van den Bovenkamp. „Dus een soort brugfunctie." Wat Mary Ann betreft maakt de ze middenpositie de CU zelfs ge schikt om de premier te leveren. „Meneer Rouvoet stelt helder en overzichtelijk zijn punten aan de orde, blijft altijd correct, is vriendelijk en volgens mij (Pv- dA-er) de meest geschikte kandi daat om premier te worden." Een aantal mensen dat reageerde op de PZC-stelling denkt dat de CU de stabiliteit van een nieuw kabinet vergroot, omdat de partij bij uitstek het midden kan houden tussen PvdA en CDA. foto Harry Blokzijl/GPD door Ernst Jan Rozendaal GOES - Voorzitter Jaap van Gin- kel van de Statenfractie van de ChristenUnie vindt de uitslag van de PZC-peiling op internet erg meevallen. „We zijn maar een kleine partij. Als veertig pro cent de CU een zegen noemt voor het land, vind ik dat veel." Van Ginkel wijst erop dat een stelling op internet mogelijk wel aanhangers van de Christen- Unie uitnodigt om te reageren. Maar dat geldt net zo goed voor de tegenstanders. Van Ginkel: „De waarde is dus moeilijk te be palen. Ik kijk er wel van op dat veel mensen ons het voordeel van de twijfel geven. Zo hoort het natuurlijk ook- in een demo cratisch stelsel." Gaan jullie het komende kabi net inderdaad groener en socia ler maken „Dat hoop ik toch wel. Het groe ne zit in onze achtergrond. Wij pleiten voor meer inzet om de schepping, of anders gezegd het milieu, te behouden of beter te maken. Het sociale komt voort uit het feit dat wij als christen een bijdrage willen leveren aan de maatschappij. Dat wij een wat socialer gezicht hebben dan het CDA vind ik logisch. Dat is wat ons onderscheidt. Anders hadden we geen bestaansrecht. We zijn op dat punt wat stren ger in de leer." Over strenger in de leer gespro ken. Veel mensen zijn bang dat jullie de scheiding tussen kerk en staat willen opheffen. „Die is bij ons natuurlijk veilig. Wij zijn geen kerkelijke partij, maar een politieke partij geba seerd op bijbelse principes. We leven in een democratisch stel sel, de CU is een kleine partij, we zijn helemaal niet bij machte om een grote ommezwaai in Ne derland teweeg te brengen. Maar niemand kan ons kwalijk nemen dat we op een democrati sche wijze onze principes probe ren te verwezenlijken. Het zou juist ondemocratisch zijn om dat tegen te houden." Denkt u ook dat de CU de lijm is tussen PvdA en CDA? „Als we een brugfunctie kunnen vervullen, zouden we al behoor lijk tevreden zijn. Beide partijen hebben belangrijke punten die ook in ons verkiezingsprogram ma staan. We moeten oppassen dat we vereenzelvigd worden met bepaalde ethische kroonju welen. D66 had ook zijn kroon juwelen en iedereen weet hoe dat is afgelopen. Wij moeten er voor zorgen dat we geloofwaar dige zaken in het regeerakkoord krijgen en niet dingen waarvoor eigenlijk geen draagvlak is. Het gaat om meer dan alleen ethi sche waarden en normen. We zijn een brede partij die het heil nastreeft van onze medemens." Hebben jullie wel genoeg be- stuurservaring om ministers en staatssecretarissen te leveren „We hebben geen ex-ministers, maar we hebben wel al vele ja ren ervaring in het Nederlandse parlementaire stelsel. Natuur lijk lopen er uitstekende be stuurders rond, ook in onze par tij, het is alleen zaak dat ze nu boven water komen. Dat het mis schien mensen zijn die niet ie dereen kent, lijkt me wel ver nieuwend. Ik hoop dat het kabi net een mix wordt van nieuwe mensen en mensen met rege ringservaring." zaterdag 3 februari 2007 Nieuwe directeur Staatsbosbeheer DEN HAAG - De secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV), C. Kalden, is benoemd tot directeur van Staatsbosbeheer. Hij neemt die functie over van K. Vriesman. Kalden (58) is sinds 1982 in rijksdienst. Bij LNV vervulde hij een reeks functies, onder meer directeur Dienst Landelijk Ge bied en sinds 2002 secretaris-generaal. Daarvoor werkte hij als de eerste vaste medewerker van het Zeeuws Coördi natieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescher ming in Goes. Dit ZCO ging samen met de Vex-eniging Milieuhygiëne Zeeland op in de huidige Zeeuwse Milieu Federatie. Mee Zeeland Middelburg verhuist MIDDELBURG - Het hoofdkantoor van de ondersteu ningsdienst Mee Zeeland verhuist dit weekeinde van de Singelstraat naar de Buitenruststraat in Middelburg. De nieuwe behuizing is goed te betreden voor mensen met een bewegingsbeperking. De entree van het monumenten- pand in de binnenstad moesten rolstoelers via een stijle x-ij plank in. Mee geeft ondersteuning aan mensen met een fysieke of verstandelijke beperking. Ook het Rian, het regionaal in tersectoraal Autisme Netwerk en de Integrale Vroeghulp stappen over naar de kantooi'villa naast de Schx-oeweg. Dinsdag 6 februari dx-aaien de organisaties op het nieuwe adres met een nieuw telefoonnummer: 0118 - 432000. Zandzuiger stilgelegd NEELTJE-JANS - De waterpolitie heeft gisteren een zandzuiger stilgelegd omdat het vaarbewijs van de kapi tein al meer dan een jaar verlopen is. Het schip kwam vanaf de Noordzee de Roompotsluis bin- nenvaren en liep i-egelrecht in de armen van controleurs die bezig wax-en met controle op naleving van scheepvaaxt- regels. Tijdens het onderzoek bleek dat er meer aan de hand was dan alleen een verlopen vaarbevoegdheid. Het oliejoux-- naal was niet goed ingevuld, het schip had één beman ningslid te weinig aan boord en het schip had twaalf uur achtereen gevaren zonder aflossing. Voor alle overtredingen is proces-verbaal opgemaakt. Het schip mag weer verder varen als de eigenaar voldoende én gekwalificeex-d personeel heeft gevonden. Oranjefonds gaf 1,1 miljoen euro GOES - In het vijfjarig bestaan van het Oranjefonds is in Zeeland voor ongeveer 1,1 miljoen euro uitgedeeld. Het geld ging naar 180 projecten. Het fonds werd in 2002 gevormd ter gelegenheid van het huwelijk van prins Willem-Alexander en pxinses Maxi ma. Het Jxxliana Welzijnfonds (sinds 1948) werd exin opge nomen. Doel van het fonds is het bevorderen van de sociale sa menhang in stad en dox-p. „Bijzondere projecten waar door mensen elkaar ontmoeten en een plek vinden in de samenleving", aldus directeur R. van der Giessen. Enkele voox'beelden: de stichting maatschappelijk werk Ooster- schelderegio kx-eeg 15.000 euro voor het opzetten van een nxilwinkel. Voor het px-oject jeugdadviseurs jongeren ont ving de stichting welzijn Zeeuws-Vla a ndei'en in Oostbux-g 20.000 euro. door Rinus Antonisse GOES - De vergeten ANP-foto's van de Februariramp 1953 die de PZC vorige week vrijdag pu bliceerde, zijn genomen in Oost- dijk, 's Gravendeel, Kruiningen en Maassluis. Dat blijkt uit reac ties van lezers. De beelden van de watersnood ramp zijn onlangs opgedoken bij het herschikken van het his torisch fotoarchief van het Alge meen Nederlands Persbureau. Ze wax-en destijds genomen door fotograaf G. van der Werff. Bij het opbergen was niet bij alle fo to's duidelijk aangegeven van welke plek in het x-ampgebied ze waren. Krixiningen staat in het archief bij de linksboven afgedrukte fo to genoteerd. Fout, meldden ver schillende lezers. „Het is een fo to van het gat in de Lavendel- dijk in Oostdijk", weet M. van Manen, die zo'n 25 jaar in het dorpje woonde. „De schuur op de voorgrond is een aantal jaren geleden afge broken. De laatste eigenaar was boer Jan Stouten. De huizen ver derop zijn de nummers 17, 19 en 21. Een gedeelte van Oostdijk viel toen onder de gemeente Kruiningen, vandaar misschien de vergissing", aldus Van Ma nen. F. Nieuwenhuijzen uit Kruinin gen meldt dat de foto linkson der in zijn woonplaats is geno men, vanaf de kerktoren rich ting Waarde. „Op de achter grond is de molen aan de Slag veldstraat te hex-kennen." Vol gens hem is de foto al eerder ge publiceerd in de boeken Krui ningen in vroeger tijden (deel een) en Boven Water. I. J. Quaak geeft aan dat het om een foto van de Bxxrgemeester Elenbaasstraat gaat. „Het stuk je dak linksonder is van mijn ouderlijk huis nummer 9. Ik was toen negen jaar. De foto is geno men tijdens laag water, want de bessenstruiken zijn goed zicht baar. Nu loopt de Vogelaar- straat door dit gebied. Op de achtergrond is de Welhoek straat goed herkenbaar." De foto x-echtsonder is gemaakt in Maassluis, mailt W. van Gilst-Minnema uit Goes. „Ik was nog geen drie jaar tijdens de watersnood en woonde in Maassluis. Ik weet haast wel ze ker dat het een opname is van de straat waar wij toen woon den, de Piex-sonstraat." C. Ploeg-van de Maarel en J. C. van Hartingsveldt, beiden uit Kapelle, bevestigen die lezing. „De wijk werd 't Stort ge noemd", schrijft Ploeg. Van Har tingsveldt stuurt een kopie van een vergelijkbare foto uit de Maassluise Courant De Schakel, die in 2003 vex-scheen en een plattegrond van de plaats ixit 1939. S. van Loo uit Kruiningen, die het boek Boven Water over de ramp in Oost-Zuid-Beveland sa menstelde, stelt dat de foto rechtsboven een opname van de Molendijk in 's Gravendeel moet zijn. Hij wijst erop dat veel van de teruggevonden ANP-foto's al jaren onder de be volking circuleren. „Er zijn er ook aardig wat gebruikt in di verse kranten van 1953." De opmerkingen van de PZC-le- zers worden doorgegeven aan het ANP-fotoax-chief, waar in middels ook al rechtstreeks veel informatie over de foto's van Van der Werff is ontvangen. Oosterlandse bestraft wegens uitkeringsfraude MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Klaren- beek veroordeelde gisteren een 42-jarige vrouw uit Oosterland voor uitkeringsfraxxde conform de eis tot 220 uur werkstraf. De verdachte had ruim vier jaar, tot 12 juli 2005, gefrau deerd door op het rechtmatig- heidsonderzoekformulier niet te vermelden dat haar (ex) man bij haar inwoonde. Daardoor hep de gemeente Schouwen-Duive- land 42.000 euro mis. Officier van justitie W. Smeenk wees de vrouw erop dat het niet de eer ste keer was dat ze fraudeerde. „Ik wilde snel mijn schulden af lossen", zei ze. De politierechter vond dat de Oosterlandse op een grove manier misbruik had ge maakt van het gemeenschaps geld. De vrouw is inmiddels een afbetalingsregeling met de ge meente begonnen. Sist •genspel' tweede deel van trilogie schrijfster Floortje Zwigtman haar historische jeugdro- (2005), mte deel van de trilogie iqroene bloem', oogstte de Mburgse schrijfster Floor- veel ivaardering xs de belangrijkste prijzen. tag verschijnt de minstens opvolger: 'Tegenspel'. iHolf Bosboom - De pre- itie van haar nieuwe boek imaal in stijl. De schrijf- atvangt deze vrijdag uren- joumalisten in een stijlvol- aan de voet van de lanskathedraal in 's-Herto- waar alles een Engel- «r ademt. Ze is gehuld in bordeauxrode, negentien- wse jurk met sleep en lange handschoenen. Hal- fge het gesprek bedekt ze 'geworden schouders met Bntje'. deze locatie zelf geko- wdat het de meest Britse tuiten Groot-Brittannië is. omgeving en in zo'n jurk ook vanzelf damesachtig en elegant doen: rug schouders naar achteren, Je kunt je daardoor voorstellen hoe die da- ch destijds moesten voort al jaren een passie bet negentiende-eeuwse ind. Die leeft ze ten volle bet drieluik Een groene dat zich afspeelt in Lon- 'nd 1895, in het fin de De hoofdpex-soon is de volksjongen Mayfield, die op zoek efde en geld in de wereld mstenaars, prostitutie en enkringen rond schrijver Oscar Wilde belandt en zijn ho moseksualiteit ontdekt. In de rij-^- ke kunstschilder Vincent Farley meende hij aan het slot van Schijnbewegingen zijn grote lief de te hebben gevonden. De rela tie komt in Tegenspel zwaar on der dnxk te staan. Je beschrijft ook veel alledaagse dingen, die vaak niet in geschie denisboeken staan. Is dat het re sultaat van onderzoek of verbeel ding? „Ik vind het heel belangrijk dat ik het dagelijks leven uit die tijd goed ken, dat ik bijvoorbeeld 'Schijnbewegingen' was, nog meer dan je eerdere boeken, een groot succes. Is dat een stimu lans bij het schrijven of word je juist gehinderd door de verwach tingen die steeds hoger gespan nen zijn? „Aanvankelijk stimuleert het me. Het is een bevestiging van het feit dat je goed bezig bent en je raakt in een roes. Maar die zakt weer weg en als het volgen de boek bijna klaar, is het toch heel spannend: zou het wéér goed zijn, of zelfs beter-?" De trilogie is een combinatie van fantasie en non-fictie. Veel feiten, zoals het sodomie-proces rond Oscar Wilde, kloppen tot in detail, maar daarnaast doe je volop een beroep op de verbeel ding. Waar ligt de grens? „Ik vind dat ik fictieve persona ges mag introduceren, zolang zij de loop van de geschiedenis maar niet veranderen. Ik kan hen bijvoorbeeld met histori sche figuren laten converseren, zolang het maar niet ingaat te gen het karakter. Ik ken de histo rische personages vrij goed en weet dus wat bij hen past." oortje Zwigtman van Andrea Oostdijk 13 november 1974 in Terneuzen. Pedagogische academie basisonderwijs in Vlissin- onderwijskunde-psychologie aan de Open Universiteit, «plaats: Middelburg. Spelregels (2001), Wolfsroedel (2002), Schijnbewe- (2005, eerste deel drieluik Een groene bloem), Tegen- 12007, tweede deel Een groene bloem). en- Gouden Uil Jeugdliteratuur 2003 en Zilveren Zoen voor WolfsroedelBGN Jeugdboek van het jaar 2005, Gou- Uil Jeugdliteratuur 2006 en Gouden Zoen 2006 voor |fi bewegingen. weet wat men als eerste deed als men 's morgens de trap afkwam. Ik lees daarom veel boeken die in die periode geschreven zijn en dan kom je allerlei details te gen. Je hebt bijvoorbeeld het be kende kookboek van Mrs Bee- ton, de Sonja Bakker van die tijd. Daar staat precies in wat er gegeten werd, hoe de oven werd gestookt, de huishoudelijke ta ken van het personeel. Zo pro beer je je in te leven." Wat in 'Tegenspel' opnieuw op valt, is het rijke, krachtige taal gebruik, dat steeds divingt tot verder lezen. Het lijkt erop dat je heel makkelijk schrijft. „Integendeel! Pex-iodes van in spiratie worden afgewisseld met lange winter's blocks. Ik kan heel veel moeite hebben met een bepaalde scène. Soms ben ik da genlang bezig vooi'dat een zin precies klinkt zoals ik vind dat die moet klinken. Als het lukt is het telkens weer een cadeautje. Het is geen modus die ik kan af dwingen. Dat gaat me zelfs steeds slechter af. Dat heeft te maken met het feit dat ik ook een eigen bedrijf heb, waarbij ik educatieve teksten voor het on- deiwijs schrijf. Dan moet je elke keer overschakelen. Bij school- teksten denk je voortdurend: ben ik helder genoeg, moet ik nog doorveiwijzen? Zo'n inner lijke redacteur is funest bij het schrijven van fictie." Je boeken zijn in eerste instan tie bedoeld voor jongeren van 15, 16 jaar. Toch worden ze ook veel door volwassenen gelezen. Van 'Schijnbewegingen' ver scheen onlangs zelfs een aparte editie voor volwassenen. Merk je zelf dat het publiek breder xvordt? „Tijdens het schrijven ben ik niet met een doelgroep bezig, al leg ik wel wat meer dingen uit en let ik erop dat er voldoende dialogen en actie in zitten. Ver der schrijf ik vooral het boek dat ik zelf zou willen lezen. Reacties krijg ik wel vooral van de iets jongere generatie. Wat me vooral opvalt bij jongeren is dat ze er geen enkele moeite mee hebben dat het een histori sche roman is. Er zit zoveel in wat ze herkennen, dat «die af stand wegvalt. Ook krijg ik veel reacties van homoseksuele le zers. Het is vooral leuk om te ho ren dat het voor hen geen enkele Floortje Zwigtman. rol speelt dat het boek is ge schreven door een vrouw." Aanvankelijk zou 'Een groene bloem' een tioeeluik worden, nu een trilogie. Bestaat de kans dat het nog verder uitdijt? „Nee, want ik heb het verhaal nu helemaal in mijn hoofd. Tij dens het schrijven van dit deel had ik op een gegeven moment zoveel bladzijden, dat het niet in één boek kon. Dan was het zo dik geworden dat het moeilijk leesbaar en verkoopbaar werd. Het verhaal dat ik wil vertellen, heeft tijd en ruimte nodig, maar ik heb absoluut een hekel aan succesformules die worden uit gemolken, Als je aanvoelt dat het afgelopen is, moet je ook stoppen, anders is het zonde van een goed vexhaal. Ik ben nu hal verwege deel 3, dat in 2008 of 2009 zal verschijnen." Bij de uitreiking van de Gouden Zoen hield je een opmerkelijk dankwoord over onverdraag zaamheid. Waarom deed je dat? „Nederland is van een overtole- rant land verandex-d in een into lerant' land en niemand protes teert eigeixlxjk. Er is een ldimaat ontstaan waarin iedereen zijn mening mag spuien zonder reke ning te houden met de geldig heid daarvan en met de gevoe lens van anderen. Ik ben heel ex-g tegen regels voor goed en kwaad als die niet door leefd zijn en niet getuigen van foto Lex de Meester liefde voor de medemens. Je moet altijd probex-en je in te le ven in de ander. Je hebt vaak niet genoeg informatie om een afgewogen oordeel te kunnen vellen. Boeken veranderen de wereld niet, maar ik hoop wel dat mijn lezer een klein beetje het idee krijgt dat het leven niet zo sim pel is. Mensen zijn niet eeuwig goed of slecht, situaties zijn niet eeuwig goed of slecht. Maar mijn voornaamste doel is de le zer en mezelf een leuke tijd be zorgen." Floortje Zwigtman, 'Tegenspel' (deel 2 van drieluik Een groene bloem). Uitgeverij De Fontein, 498 blz.,% 19,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19