'eeland oopt achter net DigiD IC Vergankelijkheid zonder treurnis inse muziek met een Zeeuwse kern Provincie moet waterschappen fusie opleggen Onderzoek naar succes biblioservicebus wissel SkodaOctavia Onderzoekers nemen Emergis onder de loep Heen Veere op orde Zeeuws Vlaanderen vrijdag 2 februari 2007 zl5 Advertentie Volg de Skodarijder en test de SkodaOctavia bij Autohuis Terneuzen Autohuis Terneuzen Mr. F.J. Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600 Er is al een SkodaOctavia vanaf €18.790,- door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Wanneer de twee Zeeuwse waterschappen weigeren te fuseren, moet de provincie een samengaan opleg gen. Gedeputeerde en WD-lijst- trekker J. Suurmond gaat ervan uit dat de vorming van één wa terschap in Zeeland deel uit maakt van het programma voor het nieuwe dagelijks provincie bestuur. Hij vindt dat de waterschappen Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden nog dit jaar de tijd mo gen nemen om zelf met voorstel len voor een fusie te komen. Ko men ze er - net als in het verle den - niet uit, dan is de provin cie aan zet, aldus Suurmond. Hij rekent er overigens op dat de waterschappen eieren voor hun geld kiezen en meewerken aan een fusie. De gedeputeerde wijst erop dat de provincie streeft naar één wa terschap per stroomgebied. De hele provincie Zeeland en een stukje West-Brabant vormen het stroomgebied van de Schel de. Eén groot waterschap is goedkoper en ook beter opge wassen tegen nieuwe Europese regels, met name de kaderricht lijn water. Suurmond is zich ervan bewust dat de twee waterschappen ver schillend denken over een fusie. Bij Zeeuwse Eilanden is bereid7 heid daaraan te werken. Water schap Zeeuws-Vlaanderen daar entegen liet eind vorig jaar nog weten dat het belang van de re gio zich tegen een samengaan verzet. Een onderzoek dat het dagelijks bestuur van Zeeuws-Vlaanderen liet uitvoe ren, wees uit dat een fusie wen selijk is. Er is vijf tot tien pro cent voordeel te behalen, wat zich onder meer vertaalt in de belastingtarieven. Toch wijst het waterschap fusie af, onder meer vanwege de werkgelegen heid voor de ambtenaren. Gedeputeerde Suurmond houdt vast aan het standpunt van het huidige dagelijks provinciebe stuur, daarin gesteund door Pro- vinciale Staten. „Het eindplaat je is één waterschap per stroom gebied. Ik zeg nu: beste water schappen, we venvachten dat je de hand aan de ploeg slaat. Ten zij de Staten zeggen: nee. Dan houdt het op." Hij verzekert niet over zijn graf te willen regeren, maar gaat er- dealniettemin van uit dat de fu sie hoog in het programma komt te staan, dat bij de vorming van een nieuw dagelijks provinciebe stuur wordt opgesteld. Hij hoopt clan weer als gedeputeer de aan de slag te kunnen. Gedeputeerde W. van Zand- brink (PvdA, natuur en water) is ook betrokken bij het toezicht op de waterschappen. Hij deelt Suurmonds verwachting dat het opleggen van fusie een punt is dat bij de college-onderhande lingen op tafel komt. Van Zand- brink kan zich vinden in het standpunt dat zijn partij (lande lijk) over de waterschappen heeft: opheffen en taken onder brengen bij de provincie. Kamerlid voor PvdA op Tholen SINT-MAARTENSDIJK - PvdA- Kamerlid Luuk Blom treedt don derdag 8 februari op als spreker op de PvdA-jaarvergadering in Sint-Maartensdijk. Blom, afkomstig uit Sint-Anna- land, krijgt thuis op Tholen de kans een toelichting te geven op de formatiebesprekingen voor een nieuw kabinet. Lijsttrekker Maria le Roy bij de Provinciale Statenverkiezingen is er ook en gaat in op de verkiezingen van 7 maart. De PvdA-bijeenkomst is in Haestinge in Sint-Maartens dijk, aanvang 19.30 uur. Drankrijder VLISSINGEN - Een 32-jarige automobilist uit Vlissingen heeft woensdagavond zijn rijbe wijs moeten inleveren. Hij had bijna drie keer zoveel gedron ken als toegestaan. and the Blue Connection, met rechts Walter Hopmans. [Rolf Bosboom ES - Walter and the Blue Connection is finse rootsband, maar met een Neder ig kern. Sterker nog: 'Walter' is Walter IMns, oorspronkelijk afkomstig uit 5. Volgende week keert hij terug naar persoonlijke roots, als hij met zijn band tedt in café Baarends, als onderdeel ten tournee door het land. teans woonde tot zijn twintigste in sen was er onder meer betrokken bij de "isatie van het Vrijbuiterfestival. Daar- 'Mnde hij jarenlang in Spanje, waar hij divas in de entertainmentsector. Hij de er zijn huidige vriendin kennen, een Samen vestigden ze zich in Finland. ;Qdels woont Hopmans weer in eigen :'W Amsterdam nu, maar de band met ®d- de blue connection - is nog steeds d- -Jk ga er een paar keer per jaar speelde veel met allerlei bands mee en teerde uiteindelijk zijn eigen groep, sa- ■®et drie Finse muziekvrienden: gita- Pasi Saharinen, bassist Pete Bergman trammer Anssi Lehtivuori. Onlangs is ^rste album van Walter and the Blue Connection uitgekomen, Get up and go geti teld. Dat laat een mix van singer-songwri- termuziek, americana, pop, blues, rock en folk horen. Hopmans (zang, gitaar, mond harp) schreef zelf de teksten en de muziek, maar ook de andere bandleden hebben een ruime inbreng. „Ik maak als het ware puur de tekening van het schilderij, maar zij kleu ren het verder in." Levendig Finland kent een uitgebreide en levendige muzieksector, zegt Hopmans, al is dat maar weinig bekend. Weliswaar is men trots op wat er allemaal gebeurt, maar de neiging om dat breed uit te dragen is beperkt. „Het is net als met Nokia, waarvan niet voor niets veel mensen jarenlang dachten dat het uit Japan kwam. In Finland heb je belangrij ke groepen zoals Varttina en bijvoorbeeld heel veel gothicbands zoals Nightwish, rockabillygroepen zoals The Barnshakers, een grote bluesscene en veel rootsmuziek en metal." Hart Die brede belangstelling is terug te horen op Get up and go. De cd heeft het viertal op genomen als 'live-studioplaat', waarbij de nummers in één keer werden ingespeeld. „Muziek moet je nu eenmaal maken met je hart. Het is iets wat spontaan moet gebeu ren." Diverse gastmuzikanten verleenden hun medewerking, onder wie pianist Harri Saanio van The Barnshakers. De band heeft al diverse optredens gedaan in Finland. Vandaag begint, in Diemen, een tiendaagse tournee door Nederland. Dat was nog' lastig voor elkaar te krijgen, want de mogelijkheden bleken beperkt te zijn. Veel etablissementen mogen bijvoorbeeld maar een beperkt aantal dagen iive-muziek hebben en waren daardoor volgeboekt. „Het is me opgevallen dat je hier, veel meer dan een paar jaar geleden, tegen allerlei bu reaucratie aanloopt." Toch staan er zes concerten op het program ma, waarbij werk van het debuutalbum en ook enkele nummers van de tweede cd die al in voorbereiding is, worden gespeeld. Hopmans heeft ook, tot zijn genoegen, een optreden in Zeeland kunnen regelen. In Goes nog wel. „Daar liggen toch mijn roots. Hiermee is het cirkeltje voor mij echt rond." Cd: 'Gel up and go' van Walter and the Blue Connection De band treedt vrijdag 9 februari op in café Baarends in Goes; aanvang: 21.30 uur. Zie ook www.wrafmusic.com. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Vergankelijkheid en wedergeboorte zijn belangrij ke thema's in de expositie die te zien is in de Domburgse galerie Art Aurum. Het duidelijkst komt dat tot uiting in het beel dende werk van Etuschka B. en de schilderijen van Uta Goe- bel-Gross. De beide kunstenaressen domi neren de expositie. Bij binnen komst valt het oog direct op de poppen van Etuschka B. De Duitse kunstenares is danseres geweest, maar richt zich tegen woordig meer op performances en theater. Daarbij gebruikt ze zelfgemaakt figuren, waarvan Art Aurum er nu enkele toont, als ware het hangende sculptu ren. Het zijn sprookjesachtige figu ren die een fantastische en idylli sche wereld oproepen. Wellicht een verloren gegaan tijdperk, dat van de jeugd. De verganke lijkheid wordt benadrukt door het materiaal. Etuschka B. gebruikt graag voorwerpen en materialen die ze vindt op wandelingen door de Manteling en op het strand tussen Domburg en Oostkapel- le. Botjes, zeewier, hout en pluk ken hertenhaar zijn tastbare spo ren van een ander, een vorig le ven. In de mooie wastekeningen van vrouwelijke figuren zit de ver gankelijkheid op een traditione lere manier verwerkt. Ze roepen een melancholische sfeer op. Afrika Op het eerste gezicht hebben de schilderijen van Goebel-Gross weinig gemeen met het werk van Etuschka B. Ze is duidelijk beïnvloed door Afrikaanse kunst. Tijdens een verblijf in Zuid-Afrika werkte ze met Winterreise in Baudeloo Hulst HULST - In de reeks Baude- loo-kamermuziek brengt bari ton Rob van der Meule zondag de complete uitvoering van Win terreise, de cyclus van 24 liede ren van Franz Schubert. Hij wordt op de piano begeleid door Leen de Broekert. Het concert in het Baudeloo-ge- bouw achter het stadhuis in Hulst begint om 15.00 uur. [Tiaiiriia Sondervan ij Emergis laat deze 3d vier onderzoeken los op gen medewerkers, de orga nen de cliënten. De instel- voor geestelijke gezond- ïorg neemt zich zo de maat ralileit van dienstverlening erkgeverschap. start bij de vraag' is het on- derzoek dat Casemanagement Services komende weken houdt bij locaties van Emergis in Mid delburg, Terneuzen en Goes. Gebruikers van de ambulante zorg worden benaderd met de vraag of zij een vraag hebben over de geestelijke gezondheids zorg en wat zij verwachten en ondervinden van die zorg. Bij dit onderzoek hoort de website www.hetstartbijdevraag.nl, waar mensen via het onderdeel 'Plaza' zelf hun vragen over de gezondheidszorg posten. Zieken huis Walcheren en de Ooster- scheldeziekenhuizen werken ook met dit onderzoeksprogram ma. Stichting Perspectief, ont staan uit de Federatie van Ouderverenigingen, bevraagt cliënten van Emergis over hun kwaliteit van leven. De interviews van de Stichting Perspectief vinden plaats op de opnameafdèling en twee ver- blijfsafdelingen. Bureau Motivaction neemt de vi taliteit en tevredenheid van me dewerkers onder de loep in een herhaling van eenzelfde onder zoek twee jaar geleden. Toen bleken de medewerkers voornamelijk tamelijk tot zeer tevreden, bericht de instelling. Tot slot laat de instelling 'myste ry calls' op zich plegen; telefoni sche oproepen waarmee het In stituut voor Telecom Organisa ties de bereikbaarheid, klantge richtheid, telefoonbeantwoor- ding en de inhoudelijke afhande ling keurt. De resultaten van de onderzoe ken worden te zijner tijd op de website www.emergis.nl toege licht, zegt woordvoerder N. Doe- land. Werk van Etuschka B. in galerie Art Aurum in Domburg. foto Lex de Meester plaatselijke kunstenaars. Ze ont leende daaraan verschillende motieven die allemaal contras-" ten uitdrukken: nian en vrouw, licht en donker, dood en leven. ten waarin begin en einde sa menvallen. Na een winterstop van vier weken gaat Art Aurum (Noordstraat 8 in Domburg) vol gende week vi-ijdag weer open. De expositie duurt tot 31 maart. Woe, vrij en za van 11-17 en zo van 13-17 uur. Wie de moeite neemt wat langer te kijken, ontwaart bijvoorbeeld slangen in combinatie met een menselijk geraamte. Het skelet symboliseert de dood, de slang is een symbool van de levenscy clus, de eeuwige terugkeer van alles. De vergankelijkheid duidt bij Goebel-Gross dus niet op treu righeid of pessimisme, net zo min overigens als bij Etuschka B, die met haar poppen immers een paradijselijke sfeer oproept. Ook Goebel-Gross maakt ge bruik van natuurlijke materia len, zoals de rode karde van de Tafelberg. Als altijd zijn bij Art Aurum ook sieraden te bewonderen. Dit maal springen vooral de oorbel len en broches van Kazuko Nis- hibayashi in het oog. Ze con strueert eindeloze knopen, alsof het origami is met goud en zil ver. Op hef spoor gezet door het werk van Etuschka B. en Goe bel-Gross is het onontkoombaar ze te interpreteren als labyrin- gers uit Veere kunnen een verhuizing binnen de gemeente digitaal afhandelen, evenals be paalde aanvragen via de compu ter. Veere heeft er daarbij voor gezorgd dat die aanvragen niet als een e-mail worden afgehan deld, maar daar in de gemeente lijke administratie terechtko men waar ze goed afgehandeld kunnen worden. Dat spaart uit eindelijk arbeid uit, is de erva ring. De Rijke: „Wij hoeven niet aan extra openingstijden van het gemeentehuis te doen. Men sen kunnen de aanvragen inzen den op het moment dat het hen uitkomt." Namens de gemeente Vlissingen laat J. Louws weten dat je als ge meente wel aan DigiD kunt mee doen, maar dat je dan ook wat te bieden moet hebben. Vlissin gen is rond de zomer zo ver. De gemeente Sluis is bezig met een nieuwe internetsite. Vanuit die gemeente trok de voormali ge wethouder R. Leentfaar hard aan de digitalisering van de Zeeuwse gemeenten. Sluis laat het echter momenteel ook afwe ten als het om DigiD gaat. Het zal nog een paar maanden du ren. Of zoals een medewerkster van Sluis opmerkte: „We willen niet dat de burgers in een virtu eel zwart gat vallen." MIDDELBURG - De Zeeuwse provinciale Rekenkamer doel dit jaar onderzoek naar de succesfactoren van de biblioservicebus in Zeeland. De biblioservicebus is in oktober 2005 in gebruik geno men. Een jaar later blijkt het een initiatief te zijn met nationalè en internationale aandacht. De biblioservicebus is een instrument om voorzieningen zoals de bibliotheek, de bank en andere dienstverle nende organisaties toegankelijk te houden voor het landelijk ge bied. Bezoekers kunnen gebruik maken van een informatiezuil en een pu- bliekscomputer die via een snelle draadloze verbinding zijn aange sloten op internet. In de biblioservicebus zijn verder: een geldauto maat, een oplaadpunt voor de chipknip, postzegels, bioscoopkaar- ten, strippenkaarten en treinkaartjes, boeken, kunstwerken, tijd schriften, cd-roms, dvd's en puzzels, rekken met folders en brochu res van bedrijven en organisaties en de mogelijkheid om documen ten te printen. De bus rijdt in de gemeenten Noord-Beveland, Kapel- Ie, Veere en Schouwen-Duiveland. De provincie heeft dit concept gezamenlijk ontwikkeld met onder andere de Zeeuwse Bibliotheek en de Rabobank. De Rekenkamer gaat na wat de succesfactoren in het project 'biblioservicebus' geweest zijn en welke lessen bestuur en organisatie in bredere zin hieruit kunnen trekken. foto Willem Mieras rRené Schrier ES - De Zeeuwse overheden ihcl afweten als het gaat je invoering van DigiD (digi- identiteit). Ze worden links «hts ingehaald door lande- overheden en diensten die lil terrein veel verder zijn. «tmeente Veere is de enige mrse gemeente waar bur- oel DigiD terecht kunnen. èeidsinstellingen kunnen DigiD dé identiteit verifië- isn klanten die gebruik ma- rji haar elektronische dien- Op dit moment kent DigiD klanten een gebruikers- ■met wachtwoord toe. gaeenten in Zeeland zijn •ft de voorbereidingen be saar tot nu toe komt het er internetsite van Goes donderdag nog dat bur- anaf 1 januari van dit jaar •en diensten terecht kun st DigiD, maar in de prak- ?:rdt dat pas dit voorjaar, iet waterschap Zeeuwse kan het nog wel jaren DigiD .daar wordt in- ke van de gemeente best trots op dat zijn wel al zo ver is. Bur-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41