Links ruziet over de formatie Fusie tussen Éssent en ^uon kost 1350 banen Minister royaal met gratis OV-chipkaarten Hirsch Ballin denkt aan verbod 'fuck you' Remkes: spionnen inlichtingendiensten in Nederland actief Miljoenen schade door brand Velsen iieuwe energiereus krijgt vier miljoen klanten Kijk vanavond: Oranjefonds, 5 jaar jong, 60 jaar oud. Nederland 2, TROS 17.30 uu Bent u ook betrokken bij onze samenleving? Word dan Vriend van het Oranje Fonds en steun ons. Samen met u investeren we in bijzondere projecten overal in Nederland. |b Kijk voor meer informatie of r J Jr om u direct aan te melden op CJT3.T1JG rOTlOLS'L— www.oranjefonds.nl/vrienden door Reinoud Roemer RIJSWIJK - De brand op het vissersschip in het havenge bied Beverwijk-Velsen heeft vrijwel zeker voor vele miljoe nen euro's schade aangericht. Gisteravond woedde het vuur nog altijd in het binnenste van het schip, maar omwonen den konden wel naar hun huis terugkeren, omdat het ge vaar voor de volksgezondheid was geweken. Ook de werknemers van de 140 bedrijven in de buurt mo gen naar hun werk gaan. Ze mochten sinds dinsdag, toen de brand rond 9.00 uur uit brak, niet in het gebied ko men wegens de giftige dam pen. In totaal zeker 35 men sen moesten worden behan deld, omdat ze last hadden van brandende ogen en hoofd pijn of omdat ze kampten met ademhalingsproblemen. Vol gens de Hulpverleningsdienst Kennemerland zijn er geen ge zondheidsklachten op lange termijn te verwachten. Op de eerste dag van de brand kwa men onder meer blauwzuur, zwaveldioxide en stikstofoxi de wij. Stabiel De brandweer laat het vissers schip 'leegbranden'. Dat kan nog enige tijd in beslag ne men. Maar het gevaar is gewe ken: het schip ligt stabiel en kan niet kapseizen. Oliescher- men rond de trawler moeten voorkomen dat weglekkende olie zich verder verspreidt. ANP 1NGEN - De rechtbank koningen heeft een 24-jari- an veroordeeld tot twintig 1 gevangenisstraf voor de ïd op een bejaard Duits (paar in Musselkanaal, afge- a zomer. nan heeft samen met een inige jongen uit Ter Apel en :!6-jarig meisje uit Mussel- sl een 73-jarige man en vrouw uit Duitsland telagen met palen uit een ad, Het drietal was uit op van het echtpaar, die vervolgens in Polen wilde apen. De twee mannelijke échten zijn van Poolse af- E 116-jarige meisje dat op de Üjk stond tijdens de moord, 1 gisteren door de recht- veroordeeld tot 204 dagen aai en jeugd-tbs. De straf- tegen de 17-jarige verdach- iaangehouden. Zijn geeste gesteldheid wordt nog on- Kht .ANP ROTTERDAM - Verkeersminister Karla Peijs deelt OV-chipkaarten uit in Rotterdam. Reizigers in de re gio Rotterdam zullen de komende drie maanden een stuk goedkoper met het openbaar vervoer kunnen rei zen, om ze lekker te maken voor de OV-chipkaart. De RET en andere vervoerders zoals Connexxion en de NS zijn gisteren massaal begonnen met het gratis ver spreiden van de elektronische betaalpas in de regio. Daarmee krijgen reizigers 30 procent korting op al hun reizen, zodat ze gedurende een testperiode, die tot eind april loopt, het systeem met de OV-chipkaart kunnen uitproberen. Minister Peijs en directeur Pedro Peters van de OV-brancheorganisatie Mobis deelden gisteren op metrostation Beurs in het centrum van Rot terdam royaal O V-kaarten uit. Zij lanceerden daar een landelijke reclamecampagne om de aandacht te vestigen op de komst van de OV-chipkaart. In en om Rotterdam en in Amsterdam is de vervanger van de strippenkaart en het treinticket als proef al beperkt in omloop. Andere steden en regio's zullen volgen, als al les goed gaat. Vanaf 1 januari 2009 zal dan de kaart in het hele land het enige geldige vervoer- en betaalmiddel in bus, tram, trein en metro zijn. foto Ed Oudenaarden/ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - De SP en Groen- Links bedrijven geschiedverval sing als zij beweren dat de PvdA hen tijdens de kabinetsformatie buitenspel heeft gezet. Dat zegt PvdA-fractievoorzitter Wouter Bos in reactie op uitspraken van Jan Marijnissen (SP) en Femke Halsenia (GroenLinks). Marijnissen zei onlangs in een interview met deze krant dat CDA en PvdA bewust het beeld hebben gecreëerd dat hij uit de onderhandelingen is weggelo pen. Halsema zegt in de Volks krant van gisteren dat de PvdA 'de enige linkse partij in het ka binet wilde zijn'. „Bos verkoos de ChristenUnie boven Groen Links." Onzin, reageert Bos. De PvdA drong juist aan op echte onderhandelingen tussen CDA, PvdA en SP. „Ik begrijp best dat Groen Links en SP ervan balen dat de gesprekken tussen ons en CDA en ChristenUnie lijken te lukken", sneert Bos op zijn weblog. „Maar dat is nog geen reden om te ontkennen dat het hun eigen beslissing is geweest om uit de gesprekken te stappen en het hun eigen aanbeveling was om gesprekken tussen CDA. PvdA en ChristenUnie te voeren." koers van de partij en de laatste verkiezingscampagnes. De par tijtop gaat er van uit dat de groep morgen op het con gres van GroenLinks in Utrecht een meerderheid achter zich krijgt. De kritische leden vinden dat partijleider Femke Halsema de meer liberale koers die zij voor staat, heeft doorgedrukt en dat GroenLinks niet meer herken baar is. Daarom moet er een 'partijbrede discussie' komen over de koers van de partij. Par tijvoorzitter Henk Nijhof ver wacht niet dat de positie van Halsema ter discussie komt te staan. GPD pagina 4 commissies geven PvdA en CDA tijd Éitig jaar cel >)r moord op its echtpaar ^7fi redactie binnenland SIERDAM - Nuon en Es- zetten hun fusieplannen rjUs gevolg daarvan gaan ibanen verloren. [hebben beide bedrijven gis- s, tijdens de bekendmaking itet fusieplan in Amsterdam gd. EssentNuon, zoals het we bedrijf gaat heten wordt [4 miljoen klanten en bijna [elft van het opwekkingsver- jen voor stroom het grootste jrièbedrijf van Nederland, jiel Boersma van Essent al de topman van het nieu- bedrijf. Ludo van Halderen iKuon heeft vrijwillig afge- ;van een positie in de top [het nieuwe bedrijf. Boers- behoudt zijn bekritiseerde salaris. Het hoofdkantoor jin Amsterdam. erpe tarieven trgrote doelmatigheid en in- jvoordelen belooft Essent ia haar klanten scherpe ta ai te zullen berekenen. Voor- jefusie tot stand komt, moe ten ondernemingsraden, vakbon den, aandeelhouders en mede- dingsautoriteit NMa nog hun oordeel vellen. Bonden en ondernemingsraden eisen dat er geen gedwongen ont slagen vallen. Volgens Van Hal deren zal het overtollig perso neel via natuurlijk verloop ver dwijnen. De verwachting is dat de NMa eist dat EssentNuon een groot aantal klanten over draagt aan andere partijen en haar productievermogen ver kleint. De NMa heeft al eerder laten doorschemeren voorwaar den aan de fusie van Essent en Nuon te verbinden vanwege de grote marktmacht van het nieu we bedrijf. De aandeelhouders zijn positief en tegelijkertijd kritisch. Gelder land, dat met 20 procent de grootste aandeelhouder van Es sentNuon wordt, laat advies- en accountantsbureau KPMG alle aspecten van de fusie grondig onderzoeken. „Plet is nog geen gelopen race", aldus gedeputeer de W. Dijkstra. De provincies Brabant en Overijssel vinden dat de fusie niet mag leiden tot een hogere energierekening. Es sentNuon trekt twee jaar uit voor integratie van alle bedrijfs onderdelen. Daarna wordt ge zocht naar een Europese fusie partner waannee men tot de top-5 van de Europese energie sector gaat behoren. Tot het moment van fusie blij ven Essent en Nuon eikaars con currenten. Dat betekent dat elk van de fu siepartners zijn eigen prijsbe leid blijft voeren en dat de inves teringsprogramma's gewoon worden uitgevoerd. GPD iploma bepleit »r basisschool (HAAG - Er moet een diplo mmen voor leerlingen op de school. Kinderen in groep hoeven geen examen te itnaar alle resultaten van Risen in groep zes, zeven en looeten worden vermeld op 5ploma. raat in een advies van de snjsraad aan minister Kr Hoeven. Uit het advies hdat tien tot achttien pro van de leerlingen onder niveau presteert. Daarbij liet vooral om kinderen van ageleide ouders en htone kinderen. GPD (Advertentie) vanaaag nestaat net oranje Fonas 5 jaar'. In de afgelopen 5 jaaT steunden we al ruim 7300 projecten in heel Nederland, op de Antillen en op Aruba. Zo zorgt het Oranje Fonds voor meer samenhang in Nederland. Kijk straks naar onze documentaire met daarin hoogtepunten van 5 jaar Oranje Fonds én unieke beelden van Prins Willem-Alexander en Prinses Maxima, ons beschermpaar.Terere van ons jubileum bieden zij de Koningin een uniek fotoboek aan. PAkk.ES HER/WW WAT 6EAJ JE. WÊEA V&R.VEUN Toen CDA en SP dat niet bleken te willen, was de PvdA voorstan der van gesprekken met Groen Links, maar die partij wilde niet en adviseerde toenmalig in formateur Rein Jan Hoekstra te gaan praten met PvdA, CDA en ChristenUnie. GroenLinks Halsema ligt intussen ook nog onder vuur vanuit haar eigen partij. Een groep van ruim 250 partijleden wil dat een onaf hankelijke commissie zich de komende tijd buigt over. de door Laurens Kok DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin van justitie wil desnoods de wet aanpassen om het roepen van 'Fuck you' tegen politieagen ten en andere publieke gezags dragers te verbieden. Zowel het kabinet als de Kamer achten de recente vrijspraak voor een 30-jarige man uit Alme- re, die een agent deze verwen sing had toegevoegd, onge hoord. Zij vinden dat de gebezig de term wel degelijk als beledi ging van een ambtenaar in func tie moet worden opgevat. De politierechter in Lelystad sprak de man vorige week vrij, terwijl het Openbaar Ministerie een boete van 300 euro had geëist. De rechter vond dat de uitlating moest kunnen. Binnenkort dient het hoger be roep in de zaak, maar Hirsch Ballin kondigde gisteravond in de Kamer al aan zich niet neer te zullen leggen bij een eventue le volgende vrijspraak. In dat ge val volgt een nadere strafbepa ling over deze 'niet-woorden- boekwaardige' uitlatingen, zo verzekerde hij de Kamer. „Dit is niet het gedrag dat wij zomaar willen laten passeren", aldus de minister. De Kamer ging gisteren in de bat met Hirsch Ballin en diens collega Remkes van Binnenland se Zaken over agressie en ge weld tegen 'werknemers met een publieke taak', zoals agen ten, ambulancepersoneel en lera ren. Uit onderzoek is gebleken dat deze werknemers zeer vaak te maken hebben met (verbaal) geweld. Actieprogramma Dat de situatie nijpend is, bleek eens temeer toen een 22-jarige man in oktober voi'ig jaar twee mensen neerstak bij de Sociale Dienst van Zeist. Het kabinet heeft daarom een actieprogramma ontwikkeld dat de agressie tegen moet gaan. Zo moeten gewelddadigen altijd worden vervolgd en wordt de strafmaat verdubbeld. De Kamer steunt die plannen, maar vindt ze nog niet concreet genoeg. GPD vrijdag 2 februari 2007 3 Man vervoert dieren in kratten DEN HAAG - De marechaussee heeft gisteren bij een rou tinecontrole in Heerlen 58 jonge hondjes en acht jonge katjes gevonden die in kratten in de kofferbak van een au to zaten. De inzittenden van de wagen, twee mannen uit Tsjechië, zijn aangehouden. Dat maakte de Landelijke In spectiedienst Dierenbescherming (LID) gisteren bekend. Volgens de inspectiedienst waren de mannen in overtre ding, omdat de meeste pups jonger dan acht weken zijn. Zulke jonge dieren mogen alleen worden vervoerd als hun moeder erbij is. De LID vermoedt dat de auto onderweg was naar België, waar de dieren verhandeld zouden wor den. Voor de pups is tijdelijk onderdak gevonden. ANP Schade ongeluk trap uitgekeerd UTRECHT - De gemeente Utrecht is begonnen met het uitbetalen van schadevergoedingen aan slachtoffers van het trapongeval in augustus in Utrecht. Volgens de ge meente zijn gisteren drie van de 35 claims afgehandeld. Door het instorten van een trap aan de Oude Gracht tij dens een concert kwam een persoon om het leven en raak ten tientallen mensen gewond. De gemeente verwacht dat het totale bedrag aan schade vergoeding uitkomt op tussen de 300.000 euro en 500.000 euro.. ANP KWF-medewerker geeft geld terug ASSEN - De medewerker van KWF Kankerbestrijding die fraudeerde, is bereid het gestolen geld terug te beta len. Het gaat om 160.000 euro. Daarnaast wil de vrouw een deel van kosten vergoeden die de instelling in deze zaak maakte. Die belopen een bedrag van 35.000 euro. Dat maakte KWF Kankerbestrijding gisteren bekend. De vrouw, die al jaren werkte voor KWF Kankerbestrij ding in de regio Groningen/Drenthe, liep vorig jaar zomer tegen de lamp. Ze werd op staande voet ontslagen. Zij moet zich later dit jaar ook nog verantwoorden voor de strafrechter. ANP Duo belaagt politiemensen APELDOORN - Twee mannen hebben gisterochtend vroeg tijdens een achtervolging twee keer geprobeerd in een gestolen auto op politiemensen in te rijden. Toen agen ten de twee in het Twentse Rijssen wilden aanhouden, re den ze met hoge snelheid weg. In Hengelo probeerden ze een politiewagen te rammen. In Apeldoorn leken de twee zich over te geven, maar toen agenten uitstapten, keerde de bestuurder en probeerde ook op hen in te rijden. Een agent schoot op een voorwiel van de gestolen auto. De verdachten reden nog enkele honderden meters door en vluchtten toen te voet. De poli tie kon een 18-jarige Tilburger aanhouden. De andere ver dachte is nog op de vlucht. ANP Zeldzame roofvogels gestolen SCHOONREWOERD- Zes zeldzame vogels zijn gestolen uit een roofvogelcentrum in aanbouw in Schoonre woerd, vlakbij Gorinchem. Dat deelde de politie gisteren mee. Plet gaat om een Chili Arend en vijf Palmgieren. De arend is 6000 euro waard, de gieren elk 1000 euro. De politie denkt dat een vogelkenner zijn slag heeft geslagen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Buitenlandse in lichtingendiensten spioneren soms in Nederland. Daarbij kan het gaan om politieke-, weten schappelijke- en bedrijfsspiona- ge, maar ook om „ongewenste beïnvloeding" van allochtonen. Dat zei minister Johan Remkes (Binnenlandse Zaken) gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Hij wilde in het openbaar niet zeggen om welke landen het gaat. Als er buitenlandse diensten in ons land actief zijn zonder dat dat gebeurt onder de vlag van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD), wordt actie ondernomen. „Dat gebeurt zo af en toe", zei Remkes. Als spionage aan de orde is, volgen „indringende gesprekken en maatregelen". Brochure Het hoofd van de AIVD, Sy- brand van Hulst, zei eind april vorig jaar dat Iran in 2005 in Ne derland heeft geprobeerd in het geheim kennis te bemachtigen over massavernietigingswapens. Al eerder wees de AIVD in jaar verslagen op de toegenomen dreiging van spionage, die zich vooral richt op de overheid, be drijven en universiteiten. De AI VD heeft een geactualiseerde brochure uitgegeven om de in stellingen te waarschuwen voor mogelijke spionageactiviteiten, maar grijpt soms ook actief in, aldus Remkes. Kamerleden wilden weten of Ne derlandse inlichtingendiensten ook wel eens spioneren in het buitenland, of de samenwerking met buitenlandse diensten is ver broken nadat de spionage was ontdekt en wat politieke spiona ge precies inhoudt. Remkes wil dergelijke vragen al leen beantwoorden in de Kamer commissie voor de inlichtingen en veiligheidsdiensten, waarin vertrouwelijke informatie wordt gedeeld. De bewindsman constateerde verder met zorg dat enkele plaat selijke, zelfstandige 'jihadisti- sche netwerken' in ons land zich de laatste tijd wat meer interna tionaal aan het oriënteren zijn. Ze komen, onder meer via inter net, in contact met ervaren radi cale moslims in het buitenland. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3