zc )nrust bij personeel thuiszorg PZC Het moeten wel meezingers zijn Ouders krijgen niet zomaar geld als oma oppast Sluis loopt voor op planning met aanpak wateroverlast wissel zeeuws Vlaanderen woering WMO leidt tot verschuiving van banen binnen Zorgsaam genda Seniorenorkest bestaat 12,5 jaar Nieuwe bomen voor Churchilllaan vrijdag 2 februari 2007 ■A3 van Stee KEUZEN - Thuishulpmede- KfS van Zorgsaam ^-Vlaanderen zijn onge- over het plan om de komen- ,ec tot drie jaar binnen de s organisatie te schuiven personeelDat gebeurt om- mini honderd gediplomeer- «soneelsleden van Zorg- a Thuis door de invoering de Wet Maatschappelijke •rsteuning (\VMO) te duur «vorden. «orgklachten: 00-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; Eerdags tot 12.00 uur ïdactie kuws-vlaanderen BlemAlexanderlaan 45 tabus 145 wü AC terneuzen 40115-645769 «c 0115-645742 nail: redtern@pzc.nl ^né Hoonhorst (chef) tout Bareman tymond de Frel van Stee 'te Bakker (sport) si's-Landshuis penstraat 37 561 AR hulst 4(0114)371379 (0114)371380 ■mail: redhulst@pzc.nl ibeila van Doorsselaer kntrale redactie ationspark 28 itbus 31 ^60 AA goes '4(0113)315500 (0113)315669 '"ail: redactie@pzc.nl ternet •pzc.nl mail: web@pzc.nl Zorgsaam probeert die mede werkers een andere baan te ge ven. die beter bij hun opleidings niveau past. Daarbij wordt ge dacht aan werkzaamheden in verzorgingshuizen, ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen of in de uit voering van andere zorgtaken. Uit het sociaal plan van Zorg saam, geldig voor de periode van april 2006 tot en met april 2010, blijkt onder meer dat de werkgever een ontslag- of ont bindingsprocedure in gang kan zetten als een medewerker een aanbod van een gelijkwaardige of passende functie weigert, ter wijl daarvoor geen grolden zijn. De mensen die aan debel trek ken, durven niet met hin naam in de krant. Maar dat zj de toe komst vrezen, blijkt uit hun reacties en allerlei vragn. „Het lijkt erop dat de weg vrij is om personeel te lozen. Vant wie bepaalt of een functie passend of gelijkwaardig is?", verklaart een vrouwelijk personeelslid. „En hoe zit het met \eertigers en vijftigers die in verjand met hun leeftijd moeilijk phatsbaar zijn of daardoor niet meer in aanmerking komen vjor om scholing?", zegt een ancer. Wat ook steekt is dat er over het sociaal plan van Zorgsaam nauwelijks communicatie met de werkvloer is geweest en de vakbonden en de onderne- mingraad ermee hebben inge stemd. Directeur A. Schelfhout van Zorgsaam Thuis verklaart dat een sociaal plan in feite niet meer is dan een collectieve rege ling die de gevolgen dekt voor werknemers bij beëindiging, in krimping, fusie of verplaatsing van de onderneming waarbij zij werkzaam zijn. Schelfhout: „Daarmee antici peer je dus op veranderingen die kunnen plaatsvinden. Soms heb je een sociaal plan ook hele maal niet nodig. De invoering van de WMO blijkt echter zeer ingrijpend. De thuiszorg wordt daardoor opgezadeld met een fi nancieel probleem. En dan moet er dus iets gebeuren op basis van wat in het sociaal plan staat." Schelfhout begrijpt dat er on rust onder het personeel is. An derzijds zijn er volgens hem vol doende waarborgen die wille keurig handelen van Zorgsaam voorkomen. „Want als geen over eenstemming wordt bereikt over een nieuwe functie, volgt een advies van een onafhankelij ke commissie", aldus Schelf hout. Hij erkent dat een functie niet vrijblijvend kan worden ge weigerd. met name omdat een dergelijk aanbod zeer zorgvul dig tot stand komt. Schelfhout heeft niet de illusie dat iedereen binnen de gestelde termijn pas send werk heeft. Maar hij bena drukt dat het geenszins de be doeling is om mensen te ont slaan en dat ook de kwaliteit van de thuiszorg gegarandeerd fflÉÉKACTIVITEITEN Gregorluscentrum, 13.15 uur; i, biljarten Kanaalzone; Trefpunt, j"uür Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, ïii.DeHalle, 13.30 uur: Kaarten, bil- icreatief; 16.00 uur: Zitgymnastiek; fcnelux, 20.00 uur: Kaarten: Kirerang, 20.00 uur: Bingo; Malpertuus, 13.30 uur: KBO „20.00 uur: Internationale kwis; ÜUW - Gemeenschapshuis, 13.45 Itersbal; ANT- 't Heike, 13.00 uur: Biljar ten; Carnavalsbouwloods, 20.00 jigentje kijken de Vossen; SSTDIJK - Horecacentrum De Vo- 100 uun Kaarten; De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar- 1530uur: Volksdansen en solo dan- 30 uur: Gezelschapsdansen; - D,e Lieve, 9.00 uur: Biljarten, wen, Engels; 9.30 uurrBloem- i; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzo ne boules; 13.30 uur: Bridge; jsur Internet café. KBO bingo; 3STERZANDE - Café de Kastanje, ar: Wagenbouwersbal de Zuipci- ■smetde Maffoos; PPINE - De Kaaie. 20.00 uur: To nstelling 'Klachten' door Esmo- GENT - St.Albert, 13.00 uur: Kompetitie; JANSTEEN - Café De Kroon, .jr Kaarten; De Warande, 13.00 Jfarten Kanaalzone; Drie Gehughten, 21.00 uur: darten; -Kantine V.V. Terhole. 19.30 EN - Porgy Bess, 21.00 sugly avond; ss. 13.00 uur: Biljarten, klaverjas- 030 uur: Soos voor mindervah- JsVerzetje: Sporthal De Vliegen- i*. 900 uur: Bowls; 't Schelpen- - 18.00 uur: Jeugdcen- 'tetpoint; 19.00 uur: Disco 8 tot Elïjaar; WAARDE - 't Gelaag, 13.30 tersbal; SJORDEN - Café Rue du Nord, Kaarten; fé over 'Wat iementie?' ÜEUZEN - Het Alzheimer- Zeeuws-Vlaanderen houdt laande maandag een bijeen- itover het thema 'Wat is de- rardt ingegaan op de vor- ivan dementie, kenmerken en het belang van de we. De inleiding wordt door verpleeghuisarts Konings. In zijn verhaal ligt üccent op wat dementie voor fïsoon betekent en voor zijn ser en familie. 'Jzheimercafé wordt geor eerd in Brasserie Xieje in ïfdangde van Steenbergen- linTerneuzen. Het informa- gedeelte begint om 19.30 Om 21.00 uur wordt de sloten en is er nog ge- -i" rid m na te praten. Seniorenorkest De Jeugd van Toen repeteert iedere donderiagmiddag in De Boemerang in Axel. door Joeri Wisse AXEL - „Het is maar goed dat ze er zijn", zegt Piet Eekman, dirigent van se niorenorkest De Jeugd van Toen. „Ze treden vaak op in verzorgings- en ver pleegtehuizen. Op een enkele uitzonde ring na, doen harmonieorkesten en fan fares dat al lang niet meer, terwijl de oudere mensen dat erg leuk vinden." Voor de kosten hoeft het bestuur van een zorgcentrum het niet te laten. Het tienkoppige seniorenorkest komt al voor tachtig euro muziek maken. En dat de bewoners van zulke centra genie ten van de muziek van De Jeugd van Toen, staat volgens het gezelschap als een paal boven water. Bijna alle num mers die ze spelen zijn 'van vroeger' en lenen zich uitstekend om uit volle borst mee te zingen, zoals De klok van Arne- muiden. Ander belangrijk criterium voor de mu- ziek van het gezelschap is dat er goed op gedanst kan,vorden. „Of voor de mensen die nietjzo mobiel zijn, dat er op meebewogenkan worden", zegt voor zitter Aarnout ïreekenhorst. Zijn vrouw Ria,'penningmeester van het seniorenork«st: „Het is wel belang rijk dat er bij optredens vrijwilligers zijn die beginner met dansen of bewe gen. Want, als ieiereen meedoet, dan zit de sfeer er pa; echt goed in, zeker als we de vogeltjesdans inzetten." Donderdagmidd.g repeteren in buurtge- bouw De Boemeiang in Axel. Het is vas te prik voor de lden van De Jeugd van Toen. Ook de inceling van de oefenmid dag staat vast. Het eerste uur wordt ge repeteerd, dan em half uurtje 'koffie' en dan nog een uir muziek maken met dirigent Eekman. „Die helpt ons om nieuwe nummers in te studeren en hij let er op dat we niet 'zeveren', want dat krijg je als je de noten aan elkaar speelt", weet Ria. Piet is ondertussen blij dat het seniorenorkest af en toe 'ze vert'. „Anders had ik niets te doen hè", lacht de dirigent. Frans Bauer Het repetoire bestaat na 12,5 jaar uit honderd nummers en wordt regelmatig ververst met oude, maar ook met nieu we nummers. Maar het moeten wel mee zingers zijn, zoals van Corry Konings of Frans Bauer. Van Bauer doet vooral de hit Heb je even voor mij het goed bij het pubhek, maar ook Als sterren aan de he mel staan valt altijd in de smaak. foto Camile Schelstraete Hoogtepunten van De Jeugd van Toen zijn de jaarlijks terugkerende evenemen ten in de regio, zoals de Dag van de Mu ziek in Hoek en de Dansavond in de Vlaschaard in Koewacht. „Dat is altijd erg gezellig, met als hoogtepunt de zelf gebakken appelflappen die worden ge serveerd. Maar de laatste keer waren ze de keuken aan het verbouwen, dus toen hadden we koffiekoeken", zegt Aar nout. De Jeugd ygn Toen zit wel verlegen om nieuwe aanwas. „Vooral accordeonis ten en toetsenisten hebben we nodig", zegt Ria. „Die krijgen we maar niet te pakken. Waarom we geen nieuwe leden krijgen, weet ik niet. Misschien dat de drempel te hoog is", gokt Aarnout. Aspirant-leden moeten wel over bepaal de vaardigheden bezitten om lid te kun nen worden van De Jeugd van Toen. Aarnout: „Ze moeten noten kunnen le zen en spelen, want voor elk instrument wordt muziek geschreven." door Peter Qqgel SLUIS - In Sluis wordt na over leg met winkeliers en stadsraad maandag al begonnen met werk zaamheden in de Oude Kerk straat. Het betreft de tweede fa se in de aanpassing van de riole ring en bestrating, om bij hevige regenval wateroverlast te voor komen. De uitvoering van de klus loopt daarmee al twee weken voor op de planning, dankzij het gunsti ge weer van de afgelopen maand. In de eerste helft van ja nuari is begonnen in de St.Ja- cobstraat, om een eind te maken aan mogelijke overstroming in de aanleunwoningen van Het' Rondeel. Een kleine twee weken geleden was de riolering in het Kerke- pad, verbinding tussen Oude Kerkstraat en Burg. Van Hoote- gemstraat langs de Johannes de Doperkerk, aan de beurt. Dat be trof de eerste fase om waterover last in winkels en woningen in de Oude Kerkstraat tegen te gaan. Doordat rijbaan en trottoirs daar op gelijk niveau liggen. blijft daar bij regen wate- op °craat staan. Dat kan vervogens in winkels en huizen lopei. In de Oude Kerkstraat kom nu een zogeheten regenwaterriool in combinatie met een afkoer- goot. Die voert het water leter af naar een bemalingsgtbied achter de kerk. De goot uordt 'fraai' ingepast in het weglek, aldus de gemeente. Met de werkzaamheden d de Oude Kerkstraat wordt hetver- keer omgeleid vanaf j de Kaai/Meerminnestraat via de Smeestraat, Brugstraat, furg. Van Hootegemstraat en Grote Maagdenstraat. Op de oplei dingsroute wordt de parkeer plaats aan de Klokstraat met borden aangegeven. De gemeente heeft afsprakei ge maakt met de winkeliers om hun winkels zo goed mogtlijk bereikbaar te houden. Het,pu bliek kan gebruik blijven ma ken van de trottoirs: aan weers zijden met de straat wojden loopplanken gelegd. In de wak enden treft de gemeente vaar nodig nog extra maatregelen De afsluiting van de Oude Kerk- straat duurt naar verwach-ing vier weken. TERNEUZEN - Het duurt even voordat de klus is geklaard, maar dan staat er ook wat. Om precies te zijn 107 Amerikaanse essen. Die geven de Churchilllaan in Terneuzen straks een geheel nieu we aanblik, zegt woordvoerster Y. Wanders van Terneuzen. Eerder zijn aan de Churchilllaan 62 bomen ge kapt. Dat waren iepen, en ze waren aan het eind van hun leven. Aangetast door de gevreesde iep ziekte, aldus Wanders, terwijl een aantal ook de Cadzand wacht op uitspraak RvS DEN HAAG - De Raad van State beslist binnen zes we- ken of het gemeentebestuur van Sluis terecht toestem ming heeft gegeven voor de bouw van vijf woningen aan de Badhuisweg in Cadzand. Enkele omwonenden, onder wie het echtpaar Siegersma-Lingsma aan de overkant van de bouwlocatie, willen dat de Raad van State ingrijpt in het bestemmingsplan Kom Cadzand, waarin de woning bouwlocatie is opgenomen. Het provinciebestuur ver klaarde zich akkoord met dit deel van het bestemmings plan. Gedeputeerde Staten spreken van een geschikte in- breidingslocatie. GS verzetten zich wel tegen het slopen van een oude agrarische schuur die behoort tol het boer derijcomplex van de familie Bax aan de Badhuisweg/ Prinsestraat/Koolsweg. Van de gemeente mag de schuur gesloopt worden en daarna opgebouwd met behoud van historische elementen. De rest van het complex mag niet verdwijnen. Dat is zo geregeld in het bestemmingsplan. CDA voert constructief oppositie WATERLANDKERKJE - De CDA-fractie in Sluis gaat 'constructief' oppositie voeren. De fractie probeert aan sluiting te vinden bij de voormalige coalitiegenoten VVD en Gemeentebelangen om zodoende gezamenlijk op te kunnen ti'ekken. Persoonlijke aanvallen op dagelijks be stuurders of leden van andei'e fi'actics zullen zoveel moge lijk worden vermeden, wex-d gisteren op de ledenvergade ring in Waterlandkerkje nog eens onderstreept. CDA-Sta- tenlid E. Wijffels uit Aardenbux'g trok eerder deze week aan de bel, omdat hij vond dat de politieke verhoudingen de bestuurbaarheid van de West-Zeeuws-Vlaamse ge meente in gevaar bracht. Ook Wijffels was gisteren na af- .- loop van de vergadering, overtuigd van de goede bedoelin gen van zijn paxriijgenoten in de raad. Het feit dat P. Ploe- gaexri - die niet in zijn oude baan als directeur van een ver- zorgingshuis kon terugkeren vanwege zijn kortstondige wethoudex-schap - net gisteren een nieuwe baan als mana ger bij de GGD vond, zorgde ook al voor vermindering van persoonlijke frusti'aties. Hardrijder is rijbewijs kwijt IJZENDIJKE - Een 22-jarige automobilist uit Bx-eskens heeft gisteren onmiddellijk zijn rijbewijs moeten inleve ren. De man x-eed in de nacht van woensdag op donderdag tegen half één met een snelheid van 133 kilometer per uur over de N61. Ter hoogte van IJzendijke werd hij betrapt. Ter plekke geldt een maximum van 80 kilometer per uur. Mislukte overval toch bestraft GOES - Een twintigjarige Kapellenaar, die eerder door de rechtbank in Middelburg was vrijgesproken van een mislukte beroving in Goes, is in hoger beroep door het Haagse gerechtshof toch vei'oordeeld. Ook is de man schuldig bevonden aan verzet tegen zijn aanhouding. Hij kreeg voor beide misdxrijven een celstraf van een half jaar waarvan bijna de helft voox-waardelijk en een werkstraf van 60 uur opgelegd. De Kapellenaar probeerde een jaar geleden samen met een vriend bij een wederzijdse beken de een schuld van 150 euro te innen. Bij deze incasso zette de vxriend van de Kapellenaar de bekende een mes op de keel en riep: „Dit is een liquidatie!" Het tweetal vertrok zonder geld. De vxriend is inmiddels veroordeeld tot een jaar cel wegens afpersing. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Ouders die oma's en opa's op hun kleinkin deren laten passen hebben xxiet zomaar recht op een oppassubsi- die van de overheid. Dat benadrukt J. van Loon van de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaandex-en. De stichting heeft flink wat tele foontjes gekregen naar aanlei ding van de vestiging van een fi liaal van subsidiebureau ViaVie- la in Kloosterzande. Filiaalhou der Roctus liet weten dat oudex's in aanmei'king kunnen komen voor een rijksbijdrage als opa's en oma's op de kleinkinderen passen. „Maar niet als ze dat gratis doen, zoals dat veelal het geval is", zegt Van Loon. „Al leen als de ouders van de klein kinderen daarvoor een i'ekening sturen." De stichting is overigens niet ge lukkig met de ontwikkeling dat gastouderbureau's als padde stoelen uit de grond schieten. Gevreesd wordt voor een stei'ke vermindering van de kwaliteit van de kindex-opvang. „In een jaar tijd is het aantal gastouder bureau's landelijk gezien ver dubbeld", weet Van Loon. „Het zijn oi'ganisaties die vaak niet veel meer doen dan contracten schrijven. Van de dienstverle ning trekken ze zich weinig aan." Van Loon wijst erop dat de stich ting Kinderopvang een heel an dere werkwijze heeft. „Wij gaan minsten één keer per jaar langs bij de gastoudergezinnen, pra ten met ze, geven ze adviezen en begeleiding en de gastouders kunnen altijd op ons terugval len. Bij al die bureaus is daar geen sprake van." Volgens Van Loon is er ook wei nig controle op de kwaliteit van de opvang. Gastouderbureaus staan geregistreerd op een be paald adres. „Dat kan in Gronin gen zijn, terwijl er ook aangeslo ten gastouders in Zeeuws-Vlaan deren wonen. Controles door de GGD vinden dan ook vrijwel uit sluitend plaats op het vestigings adres en beperken zich tot het nazien of de papiei'en in orde zijn. Maar je kunt als gastouder natuurlijk alles prachtig op pa- - pier zetten. Als gastoudei's bij! ons inschrijven, gaan we ook', daadwei-kelijk op bezoek en lo-i pen we het hele huis na." Van Loon verwacht dat de wet-, geving op koxrie teirnijn zal wor- den aangepast, waai'door niet ie-; dereen zomaar meer een gastou derbureau kan beginnen. stormen langs de Westerschelde niet had over leefd. Voor herplant is gekozen voor de Ameri kaanse es, omdat die een levensduur heeft van vijf tien tot twintig jaar en uitgroeit tot maximaal der tien meter hoog. De boom heeft een smalle kruin, dus er komen geen takken over het wegdek te han gen. Voor de klus in de Churchilllaan. zijn bomen gekapt aan de Zuidsingel in Axel. Die zijn inmid dels ook al vervangen, door 66 eiken. foto Camile Schelstraete Automodelbeurs HEINKENSZAND - In De Sten- ge in Heinkenszand is morgen weer een Zeeuwse automodel ruilbeurs. Veertig deelnemers worden ver wacht. De openingstijden zijn van 10.00 tot 15.30 uur. De toe gang is 1,50 euro, kindex*en tot twaalf jaar 0,50 euro. Wèrm Bloazen voor Hulster carnalvalsbals HULST - Het Wèrm Bloazen wordt zondag voor de zesde keer gehouden in Hulst. De mu zikanten van het organiserende Sjores Ambras verwachten een swingende middag in café De Ster. „We beginnen 's middags om: twee uur. Het doel is nog steeds om mensen in camavalssfeer te bi'engen met muziek van ver schillende dweilbands uit Hulst en omstreken." Als speciale act- is er het optreden van Rock eri Jager die ook dit jaar weer een carnavalshit willen presentex-en. Achtereenvolgens treden op: de Bai'eelen, Termenieke Volob, Ut Mag Hin Naom En, de Sjores Ambras Band, de Notenkrakers, Tandsjen Bei uit Westdorpe en Windkracht 9 uit Kloosterzan-, de. De bands treden op één podium op om de veiligheid van blazers en publiek te garanderen. „Toen we in 2002 begonnen hadden we deze populariteit niet verwacht. Het Wèrm Blaozen is niet meer weg te denken uit het Ulster car naval. Samen met het blèrfesti- val en de buut is het een mooie warming-up voor het feest der feesten", stelt woordvoerder A. Totté.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39