an lelijk eendje tot lieveling IC tot ÉËi' Haan stapt op bij Kameroen Vliegende keep éne Vriesekoop won 25 jaar geleden haar eerste toptwaalf niet opnemen 19 i ilil, tllëllïhgp?' A A - Wandelmarathon heeft al meer dan duizend deelnemers Benefietduel tussen Moskou en Haarlem Uefa-topman na nederlaag Olsson weg Johansson sde week is het precies 25 lieden dat Bettine Vriese- ■mr eerste grote succes op 7 februari 1982 won [negentienjarige tafelten- ■in Nantes de toptwaalf, 'neen zenuwslopende par- Engelse Jill Hammersley an. „De overwinning be zen enorme bevrij- herinnert Vriesekoop jk had de toptioaalf al Ier eerder moeten winnen, Eer het op het laatste mo- ileeds glippen. Als dat in j- Weer ivas gebeurd, was $een obsessie geworden. n de Vries vrijdag 2 februari 2007 Bettine Vriesekoop trnog geen seconde bij stil in dat ze een jubileumpje heeft. Ze werkt in Pe king als correspondent van NRC Handelsblad en heeft de handen vol om haar artikelen voor de deadline af te leveren. Tijd voor mijmeren over tafeltennis is er even niet. Vriesekoop voelt zich een beetje in het diepe gegooid. Ze heeft het alleen al razend druk om zich te verdiepen in de achter gronden die een rol spelen in de verhalen die ze schrijft. „Dat kost ontzettend veel tijd want ik weet nog zo weinig. Maar ik moet niet klagen. Ik heb er zelf voor gekozen. En het is ook een enorme verrijking." Aan toptwaalven heeft ze lang niet gedacht, maar als de herin neringen weer boven komen, komt ook een geluksgevoel bo vendrijven. „Er is weinig mooiers dan voor de eerste keer iets winnen", weet Vriesekoop. „Eerder was ik in Praag, Mün- chen en Miskolc tweede gewor den en nu dreigde het weer mis te gaan. Tegen Hammersley stond ik in de derde game met 20-16 voor en het werd nog 20-20." De toernooizege betekende aan vankelijk een bevrijding. Een half jaar later werd Vriesekoop in Boedapest voor het eerst Eu ropees kampioen. De successen zorgden in Neder land voor een enorme belangstel ling. Zelf was ze daar niet op be rekend. De speelster van Avanti uit Hazerswoude liep aan de lei band van haar trainer Gerard Bakker en was een tikkeltje we reldvreemd. Haar latere trainer/coach Jan Vlieg kan zich dat nog goed her inneren. „Bettine kwam over als een gansje. Ze had verkeerde kleding, een verkeerd kapsel en verkeerde manieren. Mediatrai ning was in die tijd nog niet in zwang, maar als er iemand toen mediatraining had moeten heb ben, was het Bettine wel." Kopstoot Vlieg kwam in 1983 in beeld, toen Gerard Bakker werd ge schorst omdat hij Ron van Span je, een speler uit de mannense- lectie, een kopstoot had gege ven. Vlieg en Vriesekoop won nen veel, onder meer de top twaalf van 1985 in Barcelona. Toen Bakker terugkeerde, keer de de onzekerheid terug in het spel van Vriesekoop. „Ik heb twee keer de toptwaalf gewonnen, maar dat hadden er zeker vier of vijf'moeten zijn", erkent ze. „Ik kwam mentaal te kort, zette mezelf te veel onder druk. Ik besefte niet dat ik verre weg de beste was." Dieptepunt waren de Olympische Spelen van 1988 in Seoel, toen Vriese koop de kwartfinales haalde en daarin haar partij tegen de Tsjechoslowaakse Hrachova weggaf. Ze was Gerard Bakker kotsbeu en was mentaal de weg kwijt. Vriesekoop borg haar batje op en kondigde aan nooit meer terug te komen. Twee jaar later begon ze aan deel twee van haar carrière, met Jan Vlieg veelal als roerganger. Vlieg: „In die tijd heeft Bettine zich ontwikkeld van een tafel- tennismachine tot een veelzijdi ge vrouw. Ik herinner me de top twaalf van 1991 in Den Bosch. In de halve finales moest ze te gen Mirjam Koppenburg. Er za ten 3500 toeschouwers in de ra begeleidt 0 op toptwaalf [ERMEER - Trinko Keen lin het weekeinde tijdens Hopese Top 12 in Arezzo (begeleider van de Neder- t tafeltenissler Li Jiao. hvam bij Li Jiao naar vo- i!s coach omdat vrouwen- itoach Pieke Fransen nog geheel hersteld is van een ten zijn tijdelijke vervan- ithim Sialino zich met na- iiht op het Nederlands die zelf vaak speelde op 012 van de beste Europea- id weinig moeite met het a..,Als ik iets kan bijdra ai ik dat graag." de enige Nederlandse Eer op het toernooi, ein- ide afgelopen twee jaar ills derde op de Europese 1 ,Het is jammer dat ik üte wat trainingsachter- iïb opgelopen. Het is dus ;k om aan te geven of ik 3 ben, maar ik heb ver keek de speelster gis- Tjoruit. Li Jiao heeft op rldranglijst slechts twee se speelsters voor zich. iglandia uit «petitie gezet -Het eerste elftal van de ijksc hoofdklasser Haag lis uit de competitie geno- De tuchtcommissie ama- «Ibal van de KNVB heeft raorwaardelijkse straf van par schorsing omgezet in «voorwaardelijke. Aanlei- een gestaakt duel van [Wia tegen VUC op 21 ja- gekaart voor speler John Sterloo is de club fataal ge in, Hij werd eruit gestuurd 3 natrappen en kon het ilaten de arbiter te beledi- ffierop besloot de scheids- ïhetduel te staken, thtcommissie hield Haag- i verantwoordelijk vooi zen van de wedstrijd en de club voor collectief idrag van de spelers een op van 250 euro. Erger dat de voorwaardelijke dieHaaglandia op 5 april kreeg opgelegd voor een de vechtpartij in een duel [C Hilversum, met onmid- ;e ingang onvoorwaarde- geworden. Mia kan tegen de uitslui- -etin beroep. Wel tegen de de club in beroep tegen ste volledig worden vrijge- m dan vervalt tevens de ting van de voorwaardelij- iluiting in een onvoor- iekjke. andia heeft zes werkda- Mijd om beroep aan te te- tAiVP stacurta stopt 20 jaar Milan MN- Alessandro Costacur- aan het einde van het met professioneel voet- De verdediger van AC Mi- Wt in april 41 jaar. Zijn W bij Milan loopt op 30 'af. De Italiaanse topclub ket ook niet meer verlen- "|j|i H IM - i Het indrukwekkende palmares van tafelstennisster Bettine Vriesekoop had wat haar betreft nog groter kunnen zijn. „Ik heb twee keer de toptwaalf gewonnen, maar dat hadden er zeker vier of vijf moeten zijn. Ik kwam mentaal tekort." foto Merlijn Doomernik/GPD Maaspoort en alle 3500 stonden achter Bettine. Van lelijk eendje was ze publiekslieveling gewor den." Het jaar na haar comeback was een topjaar. In 1992 werd Vriese koop in Stuttgart voor de twee de keer Europees kampioen. Die prestaties moeten volgens Vlieg hoog worden ingeschat, hoger dan die in haar jonge jaren. „Ta feltennis was in korte tijd enorm geëvolueerd en boven dien kwamen in Europa de eer ste Chinezen wonen. Bettine was met de sport meegegroeid." In haar carrière deed ze negen tien keer mee aan cle toptwaalf. De laatste was in 1999, waar ze elfde werd. De prestaties wer den minder, haar populariteit nam toe. Vlieg: „Ik herinner me haar afscheid in 1998 in Eindho ven. Iedereen in de sporthal stond met tranen in de ogen. En in 2002, toen ze in Klazinaveen met De Treffers de Europa Cup won, stortten alle media zich op haar. Bettine stond daar met haar zoontje, haar man was overleden. Iedereen leefde enorm met haar mee." Vastberadenheid Die tijden zijn voorgoed voorbij. Dankzij de vastberadenheid van Trinko Keen en Danny Heister heeft Nederland bij de mannen nog iets in te brengen en door de komst van enkele buitenlanders tellen ook de vrouwen interna tionaal nog mee. De toekomst ziet er echter somber uit. Talen ten zijn er nauwelijks. Toch is er een lichtpuntje. Wie het verleden wil zien herleven, moet eind juni naar Ahoy' in Rotterdam. Daar wordt het EK voor veteranen gespeeld. Betti ne dubbelt er met Mirjam Hoom- an-Kloppenburg, bij de vrou wen veertig-plus. Als alles goed gaat, grijpt het duo voor het eerst de Europese titel. In 1992 waren ze er in Stuttgart heel dicht bij, maar toen werd het brons. In Rotterdam speelt Vrie sekoop voor de eer, net als in 1982 in Nantes. „Geldprijzen waren er toen nog niet. Ik kreeg alleen een wisselbeker. Dat was alles." Van der Garde test bij Spyker PARIJS - De Nederlandse For mule 1-stal Spyker heeft vier coureurs gepresenteerd als testrijder voor 2007. Onder hen verrassend ook de 21-jarige Gie- do van der Garde, die deze week al even in een Fl-bolide van Su per Aguri zat. Hij was de beoog de derde rijder voor de Japan ners. De andere aanwinsten zijn de Spanjaard Adrian Valles, de Duitser Markus Winkelhock en de Maleisiër Fairuz Fauzy. ANP door Koen de Vries ZOUTELANDE - De organisatie van de wandeltocht van de Zeeuwse Kustmara- thon had gisteravond om acht uur al 1025 inschrijvingen gekregen. De Wan delmarathon wordt pas over acht maan den gehouden, op 7 oktober. Het aantal van duizend deelnemers werd gistermiddag in minder dan vier weken bereikt. De organisatie heeft het maxi mumaantal op 1750 gesteld. „Het gaat on gelooflijk snel. We zouden misschien wel drieduizend wandelaars kunnen inschrij ven, maar meer dan 1750 kunnen we echt niet verwerken", zegt Lein Lievense, het hoofd van de organisatie. „Anders wordt het te druk bij de start in Burgh Haamste de, de finish in Zoutelande en bij de broodjes en soep na afloop." De duizendste deelnemer is Karin Wattel (43) uit Westkapelle. Ze schreef gisteren in, omdat ze op de website van de Kust- marathon (wwwmarathonzeelandnl) zag dat de belangstelling enorm is. „Ik wandel met een vriendin. Gisteren heb ik haar gebeld en gezegd dat we moesten in schrijven. Anders waren we misschien te laat. Zij wilde het eerst niet geloven." Karin Wattel deed ook vorig jaar mee aan de Wandelmarathon, maar maakte hem toen niet af. Ze kreeg last van haar kleine teen en gaf na 37 kilometer op, in haai- woonplaats Westkapelle. „Ik ben de dijk afgestrompeld en heb uren met mijn voeten in het ijs gezeten. Een paar weken geleden pas is de nagel er helemaal afgegaan. Dit jaar wil ik het wel halen. Van mezelf wil, zal en moet ik meedoen." De Kustmarathon heeft de klassieke lengte van 42 kilometer en 195 meter. Het hardloopgedeelte van de Kust marathon, een dag voor de wandelmara thon, heeft nu 160 inschrijvingen binnen. Ook dat is aanmerkelijk meer dan op het zelfde tijdstip een jaar geleden. Hier ligt de limiet op duizend deelnemers. i v toa t <aafi&c f .y, KEULEN - De Kroatische doelman Dragan Jerkovic maakt tevergeefs een spagaat in de lucht. Hij kan er het schot van de Spanjaard Ion Belaustegui Ruano (rechts) niet mee stoppen. De Kroaten wonnen op het Wereldkampioenschap handbal in Duits land wel van de Spanjaarden. In de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats werd het 35-27. Duitsland en Polen plaatsten zich voor de finale. Het gastland won na twee verlengingen verrassend van Europees kampioen Frankrijk met 32-31. Een benutte strafworp van Markus Baur in de slotminuut, met een man minder op het veld, leverde Duitsland een plaats in de eindstrijd van zondag op. Duitsland, dat in de kwartfinale al titelverdediger Spanje uitschakelde, treft in de fi nale Polen. Dat won met 36-33 van Denemarken. Polen is in juni tegenstander van het Nederlands mannenteam in de play-offs voor de Europese Kampioenschappen van 2008. ANP foto Oliver Berg/EPA Heynckes vertrok na bedreigingen MONCHENGLADBACH - Jupp Heynckes heeft zijn func tie als coach van Borussia Mönchengladbach neergelegd omdat hij drie keer is bedreigd met de dood. De trainer heeft dit gezegd in een gesprek met de Duitse krant Rhei- nischen Post. „De bedreigingen waren zo ernstig dat ik in Bochum en Cottbus door agenten in burger ben begeleid. Ik wilde dit mijn vrouw niet meer aandoen", aldus Heynckes. De zege dinsdag bij 1. FC Nürnberg kon de coach niet meer op an dere gedachten brengen. ANP/DPA Doll ontslagen bij HSV HAMBURG - De Duitse voetbalclub Hamburger SV heeft coach Thomas Doll ontslagen. De trainer moet vertrek ken wegens de slechte resultaten. ITSV is hekkensluiter in de Bundesliga. Het bestuur van de club van de Nederland se internationals Rafael van der Vaart, Joris Mathijsen en Nigel de Jong besloot Doll aan de kant te zetten nadat de ploeg woensdag voor eigen publiek niet verder kwam dan een gelijkspel (1-1) tegen Energie Cottbus. ANP/DPA Ajax contracteert Mitchell Donald AMSTERDAM - Ajax heeft jeugdspeler Mitchell Donald gecontracteerd. De 18-jarige middenvelder heeft bij de Amsterdamse voetbalclub een verbintenis tot medio 2011 getekend. Donald vergezelde de selectie van Ajax vorige maand bij het trainingskamp naar Zuid-Afrika. ANP Wisman coach Fortuna Sittard SITTARD - Fortuna Sittard heeft Henk Wisman aange trokken als coach voor volgend seizoen. De 49-jarige trai ner heeft een contract voor twee seizoenen getekend bij de Limburgse formatie uit de eerste divisie. Wisman volgt Frans Körver op, die al eerder liet weten na dit seizoen te stoppen als coach. De oefenmeester werkte eerder bij FC Volendam en FC Den Bosch en was bondscoach van Arme nië. ANP Di Tommaso herdacht in memorial UTRECHT - FC Utrecht speelt op vrijdag 23 maart de 'David di Tommaso Memorial Match' tegen de Franse club AS Monaco. De netto-opbrengst van de wedstrijd in Stadion Galgewaard gaat naar de nabestaanden van de speler die op 29 november 2005 overleed. Hij was destijds bezig aan zijn tweede seizoen bij FC Utrecht. Monaco, waar Di Tommaso in de jeugd werd gevormd en het eerste elftal haalde, verleent belangeloos medewerking. ANP Van Avermaet wint vijfde rit Qatar MESAIEED - De Belg" Greg van Avermaet heeft de vijfde etappe van de Ronde van Qatar gewonnen. De renner van Lotto onderbrak hiermee de zegereeks van zijn landge noot Tom Boonen. Van Avermaet was na een rit over 156 kilometer van Al-Zubarah naar Mesaieecl de sterkste in de sprint van een kopgroep van tien man. Zijn landgenoot Wilfried Cretskens, die ook cleel uit maakte van de vluch ters, nam de leiderstrui over van Boonen. Die finishte in het peloton. ANP/AFP YAOUNDE - Arie Haan heeft in de krant Cameroon Tribune la ten weten dat hij opstapt als bondscoach van Kameroen. De oud-voetballer was nog geen half jaar in dienst bij de voetbal bond van het Afrikaanse land. Hij tekende vorig jaar augustus een contract voor twee jaar. „Ik heb vandaag op 31 januari 2007 besloten mijn samenwer king met Kameroen te beëindi gen", zegt Haan in de Cameroon Tribune. „Ik heb een email ge stuurd naar algemeen manager Mr. Nang om hem te informe ren." De belangrijkste reden voor zijn vertrek zou zijn dat Haan bui ten de delegatie werd gehouden om het jeugdelftal van Kame roen te volgen bij de Afrikaanse kampioenschappen. Hij was ook ontevreden met Togo als tegen stander voor een vriendschappe lijk duel op 7 februari. Hij wilde een sterkere opponent als bij voorbeeld Ivoorkust. Haan maakte zich in december niet populair bij de voetbalbond door het land twee maanden te verlaten. Volgens Nang was er in zijn contract opgenomen dat hij in Kameroen zou blijven. Haan had zich bij zijn aanstel ling tot doel gesteld Kameroen naar de Afrika Cup 2008 en het WK van 2010 te leiden. ANP/RTR HAARLEM - Spartak Moskou heeft het licht op groen gezet voor de benefietwedstrijd tegen oud-Haarlem. De memorial wordt gespeeld op 20 oktober in Moskou. De wedstrijd wordt ge houden ter nagedachtenis van de slachtoffers van de voetbal ramp op 20 oktober 1982 in het Lenin-stadion van Moskou. In de slotfase van de Uefa- cup-wedstrijd Spartak-Haar- lem (2-0) waren een kwart eeuw geleden volgens officiële cijfers 66 doden te betreuren onder de toeschouwers. Andere bronnen spreken al jaren over enkele hon derden doden. De Haarlemse broers Edwin en Michael Struis hebben het initiatief genomen voor de memorial tussen de bei de elftallen uit 1982. Zij verblij ven deze week in Moskou om de organisatie rond te krijgen. Edwin Struis: „Het bestuur van Spartak is laaiend enthousiast. Voor die club is 20 oktober 1982 een zwarte bladzijde. Daarmee' willen ze in het reine komen. Al le nabestaanden van de slachtof-- fers worden uitgenodigd. Spar tak gaat de wedstrijd organise ren en neemt alle kosten op Rus sische bodem voor zijn reke ning. Wij moeten er nu voor zor gen om de Haarlem-selectie uit 1982 naar Moskou te krijgen. We zijn daarover al 'in bespre king met de KLM." GPD van onze sportredactie NYON - Lars-Christer Olsson heeft met onmiddellijke ingang ontslag genomen bij de Europe se voetbalunie Uefa. De topman van de organisatie in Nyon nam zijn besluit bijna een week na de verkiezing van de Fransman Michel Platini als nieuwe voor zitter van de Uefa. Platini versloeg de Zweed Lenn- art Johansson, die de Uefa al sinds 1990 leidde. Olsson (57) komt net als Johans son uit Zweden en het tweetal: werkte de laatste jaren zeer- nauw samen. Olsson nam de top functie als dagelijks bedrijfslei der bij de Uefa in 2004 over van Gerhard Aigner. „Er was een verschil van inzicht met de nieu we leiding over hoe we zouden verder gaan", gaf de vertrokken Zweed gisteren aan. Olsson kwam een regeling over een met de Uefa over zijn ver trek. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35