jteun voor museumbeleidsplan zc PZC Schouwse schcöl wint meeste prijzen Diamanten Duits echtpaar happy in Zeeland Betere afstemming vmbo-scholen en ROC in regio wissel schouwen Buurt naar Raad vanState om restaurant DA alleen in kritiek op aanpak gemeente Schouwen-Duiveland weekenddiensten Herinrichting Haven Zuidzijde Brouwershaven agenda vrijdag 2 februari 2007 A3 yPiPtKleemans JRENDIJKE - Ze geven de niet op, de bewoners van peg en Dorpsstraat in utndijke. Ze stappen naar van State in een ultieme ja om de bouw van een res- mt op de hoek van Platte- (0 Dorpsstraat tegen te hou- Het plan voor de bouw van ge noemd restaurant houdt de ge moederen in Scharendijke al lan ger bezig. Bewoners van Dorps straat en Platteweg zijn bang dat een restaurant op die plek voor ernstige verkeers- en par keerproblemen zorgt. De dorps straat en Platteweg zijn smal en de parkeergelegenheid die er is, is doorgaans bezet. Om overlast te voorkomen, moet je, vinden de bewoners, voor extra parkeergelegenheid zor gen - en daarin wordt niet voor zien. Daarom tekenden zij eer- ér bezwaar aan tegen het ver- irekken van een bouwvergun- ing door de gemeente, '.e gemeente denkt dat veel res- lurantgasten te voet of per Ets naar het nieuwe restaurant allen gaan en zag in het protest in de omwonenden geen reden af te zien van een bouwvergun ning. De bewoners op hun beurt te kenden beroep aan tegen die be slissing, maar kregen bij de rech ter in Middelburg het deksel op de neus. De rechter koos de kant van de gemeente. De bewonersgroep legt de beslis sing van de Middelburgse rech ter voor aan de afdeling Be stuursrechtspraak van Raad van State. De bewoners vragen Raad van State om vernietiging van het vonnis van de Middel burgse rechtbank en het besluit van de gemeente Schouwen-Dui- veland om bouwvergunning te verlenen. tPietKleemans IIKZEE - De Schouwen- iclandse politieke fracties n meerderheid achter het ilelijk beleidsplan voor _iea op Schouwen-Duive- Het CDA heeft felle kri- maar staat daarin alleen. sond er geen doekjes om, ^-oordvoerder N. de Dan ger. Tijdens de vergadering de adviescommissie Samen- Bestuur gisterenavond hij het museumbe- iplan - getiteld Eenheid in jrsileit - als 'een overbodige waar niemand op zit te tien'. Waarmee De Dan ger niet gezegd wilde heb- dat het CDA geen hart zou een voor cultuur. „Waar wij zitten te wachten, is de tering van goed beleid. Wij igraag goede musea in Zie- CDA ziet, zo bleek uit het van De Danschutter, het mbeleidsplan als een 'her jan zetten'. „Sinds 2001, e raad de uitgangspunten iet museumbeleid vaststel- we niet veel verder. Er si gepraat en verder is men gekomen." t() andere punten schiet het isplan in de visie van het tekort. Zo ontbreekt vol- ide christendemocraten een ijk prijskaartje. isidiëring lere politieke fracties ble- terkelijk positiever ge- opzichte van het be gan. Wel vroeg Alert! aan- voor de ongelijkheid in iêring en drong die frac- eenkomst indwerkers loes Het Centrum voor en Inkomen Goes en uit- rareau AB Zeeland houden «dag 17 februari een infor- Swchtend voor mensen die igbuiten willen werken. relde functie van grondwer- staat centraal in de bij een- Geïnteresseerden in dit kunnen vragen stellen mensen uit de praktijk en Krvolgafspraak maken met medewerker van AB Zee- informatieochtend begint 10,00 uur in het stadskan- ran de gemeente Goes. isch aanmelden bij Jos van CWI Goes via telefoon- 0113-751030. borgklachten: KM231231 ïmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; fcrdagstot 12.00 uur 50ACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND tehtweg 23a ostbus 80 ®0AB ZIERIKZEE 'el: 0111-454647 a 0111-454657 mail: redzzee@pzc.nl kei Modde (chef) fetKleemans liPankow sme Soesman Helita Lanting H'Boogert (sport) kntrale redactie Sïationspark 28 bstbus 31 f50 AA goes Tel: (0113)315500 je*: (0113)315669 hnail: redactie@pzc.nl •ternet "w.pzc.nl '■mail: web@pzc.nl tie aan op snelle aanpak van de 'scheefgroei'. Wethouder W. Renden wees de kritiek van het CDA van de hand. In het verleden, stelde de wethouder, zijn inderdaad aan zetten tot beleid gedaan, maar wat nu ter tafel ligt is een nade re uitwerking van die aanzetten. Opgesteld vanuit de museum praktijk door het Platform mu sea. Aan de CD A-roep om een fi nancieel totaalplaatje kan de ge meente niet voldoen, volgens Renden. „Als u 'ja' zegt tegen dit beleidsplan weet u dat dat pld gaat kosten - maar hoeveel, pt zal zijn is nu nog niet exact an te geven." ij voegde daar, in reactie op op- icrkingen van Leefbaar Schou wen-Duiveland woordvoerder «van Burg, aan toe dat er zeker gen sprake is van een 'open- eindfinanciering'. „Wij stellen u niet voor een voldongen feit en het is ook geen open eind. Dat houdt in dat ik in de toekomst met concrete voorstellen kom voor de uitvoering van dit be leidsplan en daar mag u uw zeg je over doen." Voor wat betreft de ongelijk heid in subsidiëring van de mu sea op het eiland vroeg Renden om tijd. „Het college wil naar het totale subsidiebeleid kijken en daar de musea bij betrekken. Daar wordt volop aan gewerkt, maar dat kost tijd." Vreugde bij de leerlingen van basisschool Onder de Wieken bij het winten van de prijs van de kinderjury. door Ton van den Nouweland NEELTJE JANS - Basisschool De Kreeke uit Westdorpe is winnaar van de projectenwedstrijd bij de viering van het twintigjarig bestaan van de Ooster- scheldekering. De prijs van de kinderju ry en de presentatieprijs gaan naar On der de Wieken uit Burgh-Haamstede. „De kinderen van Onder de Wieken heb ben hun best gedaan. Het was een mooie dans, ze bleven allemaal gelijk bewegen. En het was heel origineel", motiveert de elfjarige Haijkoehi Arakel- jan uit Oud-Vossemeer de keuze van de kinderjury, waarvan zij voorzitter is. Zo'n driehonderd kinderen van acht Zeeuwse basisscholen zijn donderdag bijeen in Waterland Neeltje Jans. Zij hebben op school één of meer presenta ties voorbereid met het thema 'Wij en Water'. Die presentaties lopen uiteen van zang, dans en poëzie tot speelfilm, maquettes en powerpointprsentaties. De projectenwedstrijd was fct slotak koord van de jubileumvierix; Ooster- scheldekering, die op 4 oktobr is begon nen. Het aantal deelnemende schen valt or ganisator B. van Beveren va Rijkswa terstaat tegen. „We hebben ile 250 Zeeuwse scholen aangeschreen. Een stuk of vijftien scholen had i toch wel hier verwacht. Maar ze hebtn een groot aanbod aan projecten :aar ze aan mee kunnen doen en het moi natuur lijk ook in het schoolplan pa;en." Aan het prijzenpakket kan h; niet gele gen hebben. Rijkswaterstaaüeeft vijf prijzen van 1000 euro te vergven. Voor scholen die buiten de prijzeirallen, is er 250 euro voor de moeite. De 'overallprijs' van de vakjury - zeven oud-werknemers van Rijkswaterstaat van wie sommigen nog aan de kering hebben gebouwd - is voor De Kreeke uit Westdorpe. Zij brengen de power- pointpresentatie Opa vertelt, begeleid door vioolspel. 'Veel aspecten belicht, goed verzorgd en dicht bij het thema' oordeelt de jury. „We hebben er een week aan gewerkt. Het idee is van twee van onze juffen", vertelt een opgetogen Evi van de Brande, de tienjarige leerlin ge die de viool bespeelt. De originaliteitsprijs gaat naar De Schalm uit Stavenisse met het project Water in Stavenisse. Behalve origineel vindt de jury de presentatie ook aangrij pend. De Sint Antoniusschool uit Oud-Vossemeer gaat strijken met de foto Marijke Folkertsma themaprijs. In hun powerpointpresenta- tie Van kringloop naar toekomst wordt het thema volgens de jury het best ge volgd. Met hun dans en lied Ode aan de Ooster- schelde (ook al goed voor de prijs van de kinderjury) weet Onder de Wieken uit Burgh-Haamstede de presentatie- prijs los te weken bij de jury. 'Ontroe rend', zo luidt het oordeel. De J.W. van den Doelschool uit Zierik- zee (zang/toneel), de Prinses Irene- school uit Schoondijke (musical), de Louise de Colignyschool uit Vlissingen (website) en de Prinses Beatiïxschool uit Yerseke (maquette) vallen buiten de prijzen. „We hebben er weken aan ge werkt", zegt Robin Wagenaar van de Prinses Beatrix een beetje beteuterd. Maar hij heeft 'wel een leuke dag ge had'. Heel treurig is Robin niet: „We hebben toch 250 euro." „En morgen je naam in de krant," voegt de leraar daar opbeurend aan toe. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Ze trouw den in het Duitse Halle an der Saaie. Ze vieren hun diamanten huwelijksfeest in Scharendijke. F. Fritzsch (83) en I. Fritzsch- Höhne (81) zien Nederland als hun nieuwe vaderland en Zee land als hun nieuwe thuis. Ze ontmoetten elkaar zo'n zes tig jaar geleden op dansles. Van het een kwam het ander en niet veel later trouwden ze in het - toen nog - Oost-Duitse Halle an der Saaie. Het echtpaar kijkt met gemeng de gevoelens terug op hun leven in Oost-Duitsland. Hun hang naar vrijheid bracht hen in 1947 tot drastische maatrege- in: een vlucht van Oost naar West. Fritzsch kan zich het waagstuk nog goed herinneren. „Het was op de motor en ik reed 's nachts en in de nevel bij een temperatuur van min 15. Het was ontzettend koud, maar spijt heb ik nooit gehad." Het echtpaar bleef Frankfurt am Main veertig jaar trouw. De omslag kwam toen beide zoons met een Nederlandse vrouw zaterdag 3 en zondag 4 februari 2007 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. var 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. 9.00 - 12.30 uur en 16.30 - 17.30 uur. Zo. 12.00 - 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111. trowden en in Nederland gïn- genwonen. Fritzsch: „We gin- gexjlestijds elk jaar op vakantie nas Texel en later in Ouddorp. Da: hebben onze zoons hun la- tebvrouwen ontmoet." Altand Dejfstand tussen Frankfurt am Mdi en hun kinderen - en later kléikinderen - werd het echt- pa? Fritzsch op gegeven mo rnet te veel. Fritzsch: „Ik ben errfcig ziek geweest en het was voe de kinderen gewoon niet te doé om steeds op een neer te rei|n. Daarom hebben we er- vod gekozen om naar Neder- lante verhuizen." In Scharen- dijt wonen ze samen met hun jonSte zoon in een dubbel huis. Enjlat bevalt uitstekend. Van de overstap van grote stad Frékfurt am Main naar een klei dorp als Scharendijke heb bede nooit één seconde spijt ge- hac „Hier in Scharendijke is hetustig en veilig. Wij zouden absluut niet terug willen naar Frakfurt. Wij zien Nederland echals ons nieuwe vaderland", aids Fritzsch. Hei echtpaar Fritzsch kreeg twe kinderen, vijf kleinkinde- rerijm vijf achterkleinkinderen. Naiens de gemeente kwam bur- gercester J. Asselbergs felicite ren Fietser gewond bij aanrijding TERNEUZEN - Een 52-jarige fietser is in de nacht van woensdag op donderdag gewond geraakt bij een aanrij ding op de kruising Kennedylaan - Kerkhoflaan in Ter- neuzen. De man is met verwondingen aan het hoofd over gebracht naar het ziekenhuis. Het ongeval gebeurde rond één uur. Een 31-jarige automobilist uit Terneuzen reed over de Kerkhoflaan en wilde linksaf de Kennedylaan in. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de fietser. Hardrijder is rijbewijs kwijt IJZENDIJKE - Een 22-jarige automobilist uit Breskens heeft gisteren onmiddellijk zijn rijbewijs moeten inleve ren. De man reed in de nacht van woensdag op donderdag tegen half één met een snelheid van 133 kilometer per uur over de N61. Ter hoogte van IJzendijke werd hij betrapt. Ter plekke geldt een maximum van 80 kilometer per uur. Bergense bloedbank vernieuwd BERGEN OP ZOOM - Het donorcentrum in Bergen op Zoom zoekt vijfhondei'd nieuwe mensen die bloed of bloedproducten willen afstaan. Het centi'um is nu in ge bruik bij 3500 donoren uit Tholen en de regio Bergen op Zoom, maar kreeg bij de vernieuwing van de inrichting extra capaciteit om de stijgende vraag naar bloedproduc ten te helpen lenigen. Het bloedafnamecentrum van bloedbank Sanquin aan het Boerhaaveplein is recent gemoderniseerd. Burgemees ter J. Polman opent het centrum woensdag 7 febx-uari om 15.00 uur officieel. Fransen maken amok in café TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag twee Franse mannen aangehouden in een horecapand in de Terneuzense Westkolkstraat. Eén van hen had vermoedelijk een pakje sigaretten gestolen van een medeweker van het café. Er ontstond een woor denwisseling, die uitmondde in een vechtpartij tussen per soneel, klanten en de twee Fransen. Daarbij sneuvelden twee stoelen. Toen de politie was gearriveerd, werd één van de agenten vex-baal bedreigd. Daarop wei-den de beide Fransen (46 en 22 jaar) aangehouden. Op het polutiebureau bleek dat de 22-jarige nog een boete had openstaan van 480 Toch straf voor mislukte overval GOES - Een twintigjarige Kapellenaar die eerder door de rechtbank in Middelburg was vrijgespi-oken van een mis lukte beroving in Goes is in hoger bei-oep door het Haagse gerechtshof toch veroordeeld. Ook is de man schuldig bevonden aan verzet tegen zijn aanhouding. Hij kreeg voor beide misdi-ijven een celstraf van een half jaar waar-van bijna de helft vooi-waardelijk en een werkstraf van 60 uur opgelegd. De Kapellenaar probeerde een jaar geleden samen met een vriend bij een wederzijdse bekende een schuld van 150 eui-o te innen. Bij deze incasso zette de vx-iend van de Kapellenaar de be kende een mes op de keel en riep: „Dit is een liquidatie!" Het tweetal vertrok zonder geld. De vriend is inmiddels veroordeeld tot een jaar cel wegens afpersing. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het voortraject was lang, maar over het eindre sultaat is vmbo-sectordirecteur C. Geertzen van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee dik tevre den. De vmbo's en het ROC in de Oosterschelderegio hebben el kaar gevonden in een regionaal arrangement. Dat houdt kort en goed in dat de scholen elkaai- voortaan (structureel) op de hoogte hou den van hun programma's en zelfs van prille plannen die er wat onderwijsprogramma be treft zijn, schetst Geertzen. Het gaat bij dit arrangement om de vijf gi-ote scholen in de regio die een vmbo-afdeling hebben: Buys Ballot en Sint Willibrord- college (sinds koi't samen Ostrea Lyceum), het Calvijn College, het Groen College en de Pontes Scholengi-oep. Ook de ROC-op- leidingen doen mee. Dat laat ste maakt dat er aan doorlopen de leei'lijnen kan worden ge werkt, legt Geertzen uit. Ofwel dat vervolgopleidingen beter op elkaar afgestemd kunnen wor den. De samenwerking kan als regel rechte doorbraak worden ge zien. Voorheen functioneerden de verschillende onderwijsinstel lingen 'vrij gesloten'. Op Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen zijn er eveneens re gionale arrangementen onderte kend. Het voordeel van het werken met dergelijke afspraken is dat de scholen gezamenlijk kunnen zorgen voor een goede spreiding van het aanbod en dubbeling kunnen voorkomen. „Weet je van elkaar wat de plannen zijn, dan kun je afspraken maken. Ga jij wat naar links, dan ga ik wat naar rechts", zet Geex-tzen ter illustratie uiteen. Dat draagt bij aan een breed en volwaardig aanbod, en de mogelijkheid be ter aan de wensen van leerlin gen tegemoet te komen. Het regionaal arrangement Oos terschelderegio wordt dinsdag 13 februai-i om 16.00 uur onder- tekend in Goes. een stoepje veranderd. Op zich geen omvangrijke klus, geeft projectleider K. Paauwe aan. Wel moet er maatwerk geleverd worden omdat de particuliere stoepen in hoogte verschillen. Tot slot wordt de rijbaan her straat, waarbij de bocht iets aan gepast wordt. De plannen zijn najaar 2006 aan bewoners en stadsraad overlegd. Zo snel mogelijk na de voor jaarsvakantie woi-dt met het werk begonnen. De klus moet, met het oog op toeristische druk te, voor 1 april zijn geklaard. Het echtpaar Fritzsch foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Enkele jaren na herinrichting van de Markt in Brouwershaven wordt nu ook het laatste stukje aan de Haven Zuidzijde aangepakt. Er gens half februari gaat het werk beginnen. Het gaat om het stuk tussen Poortdijkstraat en Markt. Daar worden clivei'se ingrepen ge pleegd. Zo worden de - nu nog drieënhalve meter brede - par- keei-vakken langs dit traject smaller gemaakt. De ruimte die daardoor vrij komt, woi-dt aan de havenzijde als loopstrook heringericht. Dat wordt gedaan door af wijkende stenen te gebruiken (klinkers versus kinderkopjes) die door middel van trottoir bandjes van elkaar gescheiden worden. Aan de andere kant van de straat wordt - voor de particulie- re trottoirs - de rabatstrook in STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE De Schutse, 19.30 uur. Tweede Kamerlid R. Jager over Natura 2000, Ecologische Hoofd structuur en zeereservaat; NIEUWERKERK - Zwembad Dolfijn, 19.00 - 20.30 uur: discozwemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33