eeland iopt achter iet DigiD zc inse muziek met een Zeeuwse kern Vergankelijkheid zonder treurnis Sip n Onderzoek naar succes biblioservicebus Provincie moet waterschappen fusie opleggen 15 Onderzoekers nemen Emergis onder de loep leen Veere op orde vrijdag 2 februari 2007 swb fhnriia Sondervan 5 Emergis laat deze vier onderzoeken los op sn medewerkers, de orga nen de cliënten. De instel- toor geestelijke gezond- IOrg neemt zich zo de maat .jliteit van dienstverlening ISgeverschap. ij de vraag' is het on- derzoek dat Casemanagement Services komende weken houdt bij locaties van Emergis in Mid delburg, Terneuzen en Goes. Gebruikers van de ambulante zorg worden benaderd met de vraag of zij een vraag hebben over de geestelijke gezondheids zorg en wat zij verwachten en ondervinden van die zorg. Bij dit onderzoek hoort de website www.hetstartbijdevraag.nl waar mensen via het onderdeel 'Plaza' zelf hun vragen over de gezondheidszorg posten. Zieken huis Walcheren en de Ooster- scheldeziekenhuizen werken ook met dit onderzoeksprogram ma. Stichting Perspectief, ont staan uit de Federatie van Ouderverenigingen, bevraagt cliënten van Emergis over hun kwaliteit van leven. De interviews van de Stichting Perspectief vinden plaats op de opnameafdeling en twee ver- blijfsaf delingen. Bureau Motivaction neemt de vi taliteit en tevredenheid van me dewerkers onder de loep in een herhaling van eenzelfde onder zoek twee jaar geleden. Toen bleken de medewerkers voornamelijk tamelijk tot zeer tevreden, bericht de instelling. Tot slot laat de instelling 'myste ry calls' op zich plegen; telefoni sche oproepen waarmee het In stituut voor Telecom Organisa ties de bereikbaarheid, klantge richtheid, telefoonbeantwoor- ding en de inhoudelijke afhande ling keurt. De resultaten van de onderzoe ken worden te zijner tijd op de website www.emergis.nl toege licht, zegt woordvoerder N. Doe- land. fenéjlchrier - De Zeeuwse overheden bet afweten als het gaat ■invoering van DigiD (digi- jjratiteit). Ze worden links tbis ingehaald door lande- jterheden en diensten die terrein veel verder zijn. pneente Veere is de enige gemeente waar bur- set DigiD terecht kunnen. leidsinstellingen kunnen DigiD de identiteit verifië- 3 klanten die gebruik ma- enhaar elektronische dien- Op dit moment kent DigiD in een gebruikers- :aet wachtwoord toe. peenten in Zeeland zijn Kt de voorbereidingen be- irtot nu toe komt het er internetsite van Goes onderdag* nog dat bur- aaf 1 januari van dit jaar i?n diensten terecht kun st DigiD, maar in de prak- rrdtdat pas dit voorjaar, set waterschap Zeeuwse fen kan het nog wel jaren iter DigiD daar wordt in- ;e van de gemeente s er best trots op dat zijn ste wel al zo ver is. Bur gers uit Veere kunnen een verhuizing binnen de gemeente digitaal afhandelen, evenals be paalde aanvragen via de compu ter. Veere heeft er daarbij voor gezorgd dat die aanvragen niet als een e-mail worden afgehan deld, maar daar in de gemeente lijke administratie terechtko men waar ze goed afgehandeld kunnen worden. Dat spaart uit eindelijk arbeid uit, is de erva ring. De Rijke: „Wij hoeven niet aan extra openingstijden van het gemeentehuis te doen. Men sen kunnen de aanvragen inzen den op het moment dat het hen uitkomt." •Namens de gemeente Vlissingen laat J. Louws weten dat je als ge meente wel aan DigiD kunt mee doen, maar dat je dan ook wat te bieden moet hebben. Vlissin gen is rond de zomer zo ver. De gemeente Sluis is bezig met een nieuwe internetsite. Vanuit die gemeente trok de voormali ge wethouder R. Leentfaar hard aan de digitalisering van de Zeeuwse gemeenten. Sluis laat het echter momenteel ook afwe ten als het om DigiD gaat. Het zal nog een paar maanden du ren. Of zoals een medewerkster van Sluis opmerkte: „We willen niet dat de burgers in een virtu eel zwart gat vallen." MIDDELBURG - De Zeeuwse provinciale Rekenkamer doet dit jaar onderzoek naar de succesfactoren van de biblioservicebus in Zeeland. De biblioservicebus is in oktober 2005 in gebruik geno men. Een jaar later blijkt het een initiatief te zijn met nationale en internationale aandacht. De biblioservicebus is een instrument om voorzieningen zoals de bibliotheek, de bank en andere dienstverle nende organisaties toegankelijk te houden voor het landelijk ge bied. Bezoekers kunnen gebruik maken van een informatiezuil en een pu- bliekscomputer die via een snelle draadloze verbinding zijn aange sloten op internet. In de biblioservicebus zijn verder: een geldauto maat, een oplaadpunt voor de chipknip, postzegels, bioscoopkaar- ten, strippenkaarten en treinkaartjes, boeken, kunstwerken, tijd schriften, cd-roms, dvd's en puzzels, rekken met folders en brochu res van bedrijven en organisaties en de mogelijkheid om documen ten te printen. De bus rijdt in de gemeenten Noord-Beveland, Kapel- Ie, Veere en Schouwcn-Duiveland. De provincie heeft dit concept gezamenlijk ontwikkeld met onder andere de Zeeuwse Bibliotheek en de Rabobank. De Rekenkamer gaat na wat de succesfactoren in het project 'biblioservicebus' geweest zijn en welke lessen bestuur en organisatie in bredere zin hieruit kunnen trekken. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Wanneer de twee Zeeuwse waterschappen weigeren te fuseren, moet de provincie een samengaan opleg gen. Gedeputeerde en WD-lijst- trekker J. Suurmond gaat ervan uit dat de vorming van één wa terschap in Zeeland deel uit maakt van het programma voor het nieuwe dagelijks provincie bestuur. Hij vindt dat de waterschappen Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden nog dit jaar de tijd mo gen nemen om zelf'met voorstel len voor een fusie te komen. Ko men ze er - net als in het verle den - niet uit, dan is de provin cie aan zet, aldus Suurmond. Hij rekent er overigens op dat de waterschappen eieren voor hun geld kiezen en meewerken aan een fusie. De gedeputeerde wijst erop dat de provincie streeft naar één wa terschap per stroomgebied. De hele provincie Zeeland en een stukje West-Brabant vormen het stroomgebied van de Schel de. Eén groot waterschap is goedkoper en ook beter opge wassen tegen nieuwe Europese regels, met name de kaderricht lijn water. Suurmond is zich ervan bewust dat de twee waterschappen ver schillend denken over een fusie. Bij Zeeuwse Eilanden is bereid heid daaraan te werken. Water schap Zeeuws-Vlaanderen daar entegen liet eind vorig jaar nog weten dat het belang van de re gio zich tegen een samengaan verzet. Een onderzoek dat het dagelijks bestuur van Zeeuws-Vlaanderen liet uitvoe ren, wees uit dat een fusie wen selijk is. Er is vijf tot tien pro cent voordeel te behalen, wat zich onder meer vertaalt in de belastingtarieven. Toch wijst het waterschap fusie af, onder meer vanwege de werkgelegen heid voor de ambtenaren. Gedeputeerde Suurmond houdt vast aan het standpunt van het huidige dagelijks provinciebe stuur, daarin gesteund door Pro vinciale Staten. „Het eindplaat je is één waterschap per stroom gebied. Ik zeg nu: beste water schappen, we verwachten dat je de hand aan de ploeg slaat. Ten zij de Staten zeggen: nee. Dan houdt het op." Hij verzekert niet over zijn graf te willen regeren, maar gaat er- dealniettemin van uit dat de fu sie hoog in het programma komt te staan, dat bij de vorming van een nieuw dagelijks provinciebe stuur wordt opgesteld. Hij hoopt dan weer als gedeputeer de aan de slag te kunnen. Gedeputeerde W. van Zand- brink (PvdA, natuur en water) is ook betrokken bij het toezicht op de waterschappen. Hij deelt Suurmonds verwachting dat het opleggen van fusie een punt is dat bij de college-onderhande lingen op tafel komt. Van Zand- brink kan zich vinden in het standpunt dat zijn partij (lande lijk) over de waterschappen heeft: opheffen en taken onder brengen bij de provincie. Kamerlid voor PvdA op Tholen SINT-MAARTENSDIJK - PvdA- Kamerlid Luuk Blom treedt don derdag 8 februari op als spreker op de PvdA-jaarvergadering in Sint-Maartensdijk. Blom, afkomstig uit Sint-Anna- land, krijgt thuis op Tholen de kans een toelichting te geven op de formatiebesprekingen voor een nieuw kabinet. Lijsttrekker Maria le Roy bij de Provinciale Statenverkiezingen is er ook en gaat in op de verkiezingen van 7 maart. De PvdA-bijeenkomst is in Haestinge in Sint-Maartens dijk, aanvang 19.30 uur. Drankrijder VLISSINGEN - Een 32-jarige automobilist uit Vlissingen heeft woensdagavond zijn rijbe wijs moeten inleveren. Hij had bijna drie keer zoveel gedron ken als toegestaan. inst '«and the Blue Connection, met rechts Walter Hopmans. jjolf Bosboom S - Walter and the Blue section is een Finse roots- Imaar met een Nederland- Sterker nog: 'Walter' is Hopmans, oorspronke- sfliomstig uit Goes. Volgen eek keert hij terug naar zijn «nlijke roots, als hij met bnd optreedt in café Baa- als onderdeel van een eee door het land. ®ns woonde tot zijn twin- ;'n Goes en was er onder betrokken bij de organisa- het Vrijbuiterfestival, 'a woonde hij jarenlang in ft waar hij actief was in tatainmentsector. Hij leer- huidige vriendin ken- Finse. Samen vestigden Sin Finland. fels woont Hopmans weer pa land, in Amsterdam nu, fe band met Finland - de Mnnection - is nog steeds -Ik ga er een paar keer per jaar heen." Hij speelde veel met allerlei bands mee en for meerde uiteindelijk zijn eigen groep, samen met drie Finse mu- ziekvrienden: gitarist Pasi Saha- rinen, bassist Pete Bergman en drummer Anssi Lehtivuori. On langs is het eerste album van Walter and the Blue Connection uitgekomen, Get up and go geti teld. Dat laat een mix van sin- ger-songwritermuziek, america- na, pop, blues, rock en folk ho ren. Hopmans (zang, gitaar, mondharp) schreef zelf de tek sten en de muziek, maar ook de anderé bandleden hebben een ruime inbreng. „Ik maak als het ware puur de tekening van het schilderij, maar zij kleuren het verder in." Levendig Finland kent een uitgebreide en levendige muzieksector, zegt Hopmans, al is dat maar weinig bekend. Weliswaar is men trots op wat er allemaal gebeurt, maar de neiging om dat breed uit te dragen is beperkt. „Het is net. als met Nokia, waarvan niet voor niets veel mensen jaren lang dachten dat het uit Japan kwam. In Finland heb je belang rijke groepen zoals Varttina en bijvoorbeeld heel veel gothic- bands zoals Nightwish, rockabil- lygroepen zoals The Barnsha-, kers, een grote bluesscene en veel rootsmuziek en metal." Hart Die brede belangstelling is te rug te horen op Get up and go. De cd heeft het viertal opgeno men als 'live-studioplaat', waar bij de nummers in één keer wei den ingespeeld. „Muziek moet je nu eenmaal maken met je hart. Het is iets wat spontaan moet gebeuren." Diverse gast muzikanten verleenden hun me dewerking, onder wie pianist Harri Saanio van The Barnsha- kers. De band heeft al diverse optre dens gedaan in Finland. Van daag begint, in Diemen, een tien- daagse tournee door Nederland. Dat was nog lastig voor elkaar te krijgen, want de mogelijkhe den bleken beperkt te zijn. Veel etablissementen mogen bijvoor beeld maar een beperkt aantal dagen live-muziek hebben en waren daardoor volgeboekt. „Het is me opgevallen dat je hier, veel meer dan een paar jaar geleden, tegen allerlei bu reaucratie aanloopt." Toch staan er zes concerten op het programma, waarbij werk van het debuutalbum en ook en kele nummers van de tweede cd die al in voorbereiding is, wor den gespeeld. Hopmans heeft ook, tot zijn ge noegen, een optreden in Zee land kunnen regelen. In Goes nog wel. „Daar liggen toch mijn roots. Hiermee is het cirkeltje voor mij echt rond." Cd: 'Get up and go' van Walter and the Blue Connection. De band treedt vrijdag 9 februari op in café Baarends in Goesaanvang: 21.30 uur. Zie ook www.wrafmusic.com. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Vergankelijkheid en wedergeboorte zijn belangrij ke thema's in de expositie die te zien is in de Domburgse galerie Art Aurum. Het duidelijkst komt dat tot uiting in het beel dende werk van Etuschka B. en de schilderijen van Uta Goe- bel-Gross. De beidé kunstenaressen domi neren de expositie. Bi] binnen komst valt het oog direct op de poppen van Etuschka B. De Duitse kunstenares is danseres geweest, maar richt zich tegen woordig meer op performances en theater. Daarbij gebruikt ze Winterreise in Baudeloo Hulst HULST - In de reeks Baude- loo-kamermuziek brengt bari ton Rob van der Meule zondag de complete uitvoering van Win terreise, de cyclus van 24 liede ren van Franz Schubert. Hij wordt op de piano begeleid door Leen de Broekert. Het concert in het Baudeloo-ge- bouw achter het stadhuis in Hulst begint om 15.00 uur. Samenzang en orgelspel Tholen THOLEN - In het gebouw van de gereformeerde gemeente in Tholen vindt zaterdag 10 februa ri een samenzangavond met or gelimprovisatie plaats. Peter Wildeman bespeelt het his torische Van Oeckelenorgel en presenteert zijn nieuwe cd 'Me ditaties over psalmen'. De avond begint om 19.30 uur aan de ds. G.H. Kerstenstraat 2. J ubileumconcert in Krabbendijke KRABBENDIJKE - Mannen- koor Jeduthun viert zaterdag avond het 25-jarig jubileum in de kerk van de gereformeerde gemeente in Krabbendijke. Jeduthun treedt op tijdens een samenzangavond met een groot jeugdkoor van 180 stemmen en organist Pieter Heykoop. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. zelfgemaakt figuren, waarvan Art Aurum er nu enkele toont, als ware het hangende sculptu ren. Plet zijn sprookjesachtige fi guren die een fantastische en idyllische wereld oproepen. Wel licht een verloren gegaan tijd perk, dat van de jeugd. De ver gankelijkheid wordt benadrukt door het materiaal. Etuschka B. gebruikt graag voorwerpen en materialen die ze vindt op wandelingen door de Manteling en op het strand tussen Domburg en Oostkapel- le. Botjes, zeewier, hout en pluk ken hertenhaar zijn tastbare sporen van een ander, een vorig leven. In de mooie wastekeningen van vrouwelijke figuren zit de ver gankelijkheid op een traditione lere manier verwerkt. Ze roepen een melancholische sfeer op. Op het eerste gezicht hebben de schilderijen van Goebel-Gross weinig gemeen met het werk van Etuschka B. Ze is duidelijk beïnvloed door Afrikaanse kunst. Tijdens een verblijf in Zuid-Afrika werkte ze met plaatselijke kunstenaars. Ze ont leende daaraan verschillende motieven die allemaal contras ten uitdrukken: man en vrouw, licht en donker, dood en leven. Wie de moeite neemt wat langer te kijken, ontwaart bijvoorbeeld slangen in combinatie met een menselijk geraamte. Het skelet symboliseert de dood, de slang is een symbool van de levenscy clus, de eeuwige terugkeer van alles. Paradijselijk De vergankelijkheid duidt bij Goebel-Gross dus niet op treu righeid of pessimisme, net zo min overigens als bij Etuschka B, die met haar poppen immers een paradijselijke sfeer oproept. Ook Goébel-Gross maakt ge bruik van natuurlijke materia len, zoals de rode aarde van de Tafelberg. Broches Als altijd zijn bij Art Aurum ook sieraden te bewonderen. Ditmaal springen vooral de oor bellen en broches van Kazuko Nishibayashi in het oog. Ze con strueert eindeloze knopen, alsof het origami is met goud en zil ver. Op het spoor gezet door het werk van Etuschka B. en Goe bel-Gross is het onontkoombaar ze te interpreteren als labyrin ten waarin begin en eiride sa menvallen. Na een winterstop van vier weken gaat Art Aurum (Noordstraat 8 in Domburg) vol gende week vrijdag weer open. De expositie duurt tot 31 maart. Woe, vrij en za van 11-17 en zo van 13-17 uur. Werk van Etuschka B. in galerie Art Aurum in Domburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15