eere wil zeewaartse versterking zc PZC Landschap mag niet in de porseleinkast Veere doet detedor niet in de ban Protest tegen reclamebelasting Vertraging werk Zandkreekbrug is nog in te halen meente vraagt staatssecretaris om de bete dijkverbetering, niet de goekoopste In hoger beroep toch straf voor mislukte overval Goes vrijdag 2 februari 2007 13 (BURG - Mensen die met ^lector over een voetbal- icharrelen op zoek naar ,tje, daar heeft niemand a, vindt burgemeester der Zwaag. De provincie "voor de invoering van een [torverbod, maar vindt in .geen gehoor. „Wij kunnen dergelijke regels meenten had het college ge; mene plaatselijke verordening, niet handhaven, dus heeft het vraagd een detectorverbod be- „Maar zo'n extra verbod past ook geen zin om ze in te voe- spreekbaar te maken in de ge- niet bij ons streven naar minder ren", meent de burgemeester, meenteraad. Het verbod had een regels", vindt Van der Zwaag. De Vereniging van Zeeuwse Ge- plaats moeten krijgen in de Alge- „Bovendien heeft de politie geen tijd om de naleving van dat soort regels te controleren." Aanleiding voor het verzoek is de Nota Archeologie van de pro vincie Zeeland. In deze nota wordt een detectorverbod gead viseerd om archeologische vond sten te beschermen. „Dat kun nen we nu ook al", aldus Van der Zwaag. „Als er nu binnen de gemeente een waardevolle vondst wordt gedaan, heb ik ook de bevoegdheid dat gebied af te sluiten." [BURG - Niet de goedkoop- Ie beste vorm van rersterking moet de voor- lebben, vindt de gemeente Daarom houdt zij onver- vast aan een zeewaartse lerking van de kust ten noor- Westkapelle. zal dit zwart-op-wit zet leen brief aan de staatsse- ais van Verkeer en Water over de kustverster- gaat. Die gaat zeer binnen- jde deur uit. De brief wordt adertekend door de pro vin- Waterschap Zeeuwse Ei- .1 schriftelijke pleidooi volgt studie naar de kosten justversterking bij Westka- Een zeewaartse aanpak wee keer zo veel geld als landwaartse. Daarmee side kans toe dat Rijkswa- at voor de landwaartse ver ing zal kiezen. geld mag niet de doorslag vindt wethouder J. Bos- van Veere. Als de eerste sie keer dat een keuze ge- li moet worden tussen geld saliteit al wordt gekozen iet geld, dan doet dat vre zen" het vervolg van het pro- Zsrakke Schakels, meent de Hé. adwaartse aanpak is niet i goedkoper maar ook vol de veilig. „Wij zullen ons ak moeten maken voor ón- gumenten om vast te hou- 8nde zeewaartse variant", Stelaar gisteravond op een komst van de Veerse ge- raad in Domburg, wil de dijk ten noorden [estkapelle richting zee maken door er zand op ben licht voor complex 'ENISSE - De gemeen- I van Tholen heeft gisteren temd met de bouw van een woonzorgcomplex aan de bDeurloostraat in Scherpe- rin komen ook een dorps- i en een multifunctionele naai. De huidige gymzaal stegen de vlakte. De Chris tie vroeg of er echt geen [dijkheden zijn om die zaal staan, omdat een oud ge- met per se een slecht ge- ïloeft te zijn. Andere frac- iiinden dit echter het juiste pmt om een nieuwe gymzaal petten. Het multifunctio- t daarvan zit hem in het feit b straks ook voorstellingen kunnen worden. Zo kan ishuis bescheiden. «orgklachten: 90-0231231 amaandag t/m vrijdag ge- Kende de openingstijden; terdags tot 12.00 uur edactie alcheren «tenruststraat 18 istbus 8070 30EB middelburg 0118-493000 KO118-493009 mail: redwalch@pzc.nl aurits Sep (chef) adia Berkelder dam van den Broek (ma Osman andyvan den Hurk sn de Vries (sport) ntrale redactie ationspark 28 stbus 31 60 AA goes (0113)315500 K (0113)315669 nail: redactie@pzc.nl ternet "W-pzc.nl nail: web@pzc.nl te spuiten. Dat is mooier dan as falt, stelt de gemeente. Het heeft ook voordelen voor het strand bij Domburg, omdat het zand dat bij Westkapelle wordt opge bracht, door de stroming deels terechtkomt bij Domburg. Daar Op de zeedijk komt een panora- hoeft dus minder zand opgespo- maweg. Deze weg buigt ter hoog ten te worden. En veilig en tech- te van de Baaiweg af naar bene- nisch haaibaai" is de voorkeur den naar de Schelpweg richting van Veere, de provincie en het Domburg, waterschap ook. De doorgaande route tussen bei de dorpen blijft daarmee ge handhaafd. Die gaat dan deels over de Schelpweg en deels over de dijk. Het stuk Schelpweg tussen West kapelle en de Baaiweg wordt al leen toegankelijk voor bestem mingsverkeer. Het behoud van de doorgaande route langs de kust tussen Domburg en Westka pelle is een andere eis van de ge meente Veere. Wilco Verhage wil graag ooit meer dan veertig koeien maar hij vreest at uitbreiding hem niet gemakkelijk gemaakt zal worden. door Elian van't Westeinde KOUDEKERKE - Tussen Middelburg en de duinenrij van Dishoek ligt De Wa terhoek. Hier staat de melkveehouderij van Wilco Verhage. Veertig koeien heeft hij in zijn stal. De jonge onderne mer praat graag over de toekomst van de landbouw op Walcheren. Zelf wil hij een grotere veestapel, maar zover is het nog niet. „Eerst de boel maar eens in mijn eentje runnen." Wilco Verhage is vice-voorzitter van landbouworganisatie ZLTO op Walche ren. De jonge boer trekt zijn schouders op als hij hoort dat de gemeente Veere van plan is boeren te gaan steunen in het woud van regels en dat het initiatie ven niet meteen de grond in wil boren. „Niet meteen? Pas na vijf minuten dan? Het komt wel leuk over, maar ik betwij fel of het in de toekomst anders wordt. Groeien betekent meer bouwen. En dat mag niet in het buitengebied. Uitbrei den met nevenactiviteiten, dat mag ook niet. Zo mag je geen kassen zetten, geen intensieve veehouderij beginnen en geen windmolens op je erf zetten. Een aantasting van het landschap noemen ze het. Is er destijds toen ze de Lange Jan neerzetten, ook.over nagedacht of het mooi was?" Verhage is aan het aftellenJver een paar dagen is hij eigenaar \n boerderij De Waterhoek in Koudekeie. Tien jaar geleden begon hij een maathap met zijn vader, om het bedrijf o>r te ne men. „Maar eerst hebben wgezinsuit- breiding. Dat kost ook tijd.De 34-jari- ge Walchenaar lacht er harllijk om, maar is meteen weer serieuals het over de toekomst gaat. Gemengd bedrijf Sinds twee jaar woont hij nx Lisette Roelse en hun dochtertje Brt van vijf jaar op de boerderij. De boelerij, die ooit van opa op vader overgig, is een gemengd boerenbedrijf: veeig koeien en veertig hectare grond. Daelft van de grond wordt bebouwd me maïs en gras die als voer naar het vegaan. Op de andere helft staan aardapelen, bie ten of uien. Dat boeren een rol spelen in et onder houden van het Walcherse ladschap lijkt hem duidelijk. „Watje n rondom je ziet is gevormd door boere En echt, ik hou ervan, ik ben hier opg(roeid. Al leen vrees ik dat 'landschap' i een por seleinkast gaat, dat het moet blijven zo als het nu is. Maar dat kan niet. Tegen woordig zijn de perceelseenheden gro ter, machines zijn groter en als boeren uitbreiden, komen er stallen bij." Een groeiproces dat volgens deze onderne mer niet is te stoppen, willen bedrijven efficiënt draaien. Voor zijn eigen bedrijf hoopt de veehou der op een schaalvergroting. In 2012 ver dwijnt het melkquotum, misschien kan hij dan zijn veestapel uitbreiden. „Maar dan heb je weer andere beperkingen, zo als de mestwet. Op dit moment is veer tig koeien wel het maximum dat ik aan kan in combinatie met akkerbouw. Een oplossing zou kunnen zijn dat ik de buurman vraag veevoer voor me te la ten verbouwen. Dat soort samenwerkin gen zie je vaker de laatste tijd." Om het hoofd boven water te houden doen veel boeren tegenwoordig aan risi cospreiding. Bijvoorbeeld door makke lijke gewassen zoals gras en tarwe te te len. De tijd die ze daarmee winnen ge bruiken stoppen ze in een baan buitens huis. Verhage ziet wel kansen in een combina- foto Lex de Meester tie van het boerenbedrijf met minicam- ping, paardenhouderij of theeschenke- rij. „Op Walcheren brengt een minicam- ping geld op. Je moet het wel willen, het is toch een belasting, al die gasten die op je erf lopen. Daarnaast zit er geen ontwikkeling in een mini-camping. Je mag vijftien eenheden hebben en daar blijft het bij." Toeristen Hij onderstreept de constatering van de gemeente Veere dat toeristen niet alleen voor het strand komen, maar ook voor het middengebied van Walcheren. „Fiet sers stellen veel vragen als ze je op het land bezig zien. En als er een koe ligt te kalveren, staan er zó twintig man in de wei. Eigenlijk kan er wel een stukje van de toeristenbelasting naar de boeren die het landschap mooi houden, vind ik." Als je het hem vraagt liggen er wel kan sen voor boeren op Walcheren. Vooral voor de melkveehouderij is de grond op het eiland geschikt. Maar de grootste be dreiging zijn de ruimteclaims van voor al overheden. Waterschappen kopen grond aan voor waterberging, overhe den kopen bouwgrond aan voor het leg gen van wegen. Verhage: „Daar zou de gemeente Veere wel iets aan kunnen doen." door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Woensdagoch tend plofte een brief van de ge meente op de deurmat bij de fa milie Meijer in Middelburg. De uithangborden van hun antiek zaak zou ze reclamebelasting gaan kosten. Maar daar is Rein- der Meijer het niet mee eens. „Ten eerste", zo begint hij zijn betoog, „is de brief niet gericht aan de antiekzaak, maar aan mij persoonlijk. Dat klopt niet. Ten tweede zouden winkeliers aan het begin van het jaar een aanslag krijgen voor het nieuwe jaar en dit is een aanslag over 2006. Ook dat klopt niet." Maar waar meneer Meijer nog het meest over struikelt, is het principe. „Alleen ondernemers binnen de veste moeten reclame belasting betalen. Dat vind ik niet eerlijk, het is discriminatie. Straks is het alleen voor Middel- burg- Zuid, of Arnemuiden. Ik kan me niet eens voorstellen dat het juridisch is toegestaan." Dat zoekt de Middelburgse advo caat R. Maat uit. Meijer: „Ik ben heel benieuwd wat daaruit komt. Ik hoop dat er een uit spraak komt, waaruit blijkt dat de gemeente de belasting ten on rechte heeft geheven. Want dan haalt Meijer meteen zijn uithangborden weer voor de dag. Een reclamebord schroefde hij gisteren van de muur, een uithangbord pakte hij demonstratief in met plastic, waarop staat geschreven 'in ver band met reclamebelasting'. „In derdaad, uit protest. Niet om het geld, want het kost maar 130 euro, maar als signaal naar de stad." Middelburg moet zo langzamer- han maar eens wakker wor den zegt Meijer. „Iedereen sprikt van een domme schan de. h gemeente heft de reclame- belaing alleen maar omdat ze de latbelasting er niet door kree Terwijl ik met mijn bor den ok nog eens reclame maak vooide stad. Laatst stond er nog en foto van mijn uithang- borcin een groot artikel over Midelburg in More than clas sic, >n tijdschrift over interna tional wonen. Ik ka ook best zonder reclame, hooilk hang de borden pas te rug s ik betaal en dat is pas als heelliddelburg moet betalen." Wetluder H. Kool kan niets an ders,eggen dan dat het Meijers goedecht is. "Anderzijds hante ren een redelijk tarief. Daar kan 'eneer bezwaar tegen aan- tekein." foto Ruben Oreel Raad: door met havenhuwelijk VLISSINGEN - De raad van Vlissingen wil de samenwer king tussen havenschap Zeeland Seaports en het Rotter damse havenbedrijf niet zomaar opgeven. Het college dacht daar anders over, maar de motie van PvdA en WD heeft gisteravond een meerderheid van de gemeenteraad achter zich gekregen. Dat betekent dat Zeeland Seaports weer rond de tafel moet met haar collega's in de Maas stad, om samen tot een visie op de samenwerking te ko men. De initiatiefnemers van de motie vonden dat de sa menwerking te vroeg was opgegeven. Andere partijen, zo als het CDA en de RPCU, stelden juist dat Vlissingen het best alleen kon. Of werk samen met een kleine haven als die van Gent, suggereerde GroenLinks. Maar die voorstel len haalden het niet. Meisje gewond bij aanrijding POORTVLIET - Een tienjarige meisje is gistermiddag ge wond geraakt bij een verkeerongeval op de Poortvlietse- dijk in Poortvliet. Het kind fietste samen met een vrien dinnetje over de Randweg en wilde de Poortvlietsedijk oversteken. Het vriendinnetje stopte maar het 10-jarige meisje uit de gemeente Tholen stak de weg over. Ze werd nog net geschept door een 30-jarige automobilist uit Tho len. Het meisje kwam met haar hoofd tegen de voorruit te recht. Ze werd met de ambulance naar het ziekenhuis ver voerd en kon na behandeling naar huis. Hardrijder is rijbewijs kwijt IJZENDIJKE - Een 22-jarige automobilist uit Breskens heeft gisteren onmiddellijk zijn rijbewijs moeten inleve ren. De man reed in de nacht van woensdag op donderdag tegen half één met een snelheid van 133 kilometer per uur over de N61. Ter hoogte van IJzendijke werd hij betrapt. Ter plekke geldt een maximum van 80 kilometer per uur. Fransen maken amok in café TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag twee Franse mannen aangehouden in een horecapand in de Terneuzense Westkolkstraat. Eén van hen had vermoedelijk een pakje sigaretten gestolen van een medeweker van het café. Er ontstond een woor denwisseling, die uitmondde in een vechtpartij tussen per soneel, klanten en de twee Fransen. Daarbij sneuvelden twee stoelen. Nadat de politie was gearriveerd, werd één van de agenten verbaal bedreigd. Daarop werden de bei de FYansen (46 en 22 jaar) aangehouden. Op het polutiebu- reau bleek dat de 22-jarige nog een boete had openstaan van 480 euro. Bergse bloedbank vernieuwd BERGEN OP ZOOM - Het donorcentrum in Bergen op Zoom zoekt vijfhonderd nieuwe mensen die bloed of bloedproducten willen afstaan. Het centrum is nu in ge bruik bij 3.500 donoren uit Tholen en de regio Bergen op Zoom, maar kreeg bij de vernieuwing van de inrichting extra capaciteit om de stijgende vraag naar bloedproduc ten te helpen lenigen. Het bloedafnamecentrum van bloed bank Sanquin aan het Boerhaaveplein is recent gemoder niseerd. Burgemeester J. Polman opent het centrum woensdag 7 februari om 15.00 uur officieel. door Harmen van der Werf KATS - De werkzaamheden aan de oude Zandkreekbrug in de weg Goes-Zierikzee liggen vier weken achter op schema. E. Buys, directeur van de tijdelij ke vereniging Iris-Willems, heeft er toch alle vertrouwen dat de afgesproken planning wordt gehaald. Een faillissement van één van de aannemers uit de combinatie Iris-Willems is de oorzaak van de vertraging. Metaalconstruc tiebedrijf Willems uit het Vlaam se Balen legde eind december het loodje. „Het kost dan van zelf enige tijd om de zaak weer op de rails te krijgen", verklaart Buys, die tevens directielid is bij schildersbedrijf Iris. Bruinisse Iris heeft het werk aan de Zand kreekbrug en een vergelijkbaar karwei aan een brug over de Grevelingensluis bij Bruinisse volledig overgenomen. Een nieu we onderaannemer is gevonden. Het moet volgens Buys lukken de achterstand in te lopen. Dat is bij de Grevelingensluis snel ler gedaan dan bij de Zand kreekbrug. Het werk bij Bruinisse ligt slechts één week achter op de planning, dat aan de Zandkreek brug vier weken. Buys: „Maar we werken daar inmiddels in ploegen. Ook op zaterdag en des noods zondags. In drie weken tijd kunnen we één week inha len." De brug over de Grevelingen sluis is sinds 25 september bui ten gebruik, die over de Zand- kreek sinds 23 oktober. Volgens Buys is alles erop gericht de brug bij Bruinisse eind maart ge reed te hebben. De Zandkreek brug volgt begin april, als alles meezit. Het wegdek van de bruggen wordt volledig vernieuwd en de bruggen krijgen een straal- en schilderbeurt. Autoverkeer kan momenteel over de Grevelingen sluis en Zandkreek slechts ge bruik maken van één brug. Bui ten het vakantieseizoen is dat doen. In de zomermaanden zou dat tot grote opstoppingen lei den. De tijdelijke vereniging Iris-Wil- lems was geen onbekende in Zee land. Zij heeft jarenlang groot onderhoudswerk verricht aan door corrosie aangetaste schui ven in de stormvloedkering in de Oosterschelde. GOES - Een 20-jarige Kapelle- naar die eerder door de recht bank was vrijgesproken van een mislukte beroving in Goes is in hoger beroep door het Haagse gerechtshof toch veroordeeld. Ook is de man schuldig bevon den aan verzet tegen zijn aan houding. Hij kreeg voor beide misdrijven een celstraf van een half jaar waarvan bijna de helft voorwaardelijk en een werk straf van 60 uur opgelegd. De Kapellenaar probeerde een jaar geleden samen met een vriend bij een bekende een schuld van 150 euro te innen. Bij deze incas so zette de vriend van de Kapel lenaar de bekende een mes op de keel. Het tweetal vertrok zon der geld. De vriend is inmiddels veroordeeld tot een jaar cel we gens afpersing. De Kapellenaar zei dat hij niet had geweten dat zijn vriend de schuld onder dreiging van ge weld wilde innen. De hofaanklager dacht daar an ders over en vond dat de man twee keer in de fout was gegaan. Hij kreeg het hof aan zijn zijde. De opgelegde straf is bijna ge lijk aan de eis van de aanklager. agenda STREEKACTIVITEITEN ARNEMUIDEN - De Arne, 20.00 uur: uitvoering toneelverenigng Tot Lering- he ende Vermaeck; OOST-SOUBURG - Multi-culti, 19.30- 22.30 uur: disco voor jongeren van 12 tot 16 jaar; VLISSINGEN - Bibliotheek, verkoop af geschreven boeken;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13