Prins van Oranje groeit in rol Starre Zwitserse juriste staakt strijd om rechtvaardigheid PZC PZC Willem-Alexander was met keuze voor Maxima niet zo dom Race om Witte Huis met Keniaans tintje Onderzoek naar rol van Heerts is nodig 1 februari 1957 donderdag 1 februari 2007 door Hans Jacobs Een etentje met vrienden en met het bruidspersoneel dat toch in de buurt is. Veel meer hebben Willem-Alexander en Maxima niet gepland voor de vijfde verjaardag van hun huwe lijk, vrijdag. De prins, net terug uit Kenia, is ook niet zo'n terug blikken Hij kijkt liever vooruit. „Een beetje dom." Die keurig ge regisseerde woorden van Maxi ma Zorreguieta bij de aankondi ging van haar verloving met Wil lem-Alexander zetten de toon voor haar snelle acceptatie in Nederland. Vijf jaar na het 'sprookjeshuwelijk' op 02-02-02 kan worden gesteld dat de Prins van Oranje bij de keuze van le venspartner allesbehalve dom is geweest. Maxima heeft zowel hém als de monarchie versterkt, kleur en nieuw elan gegeven. Een paar jaar geleden werd nog met scepsis uitgekeken naar het toekomstige koningschap van Willem-Alexander. De republi keinse beweging verwachtte zelfs dat de prins met een paar uitglijders snel zijn eigen graf - en dat van de monarchie - zou graven. De hoekige en opvliege- rige Willem-Alexander was, zo bedachten ze, hun garantie op succes. Vijf jaar later moet ook het Republikeins Genootschap toegeven dat de prins met de Ar gentijnse Maxima de best moge lijke levensverzekering voor de monarchie heeft binnengehaald. Volgens een deze week gepubli ceerde enquête van het blad Weekend Royalty vindt 74 pro cent van de bevolking Wil lem-Alexander klaar voor het grote werk, ook al maakt konin gin Beatrix geen aanstalten spoedig op te stappen. Geen haast Het prinselijk paar wekt even min de indruk haast te hebben. „Hoe later, hoe beter", meende de prins al eens. In de luwte van de troon is meer dan genoeg te doen en toch blijft er tijd over voor de kinde ren Amalia en Alexia, die al vroeg hebben moeten wennen pjgjjfa IjPPMtÉV Prins Willem-Alexander in gesprek met een lijmsnuivertje in Kisumu in Kenia. De prins bracht de afgelopen week een werkbezoek aan het Afrikaanse land op uitnodiging van de AMREF die 50 jaar bestaat dit jaar. foto Lex van Lieshout/ANP aan werkende en reizende ouders. Maar dat is volgens de prinses een situatie die in meer gezinnen voorkomt. De agenda's zijn vol. Wil lem-Alexander, die sinds zijn huwelijk aan zelfverzekerdheid heeft gewonnen, heeft zelfs de planningssystematiek aange past opdat er ruimte blijft voor spontane bezoeken en uitnodi gingen. Het prinselijk paar helpt Bea trix waar nodig - vorig jaar de den ze de nieuwjaarsrecepties en ze gaan eind februari mee op staatsbezoek naar Turkije - en werkt samen ook bewust aan het wortelen in de samenleving. Precies zoals Beatrix en Claus dat vóór hen deden met bijeen komsten op Drakensteyn. Nu zijn er diners in hun Wasse- naarse villa Eikenhorst om gene ratiegenoten uit diverse hoeken van de maatschappij beter te le ren kennen, en 'kanjer-lunches' aan het Haagse Noordeinde - met prijswinnaars en uitblinken de Nederlanders van verschil lend pluimage. Dat kan een we tenschapper zijn, maar ook de nationaal kampioen sudoku. Volgens het prinselijk paar is het 'opvallend' hoeveel Neder landers worden onderscheiden, al is daar in de media niet altijd aandacht voor. Beiden nemen ac tief deel aan het Oranje Fonds, dat hen vijf jaar geleden werd aangeboden als nationaal huwe lijksgeschenk. Daar ligt het ac cent op 'samen léven', waarbij onder meer vrijwilligerswerk in wijken en büurten, met jonge ren, nieuwkomers en ouderen wordt ondersteund en gestimu leerd. Op de reizen naar Marok ko gingen (en straks naar Tur kije gaan) jongeren mee om een brug te slaan naar jeugd en al lochtonen. Maxima voelt zich thuis in de sociale hoek en zal haar werkzaamheden nog uit breiden. Tegelijkertijd blijft de blik ook over de grenzen gericht. Twee weken geleden was Maxima nog in New York. Armen De prinses is lid van een VN-ad- viesgroep die financiële mark ten toegankelijker moet krijgen voor armen. Willem-Alexander schrapte in december zijn deel name aan de IOC-commissie die moet beoordelen welke stad het best in aanmerking komt voor de Olympische Winterspelen van 20Ï4. „Te druk". De 'waterprins' is sinds kort voorzitter van de VN-advies- raad voor water en sanitaire voorzieningen. Een topjob, waarin de prins niet wil teleur stellen, al kon hij bij zijn aan stelling niet beloven de hele rit (tot 2015) uit te zitten. In eigen land houdt hij watermanage ment en de daarmee verband houdende ruimtelijke ordening scherp in de gaten, onder meer met een lange reeks werkbezoe ken. En in de beste traditie van zijn moeder: in de regel zonder media. Ook bij zijn recente reis naar Kenia was de pers niet wel kom. Ontspannen Over het algemeen is de relatie van het paar met de (serieuze) media echter redelijk ontspan nen, zolang het zwaar bewaakte privédomein maar niet wordt be treden. ,Als we onze dochters geen gewone jeugd kunnen ge ven, hebben we gefaald", aldus de prins. Met vallen en opstaan wordt daarbij een balans gezocht naar de noodzakelijke openheid en ge wenste privacy. Voorlopig is het prinselijk paar aan de winnende hand. Zelfs de Argentijnse pers liet in september publicatie van foto's van Maxima tijdens een privébezoek aan haar vaderland achterwege. GPD pagina 25 Oranjefonds van Alex en Méxima floreert door Nona Eveleens Kenianen voelen zich nauw verbonden met de strijd om de kandidatuur voor het Amerikaanse presi dentschap. Barack Obama, één van de kandidaten van de Democratische Partij, heeft wortels in Kenia waar een deel van zijn familie woont. Zijn familieleden vol gen op afstand de race naar het Witte Huis. In Kenia krijgt Barack Oba ma nu al een 'presidentiële' behandeling. „Deze weg was lange tijd ontoegankelijk voor auto's maar is nu mooi opgeknapt", vertelt een man, lopend naast zijn fiets met daarom balancerend een gro te zak mango's. „Een week voordat Barack Obama op be zoek kwam, heeft de overheid het pad geëffend met een gro te machine." De ongeasfal- teerde weg slingert door het West-Keniaanse heuvelland schap naar Kogelo, het ge hucht waar de familie woont van de Amerikaanse senator Barack Obama, één van de ge gadigden van de Democrati sche Partij voor de kandida tuur voor het presidentschap van de VS. Langs de kant van de weg staan schamele huis jes. Armoede heerst in dit deel van de provincie Nyan- za. Sarah Hussein Onyango Obama opent de metalen voor deur en veegt haar'handen af aan een gescheurde schort. „Ik was bezig om maïs van de kolven te halen", vertelt de ruim tachtigjarige vrouw en wijst op een kleed achter het huis waar een bergje maïskol ven ligt. „De reis hierheen was zeker niet zo moeilijk. Het is fijn dat de weg is opge knapt voor Barack's bezoek. Daar heeft de hele buurt nu profijt van." De woonkamer met kale, betonnen vloer en een paar banken wordt opge fleurd door veel foto's. Ver geelde platen, zwart-wit op namen en kleurenfoto's han gen aan touwtjes van vijf cen timeter lange spijkers j familie", vertelt de yj trots. Tussen de foto's L een verkiezingsposter v» nator Barack Obama vy: nois. Sarah Obama ghmjx „Mijn kleinzoon is een go man, Hij is zorgzaam, door zee en liberaal. IK; dat hij wint. Niet omdat mijn kleinzoon is, maar? dat hij hard wil werken? zijn volk." Barack Obama is de zoom een Amerikaanse lerares een Keniaanse econoom. I was jong toen zijn on scheidden en de vader te keerde naar Kenia. De a tor is drie keer in Kenias weest. Eerst als student kennis te maken metdeKe aanse familie, daarna on.„ verloofde voor te stellen en? rig jaar om zijn twee docte bij de familie te introducer Zijn recente bezc door het Luo-volk vandepi vincie Nyanza als een s« staatsbezoek beschouwd. Corruptie Zijn populariteit groeide de rest van Kenia, toenhii! dens een gesprek met deft aanse president Mwai Kit frank en vrij over de wp breide corruptie in he; h sprak, waaraan ook minis zich schuldig maken Vi oma Obama is er weinig? anderd sinds haar kleina senator werd, om vévolg een gooi te doen naar 3 Amerikaanse presidents^ Barack Obama spreekt m Luo noch Swahili, de lug franca van Oost-Afrika. met zijn grootmoeder te co municeren, is hij aangew op zijn oom Said Obama perfect Engels spreekt To het nieuws in Kenia d« drong dat Barack C gooi deed naar het Ak kaanse presidentschap, r geerde een commentator? een lokale krant: 'Dat w niets, want het president paleis in Washington h niet voor niets het Wi Huis?' GPD door A.J. Van Vuren Vijf dagen voor de verkie zingen voor de Tweede Kamer van 22 november jongstleden berichtte De Volkskrant dat Nederlandse militairen drie jaar eerder in Irak gevangenen zouden heb ben gemarteld. De defensie- top zou de kwestie in de doof pot hebben gestopt. Minister van Defensie Kamp zag in het artikel een poging hem en zijn partij, de WD, in diskre diet te brengen en bij de ver kiezingen luttele dagen later te benadelen. Na de berichtgeving over de vermeende martelingen door Nederlandse militairen in Irak wist minister van Defen sie Kamp al gauw te melden dat er destijds wel justitieel onderzoek was gedaan. Maar het OM zag geen reden om over te gaan tot vervolging. Er waren tegen de instructies in wel gevangenen onder vraagd. Die moesten afgeplak te skibrillen dragen en harde muziek aanhoren om onder ling communiceren te voorko men. Ook werden zij nat ge maakt om hen slaap te ont houden. Kamp vond de term martelen voor die behande ling zwaar overdreven. Maar hij kondigde toch een onaf hankelijk onderzoek aan. Kamp was hij woedend op de Volkskrant en haar bron. De goede naam van Nederland was besmeurd en onze militai ren in Afghanistan liepen extra gevaar. Wederhoor Het ergerde Kamp dat De Volkskrant voor het artikel niet serieus wederhoor had toegepast. De voorlichter van de minister werd pas op de dag voor publicatie om com mentaar gevraagd en kon zo snel geen weerwoord geven over de oude zaak. De krant ontkende dat zij de verkiezin gen wilde beïnvloeden. Het was gewoon toeval dat haar onderzoek vlak voor de ver kiezingen was afgerond. Voorts hadden hoogleraren in ternationaal recht desge vraagd de behandeling van de gevangenen als martelen aan gemerkt, dus daar was ook al niets mis mee. Op 27 januari berichtte het weekblad Else vier dat PvclA-kamerlicl Ton Heerts nauw betrokken was bij de berichtgeving in De Volkskrant. Heerts was in 2003 voorzitter van de mili tante militaire vakbond AF- MP. Maar tijdens het onder zoek van de krant naar de zaak was Heerts allang over gestapt naar de FNV en op teerde voor een hoge plaats op de kandidatenlijst van de PvdA. Heerts ontkende dat hij de bron was, maar moest later toegeven dat hij meermalen met de krant over het onder werp had gesproken en de journalist, die speurde naar vermeend dwarsliggen van de defensietop bij het justitiële onderzoek in 2003, had bege leid naar de vroegere com mandant van de marechaus see, generaal-majoor b.d. Cees Neisingh. Diezelfde Nei- singh liet RTL 4 weten dat Heerts toen al wist dat de Ira kese gevangenen niets straf baars was aangedaan. Heerts heeft de schijn tegen. De betrokkenheid die hij toe geeft staat op gespannen voet met zijn ontkenning als bron te hebben gefungeerd. De Volkskrant werkte niet voor niets met hem samen en niet met het zittende AFMP-be- stuür. De schijn tegen hebben is echter geen bewijs van schuld. Dat bewijs komt er Waarschijnlijk niet, want de krant zegt haar bron te be schermen om potentiële klok kenluiders niet kopschuw te maken. Maar de aanduiding klokkenluider is te veel eer voor iemand die goeddeels las ter verspreidt met kwalijke gevolgen voor het verkiezings proces, de reputatie van ons land in de wereld en de veilig heid van onze troepen in Irak. Het is daarom van groot be lang dat er duidelijkheid komt over de rol van Heerts. Indien hij de bron was van het artikel, of er een wezenlij ke bijdrage aan leverde, hoort hij niet thuis in de Kamer. In dien hij geen rol speelde, be hoort zijn naam te worden ge zuiverd. Het is dus of in het belang van de democratie of van Heerts zelf dat de Volks krant uitsluitsel geeft. GPD door Carel Goseling Carla del Ponte, de hoofdaan klaagster van het Joegosla- vië-tribunaal, houdt het in sep tember voor gezien. De starre Zwitserse (59) staakt na acht jaar haar strijd voor rechtvaar digheid en verzoening op de Bal kan. Haar eigen werk beoordelend sprak zij over 'een historische prestatie'. Bij die kwalificatie zijn echter de nodige vraagte kens te plaatsen. Del Ponte heeft haar pijlen vrijwel uitslui tend op de Serviërs gericht. Kroatische, Bosnische en Alba nese (uit Kosovo) verdachten van oorlogsmisdaden kreeg zij vrijwel nooit in het vizier. De presidenten van Kroatië, Tudjman, en Bosnië-Herzegovi- na, Izetbegovic, liet zij onge moeid. Slododan Milosevic, de Servi sche heerser, werd wel aange pakt. Het proces tegen hem werd echter zo ingewikkeld in elkaar gezet - talloze aanklach ten inzake Kroatië, Kosovo en Bosnië werden op elkaar gesta peld - dat de rechtsgang nooit werd afgerond. In maart 2006 overleed Milosevic zonder ver oordeling. Tegenslag Het was niet de enige tegenslag voor Del Ponte. Radovan Karad zic en Ratko Mladic, de politie ke en militaire leiders van Bosnisch-Servië, die gezocht worden wegens volkerenmoord, lopen nog steeds vrij rond. Ja renlang kapittelde Del Ponte de machthebbers in Bosnië, Servië en Montenegro voor dat feit. Met name de EU kreeg steeds van haar te horen dat de relaties met de betrokken landen niet ge formaliseerd mochten worden, voordat de door haar gezochte verdachten waren opgepakt en uitgeleverd aan het tribunaal. Eenzelfde boodschap ging uit naar de Navo. De VN kregen elke paar maan den van Del Ponte het bericht dat zij nog steeds op weerstand stuitte bij haar werkzaamheden en dat de VN het voornemen het tribunaal in 2010 op te heffen, moesten laten vallen. Pas als al le verdachten waren opgepakt en veroordeeld, was gerechtig heid geschied, aldus Del Ponte. Carla del Ponte, de scheidende hoofdaanklager van het Joegoslavië-tribunaal werd geboren op 9 februari 1947 in het Zwitserse Lugano. Na haar middelbare schooltijd studeerde zij rech ten in Bern, Genève en in Groot-Brittannië. In 1972 begon zij haar loopbaan bij een advocaten kantoor in Lugano. In 1981 werd ze openbaar aan klager, en in 1994 minister van Jüstitie. Del Ponte heeft een hoop bijnamen (de nieuwe ge- Viel haar boodschap jarenlang, in goede aarde, de laatste tijd is dat niet meer zo. De EU en Na^ vo zijn bereid de betrokken lan-r den in de armen te sluiten, met of zonder opgepakte oorlogsmis dadigers. Het hoogtepunt van de Balkanstrijd was immers al tien jaar geleden en Europa moet verder. De regio heeft sta biliteit en vooruitgang nodig. Bij de VN heerst eenzelfde sfeer. Het tribunaal heeft zichzelf overleefd. Als de betrokken lan den rekeningen uit de Balkan oorlogen willen vereffenen, moe ten ze dat zelf maar doen. Daar is geen duur internationaal tri bunaal voor nodig, zo luidt dere denering van VN-functionaris- sen. Sinds de oprichting in 1993 heeft het tribunaal 850 miljoen euro opgeslokt. Dat heeft 48 ver oordelingen opgeleverd, terwijl er nu nog 61 procedures lopen. De tekenen des tijds hebben Del Ponte kennelijk tot het inzicht gebracht dat ze maai- beter kan vertrekken. Ze trekt aan een dood paard en beseft dat nu ken nelijk zelf ook. Een opvolger moet de zaken maar netjes afmaken, zo liet ze deze week weten. En of Karad zic en Mladic nog voor haar ver trek worden opgepakt, ach, dat vond mevrouw niet eens meer zo belangrijk. Het proces tegen zes Srebreni- ca-verdachten loopt. Binnen en kele maanden rtaat de Kroati sche generaal Gotovina voor de rechtbank,' net als de Albanese Kosovo-leider Haradinaj en de Servische nationalist Vojislav Seselj. Processen die jaren zul len aanslepen en wel eens zon der veroordeling kunnen eindi gen, omdat het tribunaal in 2010 de deuren sluit. Del Ponte wil het niet meer mee maken. Ze wil weer eën nor maal leven, zegt ze. Haar ener gie is op. Dat ze wellicht ook zelf fouten heeft gemaakt en er zo aan heeft bijgedragen dat nie mand meer bereid is naar haar pijpen te dansen, wil Del Ponte niet horen. „Voor mijn opvolger wordt het een stuk eenvoudi ger". zo liet ze zelfverzekerd we ten. GPD ANKER - Voor de kust van Zeebrugge is woensdag een groot anker opgevist dat ver moedelijk uit de zestiende of zeventiende eeuw afkomstig is. 'Het anker is vervaardigd uit hout en ijzer en weegt acht honderd kilo. OPSTAND - In gevangenis Uc- ciardone in het Italiaanse Pa lermo zijn tweehonderd gedeti neerden in opstand gekomen. Daarbij kwam een oproer kraaier om het leven. Het ver zet is gericht tegen de ver scherpte regels die de nieuwe directeur heeft opgelegd. Drie bataljons van politie en leger bestormden de gevangen! dwongen de muitende gei neerden tot overgave. MARGARINE - Zuivelfa kanten willen de prijs vann garine met drie cent verho Dat hebben de margarine] ducenten minister Zijlstra Economische Zaken ma deeld. VASTGELOPEN - EenDi stoomboot is gisterocht vastgelopen op de Banja Pogingen van ondermeer Vlissingse sleepboot om schip vlot te trekken ap nu toe mislukt. Hoofdaanklaagster Carla del Ponte, hier met Javier Solana, de minister van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie in Brussel, verlaat in september het Joegoslavië-tribunaal. foto Francois Lenoir/RTR Feiten over Carla del Ponte stapo, het ongeleid projectiel) die allemaal nega tief klinken. Dit komt doordat ze niet bang is om vijanden te maken. Vooral in Servië geldt ze als een symbool van kwaad. Ze wordt verweten al leen Serviërs voor het Joegoslavië-tribunaal te sle pen. Tot september 2003 was zij ook hoofdaanklager bij het Rwanda-tribunaal. Voor haar juridisch werk ontving ze in 2002 een eredoctoraat van de Katholieke Universiteit Leuven. Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@ptc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023123) Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 w' gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd zaterdag vóór 12 uur E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 I autom. afschrijving accepts"» per maand 21,50 n.v.t I per kwartaal: 61,50 64,50 I per jaar: €236.00 239.M I Voor toezending per post geldt een I toeslag. E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand einde van de betaalperiode. Uonnrjij een schriftelijke bevestiging, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 52.30,50011 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitjes* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en Wl de Regelen voor het Advertenties» zondag: van 16.00 tc Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Voor gewone ai Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax (0113)315571 Business to Business/Onroerend?" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 -w.p2c.nl/service/; Auteursrechten voorbehouden j Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern- aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen In een bestand dat wordt getre (abonnementen)administratie en om u te Haten) informeren over voor u relevante dienst?»^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrifteli|k r zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4