zc leidooi voor ouderenadvisering Lassen nog veel leuker dan slaan 1ZC schouwen oefproject toont aan dat senioren behoefte hebben aan huisbezoeken Gemeente Goes zet alle zeilen bij in strijd tegen stille armoede donderdag 1 februari 2007 15 ■AliPankow jlKZEE - Schouwen-Duive- Ijs nog een witte vlek op het van Ouderenadvisering. in tegenstelling tot Kapelle jas van Gent, waar deze jvan dienstverlening inmid- begrip is. De Senioren- i graag zien dat er ook oemeente ouderenadvi- beschikbaar komen voor natieve huisbezoeken. kunnen daar geheel (vend een beroep op doen. Ibezoeken dienen meerde len: het adviseren van en over wonen, zorg en ju, maar ook het signale- praktische of psychoso- jjoblemen. Ouderenwerk igenberg van het Welzijns- ieeft een voortraject voor inadvisering in gang ge- devonn van een proefpro- [ormatief Huisbezoek. Zij Ie afgelopen maanden op iiging diverse ouderen in [o bezocht. „Het voordeel ik bij de mensen thuis di jnes kan geven over bij- dd eventuele aanpassin- in de woonomgeving, zo- er langer zelfstandig kun- ijven wonen", zegt Slin- ar evaluatie van dit proef- blijkt dat er op Schou- Duiveland inderdaad be ls is aan ouderenadviseurs, rilniet gedetailleerd ingaan It rapport totdat het be- van het Welzijnshuis het :il heeft vastgesteld. tiling ree-voorzitter E. Velthuij- lithijsse van de Senioren- de algehele conclusie al ing genoeg te pleiten getrainde ouderenad- Volgens haar kan dit niet zomaar door elke rillende vrijwilliger wor- rerricht. „Voordat deze starten met de werk ten, zullen de meesten lining moeten volgen iiiderwerpen als sociale jgespreksvoering aan de indeltocht ngeving ningen [GEN - De Zeeuwse irtbond houdt op za- 10 februari voor de vijf- |ieer een winterwandel- in de omgeving van Krui- kunnen vijf, (tien, twintig of dertig er lopen. De uitgezette voeren de deelnemers stuur- en recreatiegebied kei en langs de Wester ns kunnen tussen 9.00 80 uur starten vanaf het bas aan de Berghoek- ififormatie is te verkrijgen telefoonnummer 0113- Mrgklachten: M231231 maandag t/m vrijdag ge- ^de de openingstijden; rdags tot 12.00 uur ÖACTIE CHOUWEN-DUIVELAND shtv/eg 23a Kbus 80 -OAB ZIERIKZEE ^0111-454647 «0111-454657 ral: redzzee@pzc.nl telModde (chef) «Kleemans Penkow B Soesman feLanting fyBoogert (sport) TRALE REDACTIE ionspark 28 tbus3l &AAGOES •10113)315500 :(0113)315669 3'l; rpdactie@pzc.nl "1RN ET ».pzc.nl Wweb@pzc.nl orde komen. Verder dient er re gelmatig overleg te zijn met een beroepskracht op dit gebied", luidt het advies van de commis sie Welzijn binnen de Senioren raad. De huisbezoeken zijn vooral be doeld voor ouderen die nu nog zeer op zichzelf gericht zijn en die niet of nauwelijks zijn aange sloten bij een groepering. Slin- genberg confronteerde diverse echtparen bijvoorbeeld met de vraag hoe het verder moet als één van de twee wegvalt. „Het is beter dat ze zich daar tijdig op voorbereiden", benadrukt zij.De Seniorenraad maakt on derscheid tussen diverse vor men van huisbezoeken. Naast preventief en signalerend, kun nen de contacten ook dienen om zelfstandig wonende ouderen in dien nodig een steuntje in de rug te geven zelf de draad van hun leven weer op te pakken. Soms ook kan volstaan worden met een vriendschappelijk be zoek bedoeld om wat aandacht, vriendschap of emotionele en praktische steun te geven. Een andere vorm betreft het zo geheten levensloopgesprek. Daarin stimuleert de adviseur ouderen terug te kijken op het het eigen leven om zo de eigen sterke kanten te ervaren. Het doel is daar la-acht uit te putten voor het zelfstandig inrichten van hun eigen toekomst. door Melita Lantinq BURGHSLUIS - Jan Hax-t was elf jaar toen hij in de rampnacht met dijk en al de polder inspoelde. Hij bleef met zijn nieuwe trainingsbroekje in prikkel draad hangen en dat is zijn redding ge weest. Nu, na al die jaren, vindt hij de tijd rijp om het verhaal van die ramp nacht in Burghsluis te vertellen. „An ders is er straks niemand meer die het nog weet." Burghsluis was in die tijd een klein ge hucht waar vooral dijkwerkers en kan- tonniers woonden. Kleine huisjes, een noodboerderij, een houten barak. Veel meer was er niet. In de rampnacht zijn tien inwoners gestorven. Hart woonde met zijn vader en moeder en zus in een klein woninkje aan de Oude Havenweg. „Wij werden in die nacht om kwart voor vier gewekt door Piet Dijkgraaf", vertelt Hart. „Ik ben toen met mijn zus je naar boven naar de dijk gelopen, naar het huis van Noordhoek." Dat huis stond destijds op de hoek bij de Meel dijk. „Mijn vader is naar de boerderij gegaan en heeft de paarden en koeien nog losgesneden. Twee paarden en drie koeien hebben het overleefd, maar die hebben nooit meer melk gegeven." Daarna besluiten vader en moeder Hart ook te vluchten richting Burgh, maar dat lukt niet meer. Bij de brug is het wa ter inmiddels te sterk. „Mijn moeder had haar tas met spaarcenten bij zich. Die is ze kwijtgeraakt. Daar heeft ze nog jaren last van gehad." Het echtpaar is uiteindelijk op zolder terecht geko men bij de bejaarde familie Sperling aan de Oude Havenweg. Daar was in middels ook Jan Fondse. Met z'n vijven hebben ze boven op zolder op het bed gestaan, zich vasthoudend aan de ha nenbalken. Jan Hart zat ondertussen nog met zijn zusje bij de familie Noord- hoek. Het echtpaar Noordhoek besluit naar Burgh te vluchten. „Mijn zusje ging mee, maar ik was wat eigenwijzig en wou naar mijn vader en moeder. Ik ging eerst naar de heer Van Dienst, die verderop woonde. Ik wilde hem waar schuwen, maar het lukte niet want ik stond gelijk tot mijn middel in het wa ter." Terug naar vader en moeder lukte ook niet meer en de kleine Jan Hart besluit dan om ook maar naar Burgh te gaan. Op dat moment breekt echter de dijk waar hij op staat. „En dat is seconden- werk, dan denk je niet meer. Ik ben toen met dijk en al de polder in gesode mieterd en kwam vlak voor het huis van Noordhoek terecht. Daar ben ik met mijn trainingsbroek in de draad blijven hangen. Ik ben overeind gekrab beld, er stond inmidels een halve meter water, en ben achterom het huis binnen gegaan. Ik was daar helemaal alleen. Bo ven, op de slaapkamer stond niets, al leen een wiegje. Daar heb ik anderhalf of twee uur in mijn eentje gezeten en toen dacht ik 'wegwezen'." foto Dirk-Jan Gjeltema In Burghsluis kwam het water om een uur of vier in de nacht. Drie uur later - tegen zeven uur - was het meeste water al weer gezakt omdat de dijk richting polders ook was doorgebroken. Jan Hart kon daardoor naar buiten gaan en is vrij snel daarna opgevangen door Wim Vis. Die heeft zich over de jongen ontfermd en hem naar de boerderij Mon Plaisir aan de Meeldijk gebracht. „Ik had niets meer aan, misschien nog een truitje of zo, maar verder niets meer, al les was kapot." In Mon Plaisier is Jan in bed gestopt en daar is hij later terugge vonden door zijn vader. „Wij hadden een Belgische herder en mijn vader zag dat beest op de stoep zitten. Toen dacht hij 'daar zal wel een kind van mij zit ten' en dat was ook zo." De familie Hart is de rampnacht verder ongeschonden doorgekomen. Na een ge dwongen verblijf van een paar maan den in een vakantiehuisje in Westen- schouwen keerde het gezin in juli terug in Burghsluis. „Daar heb ik nog tot mijn vijfendertigste gewoond. Toen ben ik getrouwd maar ik kom nog iedere dag even naar Burghsluis." Nieuwbouw basisschool Duiveland begonnen door Ali Pankow NIEUWERKERK - Met het slaan van de eerste paal is gister ochtend officieel de gedeeltelij ke nieuwbouw voor openbare ba sisschool Duiveland in Nieuwer- kerk begonnen. De school wordt uitgebreid met een speelwerklo kaal en ondergaat binnen het be staande casco een ingrijpende re novatie. Sanne Kodde uit groep zes was via loting onder alle 154 leerlin gen aangewezen om samen met meester H. Friesen die eerste paal via een druk op de knop de grond in te slaan. Dat gebeurde tijdens een korte plechtigheid in aanwezigheid van alle scholie ren van obs Duiveland en een flink aantal ouders. Met elkaar omlijstten zij de handeling van het op de knop drukken met vooraf gescandeerd aftellen van tien tot nul. Die eerste paal bestond overi gens uit drie delen van elk ruim vijf meter. Tussentijds moesten de mannen van Bouwbedrijf Ca- pelle Oosterland die delen ter plekke aan elkaar lassen. Dat ge beurde met geknetter en vuur werkachtige vonken, zodat het lassen eigenlijk nog veel leuker werd dan het slaan. Na die eerste paal gingen er gis teren nog veertien exemplaren de grond in. Uiteraard was dit karwei gepland op de voor de schoolvrije woensdagmiddag, zo dat leerlingen en leerkrachten nauwelijks hinder ondervonden van het heiwerk. Die eerste paal onderscheidt zich ovèrigens van de andere doordat Sanne er op verzoek van docent T. Ravia een antieke Hollandse duit in gooide. Ravia is verwoed muntenverzamelaar en volgt het traditionele gebruik een oude munt onder een hei paal te leggen met als doel het betreffende gebouw voor de toe komst van pesten en plagen te vrijwaren. „Een mooi symbolisch gebruik", vindt directeur G. Oele van obs Duiveland. Hij verkeert op beide locaties van obs Duiveland, in Nieuwerkerk én Sirjansland, dit schooljaar middenin de bouwac tiviteiten. Het gebouw in Sirjans land dateert uit 1872. In de klas sieke hoge lokalen daar creëert bouwbedrijf Quant twee vides om plaats te bieden aan het iet-onderwijs. Ook komt daar een nieuwe personeelskamer en een aparte ruimte voor indivi duele begeleiding van leerlin gen. Tevens wordt de oude voor gevel vernieuwd en krijgt het Sanne Kodde gooit de geluksduit in de heipaal, terwijl Friesen en Oele toekijken. schoqlplein een opknapbeurt. Een groot deel van de leerlingen van de school in Sirjansland ver toeft tijdelijk in het plaatselijke dorpshuis. Oele verwacht dat de verbouwing daar rond 1 april ge reed zal zijn. In Nieuwerkerk staan er in to taal dertig weken gepland voor uitbreiding en renovatie. „Voorlopig zullen we er hier nog niet zo veel overlast van onder vinden, maar over enige tijd moet de vloer worden aangepakt en wordt het verschuiven van de ene vleugel naar de andere", ver- Aanhangwagen gestolen OOSTERLAND - Van het terrein van een tankstation aan de N59 ter hoogte van Oosterland is in de nacht van dins dag op woensdag een aanhangwagen gestolen. Het gaat om een éénassige aanhanger van 1,40 meter hoog, 1,25 me ter breecl en 1,10 meter lang, voorzien van een blauwe huif. De waarde van de aanhangwagen is bij de politie niet bekend. Auto schampt nordicwalkster MIDDELBURG - Een zestigjarige Middelbux-gse is gister middag rond vier urn- licht gewond gex-aakt aan haar arm toen ze werd geraakt door een passerende auto. De vrouw was aan het 'noi'dic walken' op de Brigdamseweg in Middelburg toen ze van achtei'en werd geraakt door een passerende auto. De bestuurder van de auto reed daar na door terwijl deze zeer vermoedelijk iets moet hebben gemerkt. Veere vecht voor thuisbevallen DOMBURG - De gemeente Veere blijft zich fel verzetten tegen cle verhuizing van de afdeling Moeder- en Kindzorg van het ziekenhuis in Vlissingen naar dat in Goes. Vlissin- gen en Middelburg hebben meer clan Veere begrip voor de kwaliteitsverbetering' die de ziekenhuisbesturen nastre- ven. Na een toelichting van de ziekenhuisbesturen hebben de colleges van B en W zich beraden op de concentratie van moedei-- en kindzorg in Goes. Die heeft volgens Waleher- se verloskundigen namelijk tot gevolg dat thuisbevallen op Walcheren niet meer mogelijk zal zijn, omdat acute zoi'g bij problemen te ver weg is. Wethouder J. Melse van Veex-e spx-eekt zich viexkant uit te gen de verplaatsing van moeder- en kindzox-g naar Goes. „Dat houdt een onaanvaai'dbaar risico in", oordeelt hij. „Het kan gaan om leven en dood. Stel dat je van Westka- pelle naar Goes moet. Als een kind bij de geboox-te in ademnood verkeert, zijn snelheid en bereikbaarheid van doorslaggevend belang. Plattegrond voor nabestaanden OOST-SOUBURG - De gemeente Vlissingen komt met een plattegrond, waarmee nabestaanden het graf van hun geliefde kunnen terugvinden op de begraafplaats van Sou burg. De overzichtskaart; komt te hangen bij de begraafplaats en mensen kunnen de tekening ook aanvx-agen bij de ge meente. Ook komen de namen van overledenen, van wie het graf nog bestaat, te staan op zuilen. Iedei-een wil weten waar een geliefde ligt begraven, stelt wethouder C. Seijbel, die haar afgetreden collega M. Wal raven op dit onderdeel vervangt. „Tot voor kort hadden nabestaanden houvast aan een bankje of een steen. Om dat dat niet meer kan en omdat we ons toch zo goed moge lijk proberen in te leven in de gevoelens van nabestaan den, hebben we dit bedacht." De graven waarvan enkel de stenen zijn geruimd, herstel len, is niet mogelijk. „Vanwege ruimtegebrek krijgt de be graafplaats een nieuwe indeling. De ene kant met 68 gra ven is geruimd en de andex-e kant, met ruim zevenhon derd graven, is afgedekt. Daar komt een laag met nieuwe graven bovenop." Dat is altijd cle inzet geweest, benadi-ukt de wethouder. door Frank Balkenende GOES - Goes wil achter voor deuren kijken om stille armoede te kunnen bestrijden. De ge meente probeert momenteel de krachten van allerlei instellin gen en organisaties te bundelen om samen tot een gedegen aan pak te komen. Zo'n twintig procent van de on geveer 650 Goese bijstandsge rechtigden verkeert in ernstige financiële problemen. Die groep heeft cle gemeente duidelijk in beeld. Ze vennoedt echter clat er nog veel meer mensen zijn die de eindjes nauwelijks aan el kaar kunnen knopen. Ook heeft ze de indruk dat een aantal mini ma nog steeds geen gebruik maakt van gemeentelijke finan ciële tegemoetkomingen en schuldhulpi-egelingen Volgens wethouder J. Adriaanse (SGP, sociale zaken) is het zaak die kwetsbai-e groepen te trace ren. Maar hoe kijk je achter de voordeur? Door alle ogen en oren te gebruiken van mensen die mogelijk in aanraking ko men met schrijnende gevallen. Ach-iaanse heeft met het maat schappelijk wex-k (SMWO) al af spraken gemaakt. Doel is gemo tiveerde vrijwilligers in te zet ten voor huisbezoeken. Ook met zorginstellingenui tkeri ngsi n- stanties en woningbouwvereni ging RWS zat hij rond de tafel. Vertrouwenspost „Samen willen we een plan van aanpak maken. Bedoeling is dat personeel van instellingen en vrijwilligers van SMWO bij een vertrouwenspost melding doen van mensen die heel krap of in cle schulden zitten. Maar ook misstanden en vereenzaming moeten worden gemeld. Vervol gens brengen we een bezoek en kunnen we kijken of en hoe we de persoon in kwestie kunnen helpen." De gemeente stx-eeft er naar cle twee Goese voedselbanken uit eindelijk overbodig te maken. De gemeente heeft vorig jaar het armoedebeleid aangescherpt om mensen die in de schulden zitten, beter te helpen en te bege leiden.Zo worden er cursussen budgetbeheer gegeven voor cliënten van de sociale dienst. Het streven is die dit jaar ver plicht te maken voor uitkerings- gerechtigden met schulden. Huisuitzettingen Verder heeft de gemeente een convenant gesloten met energie bedrijf Delta. Daarin staat dat gezinnen die de energierekening niet kunnen betalen, niet zo maar worden afgesloten van gas, licht en water. Ook voor voorgenomen huisuitzettingen is een dergelijk convenant geslo ten met de RWS. Verder wil het college van burge- meester en wethouders bestaan de minimaregelingen verrui men. Zo wil Adriaanse de maxi male vergoeding vanuit het de- clax-atiefonds optrekken van 125 naar 150 euro. Ook wil de gemeente in de toe komst vervanging van witgoed volledig betalen als minima die uitgaaf zelf niet kunnen ophoes ten. Het gaat bijvoorbeeld om kapotte wasmachines en koel kasten. Adriaanse werkt nog aan dit vooi'stel, waai*mee naar zijn inschatting een ton per jaar is gemoeid. Hij denkt de rege ling te financieren door geld te gebruiken dat overblijft dankzij de uitstroom van bijstandsge rechtigden naar een baan. agenda foto Dirk-Jan Gjeltema telt de directeur. Volgens hem vinden de leerlingen het alle maal best spannend en ook het onderwijsteam stelt zich flexibel op. Tenslotte zorgen die vei'bou- wingen ervoor dat obs Duive land binnen afzienbare tijd er op beide locaties puntgaaf bijzit. STREEKACTIVITEITEN DREISCHOR - Kantine Sportvereni ging Dreischor, 20.00 uur; Algemene Le denvergadering IJsvereniging; NIEUWERKERK - Begraafplaats, 13.30 uur, herdenkingsplechtigheid slachtof fers watersnoodramp 1953; OOSTERLAND - Oosterhof, 13.00 uur, verzamelen voor herdenkingsplechtig heid slachtoffers watersnoodramp 1953, aansluitend 13.30 uur herdenking op begraafplaats 1953; OUWERKERK Watersnoodmonu ment, 11.00 uur, algemene herdenking van de slachtoffers watersnoodramp 1953; SEROOSKERKE - Watersnoodmo nument bij de kerk, 16.00 uur: Herden king slachtoffers watersnoodramp 1953; SIRJANSLAND - Begraafplaats, 9.00 uur, herdenkingsplechtigheid slachtof fers watersnood 1953; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur commissie samenleving en bestuur overo.a. museumplan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35