aarde moet kansen benutten Elke keer weer dat 'hallo mevrouw' 'ZC Eigenlijk is het gewoon oplichting Aldi erg bezorgd om winkelcentrum Sint-Maartensdijk Illegale daklozenkranten wissel bevelanden r fpsplan voorziet in multifunctioneel centrum bij dorpshuis De in België wonende Moisa Elisabeta vindt zichzelf niet opdringerig. „Ik val niemand lastig." door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Wie met enige regel maat zijn boodschappen haalt in Rei- merswaal is ze misschien al eens tegen het lijf gelopen: de verkopers van het il legale krantje Het Daklozenwoord. En kele jaren zijn ze actief. Vaak tot groot ongenoegen van publiek en winkeliers. „Als ze rustig in het hoekje stonden met hun krantjes zou ik het niet zo erg vin den, maar de verkopers zijn vaak erg" op dringerig", zegt eigenaar M. Verhoeven van de C1000 in Krabbendijke. „En het heeft geen zin om ze aan te spreken, want het zijn allemaal Roemenen die amper Nederlands spreken." Volgens Verhoeven storen veel van zijn klanten zich aan het gedrag van de daklozen. Al thans, daar moeten ze voor doorgaan. De winkelier zegt te betwijfelen of het wel zuivere koffie is. Ook bij de Albert Heijn in Yerseke staan de verkopers regelmatig. Bij de Golff in Rilland niet meer. Daar hadden ze een paar jaar geleden ook last van de opdringerige Roemenen. Toen hebben ze de mensen die de verkopers afzetten gevraagd ermee te stoppen. „Sinds die tijd zien we ze eigenlijk nooit meer", al dus een medewerkster. De verkopers zijn Roemenen die in Bel gië verblijven. In Krabbendijke stond Moisa Elisabeta gisteren te verkopen. Meer dan dat ze in Antwerpen verblijft en met de trein naar Krabbendijke is ge komen, kwam er niet uit. Opdringerig zegt ze niet te zijn. „Ik val niemand las tig." Irritant De tot Nederlander genaturaliseerde Oostenrijker M. Krabf geeft Moisa in het voorbijgaan vijftig cent. Het krantje hoeft hij niet. „Ik heb elke keer weer me delijden als ik deze mensen zie, dus geef ik ze iets", zegt hij. „Dat is het minste wat ik kan doen. Ik vind de verkopers over het algemeen helemaal niet verve lend." C. de Laat heeft andere ervarin gen. „Ik voel me er niet prettig bij. Elke keer weer dat 'hallo mevrouw' en 'tot ziens mevrouw'. Heel irritant." Bij de 'erkende' daklozenkranten in Ne derland word steen en been geklaagd over Het Daklozenwoord dat de Roeme nen verkopen. Volgens hoofdredacteur M. van der Laan van de daklozenkrant in Gelderland is het een flutkrantje dat enkel wordt gevuld met teksten en fo to's die van het internet worden gejat. Volgens hem is het onmogelijk te achter halen wie er nou precies achter de ver spreiding zit. Wie het telefoonnummer belt, stuit altijd op een antwoordappa raat en op het genoemde adres in Brus sel doet niemand open. Volgens Van der Laan doen geruchten de ronde dat er een bende van mensenhandelaren ach ter zit. De Roemenen zouden de kranten moeten verkopen in ruil voor een dak boven hun hoofd. Ook in Vlissingen hebben ze nare erva- foto Willem Mieras ringen met de verkopers van het krant je, zo vertelt R. Wolf, die er distributeur is van het legale straatmagazine. Enke le jaren geleden besloot hij met de ver kopers van Het Daklozenwoord in zee te gaan onder het motto 'If you can't beat them, join them'. De Roemenen gin- gen akkoord en mochten zodoende het straatmagazine verkopen. „We zijn er na anderhalf jaar mee gestopt", zegt De Wolf. „Het gaat hen puur om het gelde lijke gewin en dat was te merken aan hun opdringerige gedrag. We kregen op den duur zelfs problemen met de poli tie." De Wolf denkt niet dat de verko pers slachtoffers zijn van mensenhan del, maar meer van hun eigen familie. „Ik heb gemerkt dat onder die Roma-zi- geuners een zeer strakke familiecultuur heerst. Volgens mij worden deze men sen door het hoofd van hun familie op een toeristenvisum naar België ge stuurd om geld te verdienen. Ze moeten dat vervolgens afstaan" De Wolf zegt momenteel niet veel verkopers van Het Daklozenwoord meer te zien. „Geluk kig, want ze halen ook de reputatie van onze verkopers door het slijk." eputeerde ast bij lerleven KENE - De Noord-Beve- stichting Akkerleven Bluurbeheer en ontwikke- radt donderdag 15 februa- arvergadering in Kortge- ide vergadering is dage- provmciebestuurder Wou- indbrink te gast. Het lid Gedeputeerde Staten tover agrarisch natuur- in de provincie Zee- ijze geeft een presentatie Rstaande regelingen en Sen voor natuurbeheer, ijeenkomst van de stichting lieven begint om 19.30 uur Korenbeurs aan de Kaai- .12. trekken. Ook de toekomst van de twee basisscholen wordt na drukkelijk meegenomen in het traject dat volgt. Delen van die scholen dateren al uit 1957. De roep om nieuwbouw gaat hoe dan ook een keer komen en daar om zou het volgens De Kunder dom zijn om - nu de toekomst van het dorp zo nadrukkelijk in de belangstelling staat - dit on derdeel te laten liggen. Woningcorporatie R&B Wonen heeft zich nadrukkelijk aan het project verbonden en zelfs al een eerste daad verricht door de woning tussen het dorpshuis en de supermarkt aan te kopen. Dat is een strategische aankoop met het oog op de mogelijke uit breiding van het dorpshuis tot multifunctioneel centrum. Tijdens een informatiebijeen komst in het dorpshuis kreeg ge deputeerde G. van Heukelom gisteren het eerste exemplaar van het dorpsontwikkelingsplan overhandigd. Hij roemde het feit dat de inwoners van Waar de het zelf hebben gemaakt in plaats van een ambtenaar ach ter zijn bureau. Van Heukelom beloofde dat de provincie niet de beroerdste zal zijn als financiën voor het pro ject nodig zijn. Dat moet de ge meente als muziek in de orden klinken, want die moet de kar nu verder trekken. In een zoge heten regiegroep die dat gaat doen, zitten ook de woningcor poratie en een externe deskundi ge. In juni moet duidelijk zijn of de plannen kunnen worden uit gevoerd. ihPaardekam j{j)£De komende maan- ,ordt het erop of eronder ffaarde. Met het dorps- ikkelingsplan Meer Waar- je basis voor het behoud jfleefbaarheid gelegd. Het tooral aan de gemeente om adfferkelijk iets mee te dorpsplan is ruim an- 5jaar gewerkt door diver sen uit het dorp, onder ttegenwoordigers van de aad, mensen van de kerk, uursleden van het dorps- De gemeente zorgde voor jijke ondersteuning en de aebood de benodigde fi- idusie van het plan is dat sg kansen zijn om de leef- [(j in Waarde op peil te i Het meest ambitieuze idat om rondom het huidi- pshuis een multifunctio- entrum te creëren. Daar an alles in komen. Jeugd- mingen, een kleine hore- pheid, de huisarts, de upvang. verenigingen, jke activiteiten of een ser- at van de bank zijn er ieen paai-. De Hervormde nte in Waarde heeft al wen bereid te zijn haar .iiten best te willen ver- ai naai-het nieuwe multi- iouele centrum, zodat het nnd centrum aan de Ko- ineweg vrijkomt voor wo uw, bijvoorbeeld voor se- leren seis meteen een ander be- doel uit het plan ge- voldoende woningen kouderen in Waarde, jmoet worden geprobeerd li kleine lokale bedrijven, i misschien kampen met fbrek aan ruimte, voor het ïbehouden. Voor deze on- singen moet aan de rand Idorp een bedrijfsverza- duw komen. Wethouder iinder zegt dat enkele be- al hebben aangegeven bouw graag te willen be- donderdag 1 februari 2007 b 15 Inbraak in bedrijfspand Rilland RILLAND - In een bedrijfspand aan De Poort in Rilland is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De buit bestaat uit computerapparatuur. Voor welk bedrag er aan apparatuur is meegenomen, is niet bekend. Fietsster gewond TERNEUZEN - Bij een aanrijding op de kruising van de Juliana van Stolbergstraat en de Julianastraat in Ter- neuzen is een 65-jarige fietsster uit die plaats gewond ge raakt. Ze is met verwondingen aan de rug naar het zieken huis gebracht. De vrouw kwam in botsing met een 41-jarige Terneuzen- se vrouw die over de Julianastraat fietste. Zij reed over het trottoir en hield niet voldoende rechts. Klacht tegen bouw verworpen DEN HAAG - De Raad van State heeft het hoger beroep verworpen dat twee omwonenden indienden tegen nieuw bouw op het perceel Boulevard Evertsen 30 in Vlissingen. De bouw van het woonhuis op die locatie is inmiddels in een vergevorderd stadium. De Vlissingers R.J. Gomperts en A. de Munck maakten er bezwaar tegen dat de gemeen te de bouwvergunning heeft verleend zonder dat construc tieberekeningen werden overgelegd. De twee omwonen den vinden dat de gemeente over te weinig informatie heeft beschikt. Daardoor kon de gemeente niet zien of de verleende bouwvergunning in overeenstemming is met het Bouwbesluit. Waarvoor werd gevreesd is gebeurd, stellen de omwonen den. Aan de woning van Gomperts op nummer 28 zou schade zijn ontstaan. De Raad van State wijst erop dat de gemeente gebruik heeft gemaakt van een bepaling uit het Besluit indieningsvereisten aanvraag bouwvergunning (Biab). Dit staat toe dat een aantal gegevens pas kort voor aanvang van de bouw hoeven te worden ingediend. De ge meente vroeg Alkemade drie weken voor de bouw een fun deringsadvies en een berekening te overleggen van het draagvermogen van de achttien meter lange heipalen. Constructieberekeningen hoeven niet meteen met de ver gunningsaanvraag te worden meegestuurd, stelt de Raad van State. De gemeente bestrijdt dat aangrenzende wonin gen schade hebben door de nieuwbouw. Aanhangwagen gestolen OOSTERLAND - Van het terrein van een tankstation aan de N59 ter hoogte van Oosterland is in de nacht van dins dag op woensdag een aanhangwagen gestolen. Het gaat om een éénassige aanhanger voorzien van een blauwe huif. De waarde van de aanhangwagen is bij de politie niet bekend. Auto schampt nordicwalkster MIDDELBURG - Een zestigjarige Middelburgse is gister middag rond vier uur licht gewond geraakt aan haar arm toen ze werd geraakt door een passerende auto. De vrouw was aan het 'nordic walken' op de Brigdamseweg in Middelburg toen ze van achteren werd geraakt door een passerende auto. De bestuurder van de auto reed daar na door terwijl deze zeer vermoedelijk iets moet hebben gemerkt. argklachten: M-0231231 [maandag t/m vrijdag torende de openingstij- paterdagstot 12.00 uur DACTIE VELANDEN/THOLEN üionspark 28 :stbus31 icflAAGOES 1:0113-315670 K0113-315669 nail: redgoes@pzc.nl Balkenende (chef) =mvan Dam f<evan der Jagt ^Paardekam lande Vries (sport) "men van der Werf fWRALE REDACTIE ^nspark 28 Sbus31 8 AA GOES 1:10113)315500 *10113)315669 Hail: redactie@pzc.nl VERNET •w.pzc.nl *ail: web@pzc.nl Gheorghe Romanescu en Christine Verstraete uit Oost-Souburg werkten maandenlang voor een du bieus thuiswerkbedrijf maar moeten nu voor uitbetaling van het salaris vechten, foto Lex de Meester door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - De hond is alweer een beetje dikker, maar Christine Verstraete en Gheorg he Romanescu uit Oost-Sou burg hebben nog steeds geen geld om de huur te betalen. Ze hebben nog maanden loon te goed van hun werkgever. Ze werkten allebei bij hetzelfde Middelburgse bedrijf, dat in an derhalf jaar tijd drie keer van karakter veranderde. Eerst was het een thuiswerkcentrale, toen een depot voor folders en de laat ste tijd een dakdekkersbedrijf. Vanaf het begin, in november 2005, is het stel nauwelijks be taald. Ondanks het feit dat ze hun geld niet kregen, bleven Christine en Gheorghe aan het werk. „Als ik nu wegga, zie ik mijn geld nooit meer, dacht ik", vertelt Christi ne. „De eigenaresse dreigde werknemers voor de rechter te slepen wegens werkweigering. En ze dreigde de IND te bellen. Die zouden Gheorghe uitzetten, zei ze. Bovendien beloofde ze steeds dat het geld eraan kwam. Ik denk dat ik te goeiig ben, ik geloofde haar. En ik vond mijn werk leuk." Ze hielden het vol op de nabestaandenuitkering die haar zoon kreeg. Die is intus sen stopgezet Al met al zijn er meer dan vijf tien mensen gedupeerd door het bedrijf, denkt Christine. Bij een bemiddelingsbureau voor thuis werk, www.produktiewerk.nl, zijn 'tien tot twaalf' klachten binnengekomen over het be drijf, schat een medewerker. Vol gens hem is er veel mis in de thuiswerksector: „Je kan ook niks uitrichten als je dertig of veertig euro tegoed hebt." Maar Christine en Gheorge heb ben veel meer te goed. Honder den euro's voor het werk dat Gheorghe als dakdekker deed. En dan nog het geld voor het thuiswerk en het depot. „We gaan eerst aan de slag met het dakdekkersbedrijf", zegt advo caat R. Aerts. „De rest is voor de lange termijn." Het eerste succes is binnen: de maand au gustus is betaald, onder druk van een kort geding. Dat zou af gelopen donderdag behandeld worden. Twee dagen van tevo ren was het geld er toch. Als dakdekker kreeg Gheorghe 7,41 euro bruto per uur. Ook als het loon wel was uitbetaald eigen lijk veel te weinig om een gezin van te onderhouden. Hij kreeg geen werkkleding, geen reiskos tenvergoeding. Hij bracht zijn ei gen gereedschap mee en moest achterin de wagen liggen als er ergens in de Randstad een klus was. Bouillonblokjes Terwijl Gheorghe een week weg was voor een klus, leefde Christi ne op bouillonblokjes. Wat ze nog had, spaarde ze op voor haar achttienjarige zoon. Om dat die geen geld meer had voor de trein, moest hij op de fiets naar school in Zuid-Beveland. De hond kreeg geen eten, reke ningen bleven liggen. De ziekte kostenpremie is al maanden niet betaald. Begin dit jaar besloten ze een ad vocaat in de arm të nemen. Die heeft Gheorghe geadviseerd om niet meer te gaan werken. Een paar weken later escaleerde de zaak: de eigenaresse bedreigde Gheorghe met de dood. Daar is aangifte van gedaan bij de poli tie. Bijzonder Aerts kijkt niet meer op van het verhaal, hoewel dit geval ook voor hem bijzonder is. „Er zijn werkgevers die van geen kant deugen. Dit is op het criminele af. Die vrouw liegt en bedriegt alles bij elkaar. Eigenlijk is het gewoon oplichting." De eigenaren van het bedrijf wa ren niet bereikbaar voor com mentaar. door Jan van Ommen DEN HAAG - Discountsuper markt Aldi vreest voor de leef baarheid van het centrum van Sint-Maartensdijk als de concur renten Lidl en Spar twee super markten aan de Markt openen, bleek maandag bij de Raad van State. Volgens de raadsman van super markt Spar en de gemeente woordvoerder van Tholen komt de bezorgdheid van Aldi vooral voor uit een concurrentiebe- lang. Immers, Aldi wil nog steeds een supermarkt openen aan de Sportlaan 12. De Raad van Sta te behandelde maandag de be zwaren van Aldi en inwoonster C. van der Horst tegen het be stemmingsplan voor de kom van Sint-Maartensdijk. Van der Horst vreest een toena me van verkeers- en parkeerpro blemen. Van der Horst noemt de planning van de supermarkten een planologisch miskleun van de eerste orde. Zij werd daarin bijgevallen door de raadsman van Aldi, die benadrukte dat het centrum te klein is voor twee grote supermarkten. Vol gens Aldi is het veel beter om een supermarkt (een Aldi uiter aard) op het bedrijventerrein aan de Sportlaan toe te laten. De woordvoerders van de ge meente en de provincie, die het plan heeft goedgekeurd, ontken den dat er aan de Markt geen ruimte is voor de Spar en Lidl. Met de parkeeroverlast zal het wel meevallen, zei de gemeente woordvoerder, aangezien het ge meentehuis eind 2007 naar Tho- len-stad wordt verplaatst. Ook de Rabobank zou plan nen hebben om van de Markt te verhuizen. Toch zette staats raad M. Simons-Vinckx vraagte kens bij te supermarktenplan. Zo zouden gemeente en provin cie onvoldoende zijn ingegaan cursus KAPELLE Modevakschool Ria begint deze maand cursussen patroontekenen, hoeden, corsages en knip- en naailessen. Les op maandag of woensdag, hoedenles op dinsdag. Tel. 0113-342944. op de bezwaren van Van dei- Horst tegen de toename van de geluidsoverlast op en rond de Markt. De gemeentewoordvoerder zei dat de Lidl al een bouwvergun ning heeft voor nieuwbouw aan de Markt. De Spar wil ook zo snel mogelijk naar De Markt ver huizen omdat de huidige locatie aan de Oudevest niet erg ge schikt is. Volgens de gemeentewoordvoer der zal de situatie door een aan tal verkeersmaatregelen in het centrum verbeteren. Bovendien vindt Tholen dat Aldi niet moet zeuren omdat de discounter ook de kans heeft gehad om zich aan de Markt te vestigen. „Aldi heeft zelf zijn kansen verspeeld door almaar vast te houden aan de Sportlaan", zei gemeente woordvoerder G. Kooiker. Vergeten Overigens benadrukten de ge meente- en provinciewoordvoer ders in koor dat Aldi een super markt aan de Sportlaan kan ver geten. Ook al zou de Raad van State de bedrijfsbestemming voor het pand aan de Sportlaan vernietigen, dan nog is Tholen niet van plan het Aldi-pand een supermarktbestemming te ge ven. Volgens Tholen en Zeeland mo gen supermarkten zich niet aan de dorps- en stadsranden vesti gen. Uitspraak volgt over enkele weken. agenda STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00- 17.00 uur: Open voor bezichtiging; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Heer Hendrikhuis, 20.00 uur: Vogels, kome die door toneelverening Heer Hendrik, KAPELLE Complex Groenewoud. Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur; Soos, biljarten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; THOLEN - De Wingerd, 14.30 uur: ver halen vertellen door Paul Heerschap; Stoofstraat 8, 20.00-22.00 uur: Info- avond borstvoeding LLL; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31