ederlandse schoen wint terrein Flexondernemer paart vastigheid aan vrijheid C anjefonds van Alex en Maxima floreert Verzekeren tegen turbulent weer 25 lliebedrijf Van Bommel onderscheidt zich door kwaliteit profijt Ill dsj knéseschoenfabrikan- uit hun as. Na üjn weggevaagd door Jlij uit Zuid-Europa, ,,'jc Chinezen wel aan. meer oog voor de- tt, STEL - In de glanzen- jfdje op tafel ligt, is wg steeds te herken- ,t*i itzat de staart", zegt ri Bommel van de gelijk- eer schoenfabriek, als hij g aanwijst. „En p." lagruimte naast de donderdag 1 februari 2007 r_ leer, geïmporteerd la een stellingkast te- ja, „Kalfsleer", verze- Bommel. „Geen ge- jilleer dat ze in China is van veel min- twaliteit." Terwijl tpese bedrijven hart- tfagen over spotgoed- pseluit China en Viet- deze concurrentie nauwelijks te de- Brabantse familiebe- uotste schoenenfabri- iBenelux, zit in de lift. jie die voor een aan- h «el in Portugal, India, dl aServië gebeurt, steeg Ja rmetruim' 30 procent dipaaf per jaar. lenlanden schoenenfabrikan- iopvallend goed in te opkomst van de la- en De industriële in de jaren tachtig was weggevaagd, rmgevormd tot een tkleine bedrijven die ert iiif schoeisel maken, in klandse modesector, lichoenen, loopt voor- Ei amt Dirk Mulder, eager bij ING Bank. n jaren geleden de 3 naakt: styling en ont- nNederland, produc- den." ie Schoenen, een blik Wist dat gisteren ver- Terwijl Zuid-Europese bedrijven hartgrondig klagen over spotgoedkoop schoeisel uit China en Vietnam, lijkt deze concurrentie Van Bommel nauwelijks te deren. Het Bra bantse familiebedrijf, de grootste schoenenfabrikant in de Benelux, zit in de lift. foto Bert Jansen/GPD scheen, schetst Mulder het beeld dat er voor de sector nog veel meer te winnen valt. De kleine Nederlandse schoenenfabrikan ten wisselen te weinig van col lectie, missen gevoel voor design en zijn nog te traditioneel. „Hoe wel ik moet toegeven dat Van Bommel met hun lijn Floris wel iets nieuws heeft neergezet. Te saai Daardoor zijn ze ook veel meer gaan verkopen." Toch is de Ne derlandse schoen te saai, vindt Mulder. Producenten blinken uit in kwaliteit, niet in gevoel voor mode. Van Lier, Greve, Du- rea en Emma maken vooral oer degelijke schoenen. Mulder: „Nou zijn Nederlanders ook niet modieus, maar dat is aan het veranderen. Allochtonen zijn sowieso al swingender in de mode." Van Bommel ziet die trend ziek ook voltrekken, voor al bij mannen. Hij pakt een bei ge schoen met gesp en langgerek te neus. „Een tijd geleden was het ondenkbaar dat een Neder landse man hier op zou lopen. Hij is veel modieuzer gewor den." Dus waarom niet meer schoenencollecties, vraagt Mul der zich af. De kledingketens H&M en Zara verversen hun col lectie continu. Zo'n aanpak zou ervoor kunnen zorgen dat Neder landers meer uitgeven aan schoe nen dan slechts 126 euro per jaar. „Dat is heel weinig. Bij kle ding is het vier keer zo veel." Detailhandel Het is Akkie Wiersma van kin derschoenfabrikant Jitma uit .het hart gegrepen. Zij wil wel, zegt ze, maar de detailhandel niet. „De winkelier is bang dat hij de schoenen niet meer kwijt raakt." Jitsma richt zich daar om meer en meer op het buiten land. Daar zit de groei. Het be drijf - begonnen als klompenma kerij in het noorden van het land - verkoopt inmiddels in Eu ropa, de Verenigde Staten, Ja pan en zelfs China. Het ontwer pen gebeuld in Nederland, de productie in China. De afzet be draagt zo'n 600.000 paar schoe nen en groeit met zo'n 20 pro cent per jaar. „Nederland is nog steeds onze belangrijkste afzet markt, maar andere landen be ginnen nu echt op te komen. Vooral in China gaat het goed. De markt wordt internationa- ler." Ook Van Bommel heeft zijn zinnen op het buitenland ge zet. Een nieuw logo en een cam pagne met Rutger Hauer als boegbeeld moet het imago van Nederlandse provinciaaltje weg poetsen. „Dat hebben we ge daan met de gedachte om meer te exporteren", zegt Van Bom mel. „België gaat al goed, Duits land wordt nu een sleutel markt." GPD i het vijf jaar geleden {Alexander en Maxi- •k Het nationaal ge- 'jds - twee mïl- ■mrd omgezet in een in middels floreert, zijn heel zuinig, sMcGonigal „Het is moeilijker 1 uit te geven dan i(l te doen." Directeur nader Giessen van het als grinnikt bij zijn ei- iak. Maar hij verwijst praktijk. Het Oranje- pakt zich scherp tot de het bevorderen van teie. zeg maar burger tin de samenleving. steunt vooral projec- oiirtbewoners die van iomgeving iets extra's iken. Bijvoorbeeld het speelveld opgeruimd ütochtonen en allocht- sikaar in contact bren- sderen actief houden, a cent mee te verdie- het is wel heel veel sgt Van der Giessen. steunen wij dat dus." :el veel aanvra ger van 'niet gescho- ijdmis'. Die wijzen wij in nieuw clubhuis voor "emging, bijvoorbeeld, met in onze doelstel- wij kunnen dat goed uitleggen. Over de circa 1400 af wijzingen van vorig jaar hebben we niet één klacht gehad." Ongeveer hetzelfde aantal subsi dieaanvragen is vorig jaar wel goedgekeurd. Meestal zijn het kleine projecten op buurtni- veau, zowel in Nederland als op de Antillen. „We kiezen meestal voor projecten die wat langer lo pen, zeg vier jaar, zodat ze zich kunnen bewijzen. En we houden scherp in de gaten hoe die verlo pen. Wij zijn heel zuinig", zegt Van der Giessen. Duw in de rug Met het nationaal geschenk van vijf jaar geleden, kende het Oranjefonds een bescheiden be gin. Twee jaar later was er een fusie met het vijfenvijftig jaar oude Julianafonds. „Dat heeft ons wel een duw in de rug gege ven", zegt Van der Giesssen. Op dit moment gaat er bij het Oran jefonds per jaar een kleine twin tig miljoen euro om, waar zich dagelijks 26 mensen mee bezig houden. Van der Giessen in zijn beschei den kantoor in Bunnik: „Wij houden ons kostenniveau be wust heel laag. De organisatie wordt geheel gefinancierd uit het rendement op vermogen. Dat is ruim voldoende - we te ren niet in." Hij wijst er met na druk op dat de inkomsten van het fonds dus geheel besteed kunnen worden aan goede doe len. „Wij krijgen geld van de Postco deloterij, van de Lotto en van na latenschappen en donaties. Elke cent die aan die kant het fonds binnen komt, besteden we aan projecten of zetten we opzij voor toekomstige projecten." Hij wil maar zeggen: de vrij klei ne organisatie redt zich wel, het besteedbare geld wordt besteed waar het moet. „Ons kostenni veau ligt rond de twaalf pro cent, maar dat betalen we eigen lijk zelf." Een andere bron van inkomsten en vermogensopbouw is het bin nenhalen van kleine charitas-in- stellingen, die ooit werden opge richt vanuit regionale initiatie ven, of op basis van een erfenis. „Daar is niks mis mee," zegt Van der Giessen, „maar in de praktijk blijkt steeds vaker dat kleine organisaties moeite heb ben met de dagelijkse uitvoe ring. Als de kosten dan stijgen naar veertig procent van de in komsten, zit het overduidelijk niet goed." Vermogensbeheer Het Oranjefonds heet deze in stellingen met hun vermogen van harte welkom, op basis van heldere afspraken over de beste ding van hun geld. „Wij hebben bijvoorbeeld een Limburgse in stelling binnen gekregen, die het water bij wijze van spreken over de schoenen liep. Wij doen nu hun vermogensbeheer, maar voeren wel projecten in Lim burg uit", zegt Van der Giessen. Het Oranjefonds beschikt, ten slotte, over een 'X-factor': de ac tieve betrokkenheid van prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Van der Giessen: „Zij geven daar zelf niet zo veel ruchtbaarheid aan, maar zij be zoeken regelmatig buurthuizen en andere projecten in het land die wij ondersteunen. Ik vind het heel erg prettig dat op de achtergrond het prinselijk paar zich bemoeit met 'sociale cohe sie'. Dat begrip, de samenhang in de samenleving, zal ons de ko- 5 is het een gouden de vrijheid van een Hffl gekoppeld aan de mi een vaste baan. ijzend werknemerver valleen voor de baas voor zichzelf. Nog gjyan de Kerkhof - Ooit hoopt hij «deraemer' te zijn, dopig stelt Marcel van izich tevreden met een iic per week. „Ik ont- R en posters voor fees- festivals. Daarnaast deeltijd bij Rijkswa- grafisch ontwerper Wen, brochures en an- week, toen nog maar 32 en nu 24. Ik heb opdrachten genoeg en met een dag werken voor mijn ei gen bedrijf verdien ik meer dan bij Rijkswaterstaat. Bovendien heb ik als zelfstandige absolute vrijheid." Het aantal werknemers dat kiest voor het deeltijd-onderne merschap is bezig met een onge kende opmars, blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel (KvK). In 2003 waren er 113.000 deeltijd zelfstandigen, eind vo rig jaar stond de teller op 143.000. Biina eenderde van hen baas mét een baan. De KvK be schouwt deze groeiende groep deeltijd-zelfstandigen als een kweekvijver voor ondernemend Nederland. „Flexondernemen is een prima manier om uit te vinden of het ondernemerschap bij je past, of er een markt is voor je product en of je er genoeg mee kunt ver dienen", zegt woordvoerster Diana Vergeer. Houvast Volgens haar gaat een op de drie flexondernemers uiteindelijk Ook Van Berk droomt ervan ooit helemaal eigen baas te zijn. „Maar de onzekerheid houdt me tegen. Mijn vaste baan is het an ker dat me financieel houvast biedt. Via de werkgever ben ik verzekerd tegen werkloosheid en arbeidsongeschiktheid. Die waarborgen sijpelen door naar mijn bedrijf. De combinatie is een logische stap als je nog niet helemaal voor het ondernemer schap durft te gaan." Vooral gezinnen hechten aan de zekerheid die een baan in loon dienst biedt, stelt Rov Thurik. aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. „De sprong van baan naar eigen zaak is enorm, dus wat dat betreft is de combi natie ideaal." Kledinglijn Maar flexondernemers blijken minder succesvol dan vol tijd-zelfstandigen. Een eigen be drijf is vaak allesomvattend; je stort je er helemaal in of je ziet ervan af." Dat geldt bijvoorbeeld voor As- trid Bartels (38), AIVD-mede- werker en ei eenaar van een kle- Kroes pakt Spanje aan BRUSSEL - Europees Commissaris Kroes (Concurrentie) geeft Spanje nog vijftien dagen de tijd om Kroes' besluit over een energiefusie uit te voeren. Anders sleept ze Span je voor het EU-Hof van Justitie. Spanje had voorwaarden gesteld voor de overname van het Spaanse energiebedrijf Endesa door het Duitse E.on. Kroes had deze illegaal verklaard. Spanje heeft de voor waarden daarna veranderd, maar daarmee was Kroes niet tevreden. Ondanks aandringen heeft Spanje daarna niets meer gedaan. ANP Medische uitzendbranche groeit LIJNDEN - De vraag naar medisch uitzendpersoneel is vorig jaar sterk gestegen. Dat blijkt uit cijfers van de ABU, de branchevereniging voor uitzenders. De groei in de medische sector bedroeg 36 procent in uren en 37 procent in omzet tegen respectievelijk 3 en 0 pro cent in het jaar ervoor. In zijn geheel liet de Nederlandse uitzendbranche in 2006 een stijging zien van 18 procent in uren en 19 procent in omzet. ANP Californië doet gloeilamp uit LOS ANGELES - Californische parlementariërs willen de energieverslindende gloeilamp verbieden. Een afge vaardigde komt naar verwachting deze week met een wetsvoorstel ten gunste van de veel zuinigere spaarlamp. De Amerikaanse staat zou met een ban van de gloeilamp een wereldprimeur hebben. Parlementariër Lloyd Levine wijst op het lage rendement van de lamp, die slechts 5 pro cent van de ontvangen energie omzet in licht. Hij hoopt dat de gloeilamp uiterlijk 2012 is verdwenen. ANP/RTR Brussel wil schonere brandstof BRUSSEL - Oliemaatschappijen moeten ervoor zorgen dat benzine, diesel en andere vervoersbrandstoffen min der CO„ uitstoten. Onder meer komt er een nieuwe brand stof met maximaal 10 procent ethanol. Diesel moet flink minder zwavel bevatten. Dat heeft de Europese Commissie gisteren voorgesteld aan de EU-landen en het Europees Parlement. De maatre gelen verminderen de uitstoot van broeikasgas CO, met 500 miljoen ton per jaar in 2020. Commissarissen werken nog aan een aanvullend voorstel om automotoren te verbeteren, zodat ze minder CO„ uit stoten. De commissaris voor industrie, de Duitse regering en de autoindustrie willen echter strenge verplichtingen verhinderen. ANP Haven Amsterdam in gebruik AMSTERDAM - Amsterdam neemt een dezer dagen een nieuwe binnenhaven in gebruik. Naar verwachting meert begin februari het eerste schip aan in de Madagascarhaven, gelegen in de zuidpunt van de Afrikahaven. Dat liet de Haven Amsterdam gisteren weten. De nieuwe haven is 240 meter lang, 60 meter breed en 5 meter diep. Door de aanleg worden meerdere bedrijven toegankelijk voor de binnenvaart en kunnen transporten die eerder over de weg plaatshadden, nu via het water gaan. ANP Directeur Ronald van der Giessen van het Oranjefonds houdt het kostenniveau van de organisatie be wust laag. foto David van Dam/GPD mende jaren uit de problemen van gewone mensen moeten hel pen." GPD De Tros zendt morgenavond een documentaire uit over het Oranje fonds, waarin de kroonprins, zijn echtgenote en de koningin aan het woord komen. moeder van vijf kinderen kan ik niet zonder de zekerheid van een baan in loondienst. Boven dien, ik héb een tijdje uitslui tend in mijn eigen zaak ge werkt. Maar ik miste al gauw het contact met collega's. Nu werk ik weer halve weken." Scheidslijn Hoogleraar Thurik denkt dat er de komende jaren nog veel meer flexondernemers bij komen. „De scheidslijn tussen werkge ver en werknemer vervaagt. Vooral in creatieve beroepen zie je dat medewerkers zich 'verhu ren' aan hun baas. Tegelijker tijd behoort de gekoesterde ze kerheid van een vaste baan steeds meer tot het verleden. De kloof tussen loondienst en onder nemerschap wordt kleiner." GPD In verband met privacy-regels van de AlVn is dp nnnm Ast.ri.d Rnrtels door Irene van den Berg De weergoden gaan soms lichtvaardig om met on ze mooie spullen. Natuurge weld, zoals rukwinden, hagel en hevige regenval, kan veel schade aanrichten. De storm van vorige week betekende een financiële strop van ze ker 160 miljoen euro. Het weer lijkt steeds extremer te worden - natter, onbereken baarder en vooral onstuimi ger. Het is dus belangrijk dat je goed bent verzekerd. Voor particulieren is een spe ciale weerschadeverzekering echter overbodig. Onderne mers, zoals glastuinbouwers en boeren, sluiten een storm en hagelschadeverzekering af om hun bedrijfsrisico's te be perken. Maar privépersonen kunnen de schade veroor zaakt door omgevallen bo men, rondvliegende takken en losgeraakte dakpannen in de meeste gevallen verhalen op hun opstal-, inboedel- of allriskautoverzekering. De opstalverzekering ver goedt stormschade aan de buitenkant van het huis wan neer het KNMI een wind kracht meet van 7 of hoger. „Bij ons zijn geen verzeke raars bekend die in dat geval niet uitkeren", zegt voorlich ter Hans André de la Porte van de Vereniging Eigen Huis. Ook schade door hagel en blikseminslag valt vrijwel al tijd onder de dekking van de opstalverzekering. Bij andere vormen van noodweer hangt het van de verzekeraar af of er wordt uitgekeerd. Denk bijvoorbeeld aan sneeuw- druk op platte daken, wind (onder windkracht 7) en smeltwater. Controleer dus bij je verzekeraar welke scha de precies gedekt is. Zijn er delen van je huis extra kwets baar voor weerschade, zoals een serre of rieten dak, win dan deskundig advies in bij het afsluiten van de opstalver zekering. Overigens geldt bij weerschade doorgaans een ei gen risico van enkele honder den euro's. Ook het interieur van je huis kan door onstuimig weer be schadigd raken- ppn hnnm valt naar binnen of door lek kages gaan kostbare meube len verloren. In dat geval moet je te rade gaan bij je in boedelverzekering. Ook de dekking daarvan kan enorm verschillen. Let er bij het af sluiten van een inboedelverze kering dus ook op welke scha de precies gedekt is. Wanneer je auto gehavend raakt door noodweer is de schade alleen gedekt wan neer je een casco-verzekering - in de volksmond allriskver- zekering - hebt afgesloten. Wie alleen WA is verzekerd, draait zelf voor de schade op. Niet leuk als een omgewaai de boom op je fonkelnieuwe bolide valt. Bij weerschade is het - net als bij andere schades - be langrijk dat je de verzekeraar zo snel mogelijk op de hoogte stelt. Sommige verzekeraars hebben hiervoor een 24-uurs service. Als de verzekeraar niet bereikbaar is, moet je al les in het werk stellen om ver dere schade te beperken. An ders bestaat het risico dat de verzekeraar de gevolgschade, bijvoorbeeld het doorlekken van water, niet vergoedt. Soms is zelfs een noodrepara- tie nodig. Het is dan verstan dig om niet met de Gebroe ders Beunhaas in zee te gaan, maar te kiezen voor een be trouwbaar klusbedrijf. Be drijven aangesloten bij de brancheorganisatie voor klus bedrijven kun je vinden op www.vlok.nl. Zorg ervoor dat je een duidelijke nota ont vangt, zodat je die alsnog kunt claimen. Let wel, neem alleen maatre gelen om verdere schade te voorkomen. Schakel verder nog niemand in voordat je contact hebt gehad met de verzekeraar en ga zeker niet zelf van alles repareren. Voor rommel geldt: ruim alleen op wat gevaar oplevert of nog meer schade kan veroorza ken. Het is raadzaam de scha de direct te fotograferen, als je daartoe in de gelegenheid bent. Deze foto's kunnen hel pen bij het afhandelen van de schade. GPD Meer over stormschade en verze keringen is te lezen op de websi te van de Vereniging Eigen Hi.iv minin oinonhi.ie nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25