ange arm van Chavez reikt ver uitstand worstelt met rijlating van RAF-leden Suriname is verdeeld over proces-Bouterse 7 Canadezen waarschuwen immigranten niet te stenigen Ment Venezuela wil eigen doctrine op lesprogramma scholen De allerscherpste prijs. Groep doodde 36 mensen Graag gedaan. donderdag 1 februari 2007 fBgngt van j^EAL - Immigranten jjcl, in het Canadese „sville willen vestigen, op de website van het entebestuur alvast lezen B zich als goede burgers te gedragen. De inburgeringscursus is be doeld om toekomstige inwo ners bekend te maken met de lo kale regels. Vrouwen mogen niet gestenigd, verbrand of besneden worden, prijkt er pontificaal op de site. „We willen deze nieuwkomers informeren dat de manier van leven die ze achterlieten toen ze hun land van herkomst uit reisden hier niet opgepakt kan worden. Het is compleet tegen alle gangbare normen om vrou wen in het openbaar door steni ging te doden, ze levend te ver branden, ze te branden met zu ren, ze te besnijden enz.", zo wordt meegedeeld op de websi te. Het bestuur in het 1300 inwo ners tellende plaatsje, 160 kilo meter ten noordoosten van Montreal, houdt lezers van de website bovendien voor dat vrouwen mogen autorijden, stemmen, dansen en hun eigen huizen bezitten. Islamitische organisaties heb ben intussen ontstemd gerea geerd en noemen de inhoud van de gewraakte site schokkend en beledigend. ANP (Advertentie) nr Hugo Chavez grijpt ,jmandaat aan om zijn imevan de 21e eeuw' in iladoor te drukken. Ook muijs ontsnapt niet aan tfdzame revolutie'. Op tholen wordt al gewerkt conning van nieuwe Ve- Binnenkort zullen irivéscholen eraan moe- jjl, isLindenkamp S - Het Santiago de lege is gelegen in een [villawijk midden in Da ler weg van de verkeers- fjezee van krottenwij- hoofdstad typeert. [de rust is bedrieglijk, directie van deze pri- van de vierdui- lezuela, vrezen voor omst nu de links-radica- ident Hugo Chavez zijn broer Adan heeft be at minister van Onder aan staat nu aan het inde Presidentiële Raad [oraal en Licht dat tot aft om de volgende gene- te voeden tot solidaire igers. leling averde (16), leerling op tiago de Leon College, orming van 'nieuwe Ve il' als betutteling. „Ik wel uitmaken wat goed voor me is. Dat is niet liaat", reageert hij in de van het college. Hij is t de lessen in toenemen- ideologisch getint ra de regering haar zin om ook leerlingen op Leerlingen van het Santiago de Leon College, een privé-school in het Venezolaanse Caracas, spelen een potje basketbal. President Chavez wil zijn socialistische doctrine van de solidaire mens nu ook doorvoeren op de privé-instellingen. Ouders en schoolbesturen zijn fel tegen dit plan. foto GPD privéscholen onderricht te ge ven in de doctrine van Chavez. Dat gebeurt al op de circa 16.000 staatsscholen. Jaime Gal- lardo leidt het protest van ver ontruste ouders met leerlingen op het Santiago de Leon Colle ge. Gallardo: „Indoctrinatie dreigt. Wij worden van onze vrij heid beroofd. Wat Chavez wil, is in strijd met de grondwet. Daar in is vastgelegd dat iedereen vrije keuze heeft bij het bepalen van het schooltype voor zijn kind." De kritiek van Gallardo en van praktisch alle ouders met kinde ren op privéscholen wordt ge deeld door de socioloog Amallo Belmonte, docent aan Centrale Universiteit van Venezuela. Vol gens hem neigt het onderricht dat Chavez voorstaat, naar dat van andere totalitaire regimes. Belmonte: „Zijn onderwijsidee- ën kennen grote gelijkenis met Hitler-Duitsland, de Sov jet-Unie onder Stalin en de Cul turele Revolutie destijds in Chi na." De socioloog beticht Cha vez ervan morele suprematie te preken. „Chavez gaat ervan uit dat alleen hij weet wat goed is. Hij streeft naar een nieuwe mens met een nieuw bewustzijn. Hij zaait zijn ideologie onder de kinderen. Wie de jeugd domi neert, bezit de toekomst." Naar Cuba Maar wat is er fout aan om kin deren verbondenheid met de minder bedeelden bij te bren gen? Of, in de woorden van oud-onderwijsminister Aristo- bulo Isturiz, 'mensen te vormen die niet discrimineren en die de armen niet meer afdoen als een troep honden'. Gallardo: „Er is niks op tegen dat kinderen vrij willigerswerk doen onder de so ciaal zwakkeren. Maar wat als Chavez ze naar Cuba of Bolivia gestuurd worden, landen die met hem op een lijn zitten? Hij is een hoogdravende fanaat, die altijd bijbedoelingen heeft. Nu weer klinken geluiden dat hij al le privéscholen wil opdoeken." Xabier zegt dat het buitenland voor hem een serieuze optie is. „Als Chavez zijn doctrine op dringt, ben ik weg. Dan ga ik studeren in de Verenigde Staten of Spanje." GPD Super Kruimige aardappelen zak 5 kilo actie-kiloprijs 0.20 2 stuks J.F. Chenet* rood, wit of rosé, 2 flessen a 750 ml naar keuze BERLIJN - De Rote Armee Frak- tion (RAF) begint als antikapita listische studentengroep die in 1968 twee warenhuizen in brand steekt. Uit protest tegen de Vietnamoorlog. De daders, onder anderen Andreas Baader, worden opgepakt en komen in 1970 weer vrij. Deze eerste generatie, aanvanke lijk 'Baader-Meinhof-groep' ge noemd, pleegt tussen 1970 en 1975 talloze bankovervallen, aanslagen en voert gijzelacties uit. De daders worden gepakt en belangrijke figuren uit de groep plegen in hun cel zelf moord. Hoogtepunt Daarna gaat de tweede genera tie, met Brigitte Mohnhaupt als leidende figuur, verder. Deze kent met de bloedige 'Duitse Herfst' in 1977 haar hoogte punt. Sommigen worden ge pakt, anderen vinden een veilig heenkomen in de DDR. De derde generatie zaait in de ja ren tachtig en begin jaren negen tig dood en verderf. In 1998 kreeg justitie een fax binnen waarin de RAF haar opheffing meldde. De RAF maakt 36 slachtoffers, waaronder drie Nederlanders. In 1977 de Utrechtse politieman Arie Kranenburg (46) en in 1978 de douaniers Dionysius de Jong (19) en Johannes Goemans (24) bij de grens in Kerkrade. De RAF verloor 27 mensen, doodgeschoten of door zelf moord. Justitie veroordeelde 26 leden tot levenslang. Naast Christian Klar en Brigitte Mohn haupt zitten nog twee andere RAF-leden vast. Eva Sybille Haule (52) en Birgit Hogefeld (50). De rest is vervroegd vrijge laten of kreeg gratie. GPD door Nina Jurna PARAMARIBO - Als alles vol gens plan verloopt, begint in april in Suriname het proces te gen voormalig legerleider Desi Bouterse en zijn handlangers voor de zogeheten december moorden. Alles is in gereedheid gebracht, alle voorbereidingen zijn getroffen. Toch houden Sü- rinamers er ernstig rekening mee dat het proces, waar reik halzend naar is uitgezien, op het laatste moment alsnog wordt af gelast. Temeer daar uit een re cente opiniepeiling blijkt dat het volk ernstig verdeeld is. Op acht december 1982 werden vijftien tegenstanders van het militaire regime van Bouterse vermoord in het zeventiende eeuwse Fort Zeelandia. Alleen Fred Derby, toenmalig vakbondsleider, ontsnapte aan de. dood. Parlementsvoorzitter Paul Somohardjo stelde onlangs voor om Desi Bouterse amnestie te verlenen 'om gewelddadighe den in het land te voorkomen'. Mocht de regering 'in het lands belang' willen besluiten het pro ces te schrappen, dan is daar voor de goedkeuring nodig van het parlement. Uit een afgelopen week gehou den opiniepeiling blijkt dat het aantal inwoners van de hoofd stad Paramaribo dat voor of te gen het proces is, vrijwel gelijk is: 48 tegen 47 procent. 41 pro cent is voor amnestie voor Bou terse. De tegenstanders van een proces vinden het onzin om 25 jaar na de moorden de verdach ten alsnog te berechten. Nut Opiniepeiler John Krisnadath ondervroeg Surinamers een jaar geleden ook al eens over het nut van een proces over de decem bermoorden. Toen was 67 pro cent nog voorstander. Volgens Krisnadath zijn het vooral jonge Surinamers die de militaire pe riode in de jaren tachtig niet hebben meegemaakt die zich nauwelijks voor een proces te gen Bouterse en de zijnen inte resseren. Bovendien houden mensen, zo blijkt uit de enquête, zich met heel andere zaken be zig, zoals armoede. Corruptie Uit de opiniepeiling blijkt ver der dat ze vanwege de welig tie rende corruptie in het land maar weinig vertrouwen heb ben in de huidige Surinaamse re gering. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, wordt de NDP (Nationaal Demo cratische Partij) van Desi Bou terse de grootste partij in Para maribo. GPD Appelflappen vers uit eigen oven foto's van Knut Folkerts en Brigitte Mohnhaupt. Folkerts werd in Nederland aangehouden na het doodschieten van de agent Arie iburg. die probeerde hem te arresteren. Hij werd tot 20 jaar veroordeeld. Mohnhaupt komt binnenkort mogelijk vrij na bijna 24 jaar ai te hebben gezeten in Duitsland, foto EPA tn Klar (54) en Brigitte Mohnhaupt ow de harde kern van de extreem Rote Armee Fraktion (RAF). Wegens e koelbloedige moorden kregen ze levenslang. Binnenkort komen ze ^vervroegd vrij. hille Prick UN - Jürgen Ponto, directeur van de wBank, geniet op 30 juli 1977 thuis 'zomer. Met zijn vrouw zit hij op het ran hun villa, vlakbij Frankfurt. La- tavond willen ze naar Zuid-Amerika o. maar eerst verwachten ze nog be- Petekind Suzanne Albrecht had zich eerder aangekondigd. avijven gaat de bel. Suzanne is in ge- !P van Christian Klar en Brigitte ®ipt. Als Ponto een vaas voor de mee- ate rozen wil halen, loopt het drietal ®raee naar de keuken. Daar richt vuurwapen op de bankdirecteur probeert zijn arm opzij te duwen, Öar schiet meteen. Daarna begint Wptmee te schieten op de bankdirec- 'f meteen overlijdt. fjrd op Jürgen Ponto gold later als het begin van de 'Duitse Herfst', een periode waarin de extreem linkse Rote Armee Frak tion (RAF) haar gewelddadige hoogtepunt vindt. Enkele maanden vóór de moord op Ponto werden procureur-generaal Siegfried Buback en diens twee begeleiders al doodge schoten. Later dat jaar zou werkgeversvoor zitter Hanns-Martin Schleyer het leven la ten. Iconen van het kapitalisme en de West-Duitse staat waren vogelvrij ver klaard. Het stortte West-Duitsland in haar diepste crisis sinds de oorlog. Dertig jaar na de 'Duitse Herfst' is de RAF weer in het nieuws. Niet door aanslagen, want de groepering meldde in 1998 haar op heffing, maar door Christian Klar en Brigit te Mohnhaupt. Zij golden als de fanatiekste leden van de RAF en kregen ook van alle 26 veroordeelde leden de hoogste straffen. Nu komen ze binnenkort mogelijk toch op vrije voeten. Voor Brigitte Mohnhaupt, het brein, lijkt dat zeer waarschijnlijk. Een jaar gele den vroeg ze zelf om vervroegde wij lating, maar toen werd bepaald dat ze minstens 24 jaar moest zitten. Die tijd is bijna om. Des kundigen menen dat ze geen gevaar meer is voor de samenleving. Verwacht wordt dat ze in maart vrij komt. Iets anders ligt het bij Christian Klar. Hoe wel hij volgens criminoloog Helmut Kury in middels iets van berouw zou hebben ge toond, blijft het in nevelen gehuld. Michael Buback, zoon van de vermoorde procu reur-generaal, kan daarom niet leven met vervroegde vrijlating. „Vier mensen hebben mijn vader vermoord, maar ik weet nog steeds niet wie geschoten heeft", zegt hij. „De daders zouden minimaal opheldering moeten geven voor er sprake kan zijn van ge nade." Voorstanders menen dat in een rechtstaat al tijd ruimte moet zijn voor genade. „Iedere dader heeft volgens onze wet recht op een tweede kans", stelt Gerhart Baum die eind jaren zeventig minister van Binnenlandse Zaken was. „Levenslang is volgens onze wet simpelweg niet letterlijk levenslang." Waltrude Schleyer, weduwe van de in 1977 vermoorde werkgeversvoorzitter, begrijpt daar niets van. „Genade hebben deze men sen niet verdiend." Die mening lijkt ook het Duitse publiek toegedaan. In enquêtes is een ruime meerderheid, variërend van 70 tot 90 procent, tegen vervroegde vrijlating. Het is nu aan bondspresident Horst Kohier om de komende dagen te beslissen over het genadeverzoek van misschien wel de groot ste naoorlogse terrorist van Duitsland. GPD Gemengd gehakt naturel of gekruid, 2 kiloverpakkingen, per 2 kilo I actie-kiloprijs 2 50 Mora Snacks 'n Sauce alle soorten, H bakjes a 160 gram naar keuze Super deBoer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7