ata winnaar in eiling om Corus Thee moet tijd krijgen SC Taartjeswedstrijd met vis als verrassing De nieuwe Smart spoor dreigt voor vens in Zeeland Stork spekt kas met 75 miljoen voor overnames fV en OR niet gelukkig met overname anceert 'eerlijke' T-shirts Analisten somber over productie Shell IE 0113-315649 gc.nl Jjdactie@pzc.nl ."31,4460 AA Goes witie-exploitatie: 6n Midden-Zeeland: 0113-315520; -baanderen: 0113-315570; al: 020-4562500. Jerdag 1 februari 2007 Nederlandse schoen wint terrein 25 wredactie economie - De zoektocht van r een partner om te [tn op de wereldwijde arkt is geëindigd in Azië. Tata Steel neemt lis-Nederlandse staalcon- tervoor omgerekend onge- miljard euro. Met Tata Corus vooral toegang tot Is(mijnen), een van de be- tsle bouwstenen van tegenwoordig een in de zomer van vorig st de Kussische staalbe- iE\Taz en Severstal met hadden geflirt, bleken uit- ijk Tata Steel en later het iaanse CSN serieuze be ing te hebben. Met een :yeiling, om een einde te isaneen mogelijk eindelo- rijd, trok Tata esterochtend in Londen uiteindelijk aan het langste eind. Naast het behalen van de brood nodige schaalgrootte op een ui terst concurrerende staalmarkt, vormt het samengaan met Tata Steel ook het sluitstuk van een minder gelukkig huwelijk tus sen het voormalige British Steel en Koninklijke Hoogovens. Nadat jarenlang de winsten van de goeddraaiende en gemoderni seerde fabrieken in IJmuiden wegvloeiden naar de verouder de productievestigingen in Groot-Brittannië, is de vakbond FNV ook nu bang dat het Neder landse onderdeel de dupe wordt. „Het gevaar is dat je de koe leeg melkt en er straks niks meer over is om in te investe ren", zei bestuurder J. Duijnho- ven van FNV Bondgenoten, doe lend op de schulden die Tata moet aangaan om de hoge prijs voor Corus te betalen. Volgens de vakbondsman zijn DAM - Albert Heijn gaat asle Nederlandse super eerlijk geproduceerde i verkopen. In de hon- jrootste winkels komen I-shirts te liggen van het (airtrade-merk 100% Or- Cotton. (nemer is ontwikkelings- ganisatiè Solidaridad. De ig laat de shirts maken in Peru. Bij Albert Heijn kosten ze zes euro per stuk. In de papieren zak zit een label met een code waarop consumenten via inter net de herkomst kunnen achter halen. Solidaridad verkoopt meer eer lijk geproduceerde kleding,, zo als spijkerbroeken van het merk Kuyichi en shirts van M'braze die sinds mei bij de Bijenkorf te koop zijn. GPD de reacties onder het personeel van het voormalige Hoogovens in IJmuiden dan ook niet direct positief. „Het geld moet ergens vandaan komen en wij zullen dan wel weer de dupe zijn", zo luidde het commentaar van een Corus-medewerker. Geen banengarantie De centrale ondernemingsraad van Corus Nederland heeft soortgelijke zorgen. „We ver wachten dat het voor de activi teiten van Corus Nederland niet zonder gevolgen zal blijven", al dus de raad. Een banengarantie wil Corus niet geven. Maar top man P. Varin zei wel dat de fu sie met het Indiase staalbedrijf is gericht op groei en niet op ba nenreducties of de sluiting van fabrieken in Groot-Brittannië. Bij Corus in IJmuiden werken 9500 mensen. De vakbond CNV Metaal en Elektro is aanmerke lijk positiever over het samen gaan van Tata en Corus dan FNV Bondgenoten. De overna me biedt 'perspectief op een gro te opkomende markt', aldus een zegsman van CNV. Corus heeft vooral een sterke po sitie in het Verenigd Konink rijk. Buiten Europa speelt de huidige nummer acht op de staalmarkt een marginale rol. Met Tata Steel krijgt het bedrijf een positie op de snelgroeiende Indiase markt. En met de ij- zertsmijnen van de Indiërs wordt het in een klap de op vier na grootste staalproducent ter wereld. ANP MADRID - Directeur Ulrich Walker van de Smarts, onderdeel van Daimler Chrysler, staat tussen de eerste exemplaren van de nieuwe Smart, de Fortwo, bij een presentatie in Ma drid. De nieuwe Smart is 19,5 centimeter lan ger dan de oude, daardoor komt de lengte op twee meter zeventig. De vernieuwe auto komt in het voorjaar op de markt en wordt waar schijnlijk deze keer ook in Amerika geïntrodu ceerd. foto Bernd Wei-brod/EPA Streep door eindbod Zuid-Chemie SAS VAN GENT - Werknemers van kunstmestfabrikant Zuid-Chemie in Sas van Gent wijzen het eindbod van de directie voor een nieuwe cao af. Als de directie de werknemers niet tegemoet komt, volgen er mogelijk acties. De leden van FNV Bondgenoten ma ken op 7 maart de balans op tijdens een ledenvergade ring. De bonden stellen dat werknemers niet overvragen. De directie wil twee atv-dagen voor nieuwe volconti- nue-werknemers afschaffen, de consignatietoeslag voor de technische dienst verlagen van 13 naar 12 procent, een. loonsverhoging van 2 procent per 1 januari van dit jaar doorvoeren en een eenmalige uitkering van 300 euro per december vorig jaar. De bonden stellen dat Zuid-Chemie geen noodlijdend bedrijf is dat aan atv-dagen en de con signatietoeslag moet knabbelen om een magere loonsver hoging te kunnen betalen. Telefonische betaling in Cl000 AMERSFOORT - Bij een supermarkt van C1000 begint dit najaar een test waarbij consumenten betaalopdrach ten kunnen geven met hun mobiele telefoon. In eerste in stantie doen hier honderd klanten aan mee. Het is een proef waarbij ClOOO-moeder Schuitema samenwerkt met Rabobank. KPN, RFID Platform Nederland, LogicaCMG en NXP Semiconductors ondersteunen de technologie. In de mobiele telefoon komt een chip, waarmee het moge lijk is om contact op korte afstand te maken. Door de tele foon bij een pinapparaat te houden en een pincode in te toetsen op de pinautomaat kan dan worden betaald. Het is nog niet bekend in welke supermarkt de test plaats heeft. ANP Otto hoeft tv's niet te leveren BREDA - Postorderbedrijf Otto hoeft geen led-televisies te leveren voor 99 euro. Dat heeft de rechtbank in Breda gisteren beslist in het kort geding dat de stichting Post- wanorder had aangespannen tegen het Tilburgse bedrijf. Otto bood de tv's in oktober voor 99 euro aan op zijn web site. 14.000 klanten bestelden een televisie voor deze prijs, maar Otto weigerde te leveren. Volgens het bedrijf was er sprake van een systeemfout en wisten consumen ten best dat het bedrag niet klopte. Bijna duizend klanten sloten zich aan bij de stichting Postwanorcler, die eiste dat het postorderbedrij i zijn be lofte nakwam. Volgens de rechter is het voldoende aanne melijk dat de prijs van 99 euro een vergissing was en geen publiciteitsstunt, zoals de stichting Postwanorder sugge reerde. Verder vindt hij dat de consumenten redelijker wijs konden weten dat dit geen reële prijs was. Dit geldt zeker voor degenen, die hun bestelling pas deden nadat op allerlei internetfora een hype was ontstaan rond de 'stuntaanbieding' van Otto. ANP in Jansen iNGEN - Havenschap I Seaports, het trek- lïan de Zeeuwse econo- omt in een isolement als omwerking met het Ha- Rotterdam wordt i. Volgens de PvdA en Din de Vlissingse gemeen- I wacht de Zeeuwse ha- fan het zijspoor. fracties voelen er daarom coreen punt te zetten ach- lestaande samenwerking ieeland Seaports en het kiiijf Rotterdam. Ze de gemeenteraad van- roor er niet, zoals B&W in te stemmen dat mwerkingsverband Ex- maatschappij Schelde SM) wordt ontbonden, erdam zo ver te krijgen reen nieuwe joint ventu- uitend voor de Wester- Container Terminal oor in de plaats moeten dAen de WD vinden het voor zo'n besluit. Ze img dat de samenwerking ^al ophoudt. En dat ter- dageüjks gerpeentebe- zelf aangeeft dat het delen «mis, ervaring en een com- tel netwerk, invloed in Haag, spreiding van finan- risico's en gezamenlijke datie wenselijk blijven. De twee fracties voegen eraan toe dat de mogelijke vorming van een Randstadprovincie er toe leidt dat gebieden erbuiten nog minder aandacht krijgen uit Den Haag. „In een sector die wordt gekenmerkt door een voortdurende internationalise ring en opschaling koerst het be stuur van Zeeland Seaports aan op terugtrekking achter de Zeeuwse dijken en duinen." Gedwarsboomd De Vlissingse raadsfracties we ten wel waarom ESM tot nu toe niet heeft gebracht wat ervan werd verwacht. De vorige voor zitter van Zeeland Seaports (be doeld wordt G. de Kok) heeft de naleving van de afspraken met Rotterdam gedwarsboomd. De man die ESM aan de Rotterdam se kant zou trekken, toenmalig directeur W. Scholten, moest vertrekken omdat hij bankga ranties had verstrekt die hij niet had mogen geven. Conclusie van de PvdA en de WD: het is er nooit van gekomen serieus aan de slag te gaan met ESM. Pas onder de nieuwe voorzitter van Zeeland Seaports (M. Ie Roy) en de nieuwe directeur van het Havenbedrijf Rotterdam is de onderlinge communicatie weer op gang gekomen. Dat en het feit dat beide partners er blijk van geven dat ze een oplos sing willen vinden, is aanleiding voor de twee Vlissingse fracties voor te stellen, de beëindiging van ESM even op te schorten. - op eigen benen - door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Ze werd het zat om dagelijks heen en weer te pendelen tus sen Rotterdam en Nieuw-Haamstede. Zeker na dat haar dochter werd gebo ren viel het zwaar en ze liep al een tijdje te dagdromen van een eigen winkel met thee en chocolade. „Want daar ben ik zelf gek op." Het leek bij een droom te blijven tot haar schoonmoe der een nieuw winkelpandje te huur zag aan de Ring in Haamstede. „Toen dacht ik: Wat moet ik nu? Moet ik mijn baan opzeggen en mijn droom achterna? Kan ik dat doen?" Kieboom werkte in Rotterdam bij een bank en had daardoor de kans ,te brainstormen met haar colle ga's. Is er wel een markt voor alleen thee en chocola de en is het allemaal wel haalbaar. De huur moet be taald, het licht moet bran den en chocolade is bederfe lijke waar. Los De balans sloeg door naar het avontuur en drie maan den geleden opende Keteltje Maggie Kieboom in haar winkeltje, met een eindeloze reeks thee, Belgische bonbons en cadeau-artikelen. foto Dirk-Jan Gjeltema Een eigen bedrijf beginnen is ivorstelend proberen boven ioater te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag de laatste aflevering van deze rubriek met Maggie Kieboom van Keteltje Dik. Dik de deuren. In het assorti ment zitten enorm veel soor ten thee. Voor het overgrote deel allemaal losse thee en een paar soorten in zakjes. „Ik heb de gewone Chinese theesoorten, de groene thee en de zwarte thee. Maar ik heb ook negen soorten rooi- bosthee, speciale melanges en thema-thee zoals hoe- ra-thee, sara- en abraham thee." Het meest trots is ze op de eigen Keteltje Dik me lange. „Die is speciaal voor mij gemaakt." Geduld Voor een lekker kopje thee moet je - zo legt Kieboom uit - een beetje geduld hebben. „Thee moet de tijd krijgen om te trekken. De blaadjes moeten zich kunnen uitvou wen." Naast de thee verkoopt Kie boom Belgische bonbons en cadeau-artikelen die ge- relateei'd zijn aan thee en chocolade zoals theepotjes, schaaltjes en kaneelsuiker. Voor iedereen die gewoon zin heeft in een kop thee of voor wie niet kan kiezen, heeft Kieboom twee tafel tjes staan waar een potje thee genuttigd kan wor den. 1!t heb je een kip, maak er een hartje van. Dat was de opdracht jen internationale wedstrijd voor soks.De wedstrijd wordt om de iaar gehouden in Lyon en zopas wor de zoveelste keer Frankrijk. Wjkwint niet altijd, maar wel Het was de 11e Bocuse d'Or. Een "ijd, genoemd naar Paul Bocuse, chef-kok, grondlegger van de 'ire taartjescultuur. Wise d'Or geeft opwinding in in- 'uonale hoogculinaire kringen net gaat aan Nederland goed- loorbij. Te nuchter, wij? Ik was jn Lyon, waar koks werden toege schreeuwd en betoeterd door ■ftune vol verklede Noren, Zwit- "fien, Japanners, Canadezen en Je denkt dat hier de kampioen schappen achteruitfietsen met een hard gekookt ei in je mond worden verreden, zo'n herrie. Maar het was een wedstrijd in culinaire creativiteit op het hoogste niveau. Frankrijk, Denemarken en Zwitserland waren de drie winnaars, Frankrijk voorop. Maar met wat won nen ze? Er is iets merkwaardigs aan het spektakel. Het lijkt of het er niet toe doel wat de chefs er precies van bak ten. De uitslag van de wedstrijd is op menig website op het internet te vin den, met foto's van de koks, maar ner gens is te zien wat ze maakten of te le zen hoe lekker het was. Ik weet wel hoe het er allemaal uitzag. Op zilveren schalen werden design taartjes rondgedragen. Alle grote chefs maken taartjes. Van wat precies? Kan niet schelen, als het er maar uit ziet als een nog niet eerder vertoond gebakje. Trendje: druppelvormen. Het was niet alleen kip waar de koks iets mee moes ten verzinnen. Krab en vis zaten ook in de opdracht. En ook krab en vis wer den verbouwd tot kleurrijke cadeau tjes. Design. En aan al die gekunstelde hapjes was niet te zien welke diersoort het betrof en of het niet gewoon marse pein was. Krijg je zo'n bordje kunstnij verheid uitgeserveerd dan zeg je: ober, leuk toetje, maar ik had een vis besteld. Waarop de ober laconiek antwoordt: 'Mijnheer, dat is de vis.' De vis was de ware sensatie, daar in Lyon. Niet om wat ze er van maakten maar om wat het was. Heilbot uit Noor se aquacultuur. De Fransen met him chauvinistische culinaire praatjes ha len hun neus niet meer op voor kweek- vis. Hij staat op de kaart in chique eet huizen. En ze liegen er niet eens bij dat het een eigen Frans product is. Een om- wentelingetje dus. Gekweekte vis gaat aan waardering winnen. In Nederland is nog niet iedereen daar van overtuigd en kun je een Rotterdam se visgroothandelaar nog horen zeggen dat hij en zijn klanten kweekvis als minderwaardig beschouwen. Maar in Maastricht, op een handelsbeurs van lekkernijen, ontdekt een ochtendblad zojuist de 'primeur' van gekweekte zee tong uit een hypermoderne viskwekerij in IJmuiden. Het is voor het eerst dat het lukt om op commercieel aantrekke lijke schaal tong te kweken in een geslo ten systeem waarin de vissen worden geboren en grootgebracht. Iets anders dan in IJmuiden gaat het toe met heilbot in Noorwegen die in reusachtige kooien in zee opgroeit. Hel is de Noren na 25 jaar oefenen gelukt om heilbot te kweken van de wieg tot in de viswinkel. En de kwaliteit van ge kweekte Atlantische heilbot, een grote platvis met een beetje gevierd vét (Ome ga 3), doet niet onder voor vissen uit het wild. Dat is in Nederland intussen ook ontdekt. In viswinkels is zelden heilbot te koop. Maar vorig jaar regen de het in Noorwegen plotseling van be stellingen uit Nederland. Er werd bijna vijftigduizend kilo heilbot naar hier verscheept. Allemaal voor eethuizen. Om er taartjes van te maken, de in vloed van Bocuse. En om er vooral niet bij te zeggen dat het kweekvis is. Dat durven onze eethuiskoks nog niet. Maar chef, doe mij zo'n mooie moot en noem het beest gerust bij zijn naam: At lantische heilbot uit de kwekerij. Wouter Klootwijk van onze redactie economie NAARDEN - Stork maakt dit jaar ruim 75 miljoen euro vrij voor overnames. Het industriële concern ziet daarom af van de aangekondigde inkoop van ei gen aandelen. Het bedrijf nam het afgelopen jaar al voor 165 miljoen euro kleine en middel grote bedrijven over, maar ver kocht ook onderdelen. Stork, dat wordt belaagd door zijn grootaandeelhouders Cen- taurus en Paulson, maakte de koerswijziging gisteren bekend bij de publicatie van zijn jaarcij fers. In het vierde kwartaal werd het bedrijfsresultaat van de fabrikant van vliegtuigonder delen en kippenslachtmachines gedrukt door vertraging in het Airbus A380-project en het NH90-helikopterprogramma. Hiervoor trof het bedrijf een voorziening van 28 miljoen euro bij het onderdeel Aerospace. Stork levert onder meer de be drading voor de A380, maar pro blemen hebben die leveringen met gemiddeld twee jaar ver traagd. Eerder had Stork aange kondigd meer dan tweehonderd banen te zullen schrappen naar aanleiding van de vertragingen. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 9 miljoen euro, terwijl analis ten in doorsnee rekenden op 23 miljoen euro. De nettowinst in het vierde kwartaal was met 25 miljoen euro wel boven verwach ting van analisten, die op een winst van 15 miljoen euro reken den. De jaarwinst kwam daar mee uit op 150 miljoen euro te gen 93 miljoen in 2005. De order ontvangst groeide vorig jaar met 10 procent tegen 5 procent een jaar eerder. Stork heeft vele malen meer in de overnamekas dan de 75 mil joen die het dit jaar vrijmaakt", zei bestuursvoorzitter S. Volle- bregt tijdens een toelichting op het resultaat. Het bedrijf kan kleine en grote overnames doen om zijn divisies Aerospace, Food Systems en Technical Ser vices te versterken. De vierde di visie, Prints, staat in de etalage. De fabrikant van textieldrukma- chines is vooral in trek bij parti cipatiemaatschappijen. zei Vol- lebregt, zonder namen te noe men. Stork zette Prints vorig jaar al in de etalage, maar de verkoop liep vertraging op dooi de strijd van Stork met Paulson en Centaurus. Stork staat onder druk van de twee grootaandeelhouders Cen taurus en Paulson. De hedge funds willen dat het concern uit Naarden zich volledig richt op de luchtvaartdivisie en de ande re bedrijfsonderdelen, waaron der de technische dienst ver koopt. De rechter besloot on langs drie commissarissen te be noemen, waaronder voormalig premier Wim Kok, die gaan pro beren een oplossing te zoeken voor de impasse waarin Stork en de grootaandeelhouders zijn geraakt. ANP AMSTERDAM - Shell zal van daag naar verwachting een licht lagere winst over het vierde kwartaal bekendmaken. Ver scheidene analisten houden re kening met een neerwaartse bij stelling van de productiedoelen van de Nederlands-Britse olie maatschappij. Tien geraadpleegde analisten re kenen op een daling van het kwartaalresultaat, tegen actuele voorraadkosten en exclusief een malige posten (CCS), van 3 pro cent. Daarentegen zal de olie maatschappij met een jaarwinst van 25 miljard dollar een record breken. De gedaalde olieprijs en de stij gende kosten in de oliësector drukken de winst van het con cern. Het CCS-resultaat in de laatste drie maanden van 2006 komt naar verwachting van ana listen gemiddeld uit op 5,216 miljard dollar. De productie van Shell is in het vierde kwartaal naar verwachting op hetzelfde niveau gebleven als een jaar eer der, gemiddeld 3,48 miljoen va ten olie en gas (van 159 liter) per dag. Vandaag maakt Shell ook be kend hoe het de toekomst ziet. Analisten gaan ervan uit dat de oliemaatschappij haar doelstel ling voor de komende jaren zal aanpassen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23