Watersporters zitten vaak in nood Op stage, 7000 kilometer verderop Opkikker voor geplaagd dorp mge kunstenaars tonen hun talent Temperatuur januari bereikt recordhoogte 17 intal uitrukken KNRM in Noord-Zeeland gestegen, elders gedaald Mini-festival Open Doek in filmtheater Zierikzee donderdag 1 februari 2007 btKleemans jHSLüIS - Het zijn vooral Krsporters die de Konink- iederlandse Redding Maat- ,jj (KNRM) werk bezor- J ^2006 moest in meer dan van de gevallen uitge- |mrden voor in nood ge- jkajuitzeiljachten, motor wal kitesurfers. üt in schril contrast met gpsvaart wier aandeel in ."T,vragen beperkt blijft tot 1 -l-ee procent, isl Zeeland gemeten daal- aantal hulpvragen van 2005 naar 253 in 2006. Noordland-Burghsluis jen Zeeland het enige 'station dat zich gecon- zag met een stijging Laantal acties en wel van f005 naar 103 in 2006. jnd-Burghsluis is daar- i rcneweg de drukste red- - jjst in Zeeland. Station volgt met 73 acties. In moesten de redders 49 ilrukken en in Westkapel- Ql|iiede teller bij 18. Het rus- cl| ef het in Cadzand. Daar KNRM 10 keer gealar- Aanmerkelijk drukker g; bij de Zuid-Hollandse 1-slations Stellendam en rp. De Ouddorpse red- régen te maken met een van het aantal alarme- ,an 68 in 2005 naar 102 i.Hun collega's in Stellen- in 2006 totaal 108 ;sclie komen tegen 91 uit- :in2005. irstoring ratersporters kwamen itorstoring' in de proble- procent). Met stip op an - met bijna 22 pro- navigatiefouten. In 8.4 van de gevallen is dé tatie volgens de Ikijfers te wijten aan on- :dekennis en ervaring. ;oorzaken van noodsitua- "j - roer- of schroefproble- l' ,-nj aan romp of tuigage aan boord. Het weer geen al te grote rol. ;n7,2 procent van de ge vallen kwamen op het water mensen in problemen vanwege slecht weer. „De meeste meldin gen kregen we tijdens mooi rus tig weer", zegt PR-man van de KNRM-post Noordland-Burgh sluis K. Groeneveld. Dat er zo vaak sprake is van motorstorin gen heeft volgens hem waar schijnlijk te maken met gebrek kig onderhoud. Dat de redders zo vaak geconfronteerd worden met onkunde van watersporters is volgens Groeneveld een jaar lijks terugkerend fenomeen. „Slechte navigatieapparatuur, op de Oosterschejde varen met zeekaarten waar de stormvloed kering nog niet opstaat, dat soort dingen. Je maakt echt van alles mee. In dat soort gevallen spreken we mensen dan wel aan op hun gedrag en dat werkt. Vo rig jaar hadden we hier op Noordland-Burghsluis veel werk aan in problemen geraakte sportvisbootjes. We hebben toen de betreffende verenigingen be naderd en gevraagd of die hun- leden wilden instrueren. Dat heeft geholpen want afgelopen jaar kwamen veel minder sport visbootjes in problemen." Juni, juli en augustus waren voor de KNRM de drukste maanden. Dik 50 procent van de KNRM-uitrukken viel in die maanden. Februari was met slechts één procent van de mel dingen de rustigste maand. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De opzet is sim pel. Koop voor maximaal 500 eu ro een auto, knap hem op en breng hem - volgestouwd met ge reedschap - naar Gambia, waar al die spullen goed van pas ko men. Voorafgaand aan hun tocht naar Afrika heeft de afde ling motorvoertuigentechniek van het ROC Zeeland dit project gisteren in Den Haag gepresen teerd aan staatssecretaris Van Gennip (CDA, Economische Za ken). Het ROC Zeeland in Middel burg is een van de scholen die meewerken aan het project Go for Africa. De bedoeling daar van is zoveel mogelijk geld en middelen in te zamelen voor scholen in Senegal en Gambia. Vrijdag 16 februari begint een konvooi van drieëntwintig voer tuigen en dertig leerlingen aan een drie wekende durende rit naar Afrika. De afdeling motor voertuigentechniek van het ROC Zeeland draagt drie auto's bij. Ze worden bestuurd door de derdejaars studenten Bouke Der- ksen (19), Michiel Harinck (21), Gerjan Kloosterman (21) en Tim Traas (19) en de docenten Ge orge Snaterse en André Voogdt. Derksen, Kloosterman en Voogdt waren gisteren met één van de auto's in Den Haag, waar diverse ROC's het project pre senteerden aan Van Gennip. Zij ovex-handigde de scholen een cheque van 5000 euro. „De staatssecretaris was zeer te spreken over de goede contacten tussen de scholen en het bedrijfs- anmnsasintHB Bouke Derksen, Gerjan Kloosterman en André Voogdt (vlnr) bij het ministerie van Economische zaken. leven en de maatschappelijke verantwoordelijkheid die leei'hn- gen op zich nemen", vertelt Voogdt. „Dit is meer dan alleen monteren. De leerlingen hebben een verantwoordelijkheid die ze in een gewone lessituatie nooit krijgen." Bedrijfsleven In Go for Africa worden studie, werk,en-ontwikkelingshulp ge combineerd. Sinds september vorig jaar wordt eraan gewei'kt. Er zijn drie auto's aangeschaft voor 500 euro per stuk. Door me dewerking van het Zeeuwse be drijfsleven, bijvoorbeeld gara ges die onderdelen leverden, zijn ze zodanig opgeknapt dat ze de ruim 7000 kilometer lange tocht over Afrikaanse wegen kunnen doorstaan. Het knutsel werk is verricht door studenten motorvoertuigentechniek in het praktijkgebouw Arnestein in Middelburg. Ten minste twee van de drie auto's blijven achter in Gambia. Dat geldt voor nog veel meer spullen. De afgelopen maanden zijn computers ingeza meld (afgeschreven exemplaren van het ROC) en vooral gereed schap. Allemaal bedoeld voor de GTTI, een technische school vlak bij de Gambiaanse hoofd stad Banjul. De Voogdt: „Er is daar gebrek aan alles." Na de drie weken durende reis blijven de studenten nog een week op stage; om spullen te in stalleren en hun Gambiaanse foto Jos van Leeuwen leeftijdgenoten te leren hoe ze met het gereedschap moeten om gaan. „Het is een pi'oject van leerlingen voor leerlingen", zegt Kloosterman. Natuurlijk kijken ze uit naar de reis, maar de voorbereidingen hebben het project zeker zo inte ressant gemaakt, aldus Derk sen. „We hadden ons aangemeld voor het goede doel en het grote avontuur, maar er bleek nog veel meer aan vast te zitten." Info: wunv.gfa-roczeeland.tk. door Rinus Antonisse RITTHEM - Met een gemiddel de temperatuur van 7.8 graden Celsius is afgelopen maand de warmste januari ooit in Zeeland én Nederland gemeten. De tem peratuur ligt 0.7 graden boven het landelijk.cijfer van 7.1 gra den. „Deze temperatui-en zijn nor maal voor begin april", zegt weerman Jos Broeke van Meteo Zeeland. „Voor maart is 6.1 gra den normaal." Hij spreekt over een record dat niet met een paar tienden is gesneuveld, maar met liefst bijna één hele graad. „De klimaatverandering is erger dan men zich had kunnen voorstel len." Volgens het KNMI is voor janua ri een etmaalgemiddelde tempe ratuur van circa 2.8 graden nor maal (kijkend naar de periode 1971-2000). „Kennelijk is er nog geen eind gekomen aan de re- coi'dwarme periode die al ruim een half jaar duui't." In Zeeland ligt dat gemiddelde hoger, name- lijk 3.8 graden. In de provincie sneuvelde nog een record. Het weerstation bij Westdorpe noteerde op storm dag 18 januari een temperatuur van 14.9 gx-aden. De hoogste in het hele land en voor de louw maand een ongekende hoogte. Broeke tekent aan dat december ook al een zachte maand was. De gemiddelde temperatuur had nog hoger kunnen uitvallen als de periode 21-25 januari geen vorst was opgetreden. „Dat heeft nog wat van het ge middelde afgeknabbeld", be toogt Broeke. Het vorige record sinds in 1855 de waarnemingen in Vlissingen begonnen, wei"d behaald in de ja ren 1916 en 1921 (7.4 graden). WeeiTnan Bi'oeke geeft aan dat het zeewater dooi'gaans in posi tieve zin de Zeeuwse tempera tuur beïnvloedt. Dat dreigt nu door de hogere landtempei'atuur omgekeerd te worden: het zeewater zorgt voor afkoeling in plaats van opwar ming. Schaduwzijde van het wanne wintei-weer: veel storm en re gen. Landelijk viel 115 millime ter (normaal 69 millimeter). Bij de hevige stoi-m van 18 januari vielen in Zeeland de zwaarste windstoten (136 kilometer per uur in Vlissingen). In de provin cie is tussen 75 (Wolphaarts- dijk) en 106 (Biervliet) millime ter neerslag gevallen (tegen nor maal 64 millimeter). Het enige wat wel in het gebrui kelijke beeld past, is het aantal zonuren, meldt Broeke. Dat ligt rond het normale aantal van 55 uur in Vlissingen. Film zeevisserij bij De Vuurneon KAPELLE - Bij aquarium- en vijververeniging De Vuurneon in Kapelle wordt morgenavond een film vertoond over visserij op de Noordzee. De film is gemaakt door A. San- derse die vele keren met een vis- kotter is mee geweest tijdens een visreis op de Noordzee. San- dei'se is zelf aanwezig bij De Vuurneon, Biezelingsestraat 63, vanaf 19.45 uur. Ruilbeurs modelauto's in Heinkenszand HEINKENSZAND - Stichting De Zeeuwse Modelruilbeurzen houdt zaterdag 3 februari in Heinkenszand voor de vijfde keer een modelauto ruilbeurs. Op de beurs zijn auto's en onder delen van verschillende merken en schalen te vinden. De ruil beurs in De Stenge aan het Sten geplein 1 is open van 10.00 tot 15.30 uur. Meer informatie via telefoon nummer 0113 - 220493. Musical Saul OOSTKAPELLE - Leden van de protestantse gemeente Oost- kapelle voeren zondag de musi cal Saul op. De musical in de Zionskerk in Oostkapelle begint om 17.00 n Inst AVitaTournois El'ZEN - Zes talentvolle iunstenaars - vier Belgen, janner en een Nederland en acte de présence in de passerelle van het stad- iTerneuzen. Ze studeer- emaal aan een kunstoplei- u België. De expositie itenlopend werk, dat sa- is tot een boeiend en Rnd geheel. nart het noodzakelijk vol- e worden van een altijd iijvend persoon." Zo vei- ijkt Bert Pecceu, die aan ademie voor Schone Kun- iaAntwerpen zijn meester- in de beeldhouwkunst helfzijn werk. Dat doet onmiddellijk denken a andere pi-ominente fan- Belgische kunstenaar, lil dan ook gerept van 'Pa- versus Fi-anken- want naast technisch en ;vemuft vertonen zijn ob jecten, voor het merendeel een soort geheimzinnige machines, morbide ti'ekjes. Een voorbeeld is Caravaneen dromedax-is met bepakking, waaronder een geweertje, sjouwt alles voort op slechts drie poten. Pecceu: „Hiermee wil ik uitdrukken dat met het plaatsen van landmijnen, waar door de dromedaris zijn poot verloor, de eigen cultuur wordt vennoord. Zo hebben al mijn werken" een eigenaardig kantje en een diepere betekenis, waar door ze ondanks hun speelse en verleidelijke karakter gevaarlij ke objecten blijken te zijn." Deze in vitrines geplaatste fra giele, sculpturale bouwseltjes zijn samengesteld uit allerhan de materialen, zoals onderdeel tjes van technische toestellen, gevonden pi-ullaria en speel goed. Evenals zijn Humpmachi- ne, een flink foi'maat object - be staande uit twee tot guillotine verbouwde schilderezels, antie ke fietszadels, dambord en po lyester rugvonnen - waarop men kan plaatsnemen. Tekenin gen van vogelgeraamtes in olijfo lie en pigment, tonen een andere fascinatie. Die wordt gedeeld door Nathalie Perneel, die aan dezelfde academie afstudeerde in juweelontwerpen en edels meedkunst. Twee vogels van haar hand, hoofdzakelijk ver vaardigd in zilver, echt vogel kraakbeen en rood velours, zijn zeer vei-rassend van vormge ving. Dat geldt ook voor haar ju welen, die een link met ons bin nenste vormen. Voorbeelden zijn de ellenlange slinger van botjes in diverse rode stofjes, de rode stoffen ketting met zilve ren ornamentjes die aan de bloedsomloop refereert en de uit been gevormde ketting met een subtiele verfraaiing van zilver. Lisa Lapauw en Lien Paret, res pectievelijk master en student grafische en reclamevormge- ving, studeerden beiden af aan de academie St. Lucas in Gent. Parets eindwerk draaide om melk in blik. In fraaie detailfo to's van koeien, zoals een uier, een oog naast oormerk of een stuit vacht, wijst zij op de ooi- sprong van de melk, op een ei gen absti-acte manier. Met Pink Duck Tape repai-eert Lapauw de door haar opzette lijk kapotgemaakte vooi-wer- pen. Normaal gezien wordt plak band gebruikt om de dingen zo onzichtbaar mogelijk te herstel len. Zo niet door Lapauw. Met fluo-roze plakband legt ze met haar werk juist de nadruk op een gebroken eend of een kapot brilmontuur. Catherine van Oosten uit Koude- kerke studeert aan de Academie voor Schone Kunsten in Sint Ni klaas, afdeling keramiek. Haar serene witte wei-ken getuigen van een zoektocht naar de basis, eenvoud en kwetsbaarheid. Dat is te zien in Raviolieen paneel met daarop 64 kussentjes van plaatjes klei, afgewerkt met por- seleinslib. Of in Kracht, waarin bamboestaven in de vorm van zeven naturel segmenten opge bouwd uit rollen klei zijn neer gezet op een zandtapijt. Op haar zoektocht naar een ge schikte kunstacademie in Eui'O- pa voelde Hiroko Kuwata zich gelijk thuis in Antwerpen. Deze kunstenares laat weten niet vast te zitten aan materialen, ook al studeerde zij 'beeldhouwkunst. Expositie t/m 2 maart in hal en passerelle van het gemeentehuis in Temeuzen. Geopend: ma.-do., 9-17 uur, vr. 9-20 uur. I De gedempte sluizen van Hansweert. De oude sluisdeuren fungeren als klassiek toneelportaal voor de muziektheatervoorstelling Vloed, die draait om het thema ontpoldering. foto Willem Mieras "•eenobject van Bert Pecceu. foto Camile Schelstraete door Ali Pankow ZIERIKZEE - Filmtheater Fizi in Zierikzee brengt zondag de tweede editie van Open Doek, een mini-festival met korte films van gerenommeerde én be ginnende filmmakers uit Zee land én daarbuiten. De vrijwilligers van het Zierik- zeëse filmhuis spelen met Open Doek onder meer in op het feit dat het maken van films onder amateurs steeds populairder wordt. Iedereen kan via YouTu- be op internet zijn eigen film we reldkundig maken. Dat daar veel belangstelling voor is, blijkt uit de de vele miljoenen bezoekers van deze website. Ook op Schouwen-Duiveland zijn enkele filmmakers bijzon der actief. Sommigen maken poëtische documentaires over het eiland, anderen laten hun verhaal afspelen met Zieiikzee als decor. Open Doek biedt enkele films van regiobewoners: Jaap Verse- put, Jelle de Roos, Kobe de Peu ter, Igor Kramer, evenals een paar korte filmfragmenten ge maakt door een groepje jonge ren. Daarnaast worden drie korte films vertoond die furore maak ten tijdens het Shoi-ts at Sea Fes tival in Vlissingen. Verder is spe ciale aandacht ingeruimd voor cineaste Digna Sinke, van oor sprong afkomstig uit Zonnemai- re. Zij heeft in de afgelopen 35 jaar een grote naam op filmge bied opgebouwd. Zij maakte on der meer bejubelde films over het eiland Tiengemeten en Belle van Zuylen. Sinke produceerde ook een reeks koi-te films met als thema 'Dichters en Zeeland'. Hedendaagse cineasten gaven daarin hun interpretatie van Zeeuwse dichters, maar ook van Nederlandse dichters die over Zeeland schreven. Uitdeze reeks zullen in Fizi ook enkele aflevei-ingen getoond worden. Open Doek begint om 14.00 uur. door Frank Balkenende en Rolf Bosboom HANSWEERT - Eindelijk een opsteker voor Hansweert. Dat het Zeeland Nazomerfestival (ZNF) opent met een mu ziektheatervoorstelling in het bescheiden kanaaldorp, brengt dorpelingen in een juichstem ming. „Fantastisch, hier zit het dorp op te wachten", zegt dorps raadvoorzitter A. Kortlever. Tien voorstellingen op de ge dempte kanaalai-m. Die trekken volk van heinde en ver. Hans- weert haalt straks in heel het land de kolommen. „Het dorp wordt op de kaart gezet." De euforie is verklaarbaar, want zat het doi-p niet jarenlang in de hoek waar de klappen val len? „Dat kun je wel zeggen", be aamt Kortlever. „Door de bouw van de nieuwe sluizen en de sloop van Hansweert-Oost, is het hart uit het doi-p gehaald. Daarna kregen we een slibdepot voor vervuilde bagger uit de Oostei-scheldehavens. De op brengst zou ten goede komen aan het dorp. En wat heeft de ge meente ermee gedaan? Een straat van nieuwe klinkers voor zien." Daarmee is de lijst van upper cuts nog niet ten einde. „Er is een pi-aathuisje gekomen, maar dat hebben de dorpelingen zelf betaald. Daarna heeft de dorps raad geijverd voor de aanleg van een themapark, om het doi'p op te peppen. De politieke wil ontbrak om daar geld in te ste ken. Je kunt dus begrijpen dat Hansweert wel een opkikker kan gebruiken." Ook de horeca is blij. Eigenaar A. Linders van café Zeelandia: „Het dox-p ligt in een uithoek, het takelt af. Tien voorstellin gen geven Hansweert een im puls. Daarnaast kunnen de ca fés en het dorpshuis een graan tje meepikken, want ik begrijp dat die bij het evenement wor den betrokken." De meerderheid van het Rei- merswaalse college is bereid mee te betalen aan de voorstel ling Vloed. Alleen SGP-wethou- der J. Sinke is om principiële re denen tegen een bijdi'age van 20.000 euro. De gemeenteraad besluit er volgende week over. Overigens draaide Reimerswaal vorig jaar ook mee in het Zee land Nazomerfestival met de 'De ondergang van de Titanic' in de haven van Yerseke. In Vloed koppelt auteur Her- man van de Wijdeven het thema van ontpoldering aan de per soonlijke tragiek van een va- der-zoonrelatie. Regisseur is Jos van der Kan. Lobby Goes is eveneens in een jubel stemming. Twee jaar moest de gemeente toezien hoe de culture le klappers van het ZNF aan haar neus voorbij gingen. Dit keer plast Goes in het potje, met de opvoering van het mu- ziektheatei-voorstelling Ruhe van het Belgische Muziekthea ter Transparant. De voorstel ling, die tien maal wordt opge voerd, is een liedrecital dat on derbroken wordt door mensen die willen vertellen over hun vrijwillige deelname aan de SS in 1940. De locatie: de oude houtloodsen van Van Riessen in het havengebied. „We hebben er voor gelobbyd, want de laatste twee jaar was de verstandhouding tussen Goes en ZNF een beetje verstoord. Ge weldig dat Goes dit spektakel stuk krijgt. Bovendien een op een geweldige plek, die we de ZNF aan de hand hebben ge daan vanwege de goede ervarin gen met het Fashion Event afge lopen jaar", zegt voorzitter M. Lapoi't van de Goese Culturele Raad. Wethouder S. van 't Westeinde is verguld. „Goes kan zich zo landelijk profileren. We krijgen meteen aandacht voor ons plan Watei'stad, de omvorming van het havengebied tot woonwijk. Je trekt met deze voorstellingen toch een hoop mensen naar het gebied." Goes is bereid 20.000 euro aan de ZNF-voorstelling bij te dragen. Danshuis Station Zuid werkt aan een voorstelling voor Fort Rammekens, Seven by 2, met als choreografen André Gingras en Sylvain Emard." De voorstelling die naar ver wachting gaat reizen, langs Zeeuwse boei-enschux-en, wordt geschreven door Anne Vegter, die de afgelopen twee jaar al te gast was op het festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17