)orpen blij met ruimte oude N57 IC Halve eeuw onderwijs in de Tweemaster Elke keer weer dat 'hallo mevrouw' ZC Raad van State wijst klacht tegen bouw woning boulevard af woners kunnen wensen indienen voor hergebruik Dammenroute ,15 Bouwer stuit op resten klooster in Zierikzee donderdag 1 februari 2007 fbnvan't Westeinde lELBURG - Behoud van le- tf dorpkemen, ruimte juidboinvverkeer, voorlich- 3 inspraak. Dat waren gis- de eerste wensen van raden, wijktafels en belan- (renigingen op de startbij- mst van de tweede fase lerc-project N57. [ere. Als je dat woord Hen in Nieuw- en Sint d, zegt iedereen: 'Daar oog nooit van gehoord.'", de Visser van de Nieuw- dorpsvereniging na af- nde presentatie gisteren lovinciehuis akt hiermee duidelijk dat sbewoners in een vroeg bij de plannen betrok- ,;len worden. Dat is ook want ze mogen meeden- >r de herinrichting van rijksweg. Maar concrete izijn er nog niet. iapsarchitect J.W. Bosch, racht heeft gekreger van ovincie de huidige N57 in het landschap te licht alvast een tipje van rop. Met het voorstel 'de p dorpse schaal', doet Bosch Slabber een voor- Sint Laurens en Seroos- jjdt straks veel minder r Er is dan weer ruimte Knsen en groen. Het zou kunnen gaan zien als bij unme. Bosch gebruikt als ol een pakje stoepkrijt. jymboliseert de ruimte die Éangwagen lolen ERLAND - Van het ter- neen tankstation aan de hoogte van Oosterland e nacht van dinsdag op n hp' lend a lorgklachten: M231231 Mandag t/m vrijdag ge- inde de openingstijden; Magstot 12.00 uur dactie «icheren anruststraat 18 ibus 8070 ÜEB middelburg 10118-493000 10118-493009 redwalch@pzc.nl torilsSep (chef) am van den Broek Osman van den Hurk de Vries (sport) trale redactie fonspark 28 KÓUS 31 S AA goes 10113)315500 10113)315669 redactie@pzc.nl iernet Wpzc.nl lil: web@pzc.nl overblijft, die gaat weer terug naar de dorpsbewoners. Kinde ren kunnen weer op straat spe len." Het spreekt de meeste aanwezi gen wel aan. Meer groen, een grotere allure, meer ruimte voor dorpsbewoners en de uitstraling van vroeger terug in de Walcher- se dorpen. ZLTO-vertegenwoordigster E. Mesu pleit 'ervoor de straten breed genoeg te houden voor landbouwverkeer. „Zodat we niemand uit bed moeten bellen om te vragen of zijn auto aan de kant kan." Aan de andere kant ziet ze ook uitdagingen. „Mis schien kunnen de agrariërs mee helpen met het verfraaien en be heren van het groen in de omge ving." L. Taminiau die de stichting Tuin van Walcheren vertegen woordigt, staat een beetje huive rig tegenover de hele inspraak. „Iedereen heeft zijn eisen. Men sen beginnen nu alweer over een brede weg, waar vrachtwagens, en landbouwverkeer over moe ten kunnen. Als we niet oppas sen wordt het weer net als bij de N57." De ondernemersvereniging van Vrouwenpolder is bang dat de dorpen door de aanleg van de nieuwe Dammenroute worden afgesloten van verkeer en daar door een doods karakter krij gen. De ondernemers willen ook dat er voldoende parkeergele genheid blijft bij de Veersegat- dam. Het bureau Bosch Slabber heeft het idee om daar duintjes tussen de parkeerplekken aan te leggen. „Gelukkig is de kogel nog niet door de kerk, maar we zijn bang dat er straks geen en kele auto meer bij het strand kan komen", zei J. Duvekot na mens de ondernemers. Het komende halfjaar zal in de kernen Sint Laurens, Nieuw- en Sint Joosland (ook voor bewo ners van de Veerseweg in Mid delburg), Serooskerke en Vrou wenpolder tweemaal een work shop worden gehouden. Daar aan kunnen vijfentwintig inwo ners van de kernen deelnemen. Verder organiseert de provincie in samenwerking met Bosch Slabber excursies en inloop avonden. In november is de eind presentatie van de tweede fase Belvedere N57. Op de website van de provincie www.zeeland.nl verschijnt bin nenkort meer informatie over het Belvedere-project N57. om een eenassi- Èanger van 1.40 meter 1.25 meter breed en 1.10 ang, voorzien van een huif. De waarde van de gwagen is bij de politie end. mCTIVITEITEN souburg Bibliotheek, luun Peutertje Luister, voorle den en liedjes zingen; sen-Open Hof, 20.00 uur: Bij- Vereniging van computerge- HCC; hsk, verkoop afgeschreven boe- ;el Reinhoudt jtin Ritthem EM - De Zeeuwse trouba- Reinhoudt treedt gavond 9 februari op in «reden van de zanger van iwse lied vindt plaats in is Ons Dorpsleven in de straat en begint om 20.00 mgsprijs 7 euro, reserve- Ian via telefoon 0118- Juf Ria van Belzen geeft al meer dan dertig jaar les op De Tweemaster in Souburg waar ze zelf ooit leerling was. De school is vijftig jaar geworden. foto Ruben Oreel door Elian van't Westeinde OOST-SOUBURG - „De kinderen wa ren opgewonden toen ik ze vertelde dat de school vijftig jaar bestaat, en ze ke ken verbaasd tóen ik zei dat ik nóg lan ger besta." Juf Ria van Belzen, eens zelf leerling op basisschool De Tweemaster in Souburg, verwacht vanochtend van wege het jubileum taart bij de koffie. „Hoe lang ik al lesgeef op deze school? Dat durf ik bijna niet te zeggen: al meer dan dertig jaar. De meeste leraren ver kassen wel eens. Nog dagelijks fiets ik met plezier van Middelburg naar Sou burg. Toch was het onderwijs destijds niet mijn eerste keus", biecht ze op. Ook al zit ze hele dagen tussen de kinde ren van basisschool De Tweemaster, thuis in haar huiskamer is er niets te vinden dat daarop wijst. Haar eigen zoon en dochter zijn twintig en zestien jaar, die laten geen speelgoed meer slin geren. Dat zou juf Ria ook beslist niet goed gevonden hebben. „Ik ben nogal precies. Niet dat ik erg streng ben hoor, want het moet ook gezellig blijven." Haar herinnering aan de Souburgse school gaat terug naar de tijd dat ze zelf moest leren lezen en schrijven. „Het was een bewuste keuze van mijn vader om me naar de Van Daleschool in Sou burg te sturen - zo heette De Tweemas ter toen nog - want hij kende het school hoofd. Maar, het was toen ook al een moderne school. Kroontjespennen had den ze niet, maar een ander inktpenne- tje, veel fijner. Ik leerde de kinderen in 1974 schrijven met potlood en balpen." Ze groeide op in Havendorp, vlakbij Souburg. In één van de noodwoningen van na de oorlog werd ze in 1954 gebo ren. „Eigenlijk gingen alle kinderen die daar woonden met de bus naar Vlissin- gen, maar ik moest op de fiets naar Sou burg." Ze glimlacht bij de herinnering. „En als kwekeling van de pedagogische academie stond ik in de Van Daleschool voor het eerst voor de klas." Na haar studie, in 1974, begon Van Bel zen haar carrière met de eerste klas van de lagere school, de huidige groep drie van de basisschool. „Destijds had je gro te groepen, gedurende het schooljaar groeide een klas vaak naar 38 leerlin gen. Dat komt tegenwoordig niet meer voor, het zijn er nu maximaal 25. Dat is wel een verbetering." Computeren De laatste dertig jaar is er veel veran derd in het onderwijs, vindt Van Bel zen. „Docenten houden veel meer reke ning met kinderen die minder goed kun nen rekenen of schrijven, die krijgen extra begeleiding. Vroeger was daar geen sprake van. Er zijn ook veel vak ken bijgekomen: computeren en om gaan met elkaar in plaats van knutselen en handwerken. Dat maakt het vak wel iets ingewikkelder, je moet van alles wat weten." Droevig vindt, ze de berichten dat de jeugd tegenwoordig niet meer kunnen rekenen en hun taal niet goed beheer sen. „Je moet de lessen zo geven, dat al les aan bod komt. Ik denk dat er op ha vo en mbo te weinig aandacht voor taal en rekenen is. Kinderen pakken al snel naar een rekenmachientje of de spel lingscorrector op de computer. Je zou je ook kunnen afvragen of die vaardighe den nog wel nodig zijn." Een verandering waar de lerares geluk kig mee is, is de openheid die ze bij kin deren ziet. „Ze zijn gelukkig spontaner geworden. Soms roepen ze 'Ria', dat kan gewoon. We leren ze ook praten in kringgesprekjes, daar willen 's morgens graag hun verhaaltje aan je kwijt. Ik ben blij dat daar ruimte voor is." Het degelijke schoolgebouw is dus het enige wat de afgelopen halve eeuw niet is veranderd. Of toch wel? „Toen ik be gon was de school drie jaar. Hij is héél vaak aangepast van binnen. Andere scholen hebben een levensduur van vijf tien jaar, dit kloeke gebouw blijft staan." De Tweemaster viert in mei de verjaar dag van de school. De week vlak voor de meivakantie staan de klassen bol van de festiviteiten, een reünie voor (oud-)leerlingen en een fancy fair. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Wie met eni ge regelmaat zijn boodschappen haalt in Reimerswaal is ze mis schien al eens tegen het lijf gelo pen: de verkopers van het illega le krantje Het Daklozenwoord. Enkele jaren zijn ze actief. Vaak tot groot ongenoegen van pu bliek en winkeliers. „Als ze rustig in het hoekje ston den met hun krantjes zou ik het niet zo erg vinden, maar de ver kopers zijn vaak erg opdringe rig", zegt eigenaar M. Verhoe ven van de C1000 in Krabbendij- ke. „En het heeft geen zin om ze aan te spreken, want het zijn al lemaal Roemenen die amper Ne derlands spreken." Volgens Ver hoeven storen veel van zijn klan ten zich aan het gedrag van de daklozen. Althans, daar moeten ze voor doorgaan. De winkelier zegt te betwijfelen of het wel zui vere koffie is. Ook bij de Albert Heijn in Yerse- ke staan de verkopers regelma tig.. Bij de Golff in Rilland niet meer. Daar hadden ze een paar jaar geleden ook last van de op dringerige Roemenen. Toen heb ben ze de mensen die de verko pers afzetten gevraagd ermee te De in Belgié wonende Moisa Elisabeta vindt zichzelf niet opdringerig. „Ik val niemand lastig." foto Willem Mieras stoppen. „Sinds die tijd zien we ze eigenlijk nooit meer", aldus een medewerkster. De verkopers zijn Roemenen die in België verblijven. In Krabben- dijke stond Moisa Elisabeta gis teren te verkopen. Meer dan dat ze in Antwerpen verblijft en met de trein naar Krabbendijke is gekomen, kwam er niet uit. Opdringerig zegt ze niet te zijn. „Ik val niemand lastig." M. Krabf geeft Moisa in het voorbijgaan vijftig cent. Het krantje hoeft hij niet. „Ik heb el ke keer weer medelijden als ik deze mensen zie, dus geef ik ze iets", zegt hij. „Ik vind de verko pers over het algemeen hele maal niet vervelend." C. de Laat heeft andere ervaringen. „Ik voel me er niet prettig bij. Elke keer weer dat 'hallo mevrouw' en 'tot ziens mevrouw'. Heel irri tant." Ook in Vlissingen hebben ze na re ervaringen met de verkopers van het krantje, zo vertelt R. Wolf, die er distributeur is van het legale straatmagazine. Enkele jaren geleden besloot hij met de verkopers van Het Daklo zenwoord in zee te gaan. De Roe menen gingen akkoord en moch ten zodoende het straatmagazi ne verkopen. „We zijn er na an derhalf jaar mee gestopt", zegt De Wolf. „Het gaat hen puur om het geldelijke gewin en dat was te mei-ken aan hun opdringerige gedrag." De Wolf denkt niet dat de verkopers slachtoffers zijn van mensenhandel, maar meer van hun eigen familie. „Ik heb gemerkt dat onder die Roma-zi- geuners een zeer strakke familie cultuur heerst. Volgens mij wor den deze mensen door het hoofd van hun familie op een toeristen visum naar België gestuurd om geld te verdienen. Ze moeten dat vervolgens afstaan" De Wolf zegt momenteel niet veel verkopers van Het Daklozen- woord meer te zien. „Gelukkig, want ze halende reputatie van onze verkopers door het slijk." Celstraf voor geweld in relatie MIDDELBURG - Een agressieve veelpleger uit Rilland is gisteren in Middelburg voor mishandeling van zijn ex-wouw veroordeeld tot veertig dagen gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, met reclasseringstoe- zicht. Het alcoholgebruik vormt de rode draad in het geweldda dige verleden van de 38-jarige man. Zodra hij alcohol heeft gedronken, gaat het mis. Zo vreesde het slachtoffer op 14 januari het ergste, toen de man na een cafébezoek thuiskwam. Hij gooide zijn computer in haar richting ka pot en vernielde een bloempot en een geluidsbox. De man trok zijn (ex)vrouw aan haar haren en schopte haar ter wijl ze op de grond lag. De Rillander heeft een strafblad met geweldsdelicten. Een aantal maanden was het goed gegaan, omdat hij geen alcohol dronk. Volgens raadsman D. Olie is zijn cliënt van plan om zich in Brabant te vestigen. De strafpleiter meende dat reke ning gehouden moest worden gehouden met de rol van het slachtoffer, dat hysterisch was, en het feit dat de com puter en geluidsbox de vernielde computer en de geluids box van zijn cliënt waren. Fietser gewond bij aanrijding TERNEUZEN - Bij een aanrijding gistel-morgen rond half negen is een 35-jarige Terneuzenaar gewond geraakt aan zijn gezicht. De man fietste in de binnenstad van Terneuzen over de Klaassenstraat en verleende op de kruising met de 2e Ver bindingsstraat geen voorrang aan een van rechtskomende auto. Dit voertuig werd bestuurd door een 37-jarige plaatsgenote. De fietser liep bij de aanrijding een snijwond op in zijn ge zicht. Hij is voor behandeling overgebracht naar het zie kenhuis. De fiets en de auto raakten bij het ongeval be schadigd. Trio heeft celstraf al uitgezeten MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft twee mannen uit Hulst en een inwoner van Sas van Gent voor hun rollen in het drijven van hennepkwekerijen in Zeeuws-Vlaanderen tot aanmerkelijk lagere straffen ver oordeeld dan de door het Openbaar Ministerie geëiste cel straffen. De rechtbank achtte niet alle feiten bewezen. Verder werd in de uitspraak rekening gehouden met privé-om- standigheden. De 43-jarige Hulstenaar kreeg voor zijn leidinggevende rol 270 dagen gevangenisstraf, waarvan 214 dagen voor waardelijk en 240 uur werkstraf opgelegd. De 43-jarige Sassenaar werd veroordeeld tot 180 dagen gevangenis straf, waarvan 115 dagen voorwaardelijk, 144 uur werk straf en 36 uur leerstraf budgetteringscursus. De man moet daarnaast 1417 euro schadevergoeding aan Delta be talen. De 31-jarige Hulstenaar had de kleinste rol en kreeg 120 dagen celstraf, waarvan 78 dagen voorwaardelijk en 120 uur werkstraf. Hij moet 2112 euro aan Delta vergoeden. Het trio heeft de gevangenisstraffen al in voorarrest uitge zeten. De mannen hadden in 2005 en 2006 wietplantages opgezet in Hulst, Nieuw-Namen, Waterlandkerkje, Vogel waarde, Kuitaart, Clinge en Sas van Gent. Officier van justitie, J. Valente, had celstraffen van vijf tien maanden en een jaar geëist. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft het hoger beroep ver worpen dat twee bewoners van de Boulevard Evertsen indien den tegen nieuwbouw op het perceel Boulevard Evertsen 30 in Vlissingen. De bouw van het woonhuis op die locatie is inmid dels in een vergevorderd sta dium. De Vlissingers R.J. Gomperts en A. de Munck maakten er be zwaar tegen dat de gemeente de bouwvergunning heeft verleend zonder dat constructiebereke ningen werden overgelegd. De twee omwonenden vinden dat de gemeente over te weinig in formatie heeft beschikt toen de door Hagenaar B. Alkemade in gediende aanvraag werd beoor deeld. Daardoor kon de gemeen te niet zien of de verleende bouwvergunning in overeen stemming is met het Bouwbe sluit. Waarvoor werd gevreesd is gebeurd, stellen de omwonen den. Aan de woning van Gom perts op nummer 28 zou schade zijn ontstaan. De Raad van State wijst erop dat de gemeente gebruik heeft gemaakt van een bepaling uit het Besluit indieningsvereisten aanvraag bouwvergunning (Bi- ab). Dit Besluit staat toe dat een aantal gegevens pas kort voor aanvang van de werkzaamhe-; den hoeven te worden inge diend. De gemeente Vlissingen vroeg Alkemade drie weken voor de bouw een funderingsad vies en een berekening te over leggen van het draagvermogen van de achttien meter lange hei palen. Constructieberekeningen hoeven niet meteen met de ver gunningsaanvraag te worden meegestuurd, stelt de Raad van State. De gemeente bestrijdt dat aan grenzende woningen schade heb ben door de nieuwbouw. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Bouwbedrijf Bra- ber uit Renesse is bij de bouw van vijf woningen aan de Regen boogstraat in Zierikzee gestuit op de resten van een laat-mid- deleeuws klooster. „Uniek is het niet. Bijna overal in Zierikzee vind je dergelijke resten," relativeert directeur L. Lemsom van bouwbedrijf Braber de vondsten. Maar toch. Bij de opgravingen eind december zijn een skelet, een gemetseld graf en twee op elkaar liggende vloeren aange troffen. Over de hele breedte van de bouwlocatie lopen een voor- en een achtermuur. De achtermuur heeft steunberen. Alles dateert uit de vijftiende eeuw. Lemsom: „Het skelet is gevon den op de plek van de klooster kapel. Dat zou er op kunnen dui den dat het hier om de abt van het klooster gaat. Het bovenste deel van het hoofd en de voeten zaten er niet meer aan." In de Regenboogstraat gaat het om een bogardenklooster, een or de van monniken die zich bezig hielden met de bouw van dij ken. Wanneer het klooster is ge sticht, is niet precies aan te ge ven. Wel is er in de literatuur sprake van een bogardenkloos ter dat van 1470 tot 1483 heeft bestaan en daarna over is ge gaan naar de cisterciënzerorde. Zeker is in elk geval dat het in 1646 niet meer bestond. Op een kaart uit die tijd komt het niet meer voor. Het klooster had de naam 'Beynardite'. „Het vermoeden dat er een klooster was, bestond al," zegt Lemsom. „Alleen de exacte plaats was nog niet bekend." Lemsom had liever gehad dat de het klooster wat verder van de straat had gelegen. Dan had het hem minder gehinderd bij de bouw. Nu heeft Lemsom archeo logisch onderzoek moeten laten doen. „In eerste instantie zag ik het als een handicap. Vooral het voortraject was een gebed zon der end. Dat komt omdat de ge meente nog geen archeologiebe- leid heeft. We zijn een beetje proefkonijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15