zc fee re vecht voor thuisbe vallen Eigenlijk is het gewoon oplichting Wethouder: wie durft? 21 idelburg en Vlissingen gevoelig voor kwaliteitsargument ziekenhuizen pen dag Zaterdag 3 februari bij deze krant m-. pze J Beroep e; 0113-315649 «dactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes «ïtie-exploitatie: .sn Midden-Zeeland: 0113-315520; (■Vlaanderen: 0113-315570; ffli-020-45625 00. ^,vice: 0800-0231231 jerdag 1 februari 2007 Motorcrossers oefenen in Zeelandhallen URG - De gemeente blijft zich fel verzetten te- verhuizing van de af de- locder- en Kindzorg van itkenhuis in Vlissingen iit in Goes. Vlissingen en Iburg hebben meer dan begrip voor de kwaliteits lering die de ziekenhuisbe- nastreven. toelichting van de zie- jsbesturen hebben de col van B en W zich beraden concentratie van moeder- dzorg in Goes. Die heeft Walcherse verloskundi- unelijk tot gevolg dat Advertentie DRVKKERY r.ond vanaf 17.30 uur asseriemenu onbuideltjes, Thaise enThaise kleefrijst .jOof€io,oo (vegetarisch) averen;on8 - 886 866 nond 19-30 uur Süss, mtisemi.tisme in de l .logie van Maarten Luther ,1-02,15.00-16.30 uur fnino iunst met veel muziek Jerboeken op internet: sop www.kjoek.nl pt Si Middelburg thuisbevallen op Walcheren niet meer mogelijk zal zijn, omdat acute zorg bij problemen te ver weg is. Wethouder J. Melse van Veere spreekt zich vierkant uit tegen de verplaatsing van moeder- en kindzorg naar Goes. „Dat houdt een onaanvaardbaar risico in", oordeelt hij. „Het kan gaan om leven en dood. Stel dat je van Westkapelle naar Goes moet. Als een kind bij de geboorte in ademnood verkeert, zijn snel heid en bereikbaarheid van doorslaggevend belang." Melse wil met zijn collega-wet houders A. de Vries (Middel burg) en E. Walrave (Vlissingen) overleggen om tot een gezamen lijk standpunt te komen. De Vries en Walrave zijn echter minder negatief in hun voorlo pig oordeel. Beiden wijzen op het belang van de kwaliteit van de totale ziekenhuiszorg. De Vries: „Die moet aan wettelij ke normen voldoen. Het is echt belangrijk ons daarvoor in te zetten. We moeten ons maxi maal inzetten voor thuisbeval len op Walcheren, maar wij steu nen ook voor de kwaliteitsverbe tering. Bovendien is het overleg over de mogelijkheden voor thuisbevallen nog gaande. Ik vind het standpunt van Veere daarom voorbarig." Walrave: „Het is lastig nu alleen over thuisbevallen te spreken. De ziekenhuisbesturen hebben ons duidelijk kunnen maken dat zij streven naar verbetering van cle kwaliteit van de totale zie kenhuiszorg." Prijzenswaardig Veere sluit de ogen niet voor die kwaliteitsimpuls, zegt Melse. „Die isï prijzenswaardig, maar niet tegen elke prijs. En er ont staat een onaanvaardbaar risico als mensen op het laatste mo ment naar Goes moeten vanuit bijvoorbeeld Westkapelle." Walrave erkent dat de afstand naar Goes vanuit enkele dorpen te groot kan zijn. Dat probleem kan in haar ogen ook worden op gelost door ambulances zo goed uit te rusten dat ze onderweg de zorg kunnen bieden die nodig is. „Want als de bruggen dicht zijn, kun je ook vanuit Vlissingen of Middelburg al een probleem heb ben." Melse pleit ervoor nu geen afdelingen te concentreren in Goes, maar versneld te werken aan de bouw van één nieuw top- ziekenhuis op een centrale, goed bereikbare plek voor mensen van zowel Schouwen-Duive- land, de Bevelanden en Walche ren. Met de nadruk op Walche ren. „Dat is toch de dichtstbe volkte regio van Zeeland." Een plek in de buurt van Middel burg vindt hij voor de hand lig gend, omdat over een paar jaar ook de nieuwe N57 klaar is. Melse: „Ze doen nu te veel in stapjes. Kies meteen voor zo'n topziekenhuis op een nieuwe lo catie, zonder eerst de bestaande ziekenhuizen te ontmantelen." mde-drvkkery.nl jbewijs kwijt 8UZEN - De politie heeft sxhtend het rijbewijs inge- van een 25-jarige auto- stuit de gemeente Temeu- anreed 128 kilometer per de Kanaalpolderweg in ipine waar zestig de limiet ittegrond voor bestaanden [Wendy van den Hurk ü-SOUBURG - De gemeen- singen komt met een plat- waarmee nabestaan- *1 graf van hun geliefde 0 terugvinden op de be- fplaats van Souburg. fózichtskaart komt te han dde begraafplaats en men- tanen de tekening ook aan- Bbij de gemeente. Ook ko- namen van overledenen, «ie het graf nog bestaat, te ■op zuilen. een wil weten waar een ge- legraven, stelt wet- to C. Seijbel, die haar afge- m collega M, Walraven op onderdeel vervangt. „Tot kort hadden nabestaanden tot aan een bankje of een L Omdat dat niet meer kan "dat we ons toch zo goed Ü)k proberen in te leven in voelens van nabestaanden, we dit bedacht." oven waarvan enkel de ste- geruimd, herstellen, is ogelijk. „Vanwege ruimte- krijgt de begraafplaats fcuwe indeling. De ene ®et 68 graven is geruimd todere kant, met ruim ze- ®derd graven, is afgedekt, komt een laag met nieuwe "bovenop." 1 altijd de inzet geweest, be- ^k' de wethouder. Gheorghe Romanescu en Christine Verstraete uit Oost-Souburg werkten maandenlang voor een dubieus thuiswerkbedrijf maar moeten nu voor uitbetaling van het sala ris vechten. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - De hond is alweer een beetje dikker, maar Christine Verstraete en Gheorg he Romanescu uit Oost-Sou burg hebben nog steeds geen geld om de huur te betalen. Ze hebben nog maanden loon te goed van hun werkgever. Ze werkten allebei bij hetzelf de Middelburgse bedrijf, dat in anderhalf jaar tijd drie keer van karakter veranderde. Eerst was het een thuiswerkcentrale, toen een depot voor folders en de laatste tijd een dakdekkers- bedrijf. Vanaf het begin, in no vember 2005, is het stel nauwe lijks betaald. Ondanks het feit dat ze hun geld niet kregen, bleven Christi ne en Gheorghe aan het werk. „Als ik nu wegga, zie ik mijn geld nooit meer, dacht ik", ver telt Christine. „De eigenaresse dreigde werknemers voor de rechter te slepen wegens werk- weigering. En ze dreigde de IND te bellen. Die zouden Gheorghe uitzetten, zei ze. Bo vendien beloofde ze steeds dat het geld eraan kwam. Ik denk dat ik te goeiig ben, ik geloofde haar. En ik vond mijn werk leuk." Ze hielden het vol op de nabestaandenuitkering die haar zoon kreeg. Die is intus sen stopgezet Bemiddelingsbureau Al met al zijn er meer dan vijf tien mensen gedupeerd door het bedrijf, denkt Christine. Bij een bemiddelingsbureau voor thuiswerk, www.produk- tiewerk.nl, zijn 'tien tot twaalf' klachten binnengekomen over het bedrijf, schat een medewer ker. Volgens hem is er veel mis in de thuiswerksector: „Je kan ook niks uitrichten als je dertig of veertig euro tegoed hebt." Maar Christine en Gheorge heb ben veel meer te goed. Honder den euro's voor het werk dat Gheorghe als dakdekker deed. En dan nog het geld voor het thuiswerk en het depot. „We gaan eerst aan de slag met het dakdekkersbedrijf", zegt advo caat R. Aerts. „De rest is voor de lange termijn." Het eerste succes is binnen: de maand au gustus is betaald, onder druk van een kort geding. Dat zou af gelopen donderdag behandeld worden. Twee dagen van tevo ren was het geld er toch. Als dakdekker kreeg Gheorghe 7,41 euro bruto per uur. Ook als het loon wel was uitbetaald eigenlijk veel te weinig om een gezin van te onderhouden. Hij kreeg geen werkkleding, geen reiskostenvergoeding. Hij bracht zijn eigen gereedschap mee en moest achterin de wa gen liggen als er ergens in de Randstad een klus was. Bouillonblokjes Terwijl Gheorghe een week weg was voor een klus, leefde Christine op bouillonblokjes. Wat ze nog had, spaarde ze op voor haar achttienjarige zoon. Omdat die geen geld meer had voor de trein, moest hij op de fiets naar school in Zuid-Beve land. De hond kreeg geen eten, rekeningen bleven liggen. De ziektekostenpremie is al maan den niet betaald. Begin dit jaar besloten ze een advocaat in de arm te nemen. Die heeft Gheorghe geadvi seerd om niet meer te gaan wer ken. Een paar weken later esca leerde de zaak: de eigenaresse bedreigde Gheorghe met de dood. Daar is aangifte van ge daan bij de politie. Aerts kijkt niet meer op van het verhaal, hoewel dit geval ook voor hem bijzonder is. „Er zijn werkgevers die van geen kant deugen. Dit is op het cri minele af. Die vrouw liegt en bedriegt alles bij elkaar. Eigen lijk is het gewoon oplichting." De eigenaren van het bedrijf waren niet bereikbaar voor commentaar. Het was afwachten tot het mo ment dat Maaike Walraven de eer aan zichzelf zou houden. Vanaf het begin was duidelijk dat het wethouderschap haar te zwaar viel. Het enige dat raads leden in Vlissingen nog nodig hadden, was de spreekwoorde lijke druppel. En toen was daar ineens de affaire Begraafplaats Souburg. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - LPF, PSR. Op een moord na, en het schaal- verschil, zijn de parallellen tus sen de Lijst Pim Fortuyn en de Partij Souburg Ritthem makke lijk te ontdekken. Het gaat om protestpartijen, die in korte tijd enorm groot zijn geworden. Van de LPF is weinig over. De PSR mag wel uitkijken dat haar niet precies hetzelfde overkomt. De dorpspartij is geboren uit on tevredenheid. Sinds Souburg in het midden van de jaren zestig transformeerde van dorp naar stadswijk, hebben bewoners het gevoel maar wat achter Vlissin gen aan te hobbelen. Ze gaven hun stem aan dorpsgenoten, die beloofden Souburg weer op de politieke kaart te zetten. Pats, vier zetels. En vier jaar la ter nog eentje erbij. Prompt was de PSR de op een na grootste in de Vlissingse raadszaal. Lou Waterman en de zijnen konden hun verantwoordelijkheid niet uit de weg; ze moesten maart 2006 de collegebesprekingen in. En het lukte nog ook: trots werd wethouder Maaike Walra ven gepresenteerd. Dat gebeurde eigenlijk vrij snel. Nog op de avond van de ver kiezingen van maart vorig jaar, toen in het stadhuis de ogen steeds meer op de dorpelingen gericht kwamen te staan, wees de partij op de enige vrouw binnen haar fractie. Maaike moest het maar gaan doen. Zelf analyse hadden de heren andere dingen aan hun hoofd. Pensioenper spectief, of een baan in het be drijfsleven. En Walraven, ja, die wilde wel na jarenlang thuis voor de kinderen te hebben ge zorgd. Het zal zwaar zijn, voor spelde ze toen, maar moeilijk? Nee, dat verwachtte ze niet. Bang om te struikelen was ze evenmin. Toch gebeurde het. Keer op keer. Raadsleden die vragen stelden, moest ze het ant woord vaak schuldig blijven. Met een angstvallige blik op de aanwezige ambtenaar kwam ze er meestal nog wel uit, maar die konden haar niet helpen als ze onhandige uitspraken deed. Over het veerplein in Vlis singen, de boulevard en nu dan de begraafplaats in - nota bene haar eigen dorp - Souburg. Er zat niets anders op dan aftre den, en dat deed Maaike Walra ven dan ook dinsdagmiddag. Af treden voorkomt gezichtsverlies voor haarzelf, voor het college, Donner opent CDA-campagne THOLEN - CDA-Kamerlid Piet Hein Donner opent maan dag in Tholen de campagne van de christen-democraten voor de Statenverkiezingen van 7 maart. De oud-minister van Justitie spreekt op een partijbijeenkomst van het CDA Zeeland die om 19.30 uur begint in de Meulvliet. Auto schampt nordicwalkster MIDDELBURG - Een 60-jarige Middelburgse is gister middag rond vier uur licht gewond geraakt aan haar arm toen ze werd geraakt door een passerende auto. De vrouw was aan het 'nordicwalken' op de Brigdamseweg in Mid delburg toen ze van achteren werd geraakt door een passe rende auto. De bestuurder van de auto reed daarna door terwijl deze zeer vermoedelijk iets moet hebben gemerkt. Hennep gevonden in auto Borssele BORSSELE - De politie heeft dinsdag vijf kilo hennep in beslaggenomen bij de controle van een personenauto op de Westerscheldetunnelweg in Borssele. De gedroogde henneptoppen hebben een straatwaarde van enkele tien duizenden euro's. De inzittenden van de auto, een 20-jari- ge inwoner van de gemeente Terneuzen en een 28-jarige man uit de gemeente Hulst, zijn aangehouden. Geweld tegen buren bestraft MIDDELBURG - Een 60-jarige inwoner van Heikant moet niet meer naar de gevangenis en hoeft ook geen tbs-behandeling te ondergaan Dat besliste gisteren de rechtbank in Middelburg. De Hei kantenaar werd gisteren vrijgesproken van poging tot doodslag op zijn twee buurmannen. Wel werd de man tot 120 dagen gevangenisstraf, waarvan 90 dagen voorwaar delijk veroordeeld voor een poging tot het toebrengen zwaar lichamelijk letsel en bedreiging van zijn buren. De resterende dertig dagen heeft hij al in voorarrest uitgeze ten. Daarnaast hing hem nog drie weken celstraf, waar van hij in zijn proeftijd zat, boven het hoofd. Ook de drie weken heeft hij al in detentie uitgezeten. De aanleiding tot het geweld was 24 juni 2005 een burenconflict in Hei- kant. De man zou toen met een mes door een omheining met worteldoek hebben gestoken, waar de buurmannen achter stonden. Maar de rechtbank volgde de lezing van de man, die had ontkend een mes te hebben gebruikt. Wel vond de rechtbank bewezen dat hij met een metalen staaf (wetstaal) op de handen van de buurmannen had gesla gen. Verder had hij bedreigingen geuit. Aan een slachtof fer moet hij 200 euro schadevergoeding betalen. De recht bank zag de tbs als een buitenproportionele maatregel. In de strafmaat werd verder rekening gehouden dat er sinds het incident niets meer is voorgevallen met de buren. 3 februari ID.3D - 15. DD uur Hogeschooljj^Zedend L r (Advertentie) Boordevol blijde baby's Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'TjM Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231!j* maar zeker ook voor haar par tij. Alleen moet die nu wél de juiste wethouder zien te vinden. Liefst iemand met bestuurserva- ring en een rechte rug. Iemand die niet direct in het diepe wordt gegooid, zoals Maaike Walraven. En iemand die nu eens beloften weet waar te ma ken. Diegene zal echter niet gemak kelijk te vinden zijn. Want be gin er maar eens aan: nooit eer der waren verwachtingen zo hoog gespannen. En de kloof tussen stadhuis en Souburgers, die de PSR zou moeten dichten, is er nog steeds. Komt de dor penpartij niet met de juiste wet houder op de proppen, dan is die kloof straks misschien wel groter dan ooit tevoren. zeeuwse almanak Natuurlijk hield die Goese- naar zich in toen hij laatst een parkeerbon onder zijn rui tenwisser ontwaarde. Hij was in het gezelschap van zijn he le gezin en hij achtte het peda gogisch niet verstandig de woordenschat van zijn kinde ren op dal moment uit te brei den. Niettemin stak hij zijn erger nis niet onder stoelen of ban ken. Enkele dagen later ging het aan tafel over beroepskeuze. Op de vraag wat zij later wil worden, antwoordde een van de dochters met een blik op haar vader: „Géén parkeer wachter. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13