Opwarming leidt tot honger Oorlog in Duitsland om Monopoly UITVERKOOP Beelden op Praagse Karelsbrug verdwijnen mogelijk Therapeut ziet patiënte ais hond Vlaams plan: trucks 's avonds laten rijden in strijd tegen files Kroes: bankwereld blijft klanten vel over de oren halen passieux 5 inken lister rdt ster Klimaatinstituut voorziet voedsel- en watertekorten W oon-werk verkeer woensdag 31 januari 2007 root neolitisch fp gevonden Stonehenge jgjj Archeologen heb- igrote neolithische neder- opgegraven bij het Brit- lament Stonehenge. Het bestaat uit zeker honderd ^n, die waarschijnlijk [eiïoond door de bouwers j!l religieuze complex. H{ 32 raningen bij Durrington stammen uit 2600 tot .;or Christus, dezelfde pe- yaann Stonehenge is op- jijen „In wat ooit huizen g - hebben we de afdrukken i5 jdden en houten kasten ge- a", zei archeoloog Parker a van de universiteit van yd. 'huizen zijn uitgegraven, éi jjjksische onderzoeksme- ;is vastgesteld dat er nog id huizen van 5 vierkante hebben gestaan, sten onderkomens hadden kt van klei en een een tra ss ltd. De archeologen von- alvan 4600 jaar geleden, s de rijkste, met andere a de meest vervuilde, feats uit die tijd in ptannië", zei Pearson, sbben nog nooit zoveel serk, dierenbeenderen en sngezien." De nederzet- rdd mogelijk alleen ge- voor begrafenisrituelen, de historici af uit de vond- Üit de wijde omgeving ade mensen voor feesten jidwinter, waarbij ze gro- pt felheden eten nuttigden, si ai werden daarna op de ii «worpen, veimoeden de ANP idgenoot Blair rresteerd - Een belangrijke aoot van de Britse pre- kny Blair, Lord Levy, is e ii gearresteerd omdat hij e zou hebben gehinderd onderzoek naar het titel- re laai waarin de La- v irlij is verwikkeld. oj wordt ervan beschul- f. idschieters te hebben be- Mt een verheffing in de id. Lord Levy was de be- Isle fondsenwerver van voor de parlementsver- envan vorig jaar. ANP scale Thewissen van onze redactie buitenland CANBERRA - Stijgende tempe raturen zijn er de oorzaak van dat in 2080 miljoenen mensen meer dan nu honger lijden. Ook zullen er in China en Australië en delen van Europa en de Vere nigde Staten ernstige waterte korten optreden. Dat blijkt uit een rapport van het IPCC, een internationale in stantie die zich met klimaatver andering bezighoudt. Het rap port wordt pas in april officieel gepubliceerd, maar delen ei*van zijn nu al uitgelekt via de Au stralische pers. Aan het eind van deze eeuw venvacht het IPCC een gemid delde temperatuurstijging van twee tot drie graden Cekius, wat voor 1,1 miljard tot 3,2 mil jard mensen wereldwijd water problemen veroorzaakt. Tegelij kertijd la-ij gen tweehonderd tot zeshonderdmiljoen mensen meer dan te nu met ernstige voedseltekorten maken. Over stromingen in kustgebieden tref fen nog eens zeven miljoen huis houdens. „De boodschap van dit rapport is dat iedere regio op aarde met het probleem van klimaatveran dering te maken krijgt", aldus een van de opstellers, dr. Grae me Pearman, een Australische klimaatdeskundige. „China bij- voorbeeld zal evenals Australië met een groot verlies aan regen water te maken krijgen in zijn landbouwgebieden. De meeste landen in Afrika en ook het arme Bangladesh zullen volgens Pearman het zwaarst ge troffen worden, omdat ze nauwe lijks in staat zijn droogte en schade aan kustgebieden op te vangen. Het IPCC is in 1988 opgezet door het WMO (het Wereld Mete orologisch Instituut) en de VN-milieuorganisatie Unep om regeringen te adviseren hoe ze zich het best kunnen voorberei den op alle gevolgen van kli maatverandering. Aanstaande vrijdag publiceert het IPCC een rapport over de wetenschappelij ke verklaring voor klimaatver andering. Voorspeld wordt dat de temperatuur tot aan 2100 ge middeld tussen de 2 tot 4,5 gra den celcius zal stijgen. Het nu uitgelekte rapport dat officieel in april verschijnt gaat in op de gevolgen van die veranderingen en de beste manier om ze op te vangen. Australië Een heel hoofdstuk is gewijd aan Australië, dat op dit mo ment met zijn ergste droogte uit de geschiedenis te kampen heeft. Gewaarschuwd wordt dat het wereldberoemde Great Bar rier Reef totaal dreigt te verdwij nen. Dat geldt ook voor de sneeuw in de Australische Al pen in het zuidoosten van het land. En in de Murray-Darling rivier, die het belangrijkste land bouwgebied van het land van water voorziet, dreigt tot 2050 10 tot 25 procent van zijn water te verliezen. Sommige weten schappers menen dat Australië op dit moment veel sneller en harder getroffen wordt door cle gevolgen van klimaatverande ring dan andere landen. In Europa zullen Alpen-glet sjers verdwijnen, terwijl hele eilanden in de Pacific in zee ver dwijnen of veel vaker door zwa re tropische stormen worden ge- troffenGPD/RTR Waalse tv vreest woord radicalen NAMEN - De lokale televisiezenders van Wallonië en Brussel zenden de jaarlijkse beleidsverklaring van de Waalse minister-president Elio Di Rupo niet uit, omdat ze bang zijn dat extreemrechtse parlementariërs tijdens het debat het woord zullen voeren. Het uitspreken van de beleidsverklaring en het debat daarover is vergelijkbaar met prinsjesdag in Nederland. Bij eerdere live-uitzendingen vanuit het Waalse parle ment, waren er garanties dat ledèn van 'niet-democrati- sche partijen' het woord niet zouden voeren. Nu zijn die garanties er niet. De televisiezenders willen de mogelijkheid hebben het ge luid weg te draaien als een extreemrechts parlementslid het woord neemt. ANP/Belga Rusland legt kernreactor stil MOSKOU - Een reactor van de kerncentrale in Balakovo in het zuiden van Rusland is stilgelegd na een technisch mankement. Dat meldde het persbureau Interfax gisteren op gezag van het Russische ministerie van Noodsituaties. Volgens een zegsman van het ministerie is er geen sprake van verhoogde radioactiviteit en wordt onderzocht wat de storing in de centrale in de regio Saratav teweeg heeft gebracht. Het incident deed zich maandagavond laat voor. ANP PRAAG - Het gemeentebestuur van de Tsjechische hoofdstad Praag overweegt de ste nen beelden op de wereldberoemde Karelsbrug te laten vervangen door kunststof ko pieën. Aanleiding vormt de vernieling, vorige week, van het beeld Heilig Kruis op de brug. „We moeten iets doen. De huidige situatie waarbij iedereen elk beeld kan ver nielen, is ondraaglijk. Ik kan me niet voorstellen dat zoiets in bijvoorbeeld Rome mo gelijk is", aldus Milan Richter, verbonden aan de Praagse raad voor cultuur. De eer ste steen voor de Karelsbrug werd in 1357 door Karei IV gelegd. De brug, die de Vlta va (Moldau) overspant is 516 meter lang en tien meter breed. Er staan 30 beelden op, gemaakt rond 1700. Praag start deze zomer met een reconstructie van de brug. In dat kader zouden ook de beelden vervangen kunnen worden. Overigens zijn er ook ande re ideeën om het culturele erfgoed beter te beschermen zoals politiepatrouilles of in stallatie van een camerasysteem. Overigens zullen duikers nog deze week op de bo dem van de Vltava gaan zoeken naar onderdelen van het beeld Heilig Kruis. foto Peter Josek/GPD/RTR iEL - België heeft er een bij: de 'daerdenmania'. de Waalse minister van en burgemeester van lehel Daerden, na de ge- raadsverkiezingen in Bei- bonken toestand een in- aan de RTBF, is hij oeid tot een superster. jgment werd op youtu- alruim een miljoen keer load en het einde van de p. nog niet in zicht. In ad werd het filmpje uit- in het televisiepro- iDe wereld draait door. psche media spreken van tdenmania'. Op het inter- ffiert de 57-jarige Daer- sen zonder zijn zoon Frê le burgemeester is van Lmtussen in tal van film- Daerden zelf vindt het hij zo populair is. dat te danken heeft aan ^kraisbruik, deert hem geheel niet. Naar eigen 'had hij op de avond van Kenteraadsverkiezingen seer gedronken dan nor- il twintig jaar beelden sen zich periodiek in dat flien ben. Maar geloof ka! lijk ik joviaal, lang- ötend en houterig, toch goed doordacht", aldus partijgenoten en zijn po- tegenstanders denken -hers over. Zo riep de libe ller van Financiën in ble regering, Didier s. Daerden op om te met drinken. „Men misschien wel om la- door Achille Prick BERLIJN - Verbaasd, teleurge steld en toen een beetje boos. In die volgorde wisselde de ge moedstoestand van gemeen teambtenaar Paul Heesel uit Aken toen hij erachter kwam dat zijn stad niet tot de belang rijkste 38 van Duitsland werd gerekend. Tenminste niet door de makers van het populaire bordspel Mo nopoly. Komend najaar ver schijnt in Duitsland een nieuwe editie van Monopoly, met Duit se steden en hun bezienswaar digheden. Voor het eerst in de geschiedenis mag het publiek zelf bepalen welke steden en be zienswaardigheden straks te koop zijn. Via internet (www.monopoly.de) kan ge stemd worden. De makers had den een voorselectie gemaakt van 38 steden, waarvan de eer ste 22 straks op het bord ver schijnen. „En daar zat Keizerstad Aken dus niet bij", vertelt Heesel. „Ongelooflijk. We hebben 260.000 inwoners, we hebben de Dom. Of neem alleen al Karei de Grote. Als Hannover, Trier of Iialle meedoen, hoort Aken daar zeker ook bij." Heesel belde met fabrikant Hasbro en vond ge hoor. Als hij binnen vier dagen 1000 handtekeningen wist te ver zamelen, zou Aken ook meedoen aan de verkiezing. Wat Hasbro niet wist, is dat Heesel chef is van de officiële internetpagina van Aken. Hij mobiliseerde zijn volk en binnen 24 uur had hij al 2131 handtekeningen verza meld. „We hebben inmiddels nog twee steden toegelaten tot de verkie zing", zegt Jörg Mutz van Has bro in Keulen. „Jena en Saar- brücken voelden zich ook gepas seerd. We hebben gewoon een verdeling gemaakt in noord, zuid, oost en west en steden gese lecteerd op.inwonertal of cultu rele betekenis. Waarom we Aken vergeten zijn, kan ik niet zeggen." Joodse karakter Monopoly kent in Duitsland een wat afwijkende geschiedenis. Een jaar na de lancering werd het spel in 1936 verboden. Vol gens Hitiers propagandaminis- ter Goebbels vanwege het 'spe culatieve joodse karakter'. De echte reden was dat de Berlijnse wijk Schwanenwerder als duur ste op het bord stond. Goebbels woonde daar zelf en had liever niet dat het volk via Monopoly er achter zou komen hoe luxueus hij leefde. Na de oorlog werd het spel weer toegelaten, behalve in de voormalige DDR omdat het te kapitalistisch was. „Dat hebben ze in het Oosten wel ingehaald", zegt Mutz van Hasbro. „We verkopen ieder jaar een half miljoen Monopoly- spelen, gelijk verdeeld over het land." Om te voorkomen dat be paalde delen van Duitsland straks niet vertegenwoordigd zijn, komen de vier meest geko zen steden per regio sowieso op het bord. Bang dat de 'kleintjes' geen kans maken, heeft Mutz niet. „Saarbrücken staat nu boven aan, gevolgd door Aken, Augs burg, Halle en Lübeck. Juist die kleintjes maken een hoop ka baal in hun regio om zoveel mo gelijk stemmen te krijgen. Alles en iedereen wordt ingezet, tot en met de burgemeester. Je zult zien dat Berlijn, München of Frankfurt straks ontbreken, maar dat is dan jammer. We ne men de uitslag absoluut ongewij zigd over." GPD gen van zijn zijn catastrofaal voor fllitieke functie en ook =j imago van het Waalse 1 -zei Revnders. JAKARTA - Indonesische arbeiders houden zich vast aan een trein op weg naar Jakarta. In veel Derde Wereldlanden is dat een dagelijks beeld. Dat de spoorwegmaatschappijen rekening houden met reizi gers die aan de buitenkant hangen blijkt uit de grote handgrepen aan de trein. foto RTR door Willem Staat BRUSSEL - De Vlaamse minis ter van Openbare Werken Peet- ers stelt voor om vrachtwagens meer 's avonds te laten rijden. Dan zal het fileprobleem aan merkelijk kunnen verminderen. Dat plan heeft de bewindsman gisteren gelanceerd in de Vlaam se krant De Standaard. Op initiatief van Peeters is in de havens van Antwerpen en Zee- brugge een proefproject begon nen met bedrijven waar vracht wagens tot 22 uur kunnen wor den geladen en gelost. In veel be drijven in die havens kunnen trucks tot nu toe hooguit tot 15 uur terecht. Het dichte wegen net in Vlaanderen is een troef bij het aantrekken van bedrij ven, zeker in de distributiesec tor. Het fileprobleem vormt ech ter een bedreiging. Dat blijkt uit een sterkte-zwakte-analyse van Vlaanderen als doorvoerre- gio, die Peeters liet maken. Nog meer wegen aanleggen is nauwe lijks een optie en daarom kiest de minister nu voor spreiding van het verkeer in tijd. Het plan betekent echter dat dokwerkers in de havens en het personeel in andere distributie centra veel meer in de avond moeten gaan werken, tegen een hogere salariëring. Dat geldt ook voor de ondernemingen waar de goederen 's avonds of 's nachts worden aangeleverd. Daarom is Peeters begonnen met een proefproject. Daarmee moet duidelijk worden of het plan haalbaar is. Peeters kwam op het idee omdat het 's avonds en 's nachts over het algemeen rustig is op de wegen. Hij vindt het dan ook logisch om juist in die perioden meer vrachtwa gens de weg op te sturen. Ellen Jacobs, woordvoerder van de EVO (de Nederlandse Vereni ging van en voor verladers, ont vangers en eigen vervoerders) noemde het plan gisteren 'crea tief'. Ze voorzag echter ook na delen: „Die nachtelijke ope ningstijden betekenen dat perso neel toeslagen krijgt die tot 150 procent kunnen oplopen. Boven dien hebben we in Nederland een strenge regelgeving op het gebied van de geluidhinder. Ook op dat gebied zul je dus moeten investeren. We zijn daarom be nieuwd naar de uitkomst van het proefproject in Vlaande ren." PERTH - Een Australische psycholoog heeft bij een pa tiënte in therapie een hondenriem omgedaan. Zij moest hem vervolgens meester noemen. De psycholoog beweert dat hij handelde conform de ethische richtlijnen die voor zijn beroepsgroep gelden. Hij hoopte meer vertrouwen van de patiënte te krijgen. De psycholoog, Bruce Alistair Beaton (64), moest zich gis teren wegens seksueel misbruik verantwoorden voor een rechtbank in Perth. Hij behandelde de 22-jarige vrouw voor boulimie. ANP Amerikaan (84) wint 254 miljoen CHICAGO - Een 84-jarige Amerikaan heeft bij een loterij 254 miljoen dollar gewonnen. Volgens de staatsloterij gaat het wereldwijd om de op ne gen na grootste jackpot ooit op een lotnummer gewonnen. De fortuinlijke ex-elektromonteur James Wilson uit St. Louis kocht het Powerball-lot van vijf dollar ongeveer een uur voor de trekking. De getrouwde veteraan uit de Tweede Wereldoorlog had jaren geleden al afgesproken een loterijwinst met zijn drie zonen te delen. ANP/RTR Langer vast na huwelijksreishorror WELLINGTON - De plegers van een overval op een Ne derlands echtpaar eind vorig jaar in Nieuw-Zeeland blij ven vooralsnog in de gevangenis. Ze verschenen gisteren kort voor de rechtbank en moeten in februari opnieuw voorkomen. De 29-jarige Keith McEwen en de 27-jarige Christopher Manuel zijn aangeklaagd voor onder meer ontvoering, aanranding en beroving, meldden Nieuw-Zeelandse me dia. Het Nederlandse echtpaar was op huwelijksreis, toen het in november werd overvallen. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - Europese consu menten en het midden- en klein bedrijf betalen meer dan nodig is voor een scala van bankdien sten omdat er te weinig daad werkelijke concurrentie is tus sen banken. Dat concludeert de Nederlandse Eurocommissaris Kroes (Mededinging) in een rap port dat vandaag wordt gepre senteerd in Brussel. Kroes doet als sinds 2005 onder zoek naar de financiële sector. Behalve naar banken kijkt ze ook naar kredietkaart-maat schappijen en naar verzekerin gen voor het bedrijfsleven. Uit het onderzoek naar de bank sector blijkt dat er nog nauwe lijks sprake is van een Europese markt als het gaat om zaken voor particulieren en het mid den- en kleinbedrijf. Veel ban ken zijn sterk op hun traditione le thuismarkten. Van grensover schrijdende concurrentie is te weinig sprake. Nieuwkomers on dervinden grote moeite bestaan de markten te betreden omdat ze bijvoorbeeld moeilijk toe gang krijgen tot nationale be taalsystemen en kredietdataba ses. Daardoor ontbreekt het aan transparantie voor de consu ment en voor het midden- en kleinbedrijf. Dat er geen echte Europese markt voor bankdiensten be staat, resulteert in grote ver schillen in de kosten die particu lieren en bedrijven betalen voor een vergelijkbaar pakket aan diensten. Zo kan het aanhouden van een lopende rekening een klant in Italië jaarlijks ruim 250 euro kosten, terwijl dezelfde dienst een klant in Zweden am per 20 euro per jaar kost. Het ge brek aan transparantie en con currentie leidt er mede toe dat klanten niet gauw van bank ver anderen. Gemiddeld blijft een klant ruim 10 jaar bij dezelfde bank. Kredietkaarten In het rapport wordt ook nega tief gesproken over de hoogte van de tarieven die kredietkaart maatschappijen in rekening brengen. Die verschillen fors per land. Vorig jaar sprak Kroes in dit verband al over 'buiten sporige winsten' die bedrijven als Visa en MasterCard zouden maken. Maar volgens bronnen in Brussel komt Kroes vandaag ondanks het kritische rapport niet met concrete voorstellen om tarieven te verlagen of mark ten verder open te breken. GPD Advertentie tel. 0113 - 228895 Advertentie Geef nu je Valentijnsadvertentie op voor slechts €io,- via www.kIintje^smarfet'nT|f En maak kans op een romantisch beauty arrangement van...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5