Motetten zijn uitdaging e dictator wil van alle lelijke kinderen af mei upnemen 25 •dereen jilt zwaan V woensdag 31 januari 2007 musical met een moraal, jramder opgeheven vin- Anders zijn is oké, luidt gchap van HonkHet le- jdje van Hans Christian plaat het zien: in ieder een zwaan. riet langs de sloot lieven best wel mee. Je iieen maar uit te kijken svalse kat en op verdere voor het fenomeen iar dat wordt anders jje als lelijk eendje tus- ioortgenolen op de we- fll en iedereen je afwijst, suiteraard je moeder. Zij lenige de stevige boerde- loor altijd in haar hart. verteller Hans Christi- jersen (1805-1875) wist jn tijd al mooi te vertel den beoordelen elkaar op de buitenkant en ver- óaardoor de kans elkaar leren kennen. De moraal iverhaal over het lelijke behoudt ook in onze tijd jgingskracht. De Britten :Stües (muziek) en Antho- ive (verhaal en liedtek- ewerkten Andersens wij- lot een musical. Gevuld dingen Engelse humor Ink! zes jaar geleden lïnce Olivier Award voor luwe Musical weg voor ivan de The Lion King. een Nederlandse versie Meesterwerkje in de stezien. zes spelers vertellen het .Dat vergeet je soms rje kijkt naar het grote [«sonages dat de revue itDe snelle verkleedpar- sende coulissen resul te- smakelijke prestaties inken. De scènes met de mzen en de kikkers be ide hoogtepunten van derlandse Honk!. irPaul van Ewijk houdt de vaart in. In een sim- rdoel tref fend decor, iraag langs het water, pet verhaal met ge- rdrama. De spelers - Halici als de vervelen- ilvo Chundro als het elijke eendje - zijn op el- espeeld en geven de ver- inAÜafd Blom een ste- Cappella I Fiamminghi. foto Wim Kooyman Martin Hermensm Honk.'dinsdag in het Schel- iteTemeuzen (19.00 uur). rie Lensen en Cap- pella I Fiamminghi verzorgen drie uit voeringen met dubbelkorige motetten van Johann Sebasti an Bach en neven en ooms van hem. Lensen is weg van oude muziek en wil zo veel mogelijk mensen overtuigen van de waarde en de schoon heid van dit genre. Arie Lensen is geboren in Schoondijke. Hij kroop als vierjarige op de orgelbank om Stille Nacht te spelen. „Ik kwam voor een moeilijke keus - te staan na de middelbare school, tussen een studie muziek of techniek. Het is techniek ge worden. Ik werk als technieker bij een bedrijf in funderingstech nieken." Daarnaast werkte hij als organist en zong hij in een koor bij Bart Leijnse in Oost-Souburg. Na zijn leger dienst trouwde hij, verhuisde naar Schoondijke en richtte een jongerenkoor op. Hel koor Cappella I Fiamming hi heeft hij opgericht in septem ber 1994.. ,.Met verschillende ko ren had ik al concerten ver zorgd. Enkele zangers opperden dat het fijn zou zijn eens andere werken te zingen dan het beken de repertoire. Zo ontstond het kamerkoor waarvan Monique de Bruijckere en Adri Wisse de motor vormden. Het ensemble is na een tijdje een kwartet gewor den. Dat kwam best goed uit, want ik had een solistencast no dig om in te zetten bij passionen en cantates." Lensen ervaart de regionale inte resse in zwaar klassiek als heel matig. „Dat is een gevolg van veel dingen, zoals weinig inwo ners en te weinig muzikale eve nementen met stimulerend ni veau. Ook is de stimulans van uit het muziekonderwijs naar dirigenten, zangers en instru mentalisten niet groot." Lensen en I Fiamminghi onder scheiden zich van andere ensem bles, omdat er gewerkt wordt met projecten. „We willen met dit Bachproject de componist en het thema beter uitlichten. Het vergt veel van vocalisten en in strumentalisten, maar het is een uitdaging om mensen bewust te laten worden wat muziek is en wat voor uitwerking die heeft." Binnenkort wordt het Bachpro ject aan het publiek voorge steld. Lensen hoorde de motet ten van Bach met het Amster dam Baroque onder leiding van Ton Koopman en vond dat een verpletterende ervaring. „De dubbelkorige motetten wa ren voor ons ensemble, aange vuld met gastvocalisten, een uit daging. Een mooi tegenwicht voor de jaarlijkse Matthaus-uit- voeringen. Bij motetten wordt de tekst per woord of zin muzi kaal uitgebeeld. Er zijn er bij waarin het thema in alle acht af zonderlijke stemmen weergege ven wordt. Ook wordt een hoog koor tegenover een-laag koor ge zet en soms verdubbeld door een instrumentale invulling." Arie Lensen vond de instrumen talisten Marcel van Westen (kist- orgel), Aimé Goemé (contrabas) en Marlon Dek (cello). Er wor den werken vertolkt van Johann Sebastian Bach en van zijn oude re familieleden Johann Michael, Johann Ludwig, Johann Chris- toph en Johann Bach. Jeanette Vergouwen Bachconcerten door Cappella I Fiam minghi en Arie Lensen, vrijdag in Terneuzen (Grote Kerk); zaterdag Oostburg (RK Kerk) en zondag in 's-Heer Ablskerke (NH Kerk), aan vang telkens 20.00 uur. bus vol kinderen met Ugels en hazenlippen, Dsend meisje met min- iaatje 44 en een jongen ineus waar zelfs Pinok- voorzou schamen. Wat nland met dergelijke dijke kinderen? Een dic- il het land van hen ont- iêlijke kinderen wor- jfspoord en gaan op asje. Ie korte inhoud van de \declub van lelijke kin- fin Jeugdtheatergroep itGoes die zaterdag in one in Kapelle in premiè- Wat een lief kinderver- 1 blijkt de verpakking öiminatie, corruptie en dictatuur. Plet politiek getinte verhaal met liedjes en dansjes is gebaseerd op een boek van Koos Meinderts met muziek van Har ry Jekkers. Dit duo heeft de voorstelling gemaakt in op dracht van Jeugdtheater Hof plein in Rotterdam. Regisseur Suzanne de Bruin vormt samen met Suus Lichten- dahl het creatieve brein achter Jeugdtheatergroep S&G. Die let ters herinneren aan de vroegere naam Suzen en Guzen uit de tijd dat de dochters van de twee Suzen kleiner waren en zij sa men met leeftijdsgenootjes van de basisschool wilden optreden. De beide moeders, zelf zangeres sen bij Musica Cordis, namen het initiatief tot een kinderkoor. Weldra werd het totaaltheater in de vorm van musicals. Niet alleen zingen dus, maar ook to neelspelen en dansen in passen de kleding en met een decor. Het kinderkoor van voorheen heeft een nieuwe naam en be staat nu uit jongeren tussen de dertien en achttien jaar. Meiden zijn in de meerderheid. Voor de opvoering van De club van lelij ke kinderen moesten drie gast- spelers worden aangetrokken. „We hebben deze keer een cho reografe, in de persoon van Jani- ne de Wilde, omdat er veel dans in de voorstelling zit", vertelt De Bruin. Zelf voert ze met haar compaan de regie en de muzika le leiding. Lichtendahl tekent bovendien voor de kostuums. Na een tourneet je langs Zeeuw se podia zal deze musical in ver korte versie ook worden opge voerd tijdens het Eenakterfesti val van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater op zater dag 21 april in De Mythe in Goes. „We willen daar graag eens opbouwende kritiek van een vakjury te horen kaai gen", zegt De Bruin. Ali Pankow De club van lelijke kinderen door Jeugdtheatergroep S&G. zaterdag in De Vroone in Kapelle, 10 februari in De Stenge in Heinkenszand en 24 maart in De Mythe in Goesalle voor stellingen aanvang 19.00 uur, 1 april in het Ledeltheater Oostburg (15.00 uur) en 21 april in De Mythe in Goes (14.00 uur). Jeugdtheatergroep S&G speelt De club v i lelijke kinderen. foto Willem Mieras In de bibliotheek Hulst hangen tot maandag de gedichten, die in 2006 verkozen zijn tot de drie beste Neder landse gedichten van het jaar, en ge dichten van jongens en meisjes uit Hulst, die vorig najaar hebben meege daan aan de negende poëziewedstrijd van Anton van Wil derode uit Vlaan deren. Ook is een deel te zien van het kunst- en gedichtenfestival voor kin deren De Poem Express. iPresentatieruimte Caesuur in Middel burg huisvest tot 18 februari de expo sitie Vogeltrek Travelling Birds. Het project van Johan Everaers en Ko de Jonge is een virtuele wereld die toestaat uit een globaal mail-art net werk met als thema de vogel. Acht tien vogels, gemaakt in de jaren zes- |tig, zijn onderwerp. 'Tot en met zaterdag 24 februari is de tentoonstelling" 'Mooi Marginaal ■2004-2 0 0 5 te zien in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg, met biblio fiele en marginale drukwerken uit 2004 en 2005,afkomstig van 64 ver schillende persen. Hoogspanning waterdruk\ is een expositie die t/m 24 maart is te zien inde Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, met foto's van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteit Maatschappij (PZEM) Waterleidingsmaatschap- Pi) Zeeland (WMZ). Gertie Janssen exposeert schilderijen cn kamerschermen. Wim van der Kraan bronzen beelden en Ine ter :Kogt schilderijen in Galerie T in Mid delburg. De kunstenaars zijn zondag aanwezig tijdens de kunst- en cul tuurroute. Te zien in februari, do t/m za van 11-16 uur. Weg van wolken en méér is een expo sitie van Jorien Brugmans (acryl, gouache, linosnede en batik) en Betsy de Jonge (keramiek) in boerderijgale rie De Osseberg in Grijpskerke. De opening is zaterdag om 14.30 uur met gedichten muzikaal begeleid door Leimis de Jonge. Te bezichtigen t/m 3 maart, di t/m za 14-17 uur. Marinus van Dijke uit Burgh-Haam- stede exposeert in de Streetgallery in het gebouw van de CS Walcheren in Middelburg. De opening is morgen om 16 uiu'. Te zien t/m 23 maart di t/m do 14.30-17.00 uur en op vrij 14.30-16.00 uur; tijdens voorjaarsva kantie 19 t/m 23 februari gesloten. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam t/m 4 maart Dinosaurussen!. Betre den op eigen risico; t/m 11 februari Sieradrën, een noodzakelijke zotheid, twaalf sieradenontwerpers. t/m 28 mei: Kollywood Billboards. Ter gele genheid van het Internationale Film festival de reclame-uitingen van Kol lywood films uit India, ofwel de Ta mil cinema, t/m 15 april Land in zicht!. Zeventiende-eeuwse kaarten, plattegronden en kustprofielen van Johannes Vingboons. Maritiem Museum Rotterdam t/m 9 september De schat van Corpus Christi - VOC-kaarten boven water; t/m 4 maart Varen naar Mekka - de reis van je leven, t/m 4 februari Ge sloopt! Eind 1997 voer de Amerikaan se fotograaf Claudio Cambon mee op een olietanker naar haar laatste reis- bestemming: het strand van Bangla desh. Daarnaast de Nederlandse scheepssloperijen vroeger en nu. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 4 februari Erik van Lieshout, een staalkaart van zijn werk: video-instal laties, schilderijen en tekeningen, t/m 18 februari Willem Kalf, misschien wel de belangrijkste schilder van stil levens in de Gouden Eeuw. Museum Het Schielandshuis t/m 27 mei Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deuren in een spel van verhulling en nieuwsgierigheid, t/m 31 december Een aanwinst zo oud als Opoe Herfst, zondagse goed van de hoogbejaarde, t/m 31 december Stad van Rotterdam mers! Museaal theater: objecten, fo to's, film- en geluidsfragmenten. Natuurhistorisch Museum Rotterdam t/m 13 mei De Grote Huismus Ten toonstelling. t/m 4 maart Jean Bil- quin. Schilderijen, t/m 31 december Het Kabinet van dr A.B. van Deinse. Walvissen en zoölogische rariteiten, t/m 31 december WereldNatuur. Bio diversiteit op land, in zee en in de lucht. Permanent, t/m 31 december Ramon. Het skelet van een Rotter damse olifant. Witte de With, center for contempora ry art t/m 11 februari Brian Jungen. De Ca nadees baart opzien met zijn sculptu ren en installaties van de consumen tenmaatschappij, zoals zijn grote wal visskeletten van tuinstoelen. ANTWERPEN MUHKA: tot 11 februari Collectiepre sentatie XVII-en double en Jasper Van den Brink Tunnel Vision; tot 25 februari The Projection Project. Fotomuseum: tot 25 februari Anne- lies De Mey; tot 13 mei Reuters: State of the world Albert Watson - Fro zen Leopold III Fotograaf. Museum Vleeshuis: tot maart Dansant: 600 jaar muziek en dans in Antwerpen. Permanent: Klank van de stad MOMU: tot 2 april Etnische Kostuum Studenten Modeacademie; tot 17 juni De Momu-Collectie - Selectie II in Vlaams Parlement de expo: Antwerp se mode in het Vlaams parlement. GENT Cultuurkapcl Sint-Vincent: tot 4 fe bruari Leo Baeckelandt Fototentoon stelling met gastexposante Lucille Fe- rernans met 25 foto's uit de reeks Tal king Hats. S.M.A.K.: tot 11 februari Teilervo Kalleinen Mika Taanila met Lost Found; videokunst en documentai re; tot 4 maart Matthias Beekman ar chitecturale tekeningen; tot 25 maart Kunst Nu Bart Lodewijks met Pro jecten 2005/2006; tot 1 april Frangois Morellet; tot 15 april Martine Hugon- nier foto en film; tot 28 april Anton Hennig; schilder-, beeldhouw- en in stallatiekunst en interieurontwerp; tot 20 mei Agnes Thurnauer: Bien faite, mal faite, pas faite - Project XX. Witte Zaal: tot 17 februari Wim Goes Architectuur. Zebrastraat-kunstplatform: tot 18 fe bruari Wonderland-Fluxus en het spel Stef Van Bellingen. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 18 maart Wetenschapstoneel: project Design Museum Gent: tot 9 april Ajour - Juweel in beeld Marimekko - stoffen, mode, architectuur Dark, Don't we all love the DARK - 32 ver lichtingsobjecten en Louis, Philippe en Marcel, Meesters in zilver. BRUGGE Hospitaalmuseum O.L.V.-ter-Potte- rie: tot 4 februari Blindekens onder vier ogen: fotografie van Charlotte Lybeer en Jan Darthet over de proces sie van O.L.V. van Blindekens. Bruggemuseum - Gruuthuse: tot 4 fe bruari Geloof en Geluk: de Middel eeuwse pin/laat je (n)iets op je mouw spelden: Sieraad en devotie in Middel eeuws Vlaanderen. Museum voor Volkskunde: tot 25 fe bruari Engelen hebben vleugels: stem mige eindej aarstentoonstelling over Engelen in de volkscultuur. Arentshuis: tot 25 februari Rond en om Rembrandt - Plollandse prenten uit de Gouden Eeuw. Forum+ 'Zand: tot 25 maart Detlef Beer, schilderijen, sculpturen en teke ningen. Diamantmuseum: tot 29 maart Droomdiamanten. St. Janshospitaal: tot 15 april Stil als Wit/Zeg me/dis moi/tell me/sage rnir. Bruggemeuseum-Onthaalkerk O.L.V.: tot 15 april De schoonheid en de waanzin. Guido Gezellemuseum: tot 15 april Runen-teken grafisch werk van Dan Van Severen in dialoog met tekstfrag menten van Gezelle. Concertgebouw Atrium: tot 25 mei In de naam van Mozart zestien portret ten van musici, met een terugblik op Mozart06, van Malou Swinnen. 31 januari t/m 6 februari Dit is de laatste podium-agenda in de huidige vorm. Met in gang van volgende week verschijnt een weekagenda op don derdag. WOENSDAG Koperdag De Codarts Brass Group concerteert. Toonbeeld en de Zeeuwse Muziekschool houden in samen werking met het Rotterdams Conservatorium een Koperdag om muziek maken op koperen blaasinstrumenten te stimule ren. Van 15.00 tot 17.30 urn- vinden er workshops plaats o.l.v. André Heuvelman (trompet), Bob Stoel (hoorn) en Ben van Dijk (trombone). Om 17.30 wordt een korte presentatie gegeven van de ingestudeerde muziek. De Codarts Brass Group o.l.v. de Franse trompetsolist treedt 's avonds op. Dit ensemble bestaat uit studenten van het Rotterdams Conser vatorium en bestata uit: zes trompetten, vier hoorns, drie trombones, een euphonium, twee tuba's en twee percussie. Toonbeeld. Terneuzen, 19.30 uur Toneel Growing up in public presenteert Forza Nero. Een voorstelling over beroemd, aanbeden en uitverkoren worden. Sterrendom en charisma-politiek, als je dat eens hebt gevoeld wil je meer en meer. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Theaterconcert Boudewijn de Groot verzorgt een theaterconcert. Zijn meeste liedjes zijn geschreven door de in 2002 overle den Lennaert Nijgh, maar inmiddels heeft hij ook zes liedtek sten op eigen naam staan. De voorstelling is uitverkocht. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Vliegende Panters De Vliegende Panters toeren langs de Nederlandse theaters met hun cabaretshow Ebbinge, Vrijdag en De Bclcker. Deze voorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg De Maagd in Bergen op Zoom, 20.15 uur Jazz Searing Quartet jazz treedt op. Het kwartet werd in 1995 opgericht om eigen werk te spe len, waarbij compositie, interactie, en improvisatie de be langrijkste elementen zijn. De band ontving in 2001 de Jerry van Rooyen Award. In 2003 verscheen de cd Set Sail\ en speelde het kwartet op het North Sea Jazz Festival. De bezetting: Egbert Derix (piano), Peter Hermesdorf (saxofoon), Norbert Leurs (contrabas) en Sjoerd Rutten (drums). Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Komedie Toneelvereniging Heer Hendrik speelt de komedie Vogels. De personages in deze relatiekomedie van de Nederlandse auteur Haye van der Heijden zijn wanhopig op zoek naar liefde, warmte en genegenheid. Maar ze vergeten daarbij vaak dat gelul? soms heel dicht bij je staat. Regie: Wim Krtill. Spelers: Hans Hüber, Riet van der Weijden, Andi van Leeuwen, Jeannette Tierie en Liza de Wit. Heer Hendrikhuis, 's Heer Hendrikskinderen, 20.00 uur Jubileumconcert Willeke Alberti verzorgt een Jubileumconcert ter gelegen heid van 50 jaar showbizz. Medewerking verlenen Frans Schraven en Brigitte Nijman. Samenstelling: Paul de Leeuw. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Hassan's Angels presenteren Vallen en Doodgaan. Elvan Akyildiz, Charlotte Lap en Inci Lulu Pamuk zijn te rug met een nieuw programma. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Tango Sandra Ilumolino tourt met Tango Dorado. De zangeres kwam over uit Argentinië voor een theatertour met het Nederlandse tango-ensemble Tango Dorado, onder leiding van bandoneonist Christiaan van I-Iemert. Twee tan godansers maken de show compleet. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Cabaret Jandino Asporaat presenteert Antilliaanse Pot. De enthousiaste warmbloedige Antilliaan gunt ons een kijk je in zijn keuken om te zien hoe hij zijn eigen Antilliaanse pot bereidt. Ingrediënten? Een beetje van hem zelf en een beetje van zijn moeder. Voorstelling Jonge Theatermakers. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Jazz Saxofonist Benjamin Herman Quartet besluit zijn Tour. Met Anton Goudsmit (gitaar), Ernst Glerum (contrabas) en Joost Kroon (drums), Café 't Schuttershof, Middelburg, 21.30 uur VRIJDAG Blijspel Toneelvereniging Baarland brengt hel blijspel Het is maar tijdelijk op de planken. Het stuk gaat over twee broers die als gevolg van een brand dakloos worden. De dominee en de pastoor beijveren zich om de berooide mannen onderdak te geven. Dat geeft veel ge doe. Na afloop muziek van de Bass Power Drive-In Show. Dorpshuis, Baarland, 19.30 uur Klucht Toneelvereniging Esmoreit speelt Klachten. Fred de Winne regisseert dit blijspel van Paul Coppens De Kaaie, Philippine, 20.00 uur Bachconcert Capella I Fiamminghi zingt dubbelkorige motetten. Het ensnemble olv Arie Lensen brengt werken van J.S Bach, en diens familieleden Johann Michael, Johann Ludwig, Jo hann Christoph en Johann Bach. Met muzikale begeleiding van Marcel van Westen (kistorgel), Aimé Goemé (contrabas) en Marlon Dek (cello). Grote Kerk, Terneuzen 20.00 uur Concert Venetian Serenade is een concert van Ensemble Apollo Pan. Op het programma staan onder meer werken van. Dario Cas- tello, Biagio Marini, Cipriano de Rore en Salomone Rossi. Plet ensemble bestaat uit Tassilo Erhardt en Ben Sansom (re- naissanceviolen), Sally Holman (dulciaan), Steven Devine (klavecimbel en kistorgel. Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Toneel Het Noord Nederlands Toneel speelt Jeanne d'Arc. Een voorstelling over een moedige strijd van Frankrijks na tionale heldin. Regie: Koos Teepstra. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Bluf Bief presenteert de nieuwe theatertour. De voorstelling is uitverkocht! Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55