VN vergelijken appels met peren PZC Willem-Alexander: Afrikaans continent heeft weer toekomst PZC Justitie zou falen bij jacht op jeugd-tbs'e Opkoop van suiker pakt averechts uit Nederlandse topnotering op wereldranglijst natuurrampen zou misleidend zijn VN: wereldwijd 22.000 doden door natuurrampen 31 januari 1957 woensdag 31 januari 2007 Dat ivas schrikken: Nederland staat vierde en België vijfde op de wereldranglijst van landen waar 'natuurrampen' vorig jaar de meeste doden hebben veroor zaakt. Maar de Nederlandse hit- tedoden vergelijken met aardbe vingsslachtoffers in Indonesië, dat is appels met peren vergelij ken, vinden deskundigen. door Berry van der Heijden en Rens Ulijn Joop Garssen van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek vraagt zich hardop af of de cijfers uit het VN-rapport mis schien op internet 'bij elkaar zijn gegoogled' en niet het resul taat zijn van diepgravend onder zoek. Garssen, de demograaf die de circa duizend hittedoden van juli vorig jaar voor het CBS becijferde, verbaast zich over de plaats van Nederland in de rampen-toptien. Als Nederland daarin staat, moet Duitsland er volgens hem ook in voorkomen, want die had den dezelfde hittegolf. De dui zend doden in Nederland zijn volgens Garssen een statistisch gegeven. „Het is niet zo dat bij al die doden hitte als doodsoor zaak is vastgesteld. We hebben enkel geconcludeerd dat er tij dens de hittegolf duizend men sen meer om het leven zijn geko men dan normaal in die periode, voornamelijk ouderen met een al zwakke gezondheid." Onwaarschijnlijk Dat de hittegolf in Nederland meer doden zou hebben geëist dan in bijvoorbeeld Duitsland of Frankrijk, lijkt Garssen on waarschijnlijk. „Het is waar schijnlijker dat de hittedoden in Duitsland en Frankrijk simpel weg nog niet bekend zijn. Wij zijn in Nederland vrij snel met het berekenen en publiceren van dit soort cijfers." Thea Hilhorst, hoogleraar Ram penstudies van de Unversiteit Wageningen, vindt de VN-lijst 'misleidend'. „Het lijkt nu alsof Nederland heel zwaar is getroffen, maar in Mevrouw Key-van Dam (1, 81 jaar), mevrouw Beurse- Wesselius (m, 86 jaar) en mevrouw Onsman-Verstraaten (r, 86 jaar) genieten tijdens de hittegolf van afgelopen zomer van een verkoelend ijsje in Zorgcentrum Robijnhof in Leiden. Deskundigen vinden het onterecht dat Ne derland zo hoog op de ranglijst staat van landen waar natuurrampen vorig jaar de meeste doden hebben veroorzaakt. foto Robin Utrecht/ANP dezelfde maand als de Neder landse hittegolf had je in China de orkaan Bilis en in Indonesië een zware aardbe ving. Er vielen weliswaar min der doden, maar het aantal ge wonden en ontheemden liep in de tienduizenden. De hittegolf in Nederland had behalve die doden weinig gevolgen, het land was niet ontwricht." Ook hoogleraar statistiek John De internationale rampenbestrijdings organisatie van de Verenigde Naties (ISDR) heeft in een rapport het aantal do den ten gevolge van natuurrampen in de wereld op een rijtje gezet. Volgens de organisatie vielen hierdoor in 2006 wereldwijd 22.000 slachtoffers. Stor- men en overstromingen hebben de meeste slachtoffers gemaakt en dat vooral in Azië (74 procent). Bij een aardbeving in Indone sië in mei werden 5778 doden geteld. De Filippijnen werd in december getroffen door de tyfoon Durian en in februari door een aardverschuiving, samen vielen hier bij 2511 slachtoffers. De hittegolf van juli 2006 zette Nederland met duizend toegeschreven doden op num mer vier van de ranglijst. Einmahl van de Universiteit van Tilburg plaatst kantteke ning bij het onderzoek. Volgens hem zou het objectiever zijn om uit te gaan van het aantal verlo- ren levensjaren. „Als je uitgaat van een gemiddelde levensver wachting van tachtig jaar, dan zou je bij een omgekomen kind van tien op zeventig verloren le vensjaren komen. Als een vrouw van zevexxtig overlijdt zijn het er tien. Dan spreek je in termen van verlies en die meting is eer lijker om de grootte van een ramp vast te stellen." Getal Debarati Guha-Sapir van de Universiteit van Leuven is ver antwoordelijk voor de rampen top-tien. Zij neemt geen woord terug. „Een getal is een getal. De hittegolf kostte duizend men sen het leven." Dat zij geen cijfers heeft over hittedoden in Duitsland of Italië doet volgens de onderzoekster niet ter zake. Guha-Sapir: „Het gaat om de cijfers die er wél zijn. Als er na een tsunami 135.000 mensen zijnoverleden, heb je ook niet al le gegevens. Of neem Burundi waar niks van bekend is." Ze vindt het overigens onbegrij pelijk dat de cijfers van Duits land na acht maanden nog niet beschikbaar zijn. „ik stel daar om ook vast dat de beschikbaar heid aan cijfers in Europa een natuurramp op zich is." Beroerd De waarde van het rapport blijft volgens Guha-Sapir over eind. „Naast de conclusie dat de beschikbaarheid van cijfers in het moderne Europa beroerd is, blijkt dat Azië de meest kwets bare regio blijft op het gebied van rampen. Verder weten we dat er met name in Azië minder doden zijn cloox'dat de hulpverle ning kennelijk is verbeterd. Dat is de les. In Nederland zou de overheid moeten onderzoeken of het aantal van duizend ook verder terug te dringen is bij een volgende hittegolf." GPD van onze redactie binnenland Tachtig jonge criminelen met jeugd-tbs hebben vorig jaar de benen genomen. Ze zijn uit de inrichting ontsnapt of kwa men na verlof niet meer terug. Vier van hen zijn nog voort vluchtig, aldus het ministerie van Justitie. Advocaten klagen dat justitie nauwelijks probeert de ontsnapte jongeren op te spo ren. Er zitten in Nederland 600 jon geren vast met een PIJ-maatre- gel, een soort jeugd-tbs. Ze heb ben vaak ernstige vergrijpen ge pleegd en moeten naast liet uit zitten van hun gevangenisstraf ook behandeld worden. Dertien procent van de jeugd-tbs'ers wist vorig jaar aan de stx-af te ontkomen door te vluchten. Tot verbazing van advocaat Job Knoester wordt er soms nauwe lijks of niet naar de ontsnapte jonge criminelen gezocht. Hij is de raadsman van een van de vier voortvluchtige jongeren. „Mijn cliënt is al ruim een half jaar weg", zegt hij. De jongen moet hoognodig behandeld wor den maar loopt nog vrij rond. „Volgens mij wordt er niet goed gezocht." Advocaat Joe de Goeij deelt die mening. Hij vei'dedigt een negen- tienjarige jongen uit Alkmaar, die tijdens zijn vex-lof in de jeugd-tbs niet meer terugkwam en inmiddels voor de rechter moet verschijnen vanwege twee gewapende overvallen op een ju welier. Maanden Er zaten maanden tussen de ont trekking aan de behandeling en de nieuwe strafbax'e feiten, ver klaart De Goeij. „Die knul liep gewoon los rond. Was hij eerder opgespoord dan zou hij nu niet terecht moeten staan voor deze gewelddadige overvallen." Las tig is het volgens de advocaten niet om de jongeren na hun ont snapping in de kraag te vatten. „Ze zitten meestal gewoon bij fa milie", zegt De Goeij uit erva ring. De opsporing moet en kan dus beter, vindt hij. „De overheid heeft de taak om mensen te be schermen." Toch wordt a ontsnappingen van ers vaak geen enkele niü heid gegeven, zegt hijj3 tie verwacht toch dat zo jij re niets meer zal uift£ laat het maar zo." Desirée Leppens van he;' baar Ministerie (OM) ïa justitie wel degelijk tot j ring overgaat als bij fej een melding binnenkom ontsnapping van een jq er. Niet voor niets, zo a aan, zijn bijna alle jonjg zich vorig jaar aan destr, trokken, weer terecht. Vragen De PvdA en het CDA int de Kamer gaan over dek vragen stellen. „Er hoop mis in de jeugd-fe' stateert PvdA-Kamerlii Wolf sen. „Daar komen deze ontsi gen nog eens boven op' sen wil, na de formatie,? nieuwe minister van Jusj heldering over de standi ken. GPD Van ontsnap! zijn er nogvi op vrije voeti Van de tachtig jonge die vorig jaar - op taal van 600 - ontsnap er nog steeds vier voorti De ontsnappingen zijni kendgemaakt door Jusd Een woordvoerder \i ministeiie van Justitie aan dat het in een ded tachtig gevallen om je ers gaat die niet terni van tijdelijk verlof. In de andere gevallen om daadwerkelijke i pingen uit de inrichting jonge misdadiger j Precieze cijfers hierm de woordvoerder niet 1 den. Het aantal ontsnapping jeugdige tbs'ers ligt w dan onder volwassen Van die laatste groep ten er vorig jaar veert] totaal van 1400. ANP door Ernst Jan Rozendaal De Europese Commissie zet de akkerbouwers voor een dilemma. Moeten ze erop gokken dat de vorig jaar afgesproken opkoopregeling voor suiker eindelijk gaat wer ken en gewoon hun voorgeno men areaal bieten inzaaien? Of kunnen ze beter het zekere voor het onzekere kiezen en genoegen nemen met een klei nere oogst, voordat Europa dat voorschrijft? Onder druk van de wereldhan- delsoi-ganisatie WTO besloot de Europese Commissie voxig jaar de suikerbietenmarkt te hervormen. Doordat de Euro pese landen hun suikerboeren zwaar subsidiëren, werden de leveranciers van rietsuiker uit de armere landen wegge drukt van de wereldmarkt. Daar werden namelijk de Eu ropese overschotten gedumpt. Aan deze px-aktijk moest een einde komen. De Europese Commissie leg de prijsverlagingen op. Dat bedi-eigde het bestaan van veel akkerbouwers, voor wie de subsidies op suiker jaren lang een zekere bron van in komsten waren. Om de pijn te verzachten, werd een opkoop regeling bedacht. Boex-en kon den een deel van hun suikei- quotum verkopen aan de EU. Een sanering dus, die zou lei den tot een lagere productie en tot acceptabelex'e opbreng sten voor de boeren die dooi'- gingen met de bietenteelt. De gedachte van minister Veerman (CDA, Landbouw), die de opkoopregeling bepleit te, was dat vooral boeren in landen als Gx-iekenland, Ita lië, Poi'tugal en Finland hier door zouden stoppen met de bietenteelt. Hun minder effi ciënt geteelde en verwerkte suiker is immers van een lage re kwaliteit dan dan die van de Nedeiiandse en Franse boe ren. Zou het voor hen niet aantrekkelijk zijn hun quo tum te verkopen en zich te richten op andere gewassen? Een jaar na de invoering van de opkoopregeling, blijkt de productie van suiker in Euro pa mondjesmaat te zijn terug gelopen. Voor Eurocommissa ris Fischer Boel is dat reden om keihard in te grijpen. Zij wil de pi'oductie van suiker in Eui'opa nu onder dwang met 12 procent terugbrengen. Hoe komt het dat die door de boei'en, suikerindustrie en ontwikkelingsorganisaties ge zamenlijk bepleitte en door Veei-man uit het vuur gesleep te opkoopi'egeling niet werkt? Het antwooi-d is eenvoudig: omdat de Fransen en de Ne derlanders bij de Eui-opese Commissie gedaan hebben ge kregen dat zij suikerquota waarvan boeren in andere lan den afstand hebben gedaan, mogen bijkopen. Dat leidt na tuurlijk nauwelijks tot een vermindering van de suikex- productie, maar slechts tot een verschuiving van de teelt in Oost- en Zuid-Eiuopa naar West-Eui-opa. Doordat hij de Nederlandse boei'en een hand je wilde helpen, heeft Veer man het failliet van zijn op koopregeling zelf mede ver oorzaakt. Op het eerste gezicht ver zacht deze uitwerking van de opkoopregeling toch de pijn voor de boeren in Frankrijk en Nederland. Zij hebben het afgelopen jaar 7 procent kun nen bij kopen. Als de pi'oduc tie in alle landen sti'aks met 12 procent wordt terugge bracht, betekent dat in Frank rijk en Nederland een netto te- ï'uggang van 5 pi-ocent. Maar dat is schijn, want het geld dat de boeren voor exti-a quo tum op tafel hebben gelegd, is weggegooid. Het ligt voor de hand dat maanden van ondex-handelin- gen nodig zijn om alle suiker producerende landen in Euro pa weef een beetje op één lijn te krijgen. Vrees De onzekerheid die dit met zich meebrengt is wat de Zeeuwse boei'en het meeste vrezen. Want als straks Fi scher Boel besluit in oktober de productie met 12 procent te verlagen, dan zijn wellicht te veel bieten ingezaaid. Dan gebeurt precies het tegenover gestelde van wat werd be oogd. De boeren zitten met te veel bieten en hun subsidie is sterk verminderd, dus per sal do komen ze met de bieten teelt niet meer uit de kosten. door Barenda Grutterink De benaming 'vei'loren conti nent' voor Afrika is volle dig fout. „Afrika kan trots zijn op zichzelf en er zit toekomst in." Dat zei prins Wil lem-Alexander gisteren in Nai robi. Hij was tot en met gisteren in Kenia als beschermheer van Amref, de gezondheidsorganisa tie die haar gouden jubileum viert. De prins bezocht drie dagen lang straatkinderen, sloppenwij ken, mensen met hiv en aids. Toch put hij echt hoop uit de ve le goede hulpprojecten die er gaande zijn, in samenwerking met of bijna helemaal door de bevolking, en die zich volgens hem uiteindelijk zullen versprei den over het continent. Stapje voor stapje worden immers mooie resultaten geboekt. In Kenia is hem speciaal opge vallen dat aids langzaam maar zeker een wat meer 'gewone' ziekte is. „Al blijft het natuur lijk een verschrikkelijke ziek te." In de aanloop naar de reis was er even sprake van dat de pxins in Afrika een aidstest zou laten doen, als gebaar, zoals ook Op- x-ah Winfrey deed, om het taboe rond de ziekte aan te pakken. „Maar omdat er geen lokale pers bij dit bezoek is, heeft dat geen uitstraling, geen zin. An ders had ik het meteen gedaan." Alexander vindt het een goede zaak als lokale bekendheden in Afrika een aidstest zouden laten doen, vex'telde hij. Dat er nauwe lijks pers bij zijn trip aanwezig is, een enkeling uit Nederland en niemand uit Afrika, is om het bezoek zo informeel en daar door tegelijk zo efficiënt moge lijk te houden. Modderig Gistex-en bezocht de px-ins van Oranje bijvoorbeeld de sloppen wijk Kibera in Naix'obi en hij kon nu met een handjevol men sen door de kleine modderige stx-aatjes met hun open riolen vol angstaanjagende prut, de houten krotjes vol kinderen, het slagertje met net zoveel vliegen als vlees op de toonbank. Toch gloort hier ook hoop aan de hoiï- zon. De 'flying toilets' bijvoor- beeld worden besti'eden, de zak jes uitwex-pselen die iedereen ge- •Afv zijn fiets. woon uit zijn huis gooit. Meer en meer fatsoenlijke toiletblok- ken verschijnen. In Kibera kocht de pi'ins ook een paar slip- pex's bij een vrouw die gebx'uik maakte van microfinanciei'ing, een kleine lening om zelf iets te beginnen. Voor de lol De prins kent Amref al sinds hij als jonge man voor de organisa tie ging vliegen (1989). Vliegen is immers zijn grootste liefheb berij. Verdere ideeën zaten ex- toen nog niet bij, vertelde hij eer lijk. „Het was echt alleen voor de lol." Inmiddels is hij zeer be trokken bij Amref. „Dat wil ik ook zijn bij een organisatie waarvan ik beschermheer ben." Hij nam de functie over van zijn grootvader, prins Bernhard. „Die zei: Ik doe er nu actief niks mee, als jij dat wel wilt doen, dan moet je het overnemen." Hij verdiept zich volop in de goe de werken. „Ik raak ook steeds meer vex'slaafd aan Afrika. Dit land grijpt je of grijpt je niet." Het greep hem, net als zijn va der en grootvader.: „De geuren, het licht, de weidsheid, al die cultux-en, de manier van leven, zoals de mensen met elkaar om gaan." Hij prees de losse manier waarop de verschilende groepen met elkaar omspringen, daarbij zijn wij volgens hem soms maar bekrompen. „Ze maken grappen tegen elkaar die wij bijna racis tisch zouden noemen, maar even later staan ze samen bier te drin ken." De px'ins: „Het is hier echt veel meer dan een heel grote Beekse Bergen, al is de natuur natuur lijk essentieel voor de inkom sten." Alexander herinnei't zich nog dat de Afrikanen aanvanke lijk niet begx-epen hoe belang rijk het was hekwerken rond na tuurgebieden aan te leggen en stx'opers te weren. Dat is nu flink veranderd. Millenniumdorp De Millenniumdoelstellingen van de Verenigde Naties waren eveneens een onderwerp van de driedaagse reis van de prins, die nu zelf voorzitter is van een VN-commissie op het gebied van water en 'sanitatie'. Hij is al tijd voorstander geweest van een totaalaanpak van alle pro blemen tegelijk: armoede, ziek te, gebrek aan hygiëne en goede voeding, tekort aan scholing. Daarom wilde hij dolgraag naar WONINGEN - In Zeeland zul len dit jaar ruim vijfhonderd woningen gebouwd worden. De meeste huizen wox-den in Goes (59), Terneuzen (51), Vlis- singen (42) en Middelburg (33) gebouwd. In Zeeland heerst woningtekort. Met de hulp van het Rijk wordt geprobeex'd dat tekort tei'ug te dringen. SPIONAGE - Een Turkse man is gisteren bij de i'echtbaxxk in Stockholm beschuldigd van ernstige spionage. Dat heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. De verdachte zou in opdracht hebben gehandeld van heime dienst uit het land. Volgens het 2 persbureau Tete zou h om Rusland. De 31-jarige Turk wool 1952 in Stockholm. VOETBAL - Het Nd voetbalelftal heeft gis dag in Madrid de vrieiij pelijke wedstx'ijd tegen met 5-1 verloren. Gax-ay, Di Stefano (3x) bala scoorden voor Bosselaar maakte voor het enige doelpunt. Het beustadion zat met 100/ schouwers tot de noktó Prins Willem-Alexander bij een natuurlijke bron in Kisuxnu, Keixia, waar het een komen eix gaan is van mensen die vers drinkwater komen halen. De man op de voorgrond bindt zijn zware jerrycans vast op foto Lex van Lieshout/ANP Sauri, het eerste 'millennium- dorp' van de VN. De organisatie doet daar van alles in samenwer king met de - steeds zelfstandi ger - dorpsoudsten. Dokterspost Boeren krijgen tegen een schap pelijke prijs zaad om andere ge wassen dan alleen mais te telen en voegen soms gronden samen om meerdere soorten te kunnen zaaien en zo risico's te spreiden. Bovendien geven zij een deel van de oogst aan de school, voor maaltijden voor de kinderen. Die behalen meteen betere resul taten en wox'den gezonder, Tegelijk is er in het dorp een fat soenlijke dokterspost - die in middels in plaats van de beoog de 35 klanten, 200 belangstellen den per dag trekt, en zijn er en kele computers en mobiele tele foons om contact te krijgen met de rest van de wereld. Er zijn in middels 66 millenniumdorpen in Afrika en de belangstelling om deel te nemen groeit en groeit. De Afrikanen hebben wel degelijk de wil om uit de el lende te komen. De px'ins is vol lof: „Fantastisch. Iedereen zou dit hier moeten ko men zien." ANP Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.r Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 1500! gebeld, nog dezelfde dag nates zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving aca$ per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 6b per jaar €236.00 2351 Voor toezending per postgeld!® toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnemen:;: uitsluitend schriftelijk, 1 maand* einde van de betaalperiode.Ucd een schriftelijke bevestiging PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief Bankrelaties: ABN AMRO 52.30.50011 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders wordtnd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVf de Regelen voor het Advertentie" Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kW zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Voor gewone advertentios: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onrte"" Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl'servics1Jt ler-corO"-1 Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegc-ner-ca erstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt ge^j ienten)administratie en om u te (laten) informeren ovor voor u relevante^*® n de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons z?'Svujj'3 i. Als u op de2e informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk mew" :e. Postbus 314460 AA Goes. Behoorttot Ü- WeGGNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4