Tholen haalt band met buren aan Speuren naar explosieven in Schoondijke Arnemuidenaren willen betaalbare nieuwbouw wij k Stop borstkanker j| Geef voor or bevelanden Nauwe samenwerking met achttien Brabantse gemeenten pieterburen 'Ik draag het lint omdat het mij óók kan overkomen. woensdag 31 januari 2007 door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Laat je Arne muidenaren wild fantaseren over een nieuwe woonwijk, dan komen ze met praktische idee ën: vooral huizen voor ouderen en starters willen ze. En veel groen en speelruimte. Gisteravond was de tweede ron de van het project Rondom Arne- muiden. Bewoners van het dorp maken samen met adviseurs plannen voor het gebied ten noordoosten van Arnemuiden. Plannen voor wonen, voor re creëren en voor natuur. Bijzon der is dat ze met bijna niets be ginnen: de bewoners krijgen de vrije hand. Als de plannen klaar zijn, worden ze gepresenteerd aan de gemeenteraad. Die neemt op basis van het advies een besluit. Schapen Gisteravond, mochten bewoners hun fantasie de vrije loop laten. Mike Duijn van TNO vroeg het groepje dat zich met wonen be zig houdt om zich niet in te hou den. „Niets is te gek. Probeer voort te borduren op ideeën van anderen. Alle ideeën zijn goed." ,„Nou", fluisterde een oudere deelneemster. „Schapen in een wei. Dat vind ik mooi. Laten zo als het is." Maar dat is geen op tie: die woonwijk komt er. Een verzorgingshuis, kwam op het lijstje, net als woningen voor ouderen, woningen voor starters, maar ook woningen met een steiger erbij. Veel groen, wandel- en fietspaden, speelplaatsen voor de jeugd, een strand wat dichter bij het dorp, een weitje waar buurtbewoners kunnen barbecueën, een goedko pe supermarkt - want daarvoor moet je nu nog naar Middelburg - en vooral geen wijk zoals het Goese Meer, dus niet 'van die bunkers' graag. Het groepje komt dit jaar nog een paar keer bij elkaar om de plannen helemaal uit te werken. De woongroep moet vooral nog nadenken over een manier waar op de bewoners van de nieuwe wijk hun huizen moet® ken. De groep die zich over recreatie kwam mete terskibaan op de proppe een aanlegsteiger voor van boten en ook met wandelpaden. Die kwa® terug bij het groepje d2j nen maakt voor de natir; ter dit jaar worden allep: samengevoegd. Gaslucht zorg voor vertrap treinverkeer door Astrid van den Hnd ROOSENDAAL - Het (r keer op de lijn Roosendaal singen lag gistermiddag dan een uur stil. Op hels van Roosendaal werd een; gaslucht geroken, waan brandweer het station aai de. Metingen van de brat wezen uit dat het om loos ging- Omstreeks kwart over dm middag kwam bij de bra in Roosendaal de méjdÜ nen van een sterke gash het station. De lucht zou uit een g« trein komen die vanuit terdamse haven op wg naar België. Het station werd ontrc de brandweer stelde een: zoek in. De ooi-zaak gaslucht werd niet gevo waarna vanaf vier uur het verkeer weer op gang kwal Volgens een woordvoerde ProRail heeft het treinvi van en naar Zeeland do- loos alarm ongeveer een i een kwartier vertraging o| pen. Omdat ook de posten vand keersleiding na de meldin ren ontruimd, duurde hel voordat alle seinen en 5 weer werkten. Het treinvi van en naar Roosendaal daardoor nog de heleavoa last van vertragingen. door Henk Schol THOLEN - Bevoegdheden over dragen doen ze (nog) niet, maar Tholen en de achttien gemeen ten in West-Brabant hebben in een convenant afgesproken dat ze nauw gaan samenwerken. Dat convenant hebben de negen tien colleges van burgemeester en wethouders vanmiddag in het gemeentehuis van Ooster hout ondertekend. „Gemeenten zijn nu een stuk groter dan twintig jaar terug. En de wereld om ons heen is nog al veranderd", zegt Henk Helle gers, burgemeester van Werken dam. „We moeten wel, anders missen we de boot." En die boot komt steeds vaker uit het Verre Oosten, al dan niet geladen met containers vol spullen die in West-Brabant worden afgemon teerd en doorgevoerd naar klan ten in half Europa. Om de groei van onder meer die handel te kunnen bijbenen, is daadkracht in de aanleg van voorzieningen vereist. Middels het convenant nemen de ondertekenaars zich voor de la-achten te bundelen. Dat is vooral gewenst om met één strategie voor de toekomst te kunnen werken, om sterker te staan tegenover hogere overhe den en om schaarse ruimte verstandiger te kunnen benut ten. Het gaat puur om 'samenwer king tussen de colleges' en dat ook op vrijwillige basis, niet om herindeling of overdracht van bevoegdheden. Over elke stap die de negentien zetten, krij gen colleges en gemeentera den voorstellen waar ze ja of nee tegen kunnen zeggen. „Maar de samenwerking is niet meer vrijblijvend", zegt burge meester Han Polman van Ber gen op Zoom. Regiegroep Er komt een bestuurlijke 'regie groep' onder leiding van burge meester Peter van der Velden van Breda die concrete plannen en projecten gaat uitwerken. Op de agenda staat onder meer: afspraken voorbex-eiden over het gebruik van grote bedrijfs terreinen als Borchwerf en Moer dijk, de economische ontwikke ling van van het gebied langs de A4 en het Schelde-Rijnkanaal, een winnaar maken van het 'Maintainance Valley'-plan voor Woensdrecht. Ook staan allerlei initatieven op stapel om het leef klimaat op orde te houden of te brengen. 'Alles is om de hoek' heet het plan om ook in kleine kernen zoveel huizen te bouwen dat basisvoorzieningen in stand kunnen blijven. Al met al ligt on der het convenant een lange ver langlijst. Bestaande samenwerkingvoi-- men, zoals in de Sociaal-Econo mische Samenwei-king (SES), Rewin of de samenwerkende Bi-abantse Buitensteden (Roo- sendaal/Bei-gen op Zoom) blij ven in tact. Medewerkers van het gespecialiseerde aannemingsbedrijf Bodac speuren naar bommen. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten SCHOONDIJKE - Schoondijke werd in de laatste fase van de Tweede Wereldoor log als belangrijk kruispunt van wegen wekenlang beschoten. Het dorp was een van de zwaarst getroffen plaatsen in de regio, met veertig doden en driehonderd verwoeste huizen. Op een luchtfoto uit 1945 zijn veel bomin slagen te zien op de plek waar nu de uit breiding van het bedrijvencentrum Tech no Pai-k Zeeland is gepland. Schoondijke lag op de aanvliegroute van bommenwer- pei-s naar Breskens. Voordat de uitbrei ding van het Techno Park van start gaat, speuren medewerkers van het gespeciali seerde aannemingsbedrijf Bodac naar niet ontplofte explosieven. Tot nu toe zijn alleen schei-ven aangetroffen. Het gaat bijvoorbeeld om resten van handgranaten. „In 2000 is nog een bom in de Beatiïxstraat in Schoondijke ge ruimd", lichtte een woordvoerster van de gemeente gisteren toe. Sluis laat een aan tal plaatsen onderzoeken op de aanwezig heid van bommen. zeehondencrèche (cbf; Steeds vaker raken zeehonden verstrikt in ronddrijvende, losgeraakte stukken visnet. Ze verdrinken of raken zwaar gewond door de snijdende draden. Om de zeehonden te redden die door de netten bedreigd worden, hebben we uw steun hard nodig. Uw financiële bijdrage is voor ons onmisbaar. Dus laat de zeehonden niet stikken. Steun Zeehondencrèche Pieterburen. Stort uw bijdrage op giro 8020 t.n.v. Zeehondencrèche Pieterburen. Of kijk op www.zeehondencreche.nl. y% www Ruth Jacott, zangeres 1 op de 9 vrouwen krijgt borstkanker. Maar er is ook hoop. Dankzij weten schappelijk onderzoek kan deze ziekte steeds effectiever worden bestreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36