zc ïoep om nzet extra eerboot ie ver toegankelijk dan virtuoos Lek giftige stof in Ziekenhuis Walcheren Scoop legt verband tussen criminaliteit en opleidingsniveau 2t opnerr. n itenleden verontrust niet opnemen 15 igere straf wegens isbruik meisjes inst woensdag 31 januari 2007 jjjsAntonisse DELBUKG - De Statenfrac- CDA en ChristenUnie dat er zo snel mogelijk al-veerboot tussen Vlis- enBreskens gaat varen, brief aan het dagelijks ciebestuur merken de Sta in A. Lijmbach (CDA) en _jer (CU) dat het inzetten Ka bus geen goede oplos- tfleetal is zeer verontrust e! opnieuw langdurig uit jrt zijn van een van de jsnelle veerboten, de Prins ii-Alexander. Ze beklemto- jatinzet van een bus via de ischeldetunnel niet bij- taan een goede dienstver- I iken en Visser vinden het avaardbaar dat inzet van nl-veerboot alleen moge- het toeristenseizoen, ■elangrijkste doelgroep is euwse openbaar vervoerge- binikers." Voorkomen moet wor den dat die door de slechte dienstverlening afhaken bij het openbaar vervoer, aldus de Sta tenleden. Ze vragen het dagelijks provin ciebestuur per omgaande con tact op te nemen met bedrijven die beschikken over een boot die tussen Vlissingen en Bres- kens als fiets-voetveer ingezet kan worden. De Partij voor Zeeland denkt daar wat anders over, blijkt uit een open brief van fractievoor zitter J. Hageman. Hem lijkt in zet van boten die niet kunnen voldoen aan de kwaliteitsnorm en veiligheidseisen, mede gelet op het jaargetijde, onverant woord. Het Statenlid pleit voor een royale inzet van bussen via de Westerscheldetunnel. „Bij voor keur met een snelle en be trouwbare extra lijndienst voor de volledige periode van uitval. Liefst met compensatie van de kosten, die de passagiers nood gedwongen hebben te incasse ren." ELDINGE - Een 39-jarige van Wemeldinge is gis- in hoger beroep veroor- lol een lagere straf we- seksueel misbruik van linderjarige meisjes. a kreeg door het Haagse sbof een gevangenisstraf seeënhalf jaar opgelegd, jen half jaar minder dan fere straf van de Middel- irechtbank. was in hoger beroep ge gaan omdat hij zei onschuldig veroordeeld te zijn. Volgens de man kwamen de meisjes alleen langs om bij hem paard te rij den. De destijds 12, 14 en 15 jaar oude meisjes hadden echter een ander verhaal. Als hij hun vertrouwen had gewonnen, volg de al vrij snel seks. Een meisje zei dat zij aan het misbruik een abortus heeft overgehouden. De man is veroordeeld om aan de drie meisjes ruim 6400 euro smartengeld te betalen. De brandweer spoelt de handschoenen af nadat de klus is geklaard. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - Het laborato rium van het Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen is gisteroch tend ontruimd omdat uit een em mertje giftige formaldehyde-op- lossing was gelekt. Niemand raakte gewond. Patiënten moes ten wel tijdelijk naar een geïm proviseerd prikpunt elders in het ziekenhuis. Laboratoriummedewerkers en bedrijfshulpverleners van het ziekenhuis hebben de vloeistof, die wordt gebruikt om weefsel in te bewaren, onmiddellijk afge dekt met absorberende korrels. Daardoor was er geen gevaar voor mensen in de buurt. De brandweer heeft de korrels met de vloeistof opgeruimd en in een speciale container gedaan. Het ziekenhuis laat die door een ge specialiseerd bedrijf verwerken als chemisch afval. Het emmertje met bijna drie kwart liter formaldehyde-oplos- sing raakte even na half tien 's ochtends beschadigd bij een botsing tussen de kar waarop het stond en een invalidenkar. Daardoor lekte de vloeistof op de grond. In de gang waar het gebeurde, zaten ook ongeveer vijftien patiënten te wachten voor een onderzoek door het la boratorium. Zij zijn direct uit de gang weggeleid. Daarna is de ruimte afgesloten. De formaldehyde-oplossing wordt gebruikt om weefsel te be waren. Het is een sterk geuren de giftige stof die kan leiden tot prikkelende ogen en problemen met ademhalen. Daarvoor was de hoeveelheid die gisteren op de grond belandde, echter te klein. Om de lucht te verdrijven nadat de stof was opgeruimd, heeft de brandweer de gang ge ventileerd. Ziekenhuiswoordvoerder J. van Roosendaal zei dat de laborato riummedewerkers en de bedrijfs hulpverleners goed hebben ge reageerd. „Daardoor is het onge val goed in de hand gehouden." De brandweer trof een veilige en stabiele situatie aan, ver klaarde hoofdofficier van dienst E. Broei-se. „Het kon niet uit de hand lopen, er waren geen men sen meer bij en er kwamen bijna geen dampen vrij." Patiënten die voor een onder zoek naar het laboratorium kwa men, zijn toch geholpen. Het zie kenhuis heeft daarvoor een tijde lijk prikpunt ingericht. In het la boratorium zelf, dat met deuren en muren is afgescheiden van de gang, en op de röntgenafdeling kon ondanks de afsluiting wor den doorgewerkt. Afstudeerscripties HZ op internet VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland heeft ongeveer 200 afstudeerscripties van haar studenten via het internet toegankelijk gemaakt. De scripties zijn op de HBO-Ken- nisbank geplaatst. Deze internetsite is te vinden op www.hbo-kennisbank.nl. De HBO-Kennisbank is een ini tiatief van de SHB (Samenwerkingsverband Hogeschool Bibliotheken). Ruim 4500 HBO-afgestudeerden hebben hun scriptie laten publiceren via dit project dat door ze ven Hogescholen in Nederland gestart is. Het doel is ken nis te delen en een digitale kennisbank in te richten en te onderhouden. Publicatie van de scriptie is niet verplicht en om bedrijfsgegevens te beschermen is er toestemming nodig van het bedrijf/instelling waarover de scriptie ge schreven is. Toch wordt er verwacht dat een groot percen tage van de studenten de scriptie digitaal zal publiceren. Zeeuwse jongeren eerder huis uit GOES - In Zeeland en noord-Nederland verlaten kinde ren eerder het ouderlijk huis dan in de rest van Neder land. Dit komt doordat het voor jongeren in deze perifere gebieden lastiger is om op korte afstand hoger onderwijs te volgen of een baan te vinden. In Noord-Brabant wach ten jongeren het langst met het uit huis gaan. Het verschil met Zeeland bedraagt ruim een jaar. Dat melden het Ruimtelijk Planbureau (RPB) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de gezamenlijke publicatie 'Re gionale huishoudensdynamiek'. In het algemeen gaan meisjes eerder uit huis dan jongens. Meisjes zijn gemid deld 21 jaar als ze op zichzelf gaan wonen; jongens zijn ge middeld twee jaar ouder. Het moment waarop jongeren het ouderlijk huis verlaten verschilt behoorlijk tussen de verschillende regio's en gemeenten. Zo gaan jongeren vroeg uit huis in plaatsen als Hulst, Texel en Harlingen, duidelijk perifere gebieden. Maar ook in de (niet-perife- re) gemeenten Bloemendaal, Bussum, Naarden en Haren gaan jongeren vroeg uit huis. Deze gemeenten staan be kend om hun relatief rijke bevolking en een naar verhou ding duur woningbestand. Man gestraft voor verduistering MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Arne- muiden wegens verduistering in dienstbetrekking con form de eis veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De Arne- muidenaar werkte als magazijnbediende bij Mediamarkt in Middelburg toen hij vorig jaar tussen 11 maart en 12 augustus goederen achterover drukte. Dat deed hij door te knoeien met de pakbonnen. Zo stalde hij een aantal goe deren, zoals een camcorder, een computer, een mediacen ter plus toetsenbord bij het vuilnis en nam hij later de waardevolle spullen mee naar huis. De magazijnmedewer ker liep uiteindelijk tegen de lamp. De verdachte vertelde schulden te hebben bij postorderbedrijven. „Ik ben koop- gek", zei hij. De man is meteen ontslagen, maar vertelde elders weer aan de slag te zijn. Diefstal uit bedrijf in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Bij een bedrijf aan de Kruisstraat in Colijnsplaat is gisterochtend tussen half één en half tien ingebroken. Een beamer, geld en een nog onbekende hoe veelheid sigaretten ter waarde van honderden euro's zijn gestolen. mpettist Rik Mol presenteert debuutalbum Rolf Bosboom [ER ARENDSKERKE - >1 is terug in eigen pro- Na enkele jaren Iiand- Koont de jonge trompet- !2) sinds kort weer in het llijk huis in 's-Hcer hkerke. Ook op de hoes ijn debuutalbum, dat net sthenen, is de verwijzing Zteland helder, met foto's de stormvloedkering dopen twee jaar woonde een vriend in een royaal in Moordrecht, waar werd gemusiceerd. „We a er dag en nacht spelen, ket huis werd helaas ien. Het is heel moei- i in die omgeving weer zo- binden. Daarom ben ik ïgaannaar Zeeland. Aan- ik toch veel reis, maakt st zoveel uit waar je Zeeland is misschien meest praktische, maar soit de leukste plek om a." 3°g jong, maar speelt al op beroepsniveau. Vrij de avond staat hij ergens '.podium, met een van de igezelschappen waarvan il uitmaakt, zoals Nueva ta, het Piet Noordijk iot, het Metropole Orkest eigen Rik Mol Group, ast werkt hij alleen al izomermee aan zes cd-op- iast wil hij in juni - ein- bet conservatorium af- - /.Mijn opleiding heeft jaar stilgelegen. Ik zat ïrare situatie: veel leraren fok mijn collega's - mijn petdocent, Wim Both, bijvoorbeeld ook in het ipole Orkest - en ik geef -'les. Toch vind ik het be- I om de opleiding een die ronden. Als je les wilt i is zo'n diploma altijd V 'elhorn won de jonge meester ®pet en flugelhorn twee #e prijzen, waarmee janaam definitief vestig- R Prinses Christina Con- 01 de Yamaha Trumpet Berlijn. Destijds was Ke van een eigen album platenmaatschappij die ïöseerd was. Daar kwam het uiteindelijk niet van, zegt Mol nu. „Ik was met twee maatschappijen be zig. Met een leek het helemaal in kannen en kruiken te zijn, toen ze zich ineens met de mu ziek begonnen te bemoeien. Ik moest veertig nummers schrij ven, die zij zouden uitgeven, zo dat ik ook de rechten kwijtraak te. De maatschappij zou zelf twaalf nummers voor de cd kie zen. Dat ging mij allemaal veel te ver." Mol is uiteindelijk, samen met de bekende saxofonist Ben van den Dungen, zelf aan de slag ge gaan. Zijn ervaringen met tallo ze studioprojecten kon hij goed gebruiken. „Ik heb al volop in de keuken kunnen kijken." Bo vendien heeft hij genoeg contac ten in de muziekwereld om met succes een beroep te kunnen doen op collega-muzikanten. Mensen zoals Rob van Bavel en Wiboud Burkens verleenden hun medewerking. Waanzinnig Er is een jaar aan het debuutal bum, What's on tonight?! geti teld, gewerkt. Door financiële perikelen - het huren van stu dioruimte is uiterst kostbaar - leek het project in een impasse te belanden. „Mijn vader zei op eën gegeven moment: dan be taal ik het gewoon. Dat was echt waanzinnig. Op die ma nier wil hij me verder helpen." What's on tonight?!, dat binnen kort ook in Amerika en Japan wordt uitgebracht, is geworteld in de jazz, maar bevat ook na drukkelijke invloeden van ande re stijlen, zoals funk. „Ik luis ter absoluut niet alleen naar jazz, want ik ben nu eenmaal opgegroeid met MTV, dance en hiphop." Hij produceerde het album zelf en schreef het merendeel van de nummers. „Dat had ik nog niet eerder gedaan. Ik heb wel veel reclamemuziek voor televi sie geschreven, maar dat zijn natuurlijk korte blokjes. Ik had wel andere ideeën, maar die duurden steeds dertig seconden en daarna liep ik vast. Ik heb daarover gepraat met Ben van den Dungen en van hem nutti ge tips gekregen." Strijkers Mol maakte het zichzelf niet makkelijk. In zijn nummer Sky dive verwerkte hij bij voorbeeld strijkers. Ook die partijen schreef hij zelf. „Daar leer je ook weer heel van. Verder heb ik me vooral kun nen ontwikkelen als producer. Tegen het maken van zo'n cd kan echt geen conservatorium op." Leergeld Hij omschrijft het opnamepro ces als 'een bizarre tocht'. „Er zijn zoveel dingen fout gegaan, zoals computers die crashten." Dat leergeld betaalt zich terug bij zijn volgende album, waar aan hij al volop werkt. „Het moet een cd worden die zo op Radio 538 of 3FM zou kunnen: echt op jongeren gericht, MTV-achtig en met zang. De muziek heeft nog maar weinig met jazz te maken. Voor mij is de kern van de jazz de improvi satie, de vrijheid om de dingen te spelen die je in je hoofd hebt. Dat kan dus evengoed hiphop zijn." Mol kan voor zijn tweede al bum rekenen op de mede werking van enkele grote na men, al wil hij die nog niet prijsgeven. „Het wordt zeker geen moeilijke cd, maar juist heel toegankelijk voor de mas sa. Ik wil dat de muziek echt vanuit de groove wordt opge bouwd." Het is dezelfde toegankelijk heid die ook op What's on to night?! is te horen, met pakken de thema's die mooi worden uit gewerkt. Mol heeft weinig met muzikanten die vooral hun vir tuositeit willen demonstreren door zo veel mogelijk noten te spelen. Cd-industrie „Mensen zeggen dat het slecht gaat met de jazz en de cd-in- dustrie. Dat ligt ook aan haar zelf. Ik kan me voorstellen dat er veel mensen zijn die het soort muziek dat vaak wordt gemaakt, absoluut niet trek ken. Ik vind het vooral belang rijk om het publiek aan te spre ken met mijn muziek, door te zoeken naar thema's die mooi overbrengen wat ik voel. Daar mee wil ik veel mensen berei ken." Cd: Rik Mol, 'What's on tonight?!'. Te bestellen via www.rikmol.nl. P I Rik Mol foto Paul van Belzen door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse jongeren van 21 jaar die zich schuldig maken aan lastig of |a strafbaar gedrag zijn overwe- I gend mannelijk, laagopgeleid, alleenstaand en niet-religieus. Die conclusies trekt welzijnsin- stituut voor Zeeland Scoop na onderzoek onder 1248 jongeren van 21 jaar, een derde van de Zeeuwse 21-jarigen op dat mo ment, in december 2004. Scoop vroeg de groep of zij zich in het voorgaande jaar schuldig maakten aan lastig tot strafbaar gedrag, variërend van schelden, zonder helm brommerrijden of te hard autorijden, tot inbraak, beroving of gedwongen seks. Ook ging Scoop na of de jongvol wassenen doelwit waren ge weest van geweld, intimidatie of discriminatie. Een kwart van de 21-jarigen, vooral mannen, zegt zelf wat op de kerfstok te hebben. Nog een kwart, vooral alleenstaande vrouwen in de grote steden, zegt geweld of criminaliteit onder vonden te hebben. Eén op de zes jongeren meldt zich als slachtof fer bij de politie. Eén op de tien jongeren zegt dat alcohol of drugs bij misdragingen een rol spelen. Scoop bracht de bevindingen gisteren naar buiten in het ka der van haar permanente onder zoek naar het leven van de Zeeuwse jeugd tot 23 jaar, de Jeugdmonitor. Scoop pleit voor intensievere verkeershandhaving op het plat teland. De helft van de jongeren bekent de snelheidslimiet voor auto's te hebben geschonden. De plattelandsjeugd scoort daar hoger dan de stadse jeugd. Van de jongeren die hooguit vm- bo afmaakten bekende 31 pro cent lastig of strafbaar gedrag, tegen 18 procent met minimaal hbo-opleiding. Autochtone 21-jarigen begaan meer dan eens zo vaak verkeers overtredingen dan allochtone 21-jarigen (39 tegen 17 procent). Bij strafbaar gedrag is de ver houding andersom: 28 procent allochtoon, 21 procent autocht oon. Van de jongeren uit Noord-Beve land, Veere, Sluis, Hulst en Goes biecht een kwart de wet ge broken te hebben. Bij jongeren uit Box-sele, Kapelle, Tholen en Reimerswaal komt die bekente nis bij vijftien procent over de lippen. Scoop vond wel dat vex- keersovertredingen met 44 pro cent het vaakst voorkomen bij jongeren met een px-otestantse overtuiging, tegen 33 procent bij ongelovigen en katholieken. Alleenstaanden gaven met 29 procent vaker toe met hun ge drag over de schreef te gaan dan samenwonenden en thuiswonen den. Delta koopt fabriek voor zonnecellen MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta neemt de zonnecelfa- briek Solland in Heerlen over. Hoeveel geld ermee is gemoeid wil Delta niet zeggen. Delta ziet toekomst in zon- ne-energie. Algemeen directeur P. Boerma van Delta vertelde eerder over de plannen om de zonnecellenfabriek in Limburg over te nemen en om er volgend jaar één in Zeeland te bouwen. De overname van Solland is een noodzakelijke stap om een nieuw type zonnecel te produce ren, aldus Délta. Samen met Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) en Deutsche Solar heeft Sunergy (waarin Delta een meerderheids belang heeft) een nieuwe manier ontwikkeld om zonnecellen goedkoper te produceren. Sunergy bouwt een proeffa briek in Alkmaar. Daar wordt op een andere manier dan tot nu toe gebruikelijk is, plakken ge maakt van de grondstof voor zonnecellen: 'solar grade' sili cium. Als de kinderziektes eruit zijn, bouwt Sunergy in 2008 een fa briek in Zeeland. In die fabriek worden van silicium plakken ge maakt. Die gaan vex-volgens naar Solland in Heerlen waar er onder meer contacten op de cel len worden aangebracht. Sol land maakt sinds 2005 zonnecel len. Het bedrijf heeft een omzet van 100 miljoen euro per jaar en verkoopt de zonnecellen vooral in het buitenland, zoals Spanje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35