Ieren zingen Kartner PZC Keizer Nero reïncarneert woensdag 31 januari 2007 Houterig stappen de actrices Daphne de Bruin en Carla Hardy door de rook naar voren. Ze hebben extra lange benen (door de stelten onder hun broekspijpen) en dragen grote, zwarte jassen. Met priemende blikken scannen ze het publiek en dan beginnen ze hun relaas, met langgerekte tonen en hoge uithalen. Carnaval hebben we nodig, zeg gen ze. Voor dat Europa waai* ie dereen maar lid mag worden, on ze grenzen mag platlopen, tot we allemaal zijn verworden tot ge zapige eenheidsworst. Iedereen dezelfde supermarkt, dezelfde ziektes en dezelfde Poolse lood gieter. We weten niet meer wie we zelf zijn. Het is een standpunt dat het Utrechtse toneelgezelschap Gro wing up in Public al eerder liet zien: de huidige koers van de po litiek leidt nergens heen. In For- za Nero wordt de politieke stand van zaken wederom door de mangel gehaald door schrij ver en regisseur Paul Feld. Want de groeiende EU moet zo snel mogelijk een halt worden toegeroepen en daarom kondi gen de twee naargeestige figu ren de reïncarnatie, van keizer Nero aan. De Romeinse rasenter tainer die Europa feestend en al ten onder zal laten gaan. Nero (Sanne Vogel) maakt er in derdaad één grote houseparty van. Uitgedost in bizarre outfits met Venetiaanse carnavalsmas kers kondigt hij extravagante feesten aan. Ondertussen let hij niet op de omringende landen die ooit waren ingelijfd bij het Romeinse Rijk. en nu met man en macht op de poorten van Ro me staan te beuken. Maar er wordt niet echt afgere kend met ons Europa. Wat we zien is een machtsstrijd aan het Romeinse hof, vormgegeven als horrorsprookje. Met veel rook, zwarte make-up, gothic-achtige outfits, naargeestige orgelmu ziek en drie actrices die drama tisch declameren. Ruth van Beek Forza Nero van Growing up in Pu- blic, vandaag in het Arsenaaltheater van Vlissingen (aanvang 20.15 uur) en donderdag S februari in Podium Beest te Goes (20.30 uur). The Fureys, met links zanger- gitarist Eddie Furey. ierre Kartner mag dan in eigen land door veel collega's niet al te serieus worden geno men als liedjesschrijver, in de ogen van de Ierse folkband The Fureys is onze Vader Abraham een held. Enkele ja ren geleden scoorde die groep een regelrechte hit met Red Rose Café, de Engelse verta ling van Kartners Het Kleine Café Aan De Haven. Een hele eer voor de bebaar de zanger met zijn onaf scheidelijke bolhoed, want The Fureys gelden naast The Dubli- ners en The Chieftains als de in vloedrijkste muzikanten in de geschiedenis van de Ierse folk. In februari komt de groep voor een uitgebreide tournee naar Ne derland. Bij die gelegenheid wordt ook een televisieopname gemaakt van een hernieuwde ontmoeting met Vader Abra ham. De formatie treedt ook op tijdens' de vijfde voorstelling van Irish Unplugged, vrijdag in -Stadsschouwburg de Maagd in Bergen op Zoom en op 17 februa ri in de Stadsschouwburg van Middelburg. „We hoorden Het Kleine Café Aan De Haven voor het eerst tij dens een van onze tournees door Nederland en we vonden met een dat dat nummer de klasse had van een echt Iers kroeg lied", vertelt zanger/gitarist Ed die Furey. „We wilden het per se op ons repertoire zetten en bij de Engelse vertaling hebben we eigenlijk maar een paar woor den veranderd." Een schot in de roos zo bleek, want The Red Rose Café is nog steeds een van de ultieme mee zingers tijdens een avondje stap pen in de Ierse pubs. Reden ge noeg voor The Fureys om de ma ker nog eens hartelijk de hand te schudden. Van Eddie, George en Paul Fu rey mag je verwachten dat ze we ten wat een goed liedje is, want de heren draaien al vanaf eind jaren zestig mee in de folkscene van hun land. In eerste instantie geruggensteund door broers Fin- bar en Paul zorgden ze er samen met The Clancy Brothers en The Dubliners voor dat Ierse volks muziek internationaal op de kaart werd gezet. „Maar wij de den dan ook iets wat niemand anders voor die tijd had ge daan", aldus Eddie Furey. „We brachten met een glas bier in de hand kroegliedjes buiten de kroeg. Bierbrouwer Guinness zag daar wel brood in en ging ons sponsoren, zodat we in staat waren in andere Europese lan den grote folkfestivals te organi seren." Die muzikale bijeenkomsten waarin akoestische gitaren, doe delzakken en eenvoudige mee- zingrefreintjes de hoofdrol speel den, bleken vooral aan te slaan bij een jong en fanatiek publiek en folk groeide langzamerhand uit tot een subcultuur. Maar The Fureys bleven muzikaal niet stilstaan. Eddie: „We hiel den naast folk ook van Ameri kaanse soul en r&b. En die stij len gingen in de loop der tijd steeds meer meespelen in onze muziek." Ook het feit dat Eddie in Edinburgh een flat had ge deeld met popmuzikant Gerry Rafferty droeg er toe bij dat hij zijn muzikale horizon verbreed de. Toch zouden het de meer tra ditionele liedjes zijn waarmee The Fureys hun grootste hits scoorden. Want zo stond de an- ti-oorlogse ballad The Green Fields Of France drie jaar in de Ierse hitlijsten. Eddie: „En dan te bedenken dat de Ierse radiostations het eerst niet wilden draaien omdat ze het veel te politiek geladen von den. Wat onzin was, want het is een eerbetoon aan jonge Ieren die tijdens de Eerste Wereldoor log sneuvelden in Frankrijk. Het publiek in de kroegen pikte het echter massaal op en zo werd het onze eerste grote hit." Tien jaar geleden kreeg de groep het even moeilijk omdat Finbar zich muzikaal in een an dere richting wilde ontwikkelen en zijn broers vaarwel zei. Ook hun oude kameraad Davey Art hur die vanaf eind jaren zeven tig de broederschap had ver sterkt, stapte op. Voeg daarbij het feit dat Paul Furey in 2002 plotseling over leed en de groep leek rijp voor de sloop. Zo niet The Fureys. Eddie: „De liefde voor muziek heeft ons door al die moeilijke tijden heen gesleept. Zelf heb ik nooit iets anders gewild dan mu zikant zijn. Ik heb er zelfs mijn school niet voor afgemaakt. Daar heb ik nooit een moment spijt van gehad, want de muziek heeft mij en mijn broers op plaatsen gebracht waar we an ders nooit zouden zijn gekomen. We hebben zelfs voor paus Jo hannes Paulus opgetreden toen hij naar Ierland kwam. En we hebben ontbeten met drie ver schillende Australische eerste ministers. Dat was in de tijd dat we daar op de eerste plaats van de hitlijsten stonden. Dat zijn momenten om te koesteren en die zijn veel belangrijker dan geld verdienen." The Fureys trekken de komende weken als hoofdact van de Ierse show Irish Unplgged V door Ne derland. De andere artiesten zijn zangeres Mary MePartlan en de groep Beoga. Harry de Jong Irish Unplugged V staat vrijdag in Stadsschouwburg De Maagd in Ber gen op Zoom (aanvang 20.15 uur) en 17 februari in de Stadsschouwburg van Middelburg (20.00 uur). ROTTERDAM Gevangenis Monologen: Liefde is kou der dan de dood. Romeo Julia-ver- haal over een Marokkaanse loverboy en zijn Nederlandse slachtoffer. Bei den zitten in dezelfde gevangenis. Hij als dader, zij omdat er geen andere opvang mogelijk is. Fortis Theater a/d Schie wo 20.15 uur. Hans Liberg - De negende. Liberg ver kent in zijn negende programma de grenzen van zijn persoonlijke waan zin. Nieuwe Luxor Theater wo, do, vrij en za 20 uur. Jan Jaap van der Wal - BSUR. Een zeer dierbare gaf Jan Jaap van der Wal ooit een schriftje met daarop de letters BSUR gedrukt: Wees wie je bent. Dat schriftje is nu vol. Met als resultaat zijn derde programma BSUR. Oude Luxor Theater wo 20 Sexual Perversity. Over vriendschap, bindingsangst en verlatingsangst, ge ven en overgeven, de vraag hoeveel je van jezelf moet opgeven om met ie mand samen te zijn. Met liefde als de hoogste prijs. Met Cas Jansen en Bir- git Schuurman. Theater Zuidplein, wo 20 uur. André Manuel: Burger. In polonaise de afgrond in, zoals het een goed bur ger betaamt. Cabaret. Theater Zuid plein, do 20.15 uur. Frau Bach. Concertvoorstelling van Yvonne van den Hurk, waarin gedra matiseerde tekst en muziek samenko men. Isala Theater, do 20.30 uur. Het verschil. Een mengvorm van mu ziektheater, cabaret, toneel en stand-up comedy. Met Jenny Arean, Wende Snijders, Ali Qifteci, Raoul Heertje en Jan Jaap van der Wal. Theater Zuidplein, do 20 uur. Coco Nelegatti Friends. Concert van tangogitarist, componist en ar rangeur Coco Nelegatti. World Music and Dance Centre vrij 20.30 uur. Heartland. Drie premières van Scapi- no Ballet Rotterdam. Ed Wubbes The yellow green, Marco Goeckes Beauti ful freak, en Die suche nach dem kleid van Georg Reischl. Fortis Thea ter a/d Schie vrij 20.15 uur. Ed Verhoeff's EDition. Gitarist Ed Verhoeff en zijn band EDition vinden hun inspiratie in de jazzrock uit de ja ren '70, met slagwerker Lucas van Merwijk, percussionist Bart Fermie, basgitarist Jeroen Vierdag en saxofo nist Ben van den Dungen. I.s.m. Jazz International Rotterdam.Concert- en congresgebouw de Doelen, vrij 20.30 Pater Moeskroen: Nu. Een show langs muzikale stromingen, opzwe pende deunen en ballades voert. Ver stilde momenten, hilarische taferelen en lachstuipen. Isala Theater vrij 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest. 0.1.v. Robert Spano. M.m.v. Dejan La- zic - piano. Programma: Stravinsky - Dumbarton Oaks, Ravel - Pianocon cert in G, Vaughan Williams - Symfo nie nr.5. Concert- en congresgebouw de Doelen, vrij 20.15 uur. Aan het einde van de regenboog. Peter Quilter schildert een portret van een vrouw die geïnspireerd is op Judy Garland in de nadagen van haar leven. Met Simone Kleinsma en Paul de Leeuw. Oude Luxor Theater vrij en ma 20 uur; za 17 uur, zo. 15 uur. Geen Familie: Ctrl+Alt+Del. Origine le mix van cabaret, toneel en muziek. Tjokvol absurde humor. Theater Zuidplein, vrij 20.15 uur. Córa Lee No Trouble. Rhythm blues uit België. Bluessocieteit L'Es- prit za 20.30-2.00 uur. Jaap van Zweden dirigeert. Residen tie Orkest o.l.v. Jaap van Zweden. M.m.v. Liza Ferschtman - viool. Pro gramma: Beethoven - Vioolconcert, Franck - Symfonie. Concert- en con gresgebouw de Doelen, za 15 uur. Van Dik Hout. Het zesde studioal bum komt, plus een nieuwe theater tour. Theater Zuidplein, za 20 uur. Wil van der Meer: A Talent to Amuse. De acteur/ zanger Wil van der Meer presenteert zijn keuze uit de ever greens van Engelsman Sir Noël Co ward. Hij laat u, samen met zijn pia nist Frans Heemskerk, kennismaken met Coward's ontroerende en komi sche liedjes. Isala Theater za, 20.30 uur. Jungle boek: Mowgli en het regen woud. Muzikaal spektakel waarin de avonturen van het jongetje Mowglide uit de verhalen van Rudyard Ki pling tot leven komen. Fortis Theater a/d Schie za 15 en 19 uur. Kommil Foo: Spaak (reprise). De broers Mich en Raf Walschaerts com bineren muzikaliteit (ze zingen én spelen geweldig gitaar, piano en viool) met een erg lijfelijke manier van vertellen en acteren. Poelifinario, de VSCD cabaretprijs 2004/2005. Isa la Theater za 20.15 uur. Paul Smit: Grootheidswaanzinver- plettering. Hilarisch en interactief veegt hij de vloer aan met mensen die hun eigen cultuur, mening en gedra gingen beter vinden dan die van ande ren: Smit weet het namelijk nog be ter! Cabaret. Theater Zuidplein, za 20.15 uur. Adnan Sami. Live in concert. De In- diaase show met Adnan Sami is ver plaatst vart zondag 8 oktober 2006 naar vandaag in het Sportpaleis. Ahoy Rotterdam zo 19 uur. La Bohème. Romantische opera van Puccini door de 165 jaar oude Staats- opera uit het Poolse Wroclaw. Nnieu- we Luxor Theater zo 15 uur. Bastiaan Ragas Band. Theatercon cert met songs van zijn debuutalbum Outragas en nummers van zijn nieu we, Nederlandstalige popalbum. Oude Luxor Theater ma 20 uur. Rob de Nijs - in concert. Samen met zijn Pur Sang Band brengt hij weer een selectie uit zijn repertoire af ge- wisseld met nieuw materiaal van zijn binnenkort te verschijnen cd. Nieuwe Luxor Theater ma 20 uur. ANTWERPEN Dood in Venetië. Theaterstuk naar de novelle Der Tod in Venedig van Tho mas Mann over de lotgevallen van de Duitse schrijver Gustav von Aschen- bach, gespeeld door Henk van Ulsen. za. Het Klokhuis 20.30 uur. Amazones. Theaterstuk over drie vrouwen die door hun partner in de steek zijn gelaten, naar de auteur Jean-Marie Chevret. vr. en za. Noord theater 20 uur, zo. 15 uur. Zondag Vaderdag. Komedie over ouder en eenzaam worden in een ver zorgingstehuis, naar A month of Sun days van Bob Larbey in een vertaling van Frank De Kaey. do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: Nieuwe ogen, theatervoorstelling met verhalen en liederen, met Riet Muylaert, do. vr. en za. 20 uur; Leef tijd, voorstelling van Haye van der Heyden over een zoon en zijn zieke moeder, door Josine van Dalsum en haar zoon Aram van der Rest, in regie van Ursul de Geer, vr. en za. 20 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Wereldberoemd in Vlaanderen, thea tervoorstelling door Bert Kruismans over het leven achter de schermen in het Vlaamse Glamourland, wo. en do. 20.30 uur; Carrousel des Stars, traves tie revue door Cabaret Follies met Miss Lucifer, za. 20.30 uur, zo. 15 en 20.30 uur; Terrorist!, stand-up come dian Nigel Williams vr. 20.30 uur; Pijnstiller, stand-up comedian en drummer Danny Britsom, za. 20.30 uur; De kraaien, toneelstuk van Knarf Van Pellecom, door De Spe ling, vr. en za. 20.30 uur. Voorstellingen en concerten in de Arenbergschouwburg: ManManMan zoekt vrouw, mu ziektheater door ManManMan, wo. 20.15 uur; Tempel der liefde, theater concert door Thé Lau, met Jan-Peter Bast en het tangostrijkkwartet Pava- dita, do. 20.15 uur; Honderd jaar Voice Male, theaterconcert met a ca- pella, danspasjes, circusdieren, trape zenummer en een tombola, vr. en za. première 20.15 uur; Das Land des Laehelns, operette van Lehar door Muziektheater Brasschaat, zo. 14.30 uur; Sentires - Flamecoballet op mu zikale wereldreis, o.l.v. Macarena Vergara Gomez, di. 20.15 uur. Voorstellingen in Roma en Rataplan: In bocca al lupo, concert met repertoi re van Argentijnse bandoneonist-ac- cordeonist Astor Piazolla door Or- questa Tanquedia, do. De Roma 20.30 uur, Dansas Ocultas, dubbelconcert met Deux Accords Diront: project uit Portugal door vier accordeonisten, voorafgegaan door accordeontalent van Belgische bodem met new folk, waarin een vleugje jazz, vr. 20.30 uur; Triple Big Band Bill, concert door drie big bands, i.s.m. het Brus sels Jazz Orchestra, za. 20.30 uur; 65 Jaar Liesbeth List, concert, waarin Vlaamse artiesten als gast een duet met haar vertolken, zo. 15 uur; Soms is een flatgebouw ook plat, jeugdthea termonoloog over verliefd zijn, ouder worden en vliegen, van Ad van Iersel, door Villanella (8+), vr. 19.30 uur. Concerten De Singel: Gavriel Lipkind, cello en Igor Levit, piano, concert met sonates van Debus sy, Brahms, Skrjabin, Ligeti en Fauré, vr. 20 uur. Beauty and the Beast - Liefde is beto verend. Sprookje vol romantiek, de cors, kostuums en muziek, gebaseerd op de novelle uit de 18de eeuw. wo. do. en vr. Stadsschouwburg 20 uur. za. 15 en 20 uur, zo. 13 en 18 uur. Concerten in Koningin Elisabethzaal: Zoo-Concert 5: muzikale, theatrale en vocale fantasie klassieke en popu laire muziek, door De Frivole Fram boos met Peter Hens, cello en zang en Bart Van Caenegem, piano, met het Vlaams Radio Orkest o.l.v. Dirk De Caluwe, do. 20 uur; One Night of Queen - Live in concert, door Garry Muilen The Works, ma. 20 uur. Klassiek Concert, door Defilharmo- nie o.l.v. Philippe Van Herreweghe m.m.v. Severin Eckardstein, piano, met werk van Mendelssohn en Schu mann. do. PSK (Paleis voor Schone Kunsten) 20 uur. VRIJDAG Cabaret De Middelbare Meiden komen eraan. De cabaretières Annemarie Henselmans en Hanny Krrw en de musici Rob Roeleveld en Rob Hogenkamp belichte, het lot van de middelbaren. Opvliegers, opkruipende grenzen, overtollige kilootjes, drank, seks en ongewend neverlies worden belicht. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Folk Irish Unplugged V presenteert The Fureys Davey Mary MePartlan en Beoga. Speciaal voor deze jubileumeditie zijn de Fureys naar Nd land gekomen, mét Davey Arthur. De andere optredens? van zangeres Mary MePartlan met band en Beoga. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom 20.15m Cabaret Micha Wertheim brengt een try out van Voor gevorderd» In zijn tweede programma zoekt hij zichzelf. Micha Wet heim schrijft ook voor Dit was het nieuws (tv), Spijkers; Koppen (radiocolumns) en VPRO's Villa Achterwerk. Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland,2(U| Ouwe school Marjon van Iwaarden zingt. Zij brengt een repertoire van easy-listening, hippe jive d bare jazz, rhythm blues tot dance classics. DJ Terry geland draait muziek uit de jaren '70, '80 en '90. Café Opa Kees, Goes, 22.30 uur ZATERDAG Kindertheater Trompet voor olifant is een kindertheatervoorstelling, Het muzikale sprookje over de vriendschap tussen eenb dil en een olifant is gebaseerd op een verhaal van Maxi huijs. De viool (Marieke de Bruijn) en de trompet (Mare vlee) spelen de hoofdrol. Voor 4+. Den Dullaert, Hulst, 14.30 uur Kleinkunst Domino brengt kleinkunst met veel muziek. De leden van Domino zingen liedjes uit hun program® Zand en nieuwe liedjes uit De weg kwijt. De bezetting: Renée van Brakel (gitaar, viool, percussie, zang, tekste: composities), Helga Busking (zang en teksten), Bert vat1 Ouden (gitaar en zang), Frens Vossen (contrabas, aceoii fluit, zang) en Pirn van de Ouden (gitaar). De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Blijspel Toneelvereniging Baarland speelt het blijspél Het is ma delijk. Zie vrijdag. Dorpshuis, Baarland, 19.30 uur Bachconcert Capella I Fiamminghi zingt dubbelkorige motetten. Zie vrijdag. RK Kerk, Oostburg 20.00 uur Klucht Toneelvereniging Esmoreit speelt Klachten. Zie vrijdag. De Kaaie, Philippine, 20.00 uur Bief Blof presenteert de nieuwe theatertour. De voorstelling is uitverkocht! Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Musical Jeugdtheaterkoor S&G brengt de musical De club vacl ke kinderen op de planken. De musical met muziek van Harry Jekkers naar een bc van Koos Meinderts verhaalt over een generaal die hei wil ontdoen van alle lelijke kinderen. De Vroone, Kapelle, 19.00 uur Duinart Theatergroep Duinart speelt Het land hiernaast. De productie is een bewerking van de tovenaar vanOz der regie van Peter Adriaanse. Doortje (Maja vanBallf jen) denkt dat niemand om haar geeft. In haar drooml ze in het magische land van Oz. Daar ontmoet ze eenv verschrikker (Peter Boot), een blikken man (RubenLe en een leeuw (Willem van der Ent). Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Pianorecital Wibi Soerjadi verzorgt een Jubileumconcert. Op het programma staan werken van o.a. Mozart, Cta Liszt en transcripties van Wibi Soerjadi zelf. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Kees Torn presenteert Dood en Verderf. De in Oostburg opgegroeide cabaretier zingt zo'ntw" liedjes. Zeven of acht gaan over de dood, of een aspri van. De andere gaan over verderf. Daarnaast spreekt! van grafschriften en grafredes uit, want die zijn voiga beproefde middelen om de lachlust op te wekken. De Zaete, Yerseke, 20.00 uur Saxofoonkwintet Saxofoonkwintet Meet5reed treedt op. Het ensemble bestaat uit Dik Holenberg, Sacha van t ther Vlieger, Mariëlle Eversdijk en Ko Zuidweg. Kerk, 's Heer Abtskerke, 20.00 uur Muziektheater Het groot niet te vermijden presenteert Diamonds Het Groot Niet Te Vermijden bestaat twintig jaar. Dff ren brengen daarom een compilatie van de theatershot waarmee ze de eerste tien jaar op de planken stonden! zetting: Mai'tin Bakker, Louis Kockelmann, Jochemt' Sjoerd Plak en Peter Tinke. Regie: Rien Kroon Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Toneel Josée Ruiter vertolkt Colette. In haar laatste zelfgeschreven solo duikt ze in hetletë de schrijfster, die als eerste vrouw in Frankrijk eenSü grafenis kreeg. Dorpshuis, Dreischor, 20.00 uur Sprookje De Plattelanders spelen De Marokkaanse Prins. Een spel over liefde van de Marokkaanse prins Henn'i riff voor het jonge Sluise meisje Trijntje Bartelmees,ü! het decor van de Tachtigjarige Oorlog, de bezetting^ Spanjaarden en de opmars van Prins Maurits. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Freddie White Zanger-gitarist Freddie White staat op het podium. De Ierse zanger-gitarist was één van de oprichtersyö lion. Later formeerde hij The Fake, gevolgd de Fredfli te Band. Hij speelde met Eric Clapton, Clannad, D«2 nott, deed arrangeurs werk voor Sinead Lohan, Fra$ Black en Mary Black, en speelde als leadgitarist vsnE lips en Moving Hearts. De laatste twee jaar is Freddif metgezel van Christy Moore tijdens diens toernees®* land en Engeland. Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint JoosIandJi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26