teeds meer ïensen in e schulden Aanval op traditionele schoenenzaak geopend Radiotelescoop krijgt tweede jeugd dA wil uitleg er dumpen icleair afval ifeit op de pof populair ergestoken meisje was sje van belletjestrekster Branche bepleit verplicht stellen 'slaapalarm' in bus Dj's spelen voor conducteur el vast fo/w we dam ietv leuks- pOEN 20% o korting op elke fles whisky! 25% KORTING vivr 69 i op=op I 15? ll?9 dinsdag 30 januari 2007 KAAG - Het aantal men- il zich zo diep in de schul pt dat ze er niet meer oen, is de afgelopen vijf irdubbeld. Vorig jaar klop- [00ö mensen aan bij een hulpverlener. Dat blijkt ftrsvan Nederlandse vere- voor volkskrediet h, dc koepelorganisatie ildliulpverleners. Inders kopen steeds a de pof. „Ze willen qua [Diet onder doen voor de b'. aldus NWK-voorzit- rJaarsma. „Ze denken al ii de dag van vandaag en [iet na over de financiële rnties." Gemiddeld heb- isen in de schuldsane- ischuld van 22.000 euro. a wijt de groei van men- grote financiële proble men ook aan het overheidsbe leid. „De uitkeringen zijn jaren lang, behoudens vorig jaar, be vroren. De huren zijn gestegen, maar de huursubsidie vervol gens niet." Verder heeft de libe ralisering van de energiemarkt niet voor lagere energieprijzen gezorgd. De overheid moet ingrijpen als duidelijk blijkt dat een burger de eigen financiële verantwoor delijkheid niet aankan, aldus de NWK. Voorlichting „Maar het liefst grijpen we na tuurlijk eerder in", benadrukt t Jaarsma. Al het overheidsgeld gaat nu zitten in het oplossen van de schulden 'terwijl we een grote slag kunnen slaan als we armlastige consumenten eerder voorlichten over wat kopen op de pof voor hen precies bete kent'. GPD gen van de vader van het slacht offer. Het 15-jarige meisje liep verscheidene steekwonden op nadat onenigheid was ontstaan over het belletje trekken, aldus de politie. Verscheidene mensen waren bij de ruzie getuige van de steekpartij. De politie is be zig deze mensen te verhoren. Slachtoffer en verdachte wonen in dezelfde straat. De 30-jarige is kort na de steekpartij aange houden en zit nog vast. Het 15-jarige meisje ligt in het zie kenhuis. Haar toestand is sta biel. De politie onderzoekt of er eerder sprake was van spannin gen in de straat in de wijk Schol levaar. ANP er Punt ILEAAN DEN IJSSEL - jarige meisje dat zondag- Capelle aan den Ussel gestoken, was niet degene iflje had getrokken bij de Ie. Het was het 8-jarige in het slachtoffer dat het kwaad had uitgehaald. [het kind een klap had ge- ran de 30-jarige verdach- 2 de oudere zus verhaal met bijna fatale gevol- rft een woordvoerder van registeren gezegd. De po- teert zich op verklarin- Fred Tak, zendamateur en een van de 140 vrijwilligers die bij dit project betrokken zijn, voelt aan het stralingsnet. De Stichting Astron (Astronomisch Onderzoek Nederland) denkt dat de oude schotels in Dwingeloo en Westerbork nog steeds een vonk kunnen doen ontstaan van belangstelling voor techniek. foto Cynthia Boll/ANP door Guus Mater DWINGELOO - De radiotele scoop van Dwingeloo krijgt, vijf tig jaar oud, een tweede jeugd. Sinds gisteren is de telescoop, die door nieuwe ontwikkelingen in de radiosterrenkunde al jaren overbodig was, in principe open voor amateurs en scholieren. De Stichting Astron (Astrono misch On'dérzoek Nederland) denkt dat de oude schotels in Dwingeloo en Westerbork nog steeds een vonk kunnen doen ontstaan van belangstelling voor techniek. Dat is althans waarop Astron, de beheerder van de telescoop, mikt. Minister Van der Hoeven (On derwijs) bekende in Dwingeloo dol te zijn op astronomen. Als weinig anderen weten ze met enthousiasme over hun vakge bied te vertellen, aldus de minis ter. „Ik ben dan ook reuze blij met alle initiatieven die astrono mie en ruimtevaart in de klas brengen." Vooral meisjes moe ten daardoor worden verleid een exact vak te kiezen. Niet voor niets was het gisteren in Dwingeloo 'Girls Day'. De tweede jeugd voor de tele scoop is goeddeels afhankelijk van de inzet van ruim honderd vrijwilligers, onder wie radioa mateurs en amateurastronomen. Zij moeten ei-voor zorgen dat de radiotelescoop deze zomer weer bruikbaar is. De telescoop staat op de nomina tie om door Monumentenzorg ge subsidieerd te worden als weten schappelijk industrieel monu ment. In 1956 was de telescoop op de heide de grootste radiote lescoop ter wereld. In de con structie was destijds de helft van het nationale jaarbudget voor wetenschap geïnvesteerd. Al tien jaar wordt de telescoop niet meer voor astromisch onder zoek gebruikt. Om de telescoop in de toekomst te beheren is de stichting Cam- ras opgericht. Camras staat voor C.A. Muller Radio Astrono mie Station. Radioamateur pro fessor Muller was de drijvende kracht achter de apparatuur van de radiotelescoop. Hij over leed in 2004. ANP Eerste joodse hospice opent deuren AMSTERDAM - De eerste joodse hospice van Europa, Im- manuel, opent dinsdag 15 mei in het Amsterdamse Buiten- veldert zijn deuren. Initiatiefneemster Sasja Martel heeft dat gisteren beves tigd. In de hospice kunnen joodse terminale patiënten de laatste weken van hun leven doorbrengen. Ze worden dan intensief verzorgd en mentaal bijgestaan. De hospice is ook voor niet-joden toegankelijk. In totaal is er plaats voor zes patiënten. ANP Trin sticht gemeente in Harderwijk NIJKERK - De internationale zendingsorganisatie Touch, Reach and Impact the Nations (Trin) heeft een ge meente opgericht in Harderwijk. Zondag 4 februari wordt er de eerste dienst gehouden. Aan de diensten nemen naar verwachting tussen vijftig en 250 mensen deel. De Nederlander M. van der Steen heeft Txin opgericht. Hij kwam als maritiem officier regel matig in Afrika, waar hij werd geraakt door de vele slachtoffers van aids. Trin stelt zich volgens de website ten doel 'de onaangeraakten aan te raken, de onbereikten te bereiken, de ontmoedigden te bemoedigen en de onwe tenden te onderwijzen in de persoon, liefde en kracht van Jezus Christus'. ANP Brand Vinkenslag aangestoken MAASTRICHT - De grote brand die twee weken geleden woedde bij een autosloperij op woonwagenkamp Vinken slag in Maastricht is aangestoken. De technische recherche komt tot die conclusie omdat meerdere brandhaarden zijn gevonden, meldde een woordvoerder van de politie gisteren. De politie tast in het duister over de dader en zijn motief, aldus de zegs man. ANP 'Joker' blijkt bewaker Binnenhof DEN HAAG - De 35-jarige Robert Coleman uit Hellevoet- sluis, die geschminkt als de Joker uit de Batman films op zijn identiteitskaart staat, heeft onder meer het Binnen hof in Den Haag bewaakt. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst zei gis teren dat de man in dienst is als beveiliger van de gebou wen van het ministerie van Algemene Zaken, het departe ment van premier Balkenende. De marechaussee op Schiphol heeft gisteravond de identiteitskaart afgenomen van Coleman. Hij is niet aangehouden. Hij keerde terug van een vlucht uit Londen. ANP Vliegende Hollander van start KAATSHEUVEL - Bezoekers van De Efteling kunnen waarschijnlijk met ingang van april gebruik maken van de nieuwe attractie De Vliegende Hollander. Deze specta culaire multifunctionele achtbaan (waarbij onder meer ook water te pas komt) is in principe goedgekeurd dooi de onafhankelijke keuringsinstantie Det Norske Veritas Met de goedkeuring lijken de problemen met De Vliegen de Hollander voorbij te zijn. De mega-attractie zou eigen lijk vorig seizoen al in gebruik genomen worden. Toen bleek echter dat de lift waarmee de sloepen van de acht baan worden getrokken niet goed werkte. GPD au Kooy MAG - De Partij van de wil precies weten wat er met verarmd uranium mr het bedrijf Urenco geëxporteerd naar Rus- Fractiespecialist Samsom schriftelijk opheldering bij staatssecretaris Van io Milieu. kondigde dat gisteren het Radio 1-programma kinden. Van Geel is de rantwoordelijke bewinds- lalshet gaat om de afgif- wgunningen voor de ex il radioactieve stoffen, tich gezien zal het alle- «1 door de beugel kun- ra Samsom. „Politiek en h kun je er je wenkbrau- «1 fronsen." De PvdA'er lat het verarmde uranium 'Nederland kan worden igen, zodat de schijn van ffig van kernafval wordt Urenco verrijkt ura nium in een fabriek in Almelo. Het verrijkte uranium dient als brandstof voor kerncentrales. Verarmd uranium blijft achter. Van dat restproduct transpor teert Urenco jaarlijks circa 5000 ton naar nucleaire fabrieken in Siberië. Die verwerken het ver der, waarna zo'n 3500 ton van het giftige uraniumhexafluoride achterblijft in cilinders op op- slagterreinen in Novouralsk, Angarsk en Seversk. Indianenverhalen In de actualiteitenrubriek uit ten een woordvoerder van Greenpeace, een kernfysicus en een Russische milieuactivist zware kritiek op deze praktijk. De critici wijzen erop dat Rus land een slechte reputatie heeft als het gaat om de verwerking en opslag van radioactieve stof fen. Directeur Huub Rakhorst van Urenco deed de kritiek in een reactie af als 'indianenverha len'. ANP LEIDEN - Radio 3FM-presentator Giel Beelen (rechts) en zijn colle ga Gerard Ekdom reisden gisteren als conducteur tussen Utrecht, Leiden en Hilversum. Zij losten daarmee een belofte in die hen 2500 euro oplevert van de NS. Die hadden het bedrag toegezegd gekre gen tijdens de inzamelingsactie Seriotis Request van radiozender 3FM. De dj's werden tijdens het fluiten en knippen bijgestaan door een echte conducteur. „Voor de veiligheid", zegt 3FM-woordvoer- der Paul Westgeest. Vandalen of agressievelingen zijn ze niet tegen gekomen. Wel een zwartrijder, maar die was vriendelijk. Net als de overige reizigers. „Iedereen moet erg lachen als ze Giel zien", zegt Westgeest. 3FM zamelde geld in voor slachtoffers van landmijnen. Beelen, Ekdom en hun collega Wouter van der Goes maakten daar voor dc week voor kerst radio vanuit een glazen huis, zonder te eten. De opbrengst was ruim 2,6 miljoen euro. foto Koen Suyk/ANP door Tim Preqer AMSTERDAM - De traditionele schoenenwinkels krijgen te ma ken met aanvallen vanuit ver schillende hoeken. Supermark ten en drogisterijen komen met goedkope schoenen. Kledingwin kels als Hennes Mauritz en merken als Esprit en Mexx ne men ook schoenen in het assorti ment op, waarmee op het mid densegment wordt gemikt. Sinds vele jaren verkopen de schoenwinkels ongeveer drie kwart van het totaal. Volgens de sectorstudie Schoenmode van ING, die gisteren werd gepresen teerd, is het zeer de vraag of dat in de toekomst zo blijft. Volgens de onderzoekers gaat het om serieuze aantallen schoe nen en laarzen die bij onder meer Aldi, Lidl en Dirk van den Broek in het schap liggen. Dat vormt vooral een gevaar voor het zogeheten lage- en midden segment. Daarnaast ziet de branche zich geconfronteerd met import uit China. De enorme import uit dit land heeft een drukkend effect op de prijs. Verder is het de ver wachting dat de vraag naar schoenen gelijk blijft, waardoor er geen extra omzetgroei te ver wachten is. Al deze elementen zorgen ervoor dat de schoenen winkels onder druk komen te staan. De kans is groot dat in de ko mende jaren meer internationa le partijen op het gebied van schoenen in Nederland komen. Kapitaalkrachtige Chinese on dernemingen, met schoenenfa brieken in de achtertuin, heb ben genoeg geld om winkels in Europa te openen. Door de felle concurrentie in de productie is het openen van eigen winkels een goede manier om afzetkana len veilig te stellen, net zoals eer der al in de drogisterijbranche gebeurde. Vernieuwend Volgens ING hebben de schoe nenwinkels mogelijkheden om zich te verdedigen. Ze moeten vernieuwend zijn door meer ver schillende collecties per jaar te voeren. Ook de uitstraling van de win kels is belangrijk. En ook schoe nenwinkels kunnen branche vreemde artikelen opnemen. Stilstaan en niet meeveranderen is echter geen optie, volgens ING. De gemiddelde Nederlander door Rudi Buis en Remko Tanis DEN HAAG - Touringcars moe ten verplicht een 'slaapalarm' krijgen, dat de chauffeur waar schuwt zodra deze in slaap suk kelt. De branche pleit daarvoor, nadat afgelopen weekeinde in Duitsland negentien passagiers ernstig gewond raakten, toen hun Nederlandse chauffeur van de weg reed, vermoedelijk om dat hij achter het stuur in slaap was gevallen. Elk jaar gebeuren er twee a drie ernstige ongelukken met bussen op de Europese wegen, doordat de bestuurder in slaap is geval len. Brancheorganisatie Konink lijk Nederlands Vervoer (KNV) denkt dat dergelijke ongevallen kunnen worden voorkomen met een alarmsysteem, aldus woord voerder L. Ringelberg. Diverse bedrijven expenmente- (Advertentie) geeft ongeveer 126 euro per jaar uit aan schoenen. In 2005 werd voor iets meer dan 2 miljard eu ro aan schoenen gekocht. De winkels kunnen de jaarlijkse be stedingen stimuleren door geza menlijk op te trekken. Zo noe men de onderzoekers als voor beeld een campagne gericht op de modieuze kant van schoenen of schoenen in relatie tot gezond heid. Zo raken consumenten ge prikkeld. Verder moet het imago verande ren. Marketing was tot voor kort een onbekend begrip bin nen de schoenendetailhandel. De laatste jaren is er echter spra ke van een groeiende verschei denheid binnen de handel. De juiste combinatie van marke ting, personeel, kwaliteit en be trouwbaarheid kan van een win kel een merk maken. ANP Bovendien elke dag een speciale dagaanbieding T~ met 25% korting - ALLÉÉN DINSDAG I 30 JANUARI Vat 69 Blended Scotch Whisky lOOd /-A—A—.gÊ. I GALLE GALL Kom naar de winkel of kijk op gall.nl voor alle dagaanbiedingen ren al met systemen, die signa len geven als de bus onverwacht naar links of rechts zwenkt, of wanneer de chauffeur tekenen vertoont van slaperigheid. Momenteel hebben enkele tien tallen van de 5500 Nederlandse touringcars een slaapalarm. „Bij die paar ondernemingen be wijst het alarm z'n nut", zegt N. Zethof van Stichting Bus, de koepel van het busvervoer. „Dus moet je het overal invoe ren. Om te beginnen bij de pen delbussen naar vakantieoorden. Daar moet je op Europees ni veau afspraken over maken." Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat onderzoekt samen met andere Europese ministe ries nog naar 'het perfecte sys teem'. Pas dan is een wettelijke verplichting aan de orde, zegt een woordvoerster. In de Tweede Kamer is van de grote partijen alleen de SP uitge sproken voorstander van een slaapalarm. Kamerlid E. Roe mer: „Ik heb recent zelf in een bus tussen Amsterdam en het zuiden van het land de chauf feur zien wegdutten. Dan schrik je wel even." GPD Nederland moet nieuw symbool hebben a la Deltawerken DEN HAAG - Het nieuwe kabi net moet zorgen voor 'grootse, meeslepende architectuur'. Een vliegveld in zee is daarvan een mooi voorbeeld, evenals een zweeftrein in de Randstad of een gigantisch kunstwerk voor de kust. Dat staat in een manifest van twintig invloedrijke Nederlan ders, verenigd in een groep die zich Public Space noemt. Deze denktank vindt dat Nederland weer trots moet worden op zijn prestaties en dat tot uitdruk king moet brengen in gezichtsbe palende bouwwerken a la de Deltawerken of het Amerikaan se Vrijheidsbeeld. Het manifest is gisteren gepresenteerd; vol gende week verschijnt het in boekvorm. De tank vindt dat de overheid op dit moment niet op haar taken is berekend. Er is een cultuuromslag nodig, zo stel len de leden. Zo moet het Rijk moet af van de vele adviesorga nen en toezichthouders. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3